İnsan Sermayenizi Geliştiriyor musunuz?

Mali resminize baktığınızda, sayılara yakalanmak kolaydır.

Ancak, net değerinize çok fazla odaklanmamanız önemlidir.

Mali durumunuzu geliştirmek istiyorsanız, bunun sadece dolar ve sent olmadığını fark edin.

İnsan sermayenizi de geliştirmelisiniz.

İnsan Sermayesi Nedir?

Şansınız, finansal sermayenizle aldığınız kararların çok önemli olduğunun farkında olmanızdır. Ancak, şimdi sahip olduğunuz paranız ve daha sonra olmasını ümit etmek sadece denklemin bir parçası. Aynı zamanda mevcut durumunuza bakmanız ve insan sermayenizin daha büyük resme nasıl uyduğunu anlamanız gerekiyor.

İnsan sermayesi sahip olduğunuz bilgi ve becerilerden oluşur.

Sahip olduğunuz şey, daha sonra kazanç potansiyelinizi etkileyebilir.

Ekonomik kuramcı Adam Smith, yeteneklerin kişinin mali tablosunun bir parçasını oluşturduğuna dikkat çekti. Kazanç gücümüze katkıda bulunduğumuz yetenekler ve bu bizim insan sermayemizdir.

İnsan sermayeniz şu anda ne kadar para harcadığınızı ve geliştirdiğiniz beceri ve bilginin gelecekteki kazancınızı etkileyebileceğini etkiler. Sonuç olarak, sahip olduğunuz finansal sermayenin miktarını artırmanın yollarını ararken, kendi insan sermayenizi geliştirmek için zaman ayırmanız mantıklıdır.

İnsan Sermayenizi Artırma

Birçok yönden, insan sermayenizi - özellikle kariyer anlamında - artırmak, başkalarının ödemek istediği pazarlanabilir beceriler geliştirmekle ilgilidir. Ayrıca, insan sermayenizi yanınızda para kazanmanıza ya da kendi işinize başlamanıza, kendi hesabınıza çalışmanıza yardımcı olacak şekilde geliştirmeniz de mümkündür.

Bir adım geri atın ve kendinize neler sunduğunuzu ve tekliflerinizi iyileştirmek için neler yapabileceğinizi sorun. Çoğu zaman, bu sizin becerilerinizi geliştirmek ve bilginizi geliştirmek anlamına gelir.

Becerileriniz iki seçeneğe ayrılabilir:

  1. Zor becerilerBunlar, somut bir şekilde yapabileceğiniz bir şeyi temsil eden becerilerdir. Zor beceriler, belirli bir yazılım programının nasıl kullanıldığını bilmeyi veya ağır makinelerin nasıl kullanıldığını bilmeyi içerir. Özel ve somut bir şey yapabilmek zor bir yeteneğin noktasıdır. Birçok durumda, yeterliliğinizi kanıtlamak için sert becerilerle sertifikalandırılabilir ve ödeme zammı veya promosyonu teşvik edebilirsiniz.
  2. Hassas Yetenek: Bunları ölçmek biraz daha zordur. Bununla birlikte, yumuşak beceriler önemli olabilir. Yumuşak beceriler, (bugünün dünyasında giderek önem kazanan) iletişim yeteneğinizin yanı sıra liderlik yetenekleriniz ve problem çözme yeteneklerinizi de içerir. Yumuşak beceriler geliştirmek, sizi tanımlaması kolay olmayan şekillerde, bir iş adamı olarak veya bir çalışan olarak değerli hale getirebilir.

Kariyer alanınızda veya işinizde hangi becerilerin isteneceğini öğrenin ve bunları geliştirmeye çalışın. İnsan sermayenizi artırırken kazanç potansiyelinizi artıracaksınız.

Siz varken, bilginizi de artırabilirsiniz. Öğrenme, insan sermayesini geliştirmek için harika bir yoldur. Diğer kültürleri anlamak, uluslararası iş ilişkileri ile daha kolay geçinmenizi sağlayabilir. Temel bir psikoloji bilgisi, daha iyi bir satış elemanı olmanıza yardımcı olabilir ve başkalarının motivasyonlarını anlamanıza yardımcı olabilir. Paranın nasıl çalıştığına dair bilginiz, daha akıllıca yatırım yapmanıza ve daha iyi finansal seçimler yapmanıza yardımcı olabilir. Bu tür insan sermayesi, mali sermayenizi oluştururken çok yardımcı olabilir.

İnsan Sermayenizi Sizin İçin Çalışmaya Hazırlayın

İnsan sermayenizi arttırdıktan sonra, bu becerileri ve bilgiyi işe koyma zamanı. Bir işe başlamak için öğrendiklerinizi kullanın. Ya da yeni becerilerinizi ödeme zammı veya promosyon almak için kullanabilirsiniz. İnsan sermayeniz, kazanç gücünüz, maliyenizi ilerletmenize yardımcı olacak şekilde kullanılmalıdır. İster bir şeye yatırım yapıyor olun, isterse de kurumsal merdiveni yükseltmeye çalışın, insan sermayeniz ilerlemenize yardımcı olabilir.

Beceri ve bilgi birikiminde ilerlediğiniz sürece, mali durumunuzu iyileştirebilir ve paranızı akıllıca kullanabilirsiniz. İnsan sermayenizi kullanmak, finansal özgürlüğünüzü sizin şartlarınızda güvence altına almanın en iyi yollarından biridir.

Videoyu izle: ZENGİN İNSANLARIN 4 farklı düşünce tarzı. Milyoner aklın sırları - T. Harv Eker

Popüler Mesajlar

Kategori Iş, Sonraki Makale

Çevrimiçi Yazar Olarak Nasıl Bir Yaşam Kazandığım (Ve Nasıl Olabilir)

Çevrimiçi Yazar Olarak Nasıl Bir Yaşam Kazandığım (Ve Nasıl Olabilir)

Yirmili yaşlarımın çoğunda, yerel bir bankada Aile Hizmetleri Müdürü olarak uzun saatler çalıştım. Hayatımı tek kelimeyle anlatmak zorunda olsaydım, kesinlikle “yorucu” ile giderdim. Sadece sabah saat 5'e kadar yorulmadan çalıştım. her gün, ama üç yaşın altında iki çocuğum vardı. Bunların en önemlisi, sık sık gece, hafta sonları ve tatil günleri çalıştım.
Devamını Oku
Milyoner gibi düşünmenin 4 yolu

Milyoner gibi düşünmenin 4 yolu

Milyoner olmayı düşündüğün zaman hakkında ne düşünüyorsun? Büyük bir ev ve süslü bir araba satın alma fikrini dört gözle bekliyor musunuz? Bu zenginliklerin, sadece inanılmaz derecede iyi şanslar yoluyla elde edeceğiniz bir şey olduğunu mu düşünüyorsunuz? Scrooge McDuck gibi para dolu bir kasada yüzmeyi mi düşünüyorsun?
Devamını Oku
Bağımsız Yüklenici Nasıl Olulur?

Bağımsız Yüklenici Nasıl Olulur?

Yıllardır bağımsız bir yüklenici oldum. Ev işimi ailem için sabit bir gelir kazanan bir şeye dönüştürdüm. Aslında, ben birincil ekmek alıcısıyım. Bağımsız bir yüklenici olmak bu yıl başlayacak en kârlı küçük işletmelerden biridir. Bağımsız bir yüklenici olarak, kendi programımı seçme ve hatta müşterilerimin kim olduğunu belirleme konusunda bir dereceye kadar özgürlüğüm var.
Devamını Oku