Kredi

Kredi Sorgulama Kredi Puanınızı Sarsacak mı?

Kredi puanınız her zamankinden daha önemli. Kredi puanınızı almadan oyuna kredi alamaz, daire kiralayamaz veya araba satın alamazsınız.

Kredi puanınızın ne olduğuna karar vermek için birkaç faktör var. Ödemelerinizi zamanında yaparsanız, kredi geçmişinizden her şey. Kredi puanınıza dahil edilen faktörlerden biri de kredi sorgularıdır. Bu basit bir faktördür, ancak daha düşük bir faiz oranı elde etmek arasındaki fark olabilir.

Muhtemelen bir kredi başvurusunun kredi puanınızı etkileyebileceğini duymuşsunuzdur.

Gerçekten de, bir kredi başvurusu hakkında bir karar almak için bir alacaklıya kredi olarak baktığımızda, kredi puanınızı olumsuz etkileyebileceğini biliyoruz. Kredinize yapılan bazı soruların puanınızı zedeleyebilmesi, tüm kredi sorgularının kredi puanınızı zedeleyebileceği mitine yol açmıştır. Gerçek şu ki, iki temel kredi sorgusu var: “Yumuşak” ve “zor”. Sadece zor sorgulama, kredi puanınıza zarar veriyor.

Kredi puanınızı takip etmeniz önemlidir. Puanınızı görmenin bazı ücretsiz ve kolay yolları vardır.

Kredi Raporunuzda Hangi Kredi Taleplerinin Olduğunu Gör >>>

Yumuşak Kredi Sorgulama

Kendi kredi raporunuzu kontrol ettiğinizde kredi puanınızı olumsuz yönde etkilemeyeceğini bilmek önemlidir. Kendi sorgunuz “yumuşak bir çekme” olarak bilinir. Kredi etkinliğinizi takip edebilmeniz ve doğruluğunu kontrol edebilmeniz için yapılır. Kendi raporunuzu kontrol ederken kredi başvurusunda bulunmadığınız için, kredi büroları ve kredi puanlama modelleri bunu size karşı tutmaz.

Bir başka yumuşak inceleme türü ise, şirketlerin size “ön onaylı” teklifler göndermek için kredi geçmişinizi kontrol etmeleridir. Bu tür sorgulamalar, kredinizin kontrol edilmesini istemediğiniz için “istem dışı” olarak bilinir. Dolayısıyla, bir şirket size bir teklif göndermesinin gerekip gerekmediğini belirlemek için kredi geçmişinizi ve / veya puanınızı görüntülemiş olsa bile, bu sorular kredi puanınızı olumsuz yönde etkilemeyecektir.

Diğer bir yumuşak çekme türü, bir arka plan kontrolünden geçtiğinizde bu, istihdam doğrulamasını içerecektir. Bir düzine arka plan kontrolünden geçseniz bile, puanınızı öldürmez.

Sert Kredi Sorgulama

Öte yandan zor kredi sorgulamadır. Bazen bunlara “gönüllü” denir. Kredi veya bazı hizmetler için başvuruda bulunduğunuzda “Zor Çekme” sonucu ortaya çıkar. Kredi kartı veren kuruluşlar, ipotek komisyoncuları ve diğer borç verenler emrinizde kredi talebinde bulunurlar ve bu, kredi geçmişinizde raporlanır ve yeni kredi almak istediğinizi gösterir. Bu hizmetlere başvurduğunuzda çoğu cep telefonu sağlayıcısı, kablo / uydu TV sağlayıcısı ve diğerleri zorlu bir kredi soruşturması gerçekleştirecektir.

Zorlu bir soruşturma kredi puanınızı zedeleyebilir. Ancak, yapılan zarar genellikle nispeten küçüktür. Kredi puanlama formülleri çoğunlukla gizli tutulurken, kredi sorgularının kredi puanınızın% 10'undan fazlasını oluşturduğu tahmin edilmektedir. En önemli faktörler ödeme geçmişiniz ve sahip olduğunuz borç miktarıdır. Ancak, bazı borç verenler kredi raporunuza baktıklarında ve altı aylık bir süre içinde yeni kredi elde etmek için birkaç girişimde bulunduklarında endişe duyuyorlar. (Çoğu kişi, düşük bir ipotek oranı karşılığında alışveriş yapmanın sonucu olarak birkaç gün içinde bir dizi sorgunun olup olmadığını anlasa da).

Kredi Raporunuzdaki Yumuşak ve Zor Sorguları Okumak

Kredi büroları, kredi raporlarınızda kredi sorgularını “sert” veya “yumuşak” olarak etiketlemez. Farklı dil kullanılıyor:

  • Experian: “Başkaları tarafından görüntülenen talepler” sert bir çekişi temsil eder. Alacaklılar, sizi itibar için değerlendirirken bunları görebilir. “Yalnızca sizin tarafınızdan görüntülenen istekler”, yumuşak soruyu temsil eder. Bunlar, bilgileriniz için geçerli olan kredi sorgularıdır (bu nedenle, hangi şirketlerin talebinizi almadan kredinizi kontrol ettiğini görebilirsiniz), ancak kredi başvurunuzu değerlendiren alacaklılar tarafından görülmez.
  • TransUnion: “Düzenli soruşturmalar”, zorlu sorulara eşdeğer olanlardır. TransUnion raporunuzda iki yıl kalacaklar. “Hesap incelemesi soruları” sizin tarafınızdan veya pazarlama materyalleri göndermeyle ilgilenen şirketler tarafından yapılan yumuşak çekimlerdir.
  • Equifax: “Son 12 aydaki sorular” isteğinizle gerçekleştirilen sert çekmelerdir. “Şirketlere gösterilmeyen ve kredi puanınızı etkilemeyen sorular”, yumuşak çekmenin oldukça kolay bir açıklamasını sunuyor. Equifax'ın ayrıca kredi bürosuna özgü bir numara daha var: “Kredi dosyanızı talep eden şirketler.” Dosyanız için sorulan firmaların bir listesi, böylece kiminle ilgilendiğini görebilirsiniz. Bu bilgi, kredi puanınız üzerindeki etkisi bilinmemekle birlikte, sizi değerlendirmek isteyen alacaklılar için de geçerlidir.

Çoğunlukla, paranızdan ve kredi kararlarınızdan sorumluysanız ve ödemeleri zamanında yaparsanız ve çok miktarda borç almaktan kaçınırsanız, kredi sorgularınızın kredi puanınız üzerinde büyük bir etkisi olması muhtemel değildir.

Sert Çekmekten Kaçınmanız Gerekir mi?

Zorlu soruşturmaların tehlikelerini duyduktan sonra, bazı tüketiciler kredi puanlarının çekilmesinden endişeli. Hasarı olabildiğince azaltmanın birkaç yolu vardır.

Bir ipotek kredisinde en iyi oranlar için alışveriş yaptığınızı varsayalım. Her ipotek kredisi şirketi kredinizi alabilir. Bu çekilişler kısa bir süre içinde kaldığı sürece (birkaç hafta), kredi puanınızı mahvedemezler.

Kredi çekilmesinin sizi daha düşük ücretler karşılığında alışveriş yapmaya bırakmasına izin vermeyin.Kredi sorguları, sizi alışverişten uzak tutmak için genel puanınızın yeterince büyük bir kısmı değildir.

Bu bir konuk gönderidir Miranda Marquit, gazetecilik eğitimi almış bir serbest yazar ve evden çalışan profesyonel bir blogcu. Mainstreet.com, Personal Dividends ve diğer birçok siteye katkıda bulunuyor. Miranda LPL Financial tarafından bağlı veya onaylanmamıştır. Bu materyalde dile getirilen görüşler genel bilgiler içindir ve herhangi bir birey için özel tavsiye ve / veya tavsiyelerde bulunmayı amaçlamamaktadır.

Videoyu izle: Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Popüler Mesajlar

Kategori Kredi, Sonraki Makale

GF ¢ 027: 5 Sorulacak Sorular * Önce * Bir Yıllık Alınır
Kredi

GF ¢ 027: 5 Sorulacak Sorular * Önce * Bir Yıllık Alınır

Http://traffic.libsyn.com/goodfinancialcents/GFC_27_.mp3 Bir yıllık gelir elde etmek hayatınızın en kötü deneyimi olmamalıdır. Bazı finansal danışmanlar, dilimlenmiş ekmekten beri en büyük şey olduğunu gösteriyor. Diğer danışmanlar yıllık maaşları dört harfli bir kelime ile ilişkilendirir. Ve hayır, bu kelime iyi değil.
Devamını Oku
Ön Ödemeli Borç Kartları Genellikle Hesapları Kontrol Etmekten Daha Pahalı
Kredi

Ön Ödemeli Borç Kartları Genellikle Hesapları Kontrol Etmekten Daha Pahalı

Bu Tim Chen'den bir misafir yazısı, NerdWallet'in CEO'sudur. NerdWallet, en iyi kredi kartlarını, en iyi ödülleri ve en düşük APR'leri kullanarak yaklaşık 600 kredi kartını sıralayarak bulmanıza yardımcı olur. Ön ödemeli banka kartları ve çek hesapları hem gizli gizli ücretlere sahiptir. Amacınız seçeneği daha az ücretle seçmekse, genellikle kontrol hesabına gitmekten daha iyidir.
Devamını Oku
Ertelenmiş Gelir Tutarı 401k'ınızı Kurtaracak mı?
Kredi

Ertelenmiş Gelir Tutarı 401k'ınızı Kurtaracak mı?

Ertelenmiş bir gelir rantını hiç duymamışsanız, hazır olun, çünkü yakın gelecekte muhtemelen onlar hakkında çok fazla şey duyacaksınız. Ve dürüst olmak gerekirse, sen yapmalısın! Ertelenmiş gelir reeskontları, 401 (k) s olan emeklilik planınızla birlikte ne yapılacağına dair emek vergisi planının bir parçası olan büyük bir zayıflığa işaret etmektedir.
Devamını Oku