Maliye

GFC 007'ye sorun: Serbest Çalışan için 401 (k) Eşdeğer Var mı?

Bir başka hoşgeldin GFC'ye hoş geldiniz! Cevaplamak istediğiniz bir sorunuz varsa, buradan isteyebilirsiniz.

Sorularınız GFC TV'de veya GFC Podcast'da yayınlanıyorsa, en çok satan kitabımın bir kopyasının şanslı alıcısı sizsiniz. Maliye askerlerive 50 $ Amazon hediye kartı.

Peki ne bekliyorsun? Sorunuzu şimdi sorun!

401 (k) planı, emeklilik için para biriktirmek ve yatırım yapmak için çalışan Amerikalıların geliştirdiği en büyük yeniliklerden biridir. Fakat 401 (k) planları öncelikle maaşlı çalışanlar içindir - bu nerede serbest meslek sahibi?

Bu, Shane isimli bir GFC TV izleyicisinden gelen bir sorudan ilham alan başka bir harika konu:

Kendi kendime çalışıyorum, bu yüzden 401k sahibi olma lüksüne sahip değilim. Her sene azami miktarda katkıda bulunduğum bir Roth'um var, ama sorum şu bana iyi bir getiri sağlayacak geleceğe para koyabileceğim başka yollar var mı? Shane G.

Bu konuda çalılıkların etrafında dövmeye gerek yok. Evet, Shane, serbest meslek sahibi için 401 (k) eşdeğer var. Tabii ki geleneksel ve Roth IRA'nın da katılabileceği planlar var, fakat serbest çalışanlar için 401 (k) planına benzeyen başka emeklilik planları var.

Derin bir tartışmaya layık üç tane var.

BASİT IRA

BASİT IRA, 100'den az çalışanı olan küçük işletmeler için mevcut olan bir emeklilik planıdır. Bir URA gibi (ve bir IRA'dır), plana yapılan katkılar vergiden düşülebilir ve yatırım kazançları vergiden mahsup edilir. 59 1/2 yaşında para çekmeye başlayabilirsiniz, ancak bu yaştan önce dağıtım alırsanız, bunlar düzenli gelir vergisine, artı% 10'luk erken para cezasına tabi olacaktır.

Katkıda bulunmak için, son iki yıl içinde en az 5000 dolar kazanmanız gerekir.

2016 için, 50 ya da daha büyükseniz maksimum katkı 12.500 $ ya da 15.500 $ 'dır. Kazançlarınızın% 100'üne bu sınırlara kadar katkıda bulunabilirsiniz. Yani 12.500 $ kazanırsanız, 12.500 $ 'a katkıda bulunabilirsiniz.

Bir işveren olarak,% 3'lük bir eşleştirme katkısı veya% 2'si bağımsız olmayan bir katkı yapmalısınız. Her iki durumda da, işveren katkısı yüzdesi, çalışanın tazminatına dayanmalıdır; bu, kendi hesabınızda çalışıyorsanız, tazminatınızdır.

Örneğin, serbest meslek geliriniz 100.000 $ ise, bir çalışan olarak 12.500 $ 'a katkıda bulunabilir, ancak daha sonra kendinize 3,000 $' lık bir işveren eşleştirmesi sağlayabilirsiniz. Toplamda 15.500 dolar olacak. 401 (k) planına sponsor olan bir işveren kadar cömert değil ama bir IRA ile yapabileceğinizden çok daha iyi.

BASİT IRA'nın en büyük avantajlarından biri, IRS ile plana özel vergi beyannamesi vermeniz gerekmemesidir. Bu planın yönetimini çok daha kolaylaştırıyor. Planı, seçtiğiniz bir aracılık yoluyla da sağlayabilirsiniz. Maksimum yatırım seçenekleri sayısını korumanıza olanak veren, kendi hesabınızı yöneten bir hesap olabilir.

SEP IRA

Bu planın uzun versiyonu Basitleştirilmiş Çalışan Emekli Planıve basit bir plan gibi, bir tür IRA'dır. Serbest çalışan bireyler ve küçük işletme sahipleri ve çalışanları için bir emeklilik planı olarak tasarlanmıştır.

Bir IRA'da olduğu gibi, katkılarınız vergiden düşülebilir ve yatırım kazançlarınız vergiden ertelenmiş olarak birikir. 59 1/2 yaşından sonra bir plandan dağıtım almaya başlayabilirsiniz, bu sırada çekimler normal gelir vergisine tabi olacaktır. Bu yaştan önce dağıtımlar yaparsanız, düzenli gelir vergisi, artı% 10 erken para çekme cezası ödemek zorunda kalacaksınız.

2016 için bir SEP IRA'ya katkıda bulunabileceğiniz maksimum tutar, tazminatın% 25'i, 50 yaş ve üzerindeyseniz en fazla 53.000 ABD Doları veya 59.000 ABD dolarıdır. Çalışanlarınız varsa, her çalışanın bireysel bir SEP IRA hesabı açması gerekir.

Planın kurulumu kolaydır ve yönetimi ve bakımı kolaydır. Kendi kendini yöneten bir plan olarak, popüler yatırım aracılık hesapları aracılığıyla kurabilirsiniz. İşveren olarak, IRS Form 5305 SEP'i tamamlamanız istenecektir. Bununla birlikte, kayıtlarınız için form korunmalıdır, ancak IRS ile yıllık bir vergi beyannamesi yapmanız gerekmez.

Yalnız 401 (k)

Muhtemelen 401 (k) plan olduğu için bu, büyük ölçüde kendi hesabına çalışanlar için en iyi emeklilik planı seçeneğidir. Adından da anlaşılacağı gibi, tek bir birey için sadece 401 (k) bir plan. Ancak, bir mal sahibi aslında eşini işe alabilir ve hala plan için uygun olabilir.

Bir solo 401 (k) planı ile düzenlemede hem işveren hem de çalışan olarak hareket ediyorsunuz. Bu da size plana iki ayrı katkı yapmak için bir fırsat verir.

Bir çalışan olarak, yılda 18.000 ABD Dolarına kadar veya 50 yaş ve üzerindeyseniz 24.000 $ 'a kadar katkıda bulunabilirsiniz. Bunlar geleneksel 401 (k) planına göre çalışanlara uygulanan aynı katkı limitleridir. Solo 401'e (k) olan gerçekten iyi faydalardan biri, bu limitlere ulaşmak için tam anlamıyla gelirinizin% 100'üne kadar katkıda bulunabilmenizdir. (Bunu aslında 401 (k) planında sponsor olan işverenler altında yapabilirsiniz, ancak çoğu işveren katkılarınıza yüzde bir limit koymaktadır.)

Ama o zaman işveren olarak da katkıda bulunabilirsiniz. Bu bir işveren olmayan özel katkı. Öyle denir çünkü net işletme gelirinizin bir yüzdesine dayalıdır ve düz bir dolar tutarı değildir. İşveren olarak plana toplam net işletme gelirinin% 25'ine kadar katkıda bulunabilirsiniz.

(İş geliri açısından IRS, IRS Yayını 560'ın 5. Bölümünde bu kararlılığı sağlamak için karmaşık bir çalışma sayfasına sahiptir, bu yüzden bir solo 401 (k) varsa ücretli bir vergi hazırlayıcısını, tercihen bir EBM'yi şiddetle tavsiye ederim.)

Bu biraz karmaşık, biliyorum! O halde nasıl yürüdüğünü görebilmek için bir örnek üzerinde yürüyelim.

100.000 dolarlık toplam net işletme geliriniz var. Çalışan olarak, solo 401 (k) 'ye 18.000 $' lık katkınız olur. Sahibi olarak 25.000 $ 'lık işveren olmayan bir iştirakçi yapabilirsiniz - bu% 100.000 kat% 25'tir. Plana toplam katkı, yıl için 43.000 $ olacak.

Şimdi, solo 401'in (k) işveren sponsorluğundaki çeşitlilikten çok daha cömert bir plan olduğunu görebileceğiniz noktaya geliyoruz.

Solo 401 (k) planına ne kadar katkıda bulunabileceğiniz konusunda kesin bir sınır vardır. 2016 için, 50 yaş veya üzerindeyseniz, 53.000 ABD Doları veya 59.000 ABD dolarıdır. Ve bu sınırlar, herhangi bir türdeki tüm emeklilik planlarına katkıda bulunabileceğiniz maksimum miktar olduğu için, bu katkıların sizin tarafınızdan veya sizin tarafınızdan yapılmış olsun, sahip olduğunuz diğer emeklilik planlarına katkıda bulunan herhangi bir tutarla azaltılması gerekecektir. işveren.

Sizin için doğru serbest meslek emeklilik planı hangisidir?

Üç plandan herhangi biri, sadece bir IRA hesabıyla yapabileceğinizden daha fazla para kazanmanızı sağlayacaktır. Yönetilmesi en kolay plan, BASİT IRA olacaktır. Ancak, maksimum katkıları arıyorsanız, hem SEP IRA hem de Solo 401 (k), bir çalışanın 401 (k) sponsorlu bir işverene nasıl katkıda bulunabileceği ile uyumlu veya daha büyük miktarlar sağlar.

Benim oyum Solo 401'e (k) gidiyor. Diyorum ki, en düşük gelir için en büyük katkı miktarını elde etme yeteneği sunuyor. Solo 401 (k) ile 100.000 $ 'lık bir gelire 43.000 $' lık katkı yapabilmem için örnek verdim. Aynı gelirde, bir SEP IRA ile% 25 veya 25.000 $ ile sınırlanmış olacaksınız. Bu açıkça Solo 401 (k) yanadır.

Hangisini seçerseniz seçin, 401 (k) sponsorlu bir işverene daha çok yaklaşacak ve düzenli bir IRA ile yaptığınızdan çok daha iyi bir performans sergileyeceksiniz.

Popüler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

2018'de Ödenen 27 En İyi Anket Uygulaması
Maliye

2018'de Ödenen 27 En İyi Anket Uygulaması

Telefonunuzdan para kazanmanın en kolay yollarından biri hangisidir? Çevrimiçi anketler. Düzinelerce site size nakit veya hediye kartıyla ödeme yapan ücretli anketler sunmaktadır. Diğer birçok çevrimiçi mağaza, alışveriş girişlerinizle ilgili olarak piyango girişine ilişkin görüşünüze ilişkin fikirlerinizi sormaktadır. En iyi anket uygulamalarını kullanmak, zamanınızdan en fazla para kazanmanızı sağlar ve 15 dakika veya daha kısa sürede para kazanmak istiyorsanız bir göz atmaya değer.
Devamını Oku
Depresyonlu İnsanlar İçin Uygun Hayat Sigortası
Maliye

Depresyonlu İnsanlar İçin Uygun Hayat Sigortası

Önceki nesillerde, depresyon ve anksiyete ile mücadeleler nadiren tartışıldı. Ama bugün, daha fazla insan ruhsal sağlığı hakkında açılıyor. Her gün, yeni bir ünlü akıl sağlığı sorunlarını tartışır. Ve işletmeler ve örgütler, çalışanlarının zihinsel ve duygusal istikrarına yardımcı olmak için programlar ve faydalar oluşturmaya başlıyor.
Devamını Oku
Ahşap Palet Geri Dönüşüm Para Kazanmak için nasıl
Maliye

Ahşap Palet Geri Dönüşüm Para Kazanmak için nasıl

Ekstra para kazanmanın ilginç bir yolu, ahşap paletlerin toplanması ve geri dönüştürülmesidir. Ahşap paletler, malların bir yerden diğerine taşınmasına yardımcı olmak için ülke genelinde ve dünyada kullanılıyor. Bazı şirketler, bu paletleri sadece onları almaya istekli olan ve onları yeniden satış için başka bir yere götüren herkese açık bırakarak çıkarır.
Devamını Oku
Gelecek Nesiller İçin Finansal Okuryazarlığın Önemi
Maliye

Gelecek Nesiller İçin Finansal Okuryazarlığın Önemi

Dün Phoenix, Arizona'daki MassMutual tarafından konulan FutureSmart Challenge'a katılma ayrıcalığına sahip oldum. Bu etkinliğin amacı çocuklara finansal prensipleri öğretmek ve Talking Stick Resort Arena'yı 3.000'den fazla ortaokul öğrencisi ile toplayabilmekti. İlk başta, bu yaş grubundaki çocukların finansal okuryazarlık konusunu nasıl ilginç hale getireceklerini merak ettim.
Devamını Oku