Kredi

Fico 8 Kredi Puanı - Kredi Puanlama Sertleşebilir

Temel bilgilerle başlayalım, FICO puanınız. Fair Isaac Corporation tarafından oluşturulan bir numara. FICO puanınız, kredi şirketlerine ve borç verenlere ne kadar riskli olduğunuzu ve geçmişte kredileri ne kadar iyi kullandığını bilmenize yardımcı olan birleşik bir sayıdır.

FICO puanları 300 ile 850 arasında bir değerde. Tipik olarak, 650'nin üzerindeki herhangi bir puan “harika” olarak değerlendiriliyor. Diğer taraftan, puanınız 620'nin altındaysa, o zaman krediler için iyi oranlar elde etmekte sorun yaşarsınız.

FICO puanınıza neler geçtiğinden bahsedelim. Birkaç bölüm vardır ve bunların her biri farklı bir ağırlığa sahiptir. Sahip olduğunuz açık hesap sayısı, ne kadar bir kredi geçmişiniz, sahip olduğunuz yeni kredi hesaplarınız ve ödemelerin zamanında yapılmasını sağlar.

FICO 8 Kredi Puanı Nedir?

2009 yılında uygulamaya konulmuş olmasına rağmen, borç verenler ve diğer alacaklılar tarafından gerçekten benimsenmesi neredeyse iki yıl sürmüştür. Ancak, şimdi FICO 8 modeli daha geniş kitlelere ulaşıyor ve kredi puanınız için önemli olan bazı değişiklikleri görmeyi bekleyebilirsiniz. Büyük kredi büroları bunu kullanıyor ve şu anda bir dizi banka, kredi kartı veren kuruluş ve diğerleri bunu kullanıyor. FICO 8 buharı toplar ve bu, neyin değiştiğinin farkında olmanız gerektiği anlamına gelir.

MyFICO.com'a göre, formülünüzde puanınızda bir değişiklik anlamına gelebilecek dört ana değişiklik vardır:

  1. İzole Geç Ödemeler: Kredi puanınızın en büyük etkilerinden biri ödeme geçmişinizdir. Geç ödeme, FICO puanınıza yapılan gerçek hasar anlamına gelebilir. Bununla birlikte, yeni sistem, normalde iyi bir ödeme geçmişi olan durumlarda anormallikleri açıklar. Diğer hesaplarınız iyi durumda ise, FICO 8 puanı daha önce olduğu gibi olumsuz olmayacaktır.
  2. Yüksek Kredi Kullanımı: Kredi limitinize yakınsanız, FICO puanınızı eskiden daha fazla etkileyecektir.
  3. Küçük Bakiyeli Koleksiyonlar Hesabı: Küçük koleksiyonlar için sizi faturalamak yerine, FICO 8 artık 100 $ 'dan daha düşük bir orijinal bakiyesi olan koleksiyonları göz ardı ediyor.
  4. Yetkili kullanıcı: Kredi hesaplarında yetkili kullanıcılara bakmaya devam ediyor. Bu, öğrencilerin ve eşlerin kredi kartı hesabının paylaşılan yönetimi aracılığıyla bir kredi geçmişi oluşturmasına yardımcı olur. Bir kişinin çok az bir kullanımla büyük bir kredi kartı varsa, o tarihin bir kısmını aile üyelerine iletebilir.

Kredi verenler ve diğer alacaklılar (aynı zamanda sigorta şirketleri) bazen FICO tarafından oluşturulan puanlama formülüne kendi tweaks'lerini yaparlar. FICO 8 puanı bir temel olarak kullanılabilir, ancak bir borç veren daha önemli kabul edilen bazı öğelere sahipse, daha fazla vurgulanabilir.

Ücretsiz Kredi Raporunuzu Alın

Fark ne?

Orijinal FICO skorundan farklı olarak, menzil biraz farklıdır. Skor 250-900 arasında değişir (FICO 300 - 850). Bazı çalışmalara göre, her ikisi de TEND puanları oldukça benzerdir, ancak değişebilecekleri bazı durumlar vardır. Zayıf bir FICO puanınız olduğu için, FICO 8 puanınızın sadece kötü olduğu anlamına gelmez, ancak yüksek bir değişim söz konusudur.

Tüketici olarak bu çok faydalı olabilir. Günün geri kalanında, bir kredi kartı ödemesini kaçırdıysanız, kaydınızın geri kalanı lekesiz olsa bile, FICO puanınızda ciddi bir düşüş yapabilir.

Saptama Tüketici Davranışları

FICO 8'in noktası, elbette, tüketici kredi davranışlarını daha iyi bir şekilde görmek. FICO 8, farklı davranışları geçmişten daha doğru bir şekilde vurgulamak için tasarlanmıştır ve aynı zamanda, borç verenler ve başkaları tarafından kullanılmak üzere tüketici kredi davranışlarınızın daha doğru bir resmini oluşturduğu düşünüldüğünde, daha fazla bilgi almak için tasarlanmıştır.

FICO'nun (ve diğer kredi puanlama modellerinin) sürekli değiştiğini belirtmek gerekir. Düzenli olarak farklı tweaks'ler eklenir, böylece finansal alışkanlıklar hakkında geniş miktarda bilgi tek bir üç basamaklı sayıya indirgenebilen bir profil oluşturmak için kullanılabilir. FICO 8 skorlama modelinin kullanımda olmasına ek olarak, ek kredi puanlama modelleri de bulunmaktadır. Bunlar, ipotek borçlularına, banka mevduat davranışlarına ve hatta çok fazla kredi kullanamayacağınızı hesaba katan bir skoru hedefleyen formülleri içerir.

FICO 8'in sizin için ne anlama geldiğinin ve FICO puanlama modelinde gelecekteki değişikliklerin ne anlama geldiğinin farkında olun. Dikkat etmese bile, genel olarak, kredi puanınıza yardımcı olmak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır - FICO 8 modeli kullanılıyor olsun veya olmasın. Ödemelerinizi zamanında ve eksiksiz olarak yapın, kredi kartı bakiyenizi ödeyin ve ek kredi başvurusunda bulunmaya dikkat edin.

Videoyu izle: Kredi derecelendirme kuruluşları

Popüler Mesajlar

Kategori Kredi, Sonraki Makale

En İyi Kredi Kartı Teklifleri 2018
Kredi

En İyi Kredi Kartı Teklifleri 2018

Kredi kartlarını kullanma tehlikelerine odaklanmak kolay olsa da, en iyi kredi kartlarının cüzdanınızda temel araçlar olarak kullanılabileceğine inanıyoruz. En iyi kredi kartları sadece günlük harcamalarınız için paranızı geri almanıza veya ödüller kazanmanıza izin vermekle kalmaz, aynı zamanda bazı kartlar 21 aya kadar faiz, ücretsiz seyahat kesintisi / iptal sigortası, birincil otomatik kiralama kapsamı ve daha fazlası gibi ek avantajlar sunar. .
Devamını Oku
Bir Yıllık Alınırken: 5 Gerçek Hayat Senaryosu
Kredi

Bir Yıllık Alınırken: 5 Gerçek Hayat Senaryosu

Birçok danışman, müşterilerini hiç bir zaman bir rant bırakmayacaklarını söyleyerek büyük bir iyilik yaptığını düşünüyor. Ve maaşların aldıkları tüm olumsuz basınla birlikte, bu çok şaşırtıcı değil. Ancak, bence maaşlar fantastik - doğru durumda. Bazı insanların rantı almamaları için en az 15 neden vardır.
Devamını Oku
Kahretsin! Sıkıştırdım… .Faked Raporunuzda Bir Hata Düzeltmek için Nasıl
Kredi

Kahretsin! Sıkıştırdım… .Faked Raporunuzda Bir Hata Düzeltmek için Nasıl

Paranızın en önemli yönlerinden biri de kredi geçmişinizdir. Kredi raporunuz, paranızın borçlanmasıyla ilgili olarak mali hayatınızın bir kaydıdır. Aslında, finansal itibarınız. Kredi raporunuz iyi göründüğünde, iyi görünüyorsunuz - ve iyi bir finansal risk gibi. Ödünç verenler başvurunuzu onaylama konusunda daha olasıdır ve size rekabetçi faiz oranları verir.
Devamını Oku