Maliye

GF ¢ 029: 7 Yüzünde Punch Yapmak İstiyorum Finansal Danışmanlar

Beni tanıyan insanlar çok şiddetli biri olmadığımı biliyorlar.

Hayatım boyunca hiçbir zaman yumruk dövüşüne girmedim, çok nadiren haykırırım (St. Louis Cardinals dokuzuncu bölümde dört koşucu kurşun patlattığı zaman hariç) ve yüzümü bir yastıkla örterken Televizyonda bir çatışma var (devam edin ve gülün… karım yapar).

Kısacası, kişilik tipim sürekli gülümsüyor ve “Joe Cool” olarak kolayca etiketlenebilir.

Ama, herhangi bir insan gibi, beni gerçekten ateşleyen bazı olaylar var.

Beni kovduran en büyük şeylerden biri mi?

Yalan, çalmak ve hile yapan finansal danışmanlar.Bunlar benim endüstrimdeki finansal planlamalara kötü isim veren insanlar.Madoff kimseyi?) ve maalesef her yerdeler.

12 yılı aşkın bir süredir bu işte çalıştım ve bu tip danışmanlarla sayısız çalışma yaptım ve benim arka yüzüne rağmen, onları yüzüne yumruklamaktan başka bir şey istemem. ciddi anlamda.

Diğer müşterilerin benimle paylaştığı bazı finansal danışman korku hikayelerini paylaşacağım, öğrenilen dersler ve sadece Rocky Balboa'yı da kendi yüzüne çekmek isteyip istemediğinizi görelim.

Yasal Uyarı: Bu yazının yazılması sırasında hiçbir Mali Danışman zarar görmemiştir.

1 “% 12” Danışman

Birkaç yıl önce bir müşterinin işi için yarışıyordum. Görüşme yapılan diğer iki danışmantan biriydim ve geleneksel spielimi verdim. Karşılaştığım adamlardan birinin, potansiyel müşteriye borsada% 12'lik bir kazanç sağlayacağı garanti edildi.

Şimdi, bunun 2008'den önce olmadığını ve eğer olsa bile farketmeyeceğini unutmayın. Danışman, temel yatırım fonlarını kullanıyordu ve hala, müşterimin onu netleştirebileceğini iddia etmek için cüretkârlığı vardı. % 12 iade garantisi.

Şoktaydım.

Neyse ki, potansiyel müşteri duman ve aynaların arasından doğru gördü ve onu seçmedi ve yerine beni seçti.

Ders öğrenildi: Size herhangi bir getiri oranını garanti eden herhangi bir danışmana rastlarsanız ve size sabit bir rant, bir CD ya da bir çeşit sigortalı tahvilin yapılmadığı anlamına gelmezse, bunun için düşmeyin. Doğru olması için çok iyi. Ofislerinden hızlıca çık.

2 “Teslim Ücreti Söyleşisi Opsiyonel” Danışmanı

Bir zamanlar bana, mevcut finansal danışmanlarından çok hoşnutsuz gelen bir kişi geldi. İstedikleriden daha fazla para kaybetmişlerdi ve gerçekten sahip olduklarını anlamıyorlardı. Yatırım fonu portföyüne bakma şansım olduğunda, sahip oldukları her şeyin B-Hisse yatırım fonları olduğunu fark ettim.

Bilmeyenler, B-Payları, çoğu için, şimdi yok. Neden olamayacağımı anlayamasam da, önsezilerim artık etrafta değiller çünkü çok fazla danışman tacize uğramışlar. Onları hala satabilirlerse, danışman yakışıklı bir komisyon yapabilir ve müşteri asla bilemez.

Şimdi, B-Paylaşımın onları bu kadar kötü yapan komisyon değil, çoğunun altı ila yedi yıllık bir teslim süresine sahip olması. Bu, eğer fonu satın alırsanız, bir penaltı olmadan tasfiye etmeden önce en az altı ya da yedi yıl boyunca elinde tutmak zorunda kalacaksınız demektir.

Ofisimdeki müşterinin B-Pay'ın ne olduğu hakkında hiçbir fikri yoktu ve en önemlisi kendisine bağlı bir teslimiyet ücreti olduğunu hiç bilmiyordu. İşte burada - onun istediğinden daha fazla para kaybetmiş yatırımlarda sıkışmıştı ve bunun hakkında hiçbir şey yapamıyordu çünkü eğer satmış olsaydı, onun kayıplarının üzerinde bir teslimiyet bedeli ödemek zorunda kalırdı. . Yüzündeki bir tokattan bahsedin.

Ders öğrenildi: Tüm iyi baskıları okuyun ve yatırım ürününüzün kendisine bağlı herhangi bir teslimat ücreti olup olmadığını anladığınızdan emin olun.

3 “Gerçeği söylemek isteğe bağlıdır” Danışmanı

Başka bir zaman emekli olan bir müşterim vardı ve 401 (k) ve emekli maaşını devirmek içindeydik. Konuşmalarımızda, birkaç yıl önce yerel bankasında sabit bir gelir elde ettiğini öğrendim. Tüm yatırımlarını konsolide etmek istedikleri için, her şeyi bana aktarmanın rahatlığından çok daha fazlaydılar - ancak birkaç yıl önce sabit yıllık ödemeleri aldıklarını biliyordum.

Eğilimim, muhtemelen ona bağlı bir tür teslim ücreti vardı. Bunu müşteriye sormuştum ve teslimiyet bedeli olmadığını ve paralarını alabileceklerini hissettikleri izlenimi aldılar; Ana ve ilgi ve her zaman yürüyün.

Neden böyle düşündüler, sordun? Çünkü danışman onlara bunları anlatmıştı. Danışman, yatırımlarını ellerinden alabileceklerini, istedikleri zaman garantili faizlerini alabileceklerini ve her şeyle ceza almadan yürüyeceklerini söylediler.

Şimdi, bir kere bunu duyduğuma göre, onlara inanmak istediğim kadarıyla, balık gibi bir şey biliyordum. Bankayı aradılar ve gerçekte nasıl çalıştığını açıklamak için danışmanla konuştum. Sonuçta, bu şekilde değildi.

Evet, müdürle birlikte yürüyebilirler, ancak tahakkuk ettikleri tüm faizler kaybedilecek ve davalarında, masaya bırakacakları yaklaşık 7,000 dolardı. Açıkçası, sadece sağlamlaştırmak uğruna büyük bir para biriktirmek üzereydik, bu yüzden teslim süresinin sona ermesiyle birlikte dört yıl sonra yeniden gözden geçireceğiz!

Ders öğrenildi: Danışmanın size bir şey söylediğinden, bunun doğru olduğu anlamına gelmez. Eğer bir şey doğru olamayacak kadar iyi geliyorsa, bunu yazılı olarak isteyin.

4 “Ben Gibi Sevdim” Danışmanı

Ve hayır, biz tereyağı hakkında konuşmuyoruz.Danışmanı değiştirmeyi düşünen başka bir potansiyel müşteriyle konuşuyordum ve Midwest’te küçük bir kasabada yaşıyor olmasına rağmen, bir şekilde New York’tan bir danışmanla iş yapmaya başladılar.

Birkaç yıl boyunca bu insanla birlikte olmuşlardı ve her şeyin göründükleri şeylerin olmadığı bir önsezisi vardı. Belki de danışmanın sadece komisyon almak için para satıp başka fonlar aldığını sanıyorlardı ve işe almayı düşündükleri adam olduğu için bir bakmamla ilgileniyorlardı.

Hesap ekstrelerini ve ticaret onaylarını gözden geçirdikten sonra, yapılan işlemin hızlı ve kolay bir şekilde açık olduğu görülüyordu. Yeterince, danışman A-Shares satıyordu; Başka bir tür yatırım fonu ve sağa dönüp diğer B-Paylarını satın almak, bazen aynı fon oldu. Danışman, bu işlemlerin her birine bir komisyon yapmış olmasından başka hiçbir anlam ifade etmedi.

Ders öğrenildi: Komisyona dayalı bir ilişki için bir danışman kullanıyorsanız, alışılmadık ticaret onayları için bir göz atma arayışında olun. Çok fazla aktivite görürseniz, sorgulamaya değer olabilir.

5 “Herşeyi Kullanabiliyorum, Sadece Kendi Şirketimin Yatırım Fonunu Kullanıyorum” Danışmanı

Yakın zamanda Doğu sahilinden yeni eyalette taşınan bazı milletlerle görüştüm. Bana yönlendirildiler çünkü birlikte oldukları danışmanla mutsuzlardı. Danışman, kendi özel yatırım fonlarına sahip olan büyük sigorta şirketlerinden biri için çalışmıştı.

Danışman her zaman istediği her türlü yatırımı kullanabileceği iddiasında bulunmuştu. Bu ifadeyle ilgili komik bulduklarım, hesaplarına gerçekten baktığınız zaman, tüm yatırımlarının% 80'inden fazlası, şirketin yatırım fonlarıydı; kendi özel ürünleri.

Bir sürü saçmalık daha vardı, gerçek fonların kendileri de korkunçtu. Parça kayıtları kötü, ücretleri yüksekti ve performansları NFL'de yapmaya çalışan 16 yaşındaki bir insanınkine benziyordu; Sadece kesmiyordu.

Ders öğrenildi: Büyük bir şirket için çalışan bir danışman kullanıyorsanız, her zaman kendi şirket fonlarını tavsiye ediyorlarsa uyanık olun.

6 “Biliyorum 80'siniz ve CD'de Olmalı, Ama Risky Yatırım Yapalım” Danışmanı

Bu sadece bir yumrukdan fazlasını hak eden danışman tipidir; belki bir göz oyması, kasıktan bir diz ya da belki de The Rock'tan bir “halkın dirseği”.

Annesi bir çift danışmanla başka bir danışmanla iş yapan bir müşterim vardı. Kızın danışmanla ilgili komik bir his vardı, bu yüzden annesini bana transfer etmeye çağırdı.

Annesi hesap ekstrelerini getirdiğinde, gördüğüm şeye inanamadım. Kızı ve anneye yatırımlarının niyeti olduğunu sormuştum ve her ikisi de müdürün güvenliğinin önemli bir sorun olduğu konusunda hemfikirdiler. Annenin karşılamak için yaşam giderleri vardı ve çok uzak olmayan bir gelecekte bazı yatırımlarda nakit paraya ihtiyacı olacaktı.

80 yaşında bir dul duyduğumu söylediğimde bana müdürü hakkında endişeli olduğunu ve kısa bir süre içinde paraya erişmesi gerektiğini, derhal CD, para piyasası veya tasarruf hesabı olduğunu düşünüyorum.

Eh, bu danışman değil. Hayır, bu danışman parasının çoğunu tercih edilen hisse senetleri ve uzun vadeli tahvillere yatırdı.

Tercih edilen stoklardan biri, 2040 vadeli bir vadeye sahipti. Şimdi, hisse senetlerinin nasıl çalıştığını anlamayanlarınız için, bir hisse senedi ve tahvilin bir melezine benziyorlar, böylece hisse senedi gibi dalgalanabiliyor ve faiz ödeyecekler. Bir bağ gibi.

Annenin paraya ihtiyacı olduğu zaman, faiz oranları dalgalıydı ve sadece birkaç ay içinde Tercih edilen hisse senetleri üzerinde% 30 düşüş. Bazı para üretmek için bu yatırımları paraya çevirmesi gerektiğinde, müdürlükte büyük bir zarar görüyordu. Elbette, yatırımları o zamanlar çok yüksek bir temettü ödüyordu, ancak paranın bu kadar büyük bir isabetle uğraşmasından sonra bu biraz rahattı.

Ders öğrenildi: Yatırımlarınızdaki paraya kısa vadede erişmeniz gerektiğini düşünüyorsanız, bir danışmanın CD'den başka bir şey satın almanıza izin vermeyin.

7 “Ürünlerim Ücret Yok” Danışmanı

Bu aslında yüzüne yumruk atmak istemediğim bir adam, onunla sadece iyi bir kıkırdamayı tercih ederim. Bir keresinde, tek yatırım çözümü olarak sabit bir yıllık teklif veren başka bir danışmanla yarışıyordum. Onlar saf bir sigorta acentesiydi ve görünüşe göre teklif edebileceği tek şey buydu.

Müşteri sigorta acentesi danışmanı olarak beni seçtiğinde, en azını söylemekten mutlu olmadılar ve müşterimin, onlara (ürüne hiç benzemeyen bir tonda) ürünlerini ürünlerine sahip olmadığını söylemek zorunda bırakıldıkları kararında hayal kırıklığına uğradılar. ücretler, oysa benimki ve onlar (müşterilerim) korkunç bir karar verdiler.

Ücret yok, ha? Evet, eğer% 3 garantili sabit bir yıllık gelir alırsanız% 3 kazanırsınız. Birisinin kendi ürünlerinin hiçbir ücret ödemediği argümanını kullanması saçmadır. Her şey için bir ücret var; ücretsiz öğle yemeği diye bir şey yoktur.

Ders öğrenildi: Danışmanınız size ürünlerinin ücretinin olmadığını söylerse, ilk önce kendinizi kahkaha atmaktan alıkoymanızı öneriyorum. Öyleyse lütfen kendinizi kaldırın ve ofisten çıkın.

Yüzüne yumruk atmak istediğin mali danışmanla hiç kötü bir deneyime sahip oldun mu? Boks eldivenlerinizi çıkarın ve aşağıdaki yorumlarda paylaşın.

Kayıt etmekKayıt etmek

Videoyu izle: GF 029 - Dreamers & Doers

Popüler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

Daha İyi Para Alışkanlıkları Yapmanın Rutinine Girmenin 5 Yolu
Maliye

Daha İyi Para Alışkanlıkları Yapmanın Rutinine Girmenin 5 Yolu

Herkes para yönetimi uzmanı olmak istiyor. Sonuçta, kim para stresiyle uğraşmayı gerçekten seviyor? Bu yolculuğun ilk adımı, bu makaleyi okuyorsanız, muhtemelen bir değişiklik yapmanız gereken bir değişiklik yapmanız gerektiğini farketmektir. Ardından, kendinizi yeni alışkanlıklarınıza eğitmeniz gerekir. Bir gecede gerçekleşmez ve vagonu bir iki kez düşürseniz bile çok fazla bağlılık gerektirir.
Devamını Oku
2017'de Erkekler İçin En İyi Yılbaşı Hediyeleri
Maliye

2017'de Erkekler İçin En İyi Yılbaşı Hediyeleri

Erkekler için Noel hediyeleri almak bazen zor olabilir. Özellikle de en sevdikleri kot pantolonlarından bir tane daha satın almayı istemediğinizde, en sevdikleri spor takımını gösteren daha fazla giyim eşyası ya da bir yıl favori şekerlerini temin etme konusunda. Elbette bu hediyelerden memnun olur. Ama buradasınız çünkü özel bir şey arıyorsunuz, geçmişte verdiğiniz bir şey değil ya da yıl boyunca kendisi için satın alıyorsunuz.
Devamını Oku
Eviniz ile Para Kazanmak için 11 Benzersiz Yolları
Maliye

Eviniz ile Para Kazanmak için 11 Benzersiz Yolları

İnternet sayesinde parayı yan yatırmak ve evde ekstra para kazanmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Yalnızca on yıl önce uygulama yapma parası bile yoktu. Artık bir dizüstü bilgisayar veya akıllı telefon ile para kazanabilirsiniz. Ama daha fazla para kazanmak için evinizi nasıl kullanabileceğinizi düşündünüz mü?
Devamını Oku