Yatırım

TÜFE'ye Karşı Çekirdek Enflasyonu: Nedir ve Ne Yapmalı?

Enflasyonla ilgili son zamanlarda çok konuşuldu. Enflasyon, en temelde, fiyatlarda bir artış olmasına rağmen, ölçüldüğü şekilde farklılıklar vardır. Enflasyona dikkat etmelisiniz, çünkü satın alma gücünüzün aşınmasını temsil eder.

Ancak, politika yapıcıların enflasyonu nasıl gördüğünü bilmek yardımcı olur. Maliyelerinizi nasıl daha etkili bir şekilde planlayacağınız konusunda daha iyi bir fikir verecektir. Dikkat etmeniz gereken iki enflasyon ölçütü TÜFE ve çekirdek enflasyondur.

TÜFE

Enflasyonu tüketiciler açısından en sık ölçmek için kullanılan tedbir, tüketici fiyat endeksidir (TÜFE). Birkaç kategoride on binlerce ürün izlenir. Hizmetlerin sepeti sepeti her ay düşünülür ve ekonomistler ve istatistikçiler eğilimleri ararlar. TÜFE yükselirse, enflasyonun yükselişe geçmesiyle birlikte fiyatların daha yüksek seyredebileceğinin bir göstergesidir.

Çekirdek enflasyon

TÜFE'nin reel enflasyon oranının güvenilir bir ölçüsü olarak kullanımını çevreleyen bazı ihtilaflar vardır. Ancak, para politikasının belirlenmesinde çekirdek enflasyonun kullanımını çevreleyen daha da fazla tartışma olabilir. Federal Rezerv, referans faiz oranını belirlediği ve para ve ekonomi politikasını belirlediği zaman enflasyonun etkilerini değerlendirir. Fed üyeleri TÜFE'yi düşünebilirken, politika ilanlarında çekirdek enflasyon daha sık görülmektedir.

Çekirdek enflasyon temel olarak TÜFE olmakla birlikte, en uçucu kalemler kırılmıştır. Çekirdek enflasyon, gıda ve enerji fiyatlarını içermez. Sonuç olarak, bazıları çekirdek enflasyonun kullanımının kendisinden daha fazla acı çektiğini ileri sürüyor, çünkü artan gıda ve enerji fiyatlarının çoğu tüketicinin hanehalkı bütçelerini önemli ölçüde etkilemesi daha olası. Muhtemelen, gıda ve enerji fiyatlarının diğer ürünlerden daha hızlı arttığını zaten biliyorsunuzdur - ve bunlar, cüzdanınızı önemli ölçüde etkileyecek olası fiyatlardır.

Kendi Enflasyon Eğilimlerinizi İzleme

Enflasyonla ne olduğunu anlatmak için hükümete güvenmek yerine, enflasyonu kendi başınıza takip edebilirsiniz. Normalde ne kadar para harcadığınızı bir göz atın. Bu öğelerin fiyatlarını kontrol etmek ve kendi ölçütünüzü oluşturmak için her ay belirli bir gün seçin. Kişisel enflasyon endeksinizi fiyatlardaki trendler için izleyebilirsiniz. Toplu taşıma araçlarını kullanıyorsanız, gaz fiyatları kişisel enflasyon ölçütünüzü büyük ölçüde etkilemeyecektir. Yeni doğmuş bir bebeğiniz varsa ve bebek bezi satın almanız gerekiyorsa, bu önlem kişisel enflasyon ölçütünüzün önemli bir parçası olacaktır.

Kişisel enflasyon ölçümünüzü TÜFE'ye ve çekirdek enflasyona göre karşılaştırabilirsiniz. Bu size, ne kadar doğru - "gerçek" - daha geniş istatistiklerin sizin için nasıl olduğu hakkında bir fikir verecektir. Maliyenizi planlarken, enflasyonun sahip olacağı etkiyi dikkate almayı unutmayın. Enflasyon oranı getirilerinizi aşındırır. Yıllık% 6 kazanıyorsanız, ancak fiyatlar yılda% 3 oranında artarsa, yalnızca% 4 kazanırsınız. Eğer portföyünüz enflasyon oranından daha az kazanıyorsa, gerçek anlamda para kaybediyorsunuz demektir.

TÜFE'yi, çekirdek enflasyonu takip ederseniz veya kendi ölçütünüzü kullanarak olsun, enflasyona dikkat etmelisiniz. Bu, hangi yatırımların enflasyonu yenmenize yardımcı olacağına dair kararlar vermenizi sağlayacaktır.

Popüler Mesajlar

Kategori Yatırım, Sonraki Makale

IRA Katkısı Son Başvuru Geçmişi
Yatırım

IRA Katkısı Son Başvuru Geçmişi

2015 IRA son tarihini kaçırmayın ve emeklilik için daha fazla tasarruf etmenizi sağlayın. Vergi hazırlayıcınızla görüşmek için tüm vergi belgelerinizi alma çabasında, 2015 vergi yılı için IRA katkılarınızı yapmayı unutmayın. Bilmiyor olsaydınız, henüz bir IRA hesabı açmamış olsanız da yine de yapabilirsiniz ve yine de 2014 için katkıda bulunmaya uygun olabilirsiniz - bu hem geleneksel hem de Roth IRA'lar için geçerlidir.
Devamını Oku
GFC 026'ya sorun: 30'larınızla Nasıl Para Kazanın?
Yatırım

GFC 026'ya sorun: 30'larınızla Nasıl Para Kazanın?

30'lara yatırım yapmak aslında kritik bir konudur. Bu, gerçekten kazmaya ihtiyaç duyduğunuz ve uzun vadede size fayda sağlayacak stratejiler geliştirdiğiniz zaman. 20'li yaşlarındayken birçok insan hayatlarını bir araya getiriyor. Ancak, 30'a ulaştığınız zaman, çoğu bu işten çıkarılmalı ve geleceğinize taahhüt vermeye başlamaya hazır olmalısınız.
Devamını Oku
Önlemek için 12 yaygın IRA Hatalar
Yatırım

Önlemek için 12 yaygın IRA Hatalar

IRA'lar (Bireysel Emeklilik Hesapları) emeklilik planlamasında hayati bir araçtır. Genç yatırımcılar Roth IRA'yı tercih ederken, bebekler geleneksel IRA'yı seçebilir. Emekli olduğunuz zaman, tüm emeklilik varlıklarınızı bir rollover IRA'ya dönüştürmek isteyebilirsiniz. Çok fazla seçenek ve hatta daha fazla seçenek, emeklilik için planlarken doğru IRA'nın seçtiği bir şeyden ötürü birilerini geride bırakabilir.
Devamını Oku