Kredi

FreeCreditReport.com İncelemesi | Experian'dan ÜCRETSİZ Kredi Raporu Nasıl Gidilir?

Kredi puanınız finansal sağlığınızın önemli bir bileşenidir, ancak herkesin puanlarının nasıl göründüğünü veya nasıl belirlendiğini bilmez.

Neyse ki, kredi puanınıza ve Kredi Karma veya Kredi Susamı gibi web siteleriyle çevrimiçi olarak belirlenmek için kullanılan tüm ayrıntılara erişebilirsiniz.

Bu önemli bilgilere erişmek için kredi kartınızın olması gerekmez ve tüm süreç ücretsizdir.

FreeCreditReport.com ile, web sitesi adının tam olarak ne sunduğunu görebilirsiniz. kredi raporu. Kredi puanınız kredi sağlığınızı gösteren üç basamaklı bir sayıdır (genellikle 300 ile 850 arasında). kredi raporu Yıllar boyunca kredi hareketlerinizi kapsayan detaylı bir bilgi listesidir.

Kredi raporunuzu FreeCreditReport.com ile kontrol etmek, zorlu bir soruşturma ile sonuçlanmayacağından kredinizi incitmeyecektir, ancak avantajınıza göre kullanabileceğiniz değerli bilgiler sağlayabilir.

Bu web sitesi, özellikle Experian kredi raporunuzda bir bakış sunuyor. Görmeyi beklediğiniz ayrıntılar şunları içerir:

 • Ödeme geçmişiniz de dahil olmak üzere tüm kredi hesaplarınızla ilgili bilgiler
 • Sahip olduğunuz zorlu soruşturma sayısı
 • Kredi varsayılanları, gecikmiş ödemeler, temerrütler, zarar yazmaları, tahsilatlar ve kamu kayıtları dahil olmak üzere potansiyel olarak olumsuz bilgiler.

FreeCreditReport.com Nasıl Çalışır?

Bu web sitesi ile Experian kredi raporunuza erişim kolaydır ve sadece birkaç adım gerektirir.

Yapmanız gereken tek şey bir hesap oluşturmak ve kredi raporunuzu görmek için gerekli tüm bilgileri içerecek şekilde uyarıları takip etmektir.

Bir hesap oluşturmak için aşağıdaki bilgileri sağlamanız gerekir:

 • Adınız
 • Mevcut ve geçmiş adresler
 • Sosyal Güvenlik numarası
 • Doğum tarihi
 • Eşinizin adı
 • Mevcut ve geçmiş işverenler de dahil olmak üzere istihdam bilgileri

Bu bilgileri sağladıktan ve doğruluk açısından kontrol edildikten sonra, kredi raporunuza erişebilirsiniz.

Bu bir parça kek!

Kredi Raporunuza Tam Olarak Dahil Olan Nedir?

Kredi raporunuza nelerin dahil edildiğini daha önce de belirtmiş olsak da, bir kez erişip okuduktan sonra göz önünde bulundurmanız gereken birçok ayrıntı var.

Kredi raporunuzdaki hatalar uzun vadede kredi sağlığınıza ve kredi puanınıza zarar verebileceğinden, her ayrıntıyı doğru olduğundan emin olmak için raporunuzu kontrol etmek istersiniz.

Göreceğiniz detaylar:

 • Mevcut hesaplar: Kredi raporunuzla ilgili sayısız ayrıntılar mevcut olsa da, mevcut hesaplarınızı kapsamak için sunulan ayrıntıların çoğu. Bu, tüm faturalarınızın geçerli durumunu, ödeme geçmişinizi ve gecikmeli hesaplardaki veya varsayılan hesaplardaki tüm bilgileri içerecektir.
 • Kapalı HesaplarAyrıca, kredi raporunuzda kapanan kredi hesaplarının listesini ve kapanışın durumuyla ilgili ayrıntıları bulabilirsiniz.
 • Kredi Sorgulama: Ödeme geçmişinize ek olarak, kredi raporunuz geçmişte nasıl ve ne zaman kredi başvurusunda bulunduğunuzla ilgili ayrıntıları listeleyecektir. Her bir kredi sorgulama listesi, bir sorgulama yapan her şirket için isim ve iletişim bilgilerini, soruşturmanın yapıldığı tarihi ve şirketin bulunduğu işletmenin türünü içerir.
 • Olumsuz bilgi: Herhangi bir kredinizle ilgili aksaklıklarınız varsa, kredi puanlarının ayrıntıları kredi raporunuzda listelenir. Geciken ödemelerin yanı sıra temerrüde düşmeyen hesaplara ek olarak, bu vergi vergi alacaklarını, iflasları, kamu kararlarını, tahsilat hesapları ve hacizleri içerebilir.

Kredi raporunuzu okurken bir hata bulursanız, düzeltmek için gerekli adımları atmanız çok önemlidir.

Neyse ki, FreeCreditReport.com, çevrimiçi yanlış bilgiye karşı çıkmanıza yardımcı olabilecek araçlar sunar.

Neden Kredi Raporunuz Hakkında Bakım Yapmalısınız?

Kredi raporunuzun - ve kredi puanınızın - taklit edilmesi kolay olsa da, bu gerçeklerden daha fazla olamaz.

Genel kredi sağlığınız, bir ev satın alma, hatta bir aracı finanse etme yeteneğiniz de dahil olmak üzere, hayattaki belirli kilometre taşlarına ulaşıp ulaşmadığınız konusunda çok büyük bir rol oynayabilir.

İster inanın ister inanmayın, zayıf kredi, istediğiniz daireyi kiralamanızı bile engelleyebilir. Birçok ev sahibi kiralamanızı onaylamak için kredinizi kullanacağından, zayıf kredi büyük bir şişmanlığa yol açabilir.

Ancak, kredinizle dikkatsiz olduğunuzda ortaya çıkabilecek ek sonuçlar vardır.

İlk olarak, sizi işe alan herhangi bir işveren, kredi raporunuzun değiştirilmiş bir versiyonunu görme iznini isteme hakkına sahiptir. Çok fazla olumsuz raporlama varsa ve bunu görüyorlarsa, zayıf kredi kullanımınız size mal olabilir.

Kredi puanları otomatik sigorta oranlarını belirlemek için sıklıkla kullanıldığından, krediniz düşükse daha yüksek otomatik sigorta primleri ödersiniz.

Ayrıca, kredi puanınızın düşük olması durumunda kredi kartlarından kişisel kredilere ve ev kredilerinden yüksek faiz oranlarını kesinlikle ödersiniz. Eğer hatta hak kazanabilirsiniz.

Kredi Raporunuzu Kontrol Etmenin 4 Nedeni

Kredi raporunuzu neden kontrol etmeyi tercih etmeniz gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz - özellikle de kredi puanınızın iyi durumda olduğunu biliyorsanız.

Gerçek şu ki, yılda en az birkaç kez kredi raporlarınızı kontrol etmekle gelen önemli faydalar var. İleriye taşımanız gereken nedenler şunlardır:

Sebep # 1: Onlar hakkında bir şey bilmiyorsanız, hataları düzeltemezsiniz.

Kredi raporunuzda hatalar varsa ve asla kontrol etmek için zaman ayırmazsanız, bunların nedenini bilmeden kredi puanınıza zarar verebilir. Kredi raporunuzu kontrol ederek, tüm bilgilerin doğru olup olmadığını görebilirsiniz.

Hatalar bulursanız, daha sonra düzeltmek zor olabilecek puanınıza gereksiz zarar vermeden önce bunları düzeltmek için gerekli adımları atabilirsiniz.

Sebep # 2: Hileli hesapların kimlik hırsızlığını kontrol edin.

Experian'a göre, kredi raporunuzu kontrol etmek, kimlik hırsızlığı kurbanı olup olmadığını keşfetmenin en iyi yollarından biridir.

Kredi raporunuzu okumak, sizin olmayan ve hileli bir şekilde açılmış olan hesapları kontrol etmenin akıllı bir yoludur. Dolandırıcılık tespit ederseniz, durdurmak ve hemen hasarı sınırlamak için adımlar atabilirsiniz.

Sebep # 3: Kredi puanınızı artırmanın yollarını öğrenin.

Kredi raporunuzu kontrol etmek, geliştirebileceğiniz alanları belirlemenin harika bir yoludur. Kredi raporunuzda çok geç ödeme aldıysanız, örneğin, kredi puanınızın büyük olasılıkla bir isabet alması olasıdır.

Raporunuzdaki bilgileri görmek, gelecekteki faturaları zamanında ödemenizi sağlamak için gereken her şey olabilir.

Aynı şey, koleksiyonlarda hesaplarınız varsa doğrudur - belki de unuttuğunuz bile.

Kredi raporunuzu kontrol etmek, unutulmuş hesaplar hakkında varsayılan olarak öğrenmenin en iyi yoludur, bu da bu sorunları iyi gidermek için ilk adımdır.

Sebep # 4: Ücretsiz, neden olmasın?

Kredi raporunuzu kontrol etmenin son bir nedeni, ücretsiz.

Bir kuruş ücret ödemeden kredi puanınıza yüksek maliyetli zarar vermenizi önleyebilecek bir hizmete karşı çıkmak zor.

FreeCreditReport.com ücretsizdir ve başlamak için kredi kartına ihtiyacınız yok, birkaç sebep var değil Bu servisi kullanmak için

FreeCreditReport.com'un Düştüğü Yer

Bu web sitesi ücretsiz ve kullanımı kolay olsa da, kısa düştüğü bir alan var - Sadece Experian'dan bir kredi raporu alırsınız.

Gerçek şu ki, aslında kredi hareketlerinizin bir dosyasını tutan üç büyük kredi raporlama ajansı var:

 1. Experian,
 2. Equifax,
 3. ve TransUnion

Bankalar ve diğer kredi veren kuruluşlar kredinize her zaman aynı kredi raporlama ajansıyla erişmediğinden, üç kredi raporunuzdaki bilgiler her zaman aynı değildir.

Bu nedenle, Experian'dan raporunuza erişmeniz sadece sizi belirli bir ölçüde koruyacaktır; En büyük etkiyi yapmak için tüm kredi raporlarınızı almanız gerekiyor.

Neyse ki, yılda bir kez üç kredi raporlama ajansından erişim almak için AnnualCreditReport.com adlı bir web sitesini kullanabilirsiniz.

Bu ek adımı attığınızda, hataları veya diğer sorunları kontrol etmek için TransUnion ve Equifax'tan raporlarınızı kontrol edebilirsiniz.

Alt çizgi

Kredi raporunuz önemlidir, çünkü ayrıntılar kredi puanınızı belirlemek için kullanılır. Bazı hesaplarınızda negatif veya yanlış işaretler varsa, kredi puanınızın gereksiz yere zarar görmesi olasıdır.

Kredi sorunlarından kaçınmanın en iyi yolu, kredi puanınızı ve kredi raporlarınızı en az yılda bir kez ve potansiyel olarak daha fazla tutmaktır.

Bu bilgilerin üstünde kalmakla, masraflı hataları önleyebilir ve mağdur olursanız kimlik hırsızlığıyla mücadele etmek için kendinizi en iyi konuma getirebilirsiniz.

Kredi raporunuzu ve kredi puanınızı dikkate almazsanız, finansal geleceğinizi şansa bırakıyorsunuz demektir. Şansınız varsa bu sizin için uygun olsa da, kredinizi tamamen görmezden gelmek için çok fazla risk vardır.

Raporunuzu kontrol ederek kaybedecek bir şeyiniz yok, ancak hataları düzeltmek veya kredi puanınızı zaman içinde iyileştirmenin yollarını bulmanız durumunda kazanmanız için bol miktarda para kazanabilirsiniz.

Bunu akılda tutarak, bunu durdurmak ve bugün kredi raporlarınızı kontrol etmek akıllıca olacaktır.

Popüler Mesajlar

Kategori Kredi, Sonraki Makale

Kötü bir irattan nasıl kurtulabilirsiniz (bankayı bozmadan)
Kredi

Kötü bir irattan nasıl kurtulabilirsiniz (bankayı bozmadan)

Bu durumun tanıdık gelip gelmediğine bakın… Son zamanlarda işini bırakan bir kişiden bir telefon aldım ve 401'ini (k) devirmesi gerekiyordu. Mali müşavir olmaması, birlikte çalıştığı bir komşunun tavsiyesine başvurdu. Daha fazla araştırma yapmadan, danışmanla bir araya geldi ve danışman 401'ini (k) bir IRA rantına devretmesini tavsiye etti (not: bu gerçek bir ürün değil, sadece IRA içinde bir rant almak için bir terim) ).
Devamını Oku
FreeCreditReport.com İncelemesi | Experian'dan ÜCRETSİZ Kredi Raporu Nasıl Gidilir?
Kredi

FreeCreditReport.com İncelemesi | Experian'dan ÜCRETSİZ Kredi Raporu Nasıl Gidilir?

Kredi puanınız finansal sağlığınızın önemli bir bileşenidir, ancak herkesin puanlarının nasıl göründüğünü veya nasıl belirlendiğini bilmez. Neyse ki, kredi puanınıza ve Kredi Karma veya Kredi Susamı gibi web siteleriyle çevrimiçi olarak belirlenmek için kullanılan tüm ayrıntılara erişebilirsiniz. Bu önemli bilgilere erişmek için kredi kartınızın olması gerekmez ve tüm süreç ücretsizdir.
Devamını Oku