Yatırım

GF ¢ 048: 8 Finansal Danışmanınızı Ateşlemeniz Gereken Uyarı İşaretleri

Bir süredir mali danışmanla çalışıyorsunuz, ama şimdi iş için doğru kişiyi işe aldığınızdan şüphelenmeye başlıyorsunuz.

Umarım ilk önce arka plan kontrol ettin, değil mi?

Finansal planlamacınız, finansal hayalinizi gerçekleştirmenize yardımcı olmak mı yoksa sadece bir şey satmaya mı çalışıyor?

Çoğu zaman insanlar iyi olup olmadıklarını araştırmadan paralarını bir mali danışmana teslim etmişlerdir.

Daha da kötüsü, hak ettikleri hizmeti almadıklarından şüphe ettikleri zaman, bununla ilgili hiçbir şey yapmadıklarıdır.

Şüpheli bir mali müşaviriniz varsa, burada onlara söylemeniz gereken uyarı işaretleri var ”.Kovuldun, ”Ve devam et.

1. Hala İhtiyaçlarınızı Bilmiyorlar

Finansal danışmanınız hikayenizi tam olarak bilmek için zaman ayırmazsa, nasıl uygun bir öneride bulunabilirler? Doktorunuza gittiğinizi düşünün, hatta teşhis koymadan önce, zaten ameliyat geçirmenizi öneriyorlardı.

İkinci bir görüş ister misin? Kesinlikle öyle umuyorum. Gerçek bir finansal planlamacı doğru soruları sormak için zaman harcayacak:

  • Ne kadar kredi kartı borcunuz var?
  • Sağlığın nasıl?
  • İşin ne kadar güvenli?
  • Ev almak ister misin?
  • Bir isteğin veya güvenin var mı?
  • Acil yardım fonu için yeterli var mı?
  • Çocuklarınızın kolej eğitimlerine nasıl bakmayı planlıyorsunuz?
  • En son ne zaman yararlanıcınızı kontrol ettiniz?

Danışmanınızın, yatırım yapmanın sizin için anlamlı olup olmadığını ya da ilk önce herhangi bir acil ihtiyaçla ilgilenmeniz gerekip gerekmediğini bilmesi gerekir.

2. Size nasıl ödeme yapıldığını söylemiyorlar

Finansal planlamacıların para kazanmasının birçok farklı yolu vardır. Komisyona dayalı, ücrete tabi, ücrete dayalı veya üçünün bir kombinasyonu olabilirler. Planlayıcı masraflarının ne olduğunu sormak, iş ilişkisinde ne ödediğinizi tam olarak bilmenize yardımcı olacaktır.

Eğer size açıkladıktan sonra bile, mantıklı değil. onları yazılı olarak yazmaları. Bu şekilde, herhangi bir şüpheyi silersiniz.

Yaptığınız herhangi bir yatırımla ilişkili bir maliyet var. Muhtemelen danışmanın ücretini veya komisyonunu ödeyeceksiniz. Danışmanın size neye mal olacağı konusunda net olması gerekiyor.

3. Onlar Koştu Hissedin

Eğer bir “Kazan Dairesi” tipi satış konuşmacının alınışındaysanız, koşmanız gerekir - gerçek hızlı. Emekliliğinize yatırım yapmak söz konusu olduğunda, içinde olmak istediğiniz son şey ihtiyaçlarınızı karşılamayan bir yatırımdır.

“Şimdi Harekete Geç” veya başka bir şekilde baskı hissetmemelisiniz. Eğer durum buysa, harekete geçmeniz gereken tek şey bu finansal danışmanı kovmak!

4. Herşeyi Bir Yatırımda Yerine Getirmek İstiyorlar

Klişe, eski atasözü “tüm yumurtaları bir sepete koymayın” gibi bir çok liyakate sahiptir. Son zamanlarda devlet dışına taşan bir bireyle konuştum ve ona yerel olacak bir danışman bulmak istedim. Daha sonra tartıştıktan ve eski danışmanının ona hizmet etmediğini fark ettikten sonra, danışmanın ona nasıl yatırım yaptığını sordum. Ne öğrendim beni şaşırttı.

Danışman, 6 hesabının her biri için aynı fona yatırmıştı. (Roth IRA'nın kendisi ve eşi için ortak hesap ve çocuklar için 3 529 üniversite tasarruf planı). Yatırım fonu terbiyeli olsaydı, bir sorun olmazdı, ama bu gerçekten iyi değildi.

Danışmanınız tüm paranızı bir yatırıma koymak konusunda kararlıysa, dikkatli olun. Çeşitlendirme, genellikle herhangi bir yatırım portföyünün temel temel ilkesidir. Eğer bir danışman sizi sadece bir şey satın almaya yönlendiriyorsa, gözünde en iyi ilgisi olmayan dolar işaretleri (yani komisyonlar) olabilir.

5. Değişiklikleri Size Bildirmezler

Portföyünüzün varlıklarında ani değişiklikler varsa, CNBC'yi izleyerek bunu duymak ister misiniz? Finansal danışmanınızın yatırımlarınızın üstünde olduğundan emin olmak ve size bakmaktan emin olmak istersiniz.

Bazı durumlarda danışmanınızı sizin adınıza işlem yapabileceği yerlerde isteğe bağlı kontrol edebilirsiniz. Bu durumda, hala portföyünüze bir revizyon yapmak için danışman hangi faktörleri yönlendirdiğini bilmek istersiniz. Emekli yuva yumurtasının karanlıkta olma.

6. Size Yasal Aylık İfadeler Vermezler

Bir zamanlar kendi arka bahçemde Madoff benzeri bir olay yaşadım. Benim bir müşterim iş yerinde 403b planına yatırım yapıyordu. Saygın bir şirkete yatırım yapacağını düşündü ve daha sonra sorumlu danışmanın hiçbir zaman fonlara yatırım yapmadığını fark etti. Bana üretilen ifadeyi gösterdi ve gördüğüm en iyi sahte ifadelerden biriydi.

Danışmanınız, depozito, para çekme işlemleri ve geçerli pozisyonlar dahil olmak üzere o ayın tüm işlemlerini özetleyen aylık bir beyan göndermelidir. Bu beyan doğrudan danışmanınızın bürosundan değil, paranızı tutan aracı kurum veya bakıcıdan gelmelidir.

Firmamızı örnek olarak kullanmak için, Fidelity, Charles Schwab, TD Ameritrade ve LPL Financial ile özel ilişkilerimiz var. Bu, birlikte çalıştığımız bakıcıya bağlı olarak, ifadelerinizi nereden alacağınız anlamına gelir.

Size Üç Aylık ve Yıllık Raporlar Göndermiyorlar

En azından, danışmanınızdan üç aylık ve yıllık raporlar almalısınız. Bundan daha az ve bazı sorular sormaya başlarım. Bu raporlar, danışmanınızın tüm ücret ve komisyonların yanı sıra yatırımlarınıza getirdiği getiriyi açıklar.

Bu raporlar, gerçekleşen tüm kazanımları veya kayıpları (gerçekte yatırım yaptığınız veya kaybettiğiniz tüm parayı) ve gerçekleşmemiş kazanç ve kayıpları (sahip olduğunuz ancak henüz satmadığınız ve bu nedenle henüz bir kar elde etmediğiniz veya elde etmediğiniz yatırımları göstermelidir) kaybı). Bu raporlar ayrıca genel endeksin getirilerini de içermelidir. Her şeyin bir kaydı olduğundan emin olmak istiyorsun.

Ayrıca çevrimiçi erişim almayı da düşünmelisiniz. Böylece, her şeyin yukarı ve yukarı olduğundan emin olmak için hesap bakiyenizi düzenli olarak kontrol edebilirsiniz. Blueleaf adında üçüncü taraf bir entegrasyon iş ortağından yararlanıyoruz. Bu, yalnızca hesaplarınızın bize gösterdiği dakika performans raporlarını değil, aynı zamanda senkronize ettiğiniz harici hesaplarınızdan da sorumludur.

Yine de gün içinde dalgalanmalara yakalanmayın.

7. Danışmanınız Doğrudan Ona / Ona Yapılan Bir Kontrol İstiyor

Nihai uyarı işareti, danışmanın sizden şahsen yapılmış bir çek yazmanızı isteyip istemediğidir. Danışman size kişisel bir çek yazmanızı isterse, bu net bir kırmızı bayraktır.

Asla, asla doğrudan danışmana bir çek yaz.

Özellikle bir tür yatırım ürünü satın alıyorsanız.

Benim memleketimde, bunu yapan bir finansal danışmanımız vardı. Uzun yıllar bir finansal danışman olarak çalışmış ve yaşlıların mali istismarından sorumluydu. Bir örnekte, müşterisinden birini bir yıllığına satmaya çalışıyordu.

Danışmanına güvendi ve onu bir arkadaş olarak gördü, o yüzden ona bir çek yazdı. Doğrudan ona bir çek, sigorta şirketi değil20.000 dolar. Sonra ortadan kayboldu. Anlaşıldığı gibi, yararlanılan tek müşteri değildi. Her kontrol bir kuruma ödenecek.

Bana yatırım yapmak isteyen kayıtlı bir yatırım danışmanı müşterileri, çekini emanetçiye ödeyeceklerdir. Bana bir finansal plan (Finansal Başarı Planı gibi) veya saatlik planlama için ödeme yapıyorlarsa, firmamın İttifak Varlık Yönetimi'ne bir çek öderler. Çekini asla bana yazmazlar.

8. Ne kadar risk aldığınızı bilmiyorlar.

55 mil sürüş yapan birisine benzeyen bir portföyde rahat olduğunuzu düşünün, ancak danışman olarak Daytona 500'ü kazanmaya çalışan birine daha çok yatırım yaptınız. Burada bir sorun mu yaşıyorsunuz?

“1-10 arası bir ölçekte, yatırım yapmaktan ne kadar riskli olursunuz?” Diye soran çok sayıda danışman var. Bu iyi bir konuşma başlangıcı olsa da, hiçbir şekilde yatırımlarınız için uygun riski belirlemez.

Ne kadar risk almanız gerektiğini nasıl anlıyorsunuz? Dikkatlice seçilmiş soruları kullanarak risk tolerans derecenizi ölçen ve bir Risk Puanı veren Riskalyze adlı şık bir araç kullanabilirsiniz. Risk Puanınız ne kadar yüksek olursa, almak istediğiniz risk de o kadar artar. Ve ücretsiz olan en iyi bölüm! Risk Puanınızı buradan alın.

* Bonus * 9. Telefon Görüşmenizi veya E-postalarınızı Geri Vermezler

Pratik yapmamın bir kuralı, tüm müşterilerimin telefonlarını veya e-postalarını 24 saat içinde iade etmem. Bazen zorlu ama kendimi onların yerine koyup, cevap almak için beklemek istemediğimi biliyorum.

Önceki danışmanına hüsrana uğrayan yeni bir müşteri aldım. Yatırımları hakkında bilgi edinmek isteyen bir danışman arıyordu ve danışman henüz görüşmeyi geri çağırdı… .5 gün sonra.

Danışmanın neden kovulduğu hakkında bir soru var mı?

Not;

Değişen bir mali danışman arıyorsanız, sizin için bir öneriniz olabilir İşte.  

Videoyu izle: GF 048 - Chewbokker

Popüler Mesajlar

Kategori Yatırım, Sonraki Makale

GFC 026'ya sorun: 30'larınızla Nasıl Para Kazanın?
Yatırım

GFC 026'ya sorun: 30'larınızla Nasıl Para Kazanın?

30'lara yatırım yapmak aslında kritik bir konudur. Bu, gerçekten kazmaya ihtiyaç duyduğunuz ve uzun vadede size fayda sağlayacak stratejiler geliştirdiğiniz zaman. 20'li yaşlarındayken birçok insan hayatlarını bir araya getiriyor. Ancak, 30'a ulaştığınız zaman, çoğu bu işten çıkarılmalı ve geleceğinize taahhüt vermeye başlamaya hazır olmalısınız.
Devamını Oku
Dow Jones Endüstriyel Ortalamada Nasıl Listelenecek?
Yatırım

Dow Jones Endüstriyel Ortalamada Nasıl Listelenecek?

Dow Jones Endüstriyel Ortalama Dow Jones Endüstriyel ortalaması, otomatik dev General Motors'un iflas etmesiyle beklenen bir değişiklik için yola çıkıyor. Bir zamanlar efsanevi mavi çip stoğunun düşmesiyle, müşterilerimin birçoğu şirketlerin Dow Jones Endüstriyel Ortalama'da nasıl listelendiklerini ve ne zaman değiştirildiklerini sordu.
Devamını Oku
50 Uzmanlar İlk Yatırımlarını Hiç Paylaştı
Yatırım

50 Uzmanlar İlk Yatırımlarını Hiç Paylaştı

“Başlamak için harika olmak zorunda değilsiniz, ama harika olmaya başlamalısınız.” Zig Ziglar Her şeye iyi gelmek için, ilk önce başlamak zorundasınız. Bu aynı zamanda yatırım için de geçerlidir. İlk yatırımımı yapmadan önce, yatırım hakkında hiçbir şey bilmiyordum. Heck, ne kadar yatırım fonu olduğunu bile açıklayamadım.
Devamını Oku