Kredi

Kimlik Hırsızlığı Kredi Puanınızı Nasıl Yok Ediyor?

Şoke edici bir numara duymak ister misiniz? 2017'de kimlik hırsızlığı nedeniyle 16.7 milyon insan vardı. 17 MİLYON kişiye yakın!

Bazı kimlik hırsızlığı vakaları oldukça küçüktür. Belki de kredi kartı ekstrenizde yapmadığınız birkaç işlemi farkettiniz ve bankanıza dolandırıcılıkla ilgili hızlı bir çağrı, sorunu çözer. Fakat kimlik hırsızlığının diğer biçimleri, iyileşmek için bir kabus olabilir ve süreçte kredi puanınızı bozabilir. İşte böyle olur.

Kişisel Tanımlama Bilgileri Yanlış Ellere Geçiyor

Bugünün dünyasında kimlik hırsızları için kişisel tanımlama bilgilerimizi ele geçirmenin pek çok yolu var. Her zaman çevrimiçi bir şey satın aldığımızda, bir doktorun ofisindeki evrakları doldurun ya da çöp kutusuna attığımız bir finansal belgeyi bile atın, kimliğimizi tehlikeye atıyoruz.

Dolandırıcılar, ismimiz, doğum tarihimiz, Sosyal Güvenlik numaranız veya PIN numaranız gibi bir veya daha fazla tanımlayıcı bilgi ile her tür şeyi yapabilirler. Banka hesaplarını açabilir, kredi kartı ve diğer krediler için başvurabilir, cep telefonu servisine ya da başka bir hizmete başvurabilir, sağlık masraflarını arttırabilir ya da en kötüsü, karaborsaya zarar verme olasılığını artıran bilgilerimizi satabilirler.

Bu korkutucu geliyor, kara pazarda satmak için kişisel bilgilerinize sahip. Neyse ki, bunun olmasını engellemek için kullanabileceğiniz bazı araçlar vardır ve kendinizi korur ve kurban olup olmadığını görmenin en kolay yolu, ücretsiz bir kredi raporu kullanmaktır.

Kimlik hırsızı kredi puanınızı nasıl bozabilir?

Bir başkası sizin adınıza bir borç alırsa, borcunu geri ödemek için ne gibi teşvikler vardır? Bu doğru, neredeyse sıfır. Borçlarımızı isimlerimize göre tutuyorlar ve bizi çantada tutuyorlar. Aslında, bir kimlik hırsızının size borçlu olduğunuzu söyleyen bir tahsilat dairesinden bir bildirim alana kadar bir kimlik hırsızının size karşı çalıştığını bile bilmiyor olabilirsiniz. Bu noktada, kredi puanınızın zaten bir nafaka aldığını iddia edebilirsiniz.

Kimlik Hırsızlığı Kurbanı Olduğunda Ücretsiz Kredi Raporunuz Ortaya Çıkacaktır >>>

Kredi puanınız, kredi verenlerin gözünde diktatör, sorumlu bir vatandaş gibi görünmenin anahtarıdır. Puanınız, kredi raporunuzda bulunan bilgilere dayanmaktadır. Bir kimlik hırsızının eylemleri, kredi raporunuza olumsuz bir aktivite ekleyebilir, bu da kredi puanınızı düşürür ve yeni krediler almaya hak kazanmanızı sağlar. Bir kimlik hırsızı kurbanın yeni ve umutsuzca ihtiyaç duyulan bir kredi almasını imkânsız kılan pek çok korku hikayesi var.

Kimlik hırsızının eylemlerinin dört yolu kredi raporunuzda görünebilir ve puanınızı düşürebilir:

 • Yeni kredi sorguları:

  • Bir kimlik hırsızı adınızdaki kredi için her uygulandığında, kredi verenin kredi raporunuzu kontrol etmesi muhtemeldir. Bu kredi kontrolleri (“sorgular” olarak da adlandırılır) kredi raporunuzda görünür ve genellikle kredi puanınızı birkaç puan düşürür. Birisi kredinizin “sert çekişi” ne zaman yaparsa, raporunuz açılır. Bu çekilişe bak, eğer istemediysen, kimliğin çalındı.

 • Yeni krediler veya kredi kartları:

  • Bir kimlik hırsızı tarafından alınan yeni krediler veya kredi kartı hesapları, kredinizi kesinlikle kendilerine zarar vermez. Sorun, kimlik hırsızlığı faturayı ödemediği için bu hesaplar suçlu olduğunda başlar. Kredi puanınız, ödeme yapılmayan her ay için bir defa geçer.
 • Koleksiyonlar hesapları:

  • Belirli bir süre sonra (genellikle altı aydan bir yıla kadar), borç verenler ödenmemiş borcu bir tahsilat dairesine teslim ederler. Bu olduğunda, kredi raporunuzda bir tahsilat hesabı görünür ve kredi puanınızda çok zararlı bir etkisi vardır. Tıbbi kimlik hırsızlığı genellikle bir tahsilat hesabıyla sonuçlanır: Hırsızlar bilgilerinizi tıbbi hizmetler veya tedavi almak için kullanır ve bu borçlar ödenmemiş olduğunda, sağlık kuruluşu borçları bir tahsilat dairesine gönderir.
 • Ücretsiz cep telefonları veya yardımcı programlar:

  • Bir hırsız kişisel bilgilerinizi kullanarak bir kablosuz plan veya ev hizmet programı açtığında ve faturayı ödemediğinde, bu sağlayıcılar varsayılanı kredi bürolarına bildirebilir. Bu, kredi raporunuzda görünen ve hesabınızı olumsuz etkileyen olumsuz bir hesaba neden olur.

Ne Yapmalısın?

Kimlik hırsızları sürekli olarak tekniklerini değiştiriyorlar. Yeni teknoloji ve caddeler üstünde kalıyorlar, ancak kurban olmadığınızı garanti etmenin bazı yolları var.

Kimlik hırsızlığını önlemek ve izlemek için yapmanız gereken iki önemli şey var:

Öncelikle, kimliğinizi olabildiğince çok koruyun.

Kredi kartınızı teslim ederken her satış elemanı veya garsona nazarlık etmek zorunda değilsiniz, ancak sağlıklı bir doz dikkati uzun bir yoldan gidebilir. Güvenli bir şekilde çevrimiçi alışveriş yapmak için bu harika ipuçlarına göz atın. PIN ve Sosyal Güvenlik numaranızı kalan yabancılardan koruyun. Mali postanızı parçalara ayırın ve posta kutunuzda oturan banka hesaplarını, çekleri veya vergi belgelerini bırakmayın. Ve kimlik avı planları için düşmeyin! Birisi kişisel bilgilerinizi veya hesap bilgilerinizi sorduğunuzda veya e-posta gönderdiğinizde, sizi aldatmaya çalışıyorlar.

Biri sizin kişisel bilgilerinizi sormanızı isterse ve onların meşruiyetinden emin değilseniz, her zaman onları aramak için bir telefon numarası isteyebilirsiniz. Şirketinizdeki araştırmanızı yapın (BBB güvenilir bir web sitesidir) ve daha sonra bunları geri arayabilirsiniz.

Vakaların% 99'unda, bir şirketin kişisel bilgiye ihtiyacı varsa, muhtemelen sizi aramayacaklardır. Bu özellikle devlet kurumları için geçerlidir. Biraz araştırma yapmak size çok fazla sorun çıkarabilir.

İkincisi, kredi raporlarınızı sık sık kontrol edin.

Her büyük ABD kredi bürosu (Experian, Equifax ve TransUnion) bizim için kredi geçmişini korur.Adil Kredi Raporlama Yasası uyarınca, yasal olarak her bürodan yılda bir kez kesinlikle hiçbir ücret ödemeden bir kredi raporu almaya hak kazandık. Kendi hesabınızı almak için devlet tarafından işletilen web sitesi yıllıkkredireport.com adresine gidin. Tanımadığınız hesaplara ve kredi sorgularına ve yanlış kişisel bilgilere bakın. Bunlar, kredinizle kurcalanan birinin işaretleri olabilir.

Kredinizi düzenli olarak kontrol etmiyorsanız, kişisel bilgilerinizin kendi avantajını kullanıp kullanmadığını öğrenmek için başka bir yol yoktur. Dolandırıcılık mağduru olduğunuzu fark ederseniz, kredi bürolarıyla anlaşmazlıklar göndermeniz, banka (lar) nızla derhal iletişime geçmeniz ve hatta bir polis raporu bile göndermeniz gerekir. Kimlik hırsızlığı kurtarma hakkında daha fazla bilgi için, SpendOnLife ücretsiz Kimlik Hırsızlığı Kurtarma Kılavuzu indirin.

Bu, konuklara kredi, borç ve kimlik hırsızlığı hakkında gerçek ve doğru bilgiler vermeyi amaçlayan bir site olan SpendOnLife.com'da kişisel finans blogcusu olan Carrie Davis tarafından yapılan bir misafir yayınıdır. FCRA onaylı ve finansal bağımsızlık elde etmek için başkalarını eğitmek için bir tutkusu var.

Videoyu izle: Okey Plus Bedava 25.000 CİP

Popüler Mesajlar

Kategori Kredi, Sonraki Makale

Kötü bir irattan nasıl kurtulabilirsiniz (bankayı bozmadan)
Kredi

Kötü bir irattan nasıl kurtulabilirsiniz (bankayı bozmadan)

Bu durumun tanıdık gelip gelmediğine bakın… Son zamanlarda işini bırakan bir kişiden bir telefon aldım ve 401'ini (k) devirmesi gerekiyordu. Mali müşavir olmaması, birlikte çalıştığı bir komşunun tavsiyesine başvurdu. Daha fazla araştırma yapmadan, danışmanla bir araya geldi ve danışman 401'ini (k) bir IRA rantına devretmesini tavsiye etti (not: bu gerçek bir ürün değil, sadece IRA içinde bir rant almak için bir terim) ).
Devamını Oku
İyi bir kredi puanı nedir?
Kredi

İyi bir kredi puanı nedir?

Kredi puanınızın sizinle ilgili en önemli finansal bilgilerden biri olduğunu biliyorsunuz. Kredi puanı ölçeğine düştüğünüz zaman, paranızı yönetirken ne tür bir insan olduğunuzu belirlemenin bir yolu olarak düşünülür. Ödünç verenler - ve başkaları da - para meseleleriyle ilgili olarak size nasıl davranacakları hakkında karar vermek için kredi puanı ölçeğindeki pozisyonunuzu kullanırlar.
Devamını Oku
FreeCreditReport.com İncelemesi | Experian'dan ÜCRETSİZ Kredi Raporu Nasıl Gidilir?
Kredi

FreeCreditReport.com İncelemesi | Experian'dan ÜCRETSİZ Kredi Raporu Nasıl Gidilir?

Kredi puanınız finansal sağlığınızın önemli bir bileşenidir, ancak herkesin puanlarının nasıl göründüğünü veya nasıl belirlendiğini bilmez. Neyse ki, kredi puanınıza ve Kredi Karma veya Kredi Susamı gibi web siteleriyle çevrimiçi olarak belirlenmek için kullanılan tüm ayrıntılara erişebilirsiniz. Bu önemli bilgilere erişmek için kredi kartınızın olması gerekmez ve tüm süreç ücretsizdir.
Devamını Oku
Yıllık Değerinizi Yükseltmek İçin Seçenekler ve Biniciler
Kredi

Yıllık Değerinizi Yükseltmek İçin Seçenekler ve Biniciler

İnsanların yıllık gelirden şüphelenmelerinin nedenlerinden biri, rahatsız edici olabilecek bazı hükümlere sahip olmalarıdır. Eğer beklenti ile bir rant sözleşme çıkar Örneğin, en azından önümüzdeki 20 yıl için bir gelir sağlayacaktır olduğunu, ancak 10 yıl sonra ölür, sözleşmedeki kalan bakiye, sigorta şirketi değil dönecektir mirasçılarına.
Devamını Oku