Maliye

Uygun Devrilme Görgü Görüyor musunuz?

Birçoğumuz başkalarından bir tür hizmet almayı sağlayan faaliyetlerde bulunuyoruz.

Bununla birlikte, ne kadar bahşiş verileceğini bilmek zor olabilir - ve bahşiş vermenin toplumsal bir gereklilik olduğu düşünüldüğünde.

Devrilme görgü kuralları endüstriden sanayiye ve ülkeden ülkeye farklıdır.

Çok fazla devrilme genellikle bir problem değildir; Çoğu insanın mücadele ettiği yerde, bunu gerektiren bir durumda yeterince ya da hiç devrilme olmaz.

Uygun Devrilme Etiketi Nedir?

Görgü kuralları hakkında endişeleriniz varsa, Emily Post Etipedia'dan bazı yönergeler:

Restoranlarda Devremülk Noktası

Çoğumuz bir başkasını yemeğimizi bir noktada hazırlıyoruz. Bununla birlikte, ne zaman uçunacağını bilmek zor olabilir. Birçoğumuz temelleri biliyoruz: Oturun bekleme servisi için% 15 ile% 20 arasında (vergi öncesi) ipucu. Peki diğer restoran ayarlarında ne var? Göz önünde bulundurulması gereken bazı kurallar şunlardır:

  • Çıkarılması için ipucu verme zorunluluğu yoktur, ancak yiyecekler kaldırıma getirilirse veya büyük veya karmaşık bir siparişiniz varsa,% 10'luk bahşiş vermek uygundur.
  • Ev teslimi tavsiyeleri, genellikle pizza için uygun olan 2 ila 5 $ arasında bir fiyatla% 10 ile% 15 arasında olmalıdır (siparişin büyüklüğünü göz önünde bulundurun).
  • Barmenler içki başına 1 dolardan 2 dolara ya da bir sekmeniz varsa, bu miktarın% 15 ila% 20'sini almalıdır.
  • Bahşiş kavanozuna herhangi bir şey koymanıza gerek yoktur, fakat eğer düzenli biriyseniz veya biraz fazladan bir hizmet sağladıysanız, bir şey eklemek mantıklıdır.
  • Bir büfe bekle servisi aldığınızda hala ipucu, ama miktar sadece% 10'dur.

Emily Post Etipedia ayrıca daha lüks yemek seçenekleri için yararlı ipuçları sunmaktadır. Yoğun bir gece (ya da düzenli iseniz) size bir masa bulmak için görev çağrısının ötesine geçtiyse, sadece ev sahibi / maitre d '' i atmanız gerekir. Bu noktada, 10 ila 20 dolar uygundur. Arabanız size geri döndüğünde, vale'yi 2 $ ile 5 $ arasında bir değere bırakın. Son olarak, tuvalet dairesi görevlileri 0.50 $ ile 3 dolar arasında.

Sırasında devrilmeSeyahat

Evden ayrıldığınızda, bir sürü kişiyi ve beşi getirmeyi unutmayın. Onlara ihtiyacın olacak. Seyahat ederken devrilme kuralları, havalimanından çantanıza otelden kapıcıya, vergi şöförüne kadar götüren gök gürültüsünden, sizin için bir hizmet gerçekleştiren hemen hemen herkesi içeriyor. Etipedya seyahat ederken görgü kuralları hakkında ne diyor:

  • Çantalarınızı (skycap veya bellhop) taşıyan herkes ilk çanta için 2 dolar, her ek çanta için 1 dolar kazanmalıdır. Hastane, kişisel hijyen eşyalarının odaya teslim edilmesi veya kuru temizlemeniz gibi ek hizmetler sağlıyorsa, servis başına 2 $ ila 3 dolar bahşiş vermeniz gerekir.
  • Temizlik hizmeti kesinlikle bahşiş hak ediyor. Her bir günlük konaklama için 2 ile 5 dolar arasında ipucu verin. Emily post, “Housekeeping - Thank you” ile bahsini belirten bir not önerir. Şahsen, ipucu günlük olarak ayrılmıyorum, çünkü kaldığım süre boyunca oda temizlik hizmetlerini yapmaktan hoşlanmıyorum. Belki yanlış, ama ayrıldığımda tüm tutarı bırakıyorum.
  • Soruları cevaplamak için konsiyerje başvurmanız gerekmez. Bununla birlikte, konsiyerj sizin için bir şey yaparsa, bir restoran veya spada bilet veya rezervasyon alma gibi, 5 ile 10 dolar arasında bir bahşiş vermeniz gerekir. Bilet veya rezervasyonların alınması zor olsa da, ipucu 15 $ - veya bilet fiyatının% 10 ila% 20'si kadar olmalıdır.
  • Taksi şoförünüz, ücretin% 15 ila% 20'sini almalıdır. Şoförün çantalarını yüklemesi gerekiyorsa, ilk poşet için 2 dolar ve her torba için 1 dolar vermeyi unutmayın.
  • Kapıyı açmak için kapı görevlisine bahşiş vermenize gerek yok (gülümsemenize ve teşekkür etmene rağmen), ancak kapıcı bagajınızı taşıyorsa (1 $ ila 4 $), bir taksi çağırıyor (yağmur yağıyorsa 1 $ veya 2 dolar) veya ötesine geçiyor Beklenen (1 $ 4 $), bir ipucu kesinlikle sırada.

Diğer Hizmetler için Devir Etiketi

Bahşiş verebileceğin diğerleri var. Salonda veya spada, size hizmet verenler, hizmetlerin% 15 ila% 20'si arasında olmalıdır. Kuaför salonunda ayrıca bir şampuaner 2 $ veya 3 $ bahşiş vermeniz gerekebilir.

Üreticiyi kapıya teslim eden veya düzenli olarak süt veya başka ürünler dağıtanlar gibi teslimat sürücüleri tatile havale edilmelidir. Teslimatların sıklığına ve büyüklüğüne bağlı olarak, 30 ila 50 $ arası genellikle uygundur.

Gazete teslim insanını unutma (eğer varsa). Faturayı ödediğinizde aylık olarak bahşiş verebilir ya da tatil günlerinde daha büyük bir teklif verebilirsiniz. Genellikle, yılda bir kez ipucu, aboneliğin yaklaşık üç aylık miktarı kadar olmalıdır.

Ayrıca normal çocuk bakıcısı, dadı, bahçıvan ve diğer hizmet sağlayıcıları tatil günlerinde de bahşiş vermelisiniz. Bahşişiniz verilen hizmetlerin miktarı olmalıdır. Bir bahçıvan veya dadı için, bir haftalık hizmet için ödeme kabul edilebilir; Bir bebek bakıcısı için, bir akşam dışarı ortalama maliyeti iyi bir ipucudur.

Ne düşünüyorsun? Devrilme kuralın nasıl?

Videoyu izle: Yalaza Engelsiz

Popüler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

Özel İhtiyaçlarınız İçin En İyi Otomatik Sigorta Tekliflerini Bulma
Maliye

Özel İhtiyaçlarınız İçin En İyi Otomatik Sigorta Tekliflerini Bulma

Sürüş yapan herkes muhtemelen sigortanın deneyiminin gerekli bir parçası olduğunu bilir. Aslında, çoğu eyalette en azından bir miktar teminat şarttır. Fakat doğru tip ve araba sigortası miktarını bulmak düşündüğünüz kadar kolay olmayabilir. Devlet tarafından yönetilen yönergeleri takip etmenin kendinize bir başlangıç ​​noktası vermenin bir yolu olabileceği gibi, kendinize gerçekten ihtiyacınız olan kapsama almak için gitmek için her zaman en iyi yol olmayabilir, çünkü itme geldiğinde, kısa süre
Devamını Oku
Bakkal Makbuzlarını Taramanız için Ödenecek 26 Ücretsiz Uygulama
Maliye

Bakkal Makbuzlarını Taramanız için Ödenecek 26 Ücretsiz Uygulama

Hepimizin yemek yemesine ihtiyaç duyduğumuzdan, bakkal alışverişi, her ziyaretten sonra market makbuzlarını taramak için bir uygulamayı kullanarak herkesin biraz ekstra para kazanabileceği bir aktivitedir. En fazla parayı geri almak için aşağıda listelenen uygulamaları ve ipuçlarını kullanın. Nakit Geri Alma Makbuzu tarama uygulamalarınızı en üst düzeye çıkarmak için ipuçları, her market satın alımında para kazanmanın kolay bir yoludur.
Devamını Oku
Bu kadının yaşına göre ücretsiz Mortgage Nasıl Oldu?
Maliye

Bu kadının yaşına göre ücretsiz Mortgage Nasıl Oldu?

Robin, 30 yaşına kadar ipoteksiz olma hikayesini paylaşıyor! Bize biraz kendinden bahset İsmim Robin, ve 6 yıldır kocam ve 4 yaşındaki kızımızla Gürcistan'ın kırsalında yaşamaktayım. İşimi bir buçuk yıl önce evde kalması için bıraktım ve boş zamanlarımda fazladan para kazanmak için blog yazımı ve serbest yazı yazmaya başladım.
Devamını Oku