Haftalık Ofis Saatlerimi 40-artı 8'den Azına Nasıl Düşürdüm

Bir CEO Çalışması Haftada 8 Saat Olabilir mi? Evet, ve İşte Nasıl Yaptım?

İşgününüzü yok etmeye hazır masanızda oturun. Bir fincan kahve hazırladınız, takviminizi kırıp en önemli görevinize daldınız. Ve sonra olur. Telefon çalıyor ya da bir meslektaş “hey” demek için durur. Belki patronunuz bu TPS raporlarını sormaya devam eder.

Ne tür bir kesinti olursa olsun, sinir bozucu. Ve eğer bir ofiste çalışıyorsan, tam olarak neden bahsettiğimi biliyorsun. Masanın arkasında oturuyor ve “içeri girdiysen” herkes seninle bağlantı kurmanın tam olarak uygun olmadığını düşünüyor.

Ne yazık ki, bu rastgele katılımlar üretkenliğinizi kesinlikle öldürebilir. Sadece sizi görevden alıkoyamaz, aynı zamanda zihinsel enerjinizi de gün boyu tüketebilirler. Çocuklarımdan önce ne kadar zaman kaybettiğimi fark etmemişken, şimdi dört tane daha olduğunu fark ettim. Ve evet, bir ebeveyn olmak, küçük konuşmalara ve akılsız bebeklere dayanma yeteneğimi ciddi şekilde sınırlandırdı. Anne, ne hakkında konuştuğumu biliyorsun.

Geçen gece oyundan bahseden bir koridorda yirmi dakika. Bir iş arkadaşı, işyeri eşyalarına ağlıyor. İhtiyacınıza karşı iki saatlik bir ilişkiye dönüşen yavaş bir öğle yemeği davet edin. Bu, üretkenliğinizi boşa harcayabileceğiniz ve potansiyelinizi azaltabilecek şeylerin türüdür.

Bu boş anlara ve fırsatlara dayanan birkaç yıl sonra, değişmesi gereken bir şey olduğuna ikna oldum. Ofisten daha çok çıkmak istedim, ama neredeyse aynı miktarda işi başarmak için. Daha da önemlisi, ailemle birlikte olabildiğimde ya da hayattan zevk alırken çok zaman harcayarak durdurmak istedim.

İlk başta, ofisten daha sık ayrılmanın imkansız bir başarı olacağını düşündüm. Demek istediğim, nasıl daha sık ayrılabilir, yine de aynı seviyede bir iş başarır?

Tabii, kendi servet yönetimi şirketimin CEO'suydum, ama bu, geldiğim kadar memnun olabileceğim anlamına gelmez. Ofiste olmasaydım, müşterilerim ne düşünürdü? Ekibim yokluğunda herşeyi çalıştırabiliyor muydu? Ya bir şeyler ters giderse?

Sınırlı inançlarla tüketildiğimin farkına varmam biraz zaman aldı. Neyse ki, bazı şaşırtıcı girişimciler ve düşünce liderleri, bana yolumdaki hatayı fark etmemi sağladı.

İlk önce Tim Ferris'in 4 saatlik Workweek adlı kitabını okudum ve mümkün olanı anladım. Kitabındaki stratejileri kullanarak ofisimde geçirdiğim zamanı önemli ölçüde azaltabilirim, değil mi?

İkincisi, Stratejik Koç adıyla bir koçluk programına katıldım. Bu program sırasında beni “mekân yaratma” kavramına soktular.

Bir tatbikatta, geçen sene kaç tane boş gün geçirdiğimizi görmek zorunda kaldık. Niye ya? Çünkü hayatlarımızda “yer yaratmayı” öğrenmemiz gerektiğini söylediler. Ve bu alanı yaratmak için kendimize bir mola vermemiz ve bir süre izin vermeliydik.

Zamanla, “alan yaratmak” için zihinsel egzersiz hayatımda neyin önemli olduğunu anlamamı sağladı, sonra geri kalanı dış kaynak sağladı.

Üçüncü olarak, Michael Hyatt gibi üretkenlik dahileri dinlemeye başladım. Hyatt, yüksek verimli girişimcilerin bu şekilde doğmadığını söylüyor. Çevrelerine hakim olarak ultra üretken olmayı öğrenirler.

Hyatt'a göre, sürekli kesintiler ve dikkat dağıtıcı unsurlar, engelli girişimcilerin, yapılacaklar listelerini kontrol ettiklerinde ve hedeflerine doğru ilerlerken karşılaştıkları engeldir.

Bu utanç verici, Hyatt'a not veriyor. “Bizim gibi girişimciler ve yöneticiler, işimize ve hayatımızın en önemli sorunlarına dikkat çekmek için bizi işimize sürükleyecek çok fazla değere sahipler” diyor web sitesinde.

Sadece bu gibi uzmanları dinlemek beni “mekan yaratmak” ve durumumdan belli bir noktaya adım atmamı öğretti. Oradan dikkati dağıtmak ve daha iyi bir iş günü inşa etmek için yola çıktım.

Zamanla, ofisimi 40 saat / haftadan 8 saate getirdim ve zamanla üretkenliğe ve hatta daha fazla kazanca hiçbir etkisi olmadı.

Bunu nasıl yaptım? Detaylar burada:

# 1: Stratejik olarak işe alındım.

Her ne kadar personel konusunda Müşteri İlişkileri Direktörüm olsa da, bir Danışman Danışmanı da ekledim. Bu profesyonelin işi, ben olmadığım zamanlarda “ben” olmaktı - müşterilerimize uzman tavsiyesi vererek ve hak ettikleri hizmeti sağladı.

Çok sayıda küçük işletme sahibinin başarısız olduğu yer burası. Kimse onların ayakkabılarında duramayacağından korktular, en önemli işlerini dışarıda bırakmayı reddettiler. Ama saatlerinizi azaltmak istiyorsanız, bu adım çok önemlidir.

Herşeyi kurmak biraz zaman aldı. Bir ay boyunca, bilmesi gereken her şeyi ona öğretmek için 60 saat çalışmam gerekiyordu. Ama sıkı çalışma yapıldıktan sonra, güvenmek için güvenilir ve cilalı bir meslektaşım vardı.

# 2: Süreçlerimizi belgelemeye başladık.

Sonunda, yaptığım süreçleri düzene sokarak hayatımı daha kolay hale getirebileceğimi öğrendim. Tökezlediğim bir araç olan Sweet Process, işinizdeki her şey için süreçler oluşturmanıza yardımcı olur.

Bu aracı kullanarak, yeni hesap açmak gibi üst düzey görevler için süreçler oluşturmaya başladık. Oradan, banka mevduatı yapmak ve müşteri katkılarını işlemek için süreçler oluşturduk. Üst düzeydeki tüm görevlere bir kez daha kavuştuktan sonra, iş günümüzde küçük görevleri üstlenmek için sistemler kurduk.

Tüm süreçlerin oluşturulması bazı ön çalışmalar gerektirir, ancak süreç bittiğinde ve kişi eğitildikten sonra, bir daha asla tekrar yapmak zorunda kalmazsınız. Daha da iyisi, eğer yeni birini işe almak veya o kişiyi değiştirmek zorunda kalırsanız, belgelendirilmiş süreçleriniz bir eğitim kılavuzu olarak hizmet verebilir.

# 3: “Alan yarattım” ve planlanmış zaman uzaktayım.

Daha fazla insanı işe alıp süreçler oluşturduğumda, yeni stratejimin işe yarayıp yaramadığını görmek için zaman ayırmak zorunda kaldım.Yani, ben tam olarak yaptım - kendimi zorlamak zorunda kaldım. İlk başta, bir kafede ya da evden çalışarak vakit geçirirdim. Bu şekilde, çalışanların yeteneklerini tamamen uzaklaşmadan test edebilirim.

Daha rahat hissettiğimde Salı günleri kullanmaya başladım. Sonra her hafta takvimime daha fazla "kapalı gün" eklemeye başladım. Sonunda, her hafta ofisteki 8 saate düşmüştüm, ama her şey hala sorunsuz çalışıyordu. Ve evet, harika hissettim!

# 4: İletişimi geliştirdik.

Saatlerimi azaltmadan önce ofisimizde ana iletişim kaynakları e-posta, metin ve google sohbetiydi. Bu bir süre iyi çalıştı, ama sonunda konuşmaları ve ayrıntıları bu şekilde kaybettiğimizi fark ettik.

Sonra Slack adında bir programa rastladık. Slack, finansal danışmanlık firmamızın belirli ihtiyaçlarına özel kanallar oluşturmamızı sağladı, ardından geçmiş detaylar için arayabileceğimiz devam eden konuşmalar oluşturdu. Bir zamanlar önemli bilgileri ve konuşmaları kaybettiğimiz zaman, Slack tüm yazışmalarımızı tek bir yerde tuttu.

# 5: Eylemleri inceledik ve iyileştirmenin yollarını aradık.

Tıpkı ordudaki gibi, ofisimde haftalık yorumlar için bir süreç oluşturdum. Birbirimizin çalışmalarını kendi başımıza gözden geçirmedik, bunun yerine haftanın genel olarak nasıl geçtiğini gördük. İletişim nasıl geçti? Her şey bitti mi? Bir şey çatlaklardan düştü mü?

İletişim ve planlamadaki boşlukları vurgulayarak, iyileştirmenin yollarını bulabiliriz. Ve tam olarak yaptığımız şey bu. Zamanla, günlük iletişimimizden, müşterilerimiz için sonuçlara kadar her şeyi iyileştirdik.

Bir zamanlar ofisten asla uzaklaşamadığımı hissettiğimde, haftada sadece 8 saat çalışıyorum. Ve tabuttaki son çivi ve burada özetlediğim her şeyin işlediğine dair kanıt olarak, karlılığımızı da büyük ölçüde geliştirdik. Aslında, İttifak Varlık Yönetimi (firmam) bu yıl gelirlerini% 31 oranında artırma yolunda ilerliyor.

Elimde daha fazla zamanla, şimdi daha iyi bir baba ve koca olacağım. Buna ek olarak, her zaman yapmak istediğim bir şeyi yapmak için zaman ve alan yarattım - ki bu, çevrimiçi alanda hesaba katılacak bir güç olmak isteyen finansal danışmanlara yönelik bir kurs yaratmak.

Ve başka ne biliyor musun? Kursum, Online Danışman Büyüme Formülü, bu sene işime 100.000 $ gelir katmak için yolda. Bu gerçek, daha fazla çalışma saatinin her zaman daha büyük sonuçlar anlamına gelmediği ve bazen daha azının daha fazla olduğu fikrinin altını çizmektedir.

Hiç adım atmamış olsaydım bunların hiçbiri olmazdı ve eğer bu yolu benim için yaratan anlayışlı üretkenlik uzmanlarını hiç dinlememiş olsaydım.

Daha az başarılı olmak için daha fazla çalışmaktan yoruldunuzsa, üretkenlik konusunda çalışan uzmanların işlerini yaptıkları gibi olduğundan emin olun (çünkü). Şu an saatlerce çalışıp “sıkışıp kalmış” hissedebilirsiniz, ancak birkaç küçük değişiklik, dünyayı bir fark yaratabilir.

Popüler Mesajlar

Kategori Iş, Sonraki Makale

Girişimcilerin Başarılı Olmasının 5 Sebebi

Girişimcilerin Başarılı Olmasının 5 Sebebi

Bir girişimci olarak, zamanınızın yarısının günlük koşuşturmaya ayrıldığını, bir şeyleri gerçekleştirdiğini, hedeflere ulaştığını biliyorsunuz. Bazı durumlarda, kendim gibi, zamanınızın yarısından biraz daha fazla harcayabilirsiniz. Half Diğer yarısı, nerede olmak istediğinizi ve hangi zaman diliminde olduğunu bilmek için ileriye bakıyor. Bazı girişimciler için belirsizliğin zihinsel kaygısının üstesinden gelmek ilk büyük adımdır.
Devamını Oku
Cebinize Uygun Başarı Prensipleri: Ben Newman ile Söyleşi

Cebinize Uygun Başarı Prensipleri: Ben Newman ile Söyleşi

Yeni insanlarla tanışmayı seven kişilik tiplerinden birine sahibim. Yeni biriyle tanışmak ve hikayelerini öğrenmek konusunda bağımlılık yapan bir şey var. Daha da heyecan verici olan şey, süper motivasyonlu, gerçek ve uber başarılı biri ile tanışmanızdır. Arkadaşım Bobby Diehl beni iyi arkadaşına (ve şimdi benimkini) tanıtmaya yetecek kadar merhametliydi ve ben de çok heyecanlıyım.
Devamını Oku
Çekirge Gözden Geçirme: Gerçek Bir Müşteriden Düşünceler

Çekirge Gözden Geçirme: Gerçek Bir Müşteriden Düşünceler

İşletmem ilk başladığımda, cep telefonu numaramı işletmem için birincil telefon numarası olarak kullandım. Sorun, insanların cep telefonumu aradığını ve nasıl cevap vereceğimi bilmiyordum. Potansiyel bir müşteri olsaydı, onları profesyonel bir şekilde karşılamak isterdim. Kişisel bir çağrı olsaydı, daha rahat olmak isterdim.
Devamını Oku
7 Çoklu Gelir Akışı Nasıl Kazanırım

7 Çoklu Gelir Akışı Nasıl Kazanırım

Girişimcilikle ilgili birçok hikaye okursanız, muhtemelen girişimcilerin çoğunun birçok gelir kaynağına sahip olduğunu fark etmişsinizdir. Çoğunlukla tasarımcılar, iş sahiplerinin her yönden gelen paralarının olduğundan emin olmak için ellerinden geleni yapıyorlar - ya da bazılarının dediği gibi, “yumurtalarının hepsinin bir sepet içinde olmadığından emin olmak.
Devamını Oku