Maliye

Çiftler Finansman: Katılmıyorsanız Ne Yapmalı?


Evli ya da ciddi bir ilişkide iseniz, muhtemelen finansmanı nasıl yöneteceğinizle ilgili tüm tavsiyeleri zaten duymuşsunuzdur: iletişim kurmak, birlikte hedefler oluşturmak, birbirinden bilgileri gizlememek. Bu tavsiyenin tüm yapılması kolay geliyor - ve vermek kesinlikle kolay! Ama insanlar mükemmel değildir ve ilişkiler de değildir. Öyleyse, eşinizle paranızda gözlerinizi göremiyorsanız ne yaparsınız?

Yenilgi yenin

Siz ve partneriniz, ilk önce mali durumunuza dikkat etmediğinizi fark ettiğinizde korkutucu bir an olabilir. Onu farklı bir ışıkta görebilirsin. Görünüşte mantıken nişanlın, her ay alışverişe gitmesi gerektiğine nasıl inanabilirdi? Normal tutumlu kocan, her gün öğle yemeği satın almanın iyi olduğunu nasıl düşünebilir? Neyi kastettiğimi anla?

İlk olarak, kararı askıya almaya çalışın. Hepimizin yaşamak istediği, mantıklı olmayan bir şeyimiz var. Örneğin, her gün öğle yemeği almayı reddediyorum. Ama uzun bir gün yerel kahve dükkanından öğleden sonra bir mocha çağırırsa… Muhtemelen hayır demeyeceğim. Dolayısıyla, bu anlaşmazlığın ilişkiniz için öncü bir işaret olduğunu düşünmektense, hepimizin anlam ifade etmeyen küçük savurganlıklara sahip olduğumuzu unutmayın. Bizi kötü insanlar yapmaz - bu sadece bizi insanlar yapar.

Yargılamadan vazgeçtikten sonra, bozguncu tutumu da uzaklaşmalı. Siz ve eşiniz muhtemelen hangi yiyeceklerin alınıp alınmayacağına, hangi müziğin dinleneceğine ve ne tür bir evin içinde yaşayacağınıza katılmıyorsunuz. Muhtemelen bir çeşit uzlaşma, tüm kararlarınızda devreye girmelidir. Ayrıca, mali görüşmelerde uzlaşma olması gerekiyor.

“Ne” yi unutun ve birbirinize sorun “Neden”

Şimdi bu yargı ve yenilgi yolunda değil, siz ve partneriniz oturup birkaç dürüst görüşme yapabilirsiniz. Evet, çoğul olarak “görüşmeler” yazmak istedim. Aynı anda bir anlaşmaya varmak kadar güzel, muhtemelen olmayacak. Diğerinin nereden geldiğini anlamak birkaç ay alabilir. Dinlemenin gerçeği, önemli olan.

Birbirinizi dinlemenin en önemli yanı sadece partnerinizin ne düşündüğünü sormak değil, aynı zamanda nedenini sormaktır. Eğer kocanız tüm faturalarınızı her ay bir kredi kartına yatırmak istiyorsa, her ay dengeyi bozmaya ve ödül kazanmaya değeceğini düşünüyor olabilir. Bu, bu fikirle aynı fikirde olmanız gerektiği anlamına gelmez, sadece borcunuzu telafi etmenin iyi olduğunu düşündüğünüz anlamına gelmemesi gerektiği anlamına gelir. Yine, ilk konuşma sırasında büyük olasılıkla bir uzlaşmaya varamayacaksınız. Bu yüzden sadece konuşmayı açın ve bir anlayışa yaklaşmak için birbirinden cevaplar alın.

Kendi Ayakkabıların Dışına Adım

Uzun bir ilişkide olduğunuzda, siz ve eşinizin farklı geçmişlerden geldiklerini unutmak çok kolay olabilir. Siz ikiniz bir süredir birlikte bir hayat kuruyorsunuz, arka planınız uzak bir anı gibi hissedebiliyor. Ama oğlan bu şeyler anlaşmazlıklar sırasında ortaya çıkıyor!

Örneğin, kız arkadaşınızın öğrenci kredi borcunu ilk kez duyduğunuzda neredeyse bayıltınız. Bununla birlikte, eğer ailesi kolej için ödeme yapamadıysa o zaman bu borcun neden gerekli olduğu daha mantıklı olabilir. Eşiniz, neden yaptığınız finansal felsefeye sahip olduğunuzu da merak edebilir. Siz ve partneriniz para konuştuğunuzda ve niçin önemli olduğunu sorduğunuzda, kendinizi iş ortağınızın ayakkabılarına koymayı unutmayın, böylece en önemli ihtiyaçlarını uzlaşmada karşılayabilirsiniz.

Geçmiş Hataları Affet ve Gelecek Olanları Önlemek

Mali hatalar yapıldığı zaman gerçek zorluklar ortaya çıkabilir. Belki de ortağın ikiniz de ayarladığınız bütçeye dayanıyordu. Muhtemelen partnerinizden bazı finansal sırlar sakladınız ve kartopuna başladılar. Durum ne olursa olsun, bir ilişki açıklık, dürüstlük ve güvenin bir yeri olmalıdır. Bu da finans anlamında. Bir hata olduysa ve eşiniz bir daha olmayacağından emin olmaya kararlıysa, birlikte ilerleyin.

Tıpkı Sizin İlişkiniz gibi, Finansal Felsefenizin Evrimleşmesine İzin Verin

Her birey büyüdükçe bir ilişki gelişmelidir. Dolayısıyla, çiftlerinizin mali planının da gelişmesi sürpriz değil. Aynı sayfada olduğunuzdan emin olmak için planınızı, ilerlemenizi ve hedeflerinizi düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Bu sadece hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda birbirlerinin finansal felsefesini kontrol etmenin harika bir yoludur.

Örneğin, mali konularda birlikte çalışmanın yılları, finansal spektrumda toplam karşıt olarak kullanılan bir çifti bir araya getirebilir. Birden fazla konuşmanın olması ve birbirini ilk kez anlayamayacağınızı kabul etmenin güzelliği bu! Ortağınızın görüş açısını daha net görebilmek için neredeyse iniş çıkışlar yaşamak zorundasınız.

Maliyeyi kendi başına planlamak yeterince zor. Karışıma başka bir kişi eklediğinizde, diyelim ki her zaman düzgün bir yelkencilik olmadığını söyleyelim. Finansmanınızı birlikte planlamanızın sinir bozucu, kafa karıştırıcı ve hatta biraz rahatsız edici olabileceğini fark edin. Ancak açık iletişim ve uzlaşma ile birlikte büyüyebilmeniz ve gözünüze bakmanız için iyi bir şans var.

photo credit: photopin cc üzerinden Anant N S (www.thelensor.tumblr.com)

Videoyu izle: TELEVİZYON İÇERİKLERİ

Popüler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

Filmler Yayınlanmadan Önce Nasıl İzlenir?
Maliye

Filmler Yayınlanmadan Önce Nasıl İzlenir?

Dün gece, serbest bırakılmadan 5 ay önce bir film izledim. Çılgıntı çünkü daha önce bildiğim filmlerin bir listesi bile henüz filmin adını koymamıştı. Anlaşamayan bir anlaşmayı imzalamamı sağladılar, böylece size anlatabileceğim bir şeyle sınırlı kaldım. Ama söyleyebileceğim şey, bunun Paramount Pictures tarafından yapıldığı ve bir suç draması olduğu.
Devamını Oku
Ters İpotek Hakkında İyi, Kötü ve Çirkin
Maliye

Ters İpotek Hakkında İyi, Kötü ve Çirkin

Ebeveynleriniz emeklidir veya emekliliğe yakınsa ve maliyetten endişe duyuyorlarsa, sizden geçmiş bir ipotek alma fikrini gözden kaçırabilirler. Sonuçta, bu ticarette, Law & Order'tan gelen bu güzel adam, emeklilikte ek gelir elde etmenin harika bir yolu olduğunu söylüyor. Ne yazık ki, ticari bir şey çıkmayacak kadar çok şey var.
Devamını Oku
Çocuklar için Güvenli 12 En İyi Ücretli Anket Siteleri
Maliye

Çocuklar için Güvenli 12 En İyi Ücretli Anket Siteleri

18 yaşın altındaki çocuklara yönelik birçok anket sitesi var ama güvende mi? Bir çocuk genç yaşına geldiğinde para kazanmaya başlamak isteyeceği anlaşılabilir bir durumdur. Bir genç olarak, ziyaret ettiğiniz anket sitelerinin ebeveyninizin onayına sahip olacağını bilmek istersiniz. Ve bir ebeveyn olarak, çocuğunuzun güvenli olan anket sitelerini kullandığını bilmek istersiniz.
Devamını Oku