Yatırım

TÜFE'ye Karşı Çekirdek Enflasyonu: Nedir ve Ne Yapmalı?

Enflasyonla ilgili son zamanlarda çok konuşuldu. Enflasyon, en temelde, fiyatlarda bir artış olmasına rağmen, ölçüldüğü şekilde farklılıklar vardır. Enflasyona dikkat etmelisiniz, çünkü satın alma gücünüzün aşınmasını temsil eder.

Ancak, politika yapıcıların enflasyonu nasıl gördüğünü bilmek yardımcı olur. Maliyelerinizi nasıl daha etkili bir şekilde planlayacağınız konusunda daha iyi bir fikir verecektir. Dikkat etmeniz gereken iki enflasyon ölçütü TÜFE ve çekirdek enflasyondur.

TÜFE

Enflasyonu tüketiciler açısından en sık ölçmek için kullanılan tedbir, tüketici fiyat endeksidir (TÜFE). Birkaç kategoride on binlerce ürün izlenir. Hizmetlerin sepeti sepeti her ay düşünülür ve ekonomistler ve istatistikçiler eğilimleri ararlar. TÜFE yükselirse, enflasyonun yükselişe geçmesiyle birlikte fiyatların daha yüksek seyredebileceğinin bir göstergesidir.

Çekirdek enflasyon

TÜFE'nin reel enflasyon oranının güvenilir bir ölçüsü olarak kullanımını çevreleyen bazı ihtilaflar vardır. Ancak, para politikasının belirlenmesinde çekirdek enflasyonun kullanımını çevreleyen daha da fazla tartışma olabilir. Federal Rezerv, referans faiz oranını belirlediği ve para ve ekonomi politikasını belirlediği zaman enflasyonun etkilerini değerlendirir. Fed üyeleri TÜFE'yi düşünebilirken, politika ilanlarında çekirdek enflasyon daha sık görülmektedir.

Çekirdek enflasyon temel olarak TÜFE olmakla birlikte, en uçucu kalemler kırılmıştır. Çekirdek enflasyon, gıda ve enerji fiyatlarını içermez. Sonuç olarak, bazıları çekirdek enflasyonun kullanımının kendisinden daha fazla acı çektiğini ileri sürüyor, çünkü artan gıda ve enerji fiyatlarının çoğu tüketicinin hanehalkı bütçelerini önemli ölçüde etkilemesi daha olası. Muhtemelen, gıda ve enerji fiyatlarının diğer ürünlerden daha hızlı arttığını zaten biliyorsunuzdur - ve bunlar, cüzdanınızı önemli ölçüde etkileyecek olası fiyatlardır.

Kendi Enflasyon Eğilimlerinizi İzleme

Enflasyonla ne olduğunu anlatmak için hükümete güvenmek yerine, enflasyonu kendi başınıza takip edebilirsiniz. Normalde ne kadar para harcadığınızı bir göz atın. Bu öğelerin fiyatlarını kontrol etmek ve kendi ölçütünüzü oluşturmak için her ay belirli bir gün seçin. Kişisel enflasyon endeksinizi fiyatlardaki trendler için izleyebilirsiniz. Toplu taşıma araçlarını kullanıyorsanız, gaz fiyatları kişisel enflasyon ölçütünüzü büyük ölçüde etkilemeyecektir. Yeni doğmuş bir bebeğiniz varsa ve bebek bezi satın almanız gerekiyorsa, bu önlem kişisel enflasyon ölçütünüzün önemli bir parçası olacaktır.

Kişisel enflasyon ölçümünüzü TÜFE'ye ve çekirdek enflasyona göre karşılaştırabilirsiniz. Bu size, ne kadar doğru - "gerçek" - daha geniş istatistiklerin sizin için nasıl olduğu hakkında bir fikir verecektir. Maliyenizi planlarken, enflasyonun sahip olacağı etkiyi dikkate almayı unutmayın. Enflasyon oranı getirilerinizi aşındırır. Yıllık% 6 kazanıyorsanız, ancak fiyatlar yılda% 3 oranında artarsa, yalnızca% 4 kazanırsınız. Eğer portföyünüz enflasyon oranından daha az kazanıyorsa, gerçek anlamda para kaybediyorsunuz demektir.

TÜFE'yi, çekirdek enflasyonu takip ederseniz veya kendi ölçütünüzü kullanarak olsun, enflasyona dikkat etmelisiniz. Bu, hangi yatırımların enflasyonu yenmenize yardımcı olacağına dair kararlar vermenizi sağlayacaktır.

Popüler Mesajlar

Kategori Yatırım, Sonraki Makale

GFC 001'e sor: Catch Up Up - Oyunda Geç Yatılı Yatırım
Yatırım

GFC 001'e sor: Catch Up Up - Oyunda Geç Yatılı Yatırım

Blogda yeni bir özelliğe hoşgeldiniz, Ve daha da eğlenceli hale getirmek için, GFC TV'de sorunuzu öne çıkarırsam, kitabımın bir kopyasını Finans Solisti ve 50 $ Amazon hediye kartıyla bir araya getiriyorum. Sorunuz cevaplandıysa ve havalı bir şeyler kazanma şansınız varsa, sorunuza buradan ulaşabilirsiniz. Bir çok insan yavaş yavaş orta yaşlara geçiyor, sadece tasarruf ve yatırım yolunda çok az şeyleri olduğunu fark etmek için.
Devamını Oku
Mali Müşavir Kiralamadan Önce Röportaj Sorular
Yatırım

Mali Müşavir Kiralamadan Önce Röportaj Sorular

Transkript aşağıda takip ediyor…. Bu Jeff Rose, goodfinancialcents.com. Hepiniz hoşgeldiniz! Burada paylaşmak için biraz düzgün ve heyecan verici bir şeyim var. Laura Adams a.k.a. Para Kız ile röportaj yaptım. Aslında bloga katkıda bulunuyor, goodfinancialcents.com, bu yüzden makalelerini kontrol ettiğinizden emin olun.
Devamını Oku
Kötü yatırım fonları tarafından zorbalık durdurmak
Yatırım

Kötü yatırım fonları tarafından zorbalık durdurmak

İlkokuldaki çocuğu, insanları dövmek için her zaman başı belada olduğunu hatırlıyor musun? Her zaman gözaltında tutuldu ve her zaman diğer çocukları kızdırmak için yazıldı ve yaşlandıkça çok fazla değişmedi. Bunlar uzak kalmak istediğin zorbalar, çünkü çok yaklaşmış olsaydın muhtemelen dövüşeceksin.
Devamını Oku