Maliye

Finansal Krizden Nas─▒l Kurtulur?

Öyleydi sözde destans─▒ bir aile tatili olmak. O kadar.

Resim: Nashville, Tennessee'deki geçici kirac─▒l─▒─č─▒m─▒za yeni ta┼č─▒nd─▒k ve bir ara verdik.

O zaman fark etmedi─čimiz en güzel ┼čey, yeni okul bölgemizin ÔÇťGüz Molas─▒ÔÇŁ ad─▒ verilen bir gerçekti.

┼×imdi, tamamen ┼×ükran Günü için okuldan ara verdik, ama bu özel k─▒r─▒lma Ekim ay─▒nda gerçekle┼čiyor. Birdenbire, üç okul günümüzün ve hafta sonunun e─členceli bir ┼čeyler yapmas─▒ gerekti─čini fark ettik.

Ya┼čas─▒n! 🙌🏼

Mahallemizdeki birçok ebeveynle konu┼čtuktan sonra, Nashville yerlilerinin Florida'daki Panama City Beach bölgesinde bulunan 30A adl─▒ bir yerde sonbahar tatillerini geçirdiklerini ö─črendik. Bu haberi dinledikten sonra, Mandy ve ben güne┼čli bir plaj kaç─▒┼č─▒na yerle┼čmemiz uzun sürmedi.

Yani, ne yanl─▒┼č gidebilir?

Ne yaz─▒k ki, en ┼ča┼č─▒rt─▒c─▒ tatil planlar─▒n─▒n bile göz aç─▒p kapay─▒ncaya kadar dü┼čebilece─čini ö─črendik. Evi terk etmeden önce, en küçük o─člumuz mide gribiyle geldi. Zaman─▒nda iyile┼čemeyece─či için endi┼čeliydik, ama son dakikada yürüdü─čünde müte┼čekkiriz.

Ama bizim sorunumuz orada bitmedi. Florida'ya vard─▒─č─▒m─▒zda, en büyük o─člum hasta olmaya ba┼člad─▒. Ve bir çocu─čun hasta olmas─▒ dünyan─▒n sonu de─čil - özellikle de dört ki┼čiyken - anne ve baba umutsuzca iyile┼čmek için dua ederken dünya gerçekten durma noktas─▒na gelir.

Tabii ki kar─▒m tatilimizin son gecesi ayn─▒ mide böce─či ile çarpt─▒. Ve kusmaya ba┼člad─▒ktan yakla┼č─▒k 90 dakika sonra ona kat─▒ld─▒m. Her ikisi de, o gün tüketti─čimiz her ┼čeyi kusmak için sayd─▒k.

Deneyim korkunçtu, neyse ki, acil servise gitmemiz gereken yer yeterince ciddi de─čildi.

Tabii ki, herkes çok ┼čansl─▒ de─čil. Birilerinin evden uzaktayken ve bir çe┼čit t─▒bbi ya da finansal krizle u─čra┼čmak zorunda kald─▒klar─▒nda korku hikayeleri duyuyorsunuz. Bu sefer kaç─▒n─▒yorduk, ama kesinlikle ÔÇťya e─čerÔÇŁ diye dü┼čünmemi sa─člad─▒.

  • Ya herkesi acil servise götürmeliydik ve büyük bir tüberkütten kurtulmak mümkün olsayd─▒k?
  • Ya Florida'da birkaç gün daha kalmam─▒z gerekirse, çünkü eve gidemedik. Ne tür ek maliyetlerle kar┼č─▒la┼č─▒rd─▒k ve bunlar─▒ nas─▒l kar┼č─▒lar─▒z?
  • Ya bizden birinin çal─▒┼čmam─▒z─▒ zorla┼čt─▒ran geni┼čletilmi┼č bir sa─čl─▒k sorunu varsa?

Gerçek ┼ču ki, bu durumlardan herhangi biri bizim için iyi olurdu çünkü ço─čunlukla üst üste mali ördeklerimiz var. Ama fark ettim ki bu herkes için geçerli de─čil.

Mali veya t─▒bbi bir krizle ba┼ča ç─▒kman─▒n en iyi yollar─▒n─▒ bulmaya çal─▒┼č─▒yorsan─▒z, ┼čunlar─▒ yapman─▒z gereken baz─▒ ad─▒mlar:

Ad─▒m # 1: Daima bir acil yard─▒m fonu.

Mali durumunuz ne olursa olsun, acil bir fona sahip olmak çok önemlidir. Tamamen doldurulmu┼č bir e-fon olmadan, s─▒zan bir çat─▒ veya bir araba tamiri gibi sürpriz masraflar─▒ kar┼č─▒lamak zordur ve t─▒bbi bir acil durumunuz varsa mali sorunlara daha duyarl─▒ olursunuz.

Acil durum fonu ne kadar büyük olmal─▒? ┼×imdi, bu tamamen farkl─▒ bir soru - ve cevab─▒n üstüne b─▒kt─▒m.

Birçok ÔÇťuzmanÔÇŁ, nakit olarak 3-6 ayl─▒k bir harcama yapman─▒z gerekti─čini söylüyor, ancak baz─▒ insanlar için, yat─▒r─▒mdan daha iyi olacak çok para var.

Dave Ramsey gibi di─čer ÔÇťuzmanlarÔÇŁ, en az 1000 $ 'l─▒k bir bebek e-fonu ile ba┼člay─▒p oradan çal─▒┼čman─▒z gerekti─čini söylüyor.

Birisi hastaland─▒─č─▒nda veya i┼čini kaybettiyse, muhtemel yükümlülüklerinizi kar┼č─▒lamak için yeterli nakit sa─člad─▒─č─▒ndan, acil durum fonunuzun esnek olabilece─čine inan─▒yorum.

Bir acil durum fonu olu┼čturmaya ba┼člad─▒─č─▒n─▒zda, kendinize ┼ču sorular─▒ sormay─▒ dü┼čünün:

  • Acil durum fonu, indirilememe neden olacak m─▒?
  • ─░┼čimi kaybetti─čimde ya da i┼če yaramazsam, acil durum fonum ne kadar sürer?
  • Ayl─▒k faturalar─▒m ne kadar?

Oradan ne kadar ihtiyac─▒n─▒z oldu─čunu ö─črenebilir ve yüksek faiz tasarruf hesab─▒nda fonunuzu olu┼čturmaya ba┼člayabilirsiniz. Yeterli olmamandan endi┼če ediyorsan─▒z, ayda 50 $ veya 100 ABD dolar─▒ tasarruf etmeyi ve ard─▒ndan zaman içinde yeniden kaydetmeyi taahhüt etmeyi deneyin.

Unutmay─▒n, küçük bir acil durum fonu fondan daha iyidir - ve zaman geçtikçe daha fazla çal─▒┼čmaya devam edebilirsiniz.

2. Ad─▒m: En kötüsünü planlay─▒n.

Bir iyimser olarak, ailem ve tan─▒┼čt─▒─č─▒m herkes için en iyisini umuyorum. Ama bu, her ┼čey dü┼čerse, akl─▒n─▒zda bir plan olmamal─▒ anlam─▒na gelmez.

Acil bir fona sahip olmak en iyiyi umman─▒n iyi bir örne─čidir, ancak en kötü senaryo için planlama yapmakt─▒r. E─čer olabilir umut e-fonunuzu asla kullanmak zorunda kalmayacaks─▒n─▒z, ancak gerçekte muhtemelen bunu t─▒bbi faturalar, araban─▒z için yeni lastikler ve ödemeniz gerekmeyen di─čer s─▒k─▒c─▒ masraflar için kullanacaks─▒n─▒z.

En kötüsünü planlaman─▒n di─čer yollar─▒ ┼čunlar─▒ içerebilir:

  • Dönem hayat sigortas─▒ gelir de─či┼čimi olarak sat─▒n alma
  • Çal─▒┼čamaman─▒z durumunda malulen sigorta sat─▒n almak
  • Otomatik kapsama alan─▒n─▒zda uygun s─▒n─▒rlara sahip olman─▒z için, e─čer bir kazaya girerseniz, o zaman kaçmayacaks─▒n─▒z.
  • Ailenizi katastrofik t─▒bbi faturalardan koruyan sa─čl─▒k sigortas─▒na sahip olmak

Tabii ki, hiçbiri e─členceli de─čil - ve de─čil. Ancak, mali felaketlerden ve t─▒bbi acil durumlardan kurtulacaksan─▒z, en kötüsünü planlamak çok önemlidir.

3. Ad─▒m: Araçlar─▒n─▒z─▒n alt─▒nda ya┼čay─▒n.

─░┼čte geliriniz veya durumunuz ne olursa olsun herkes için i┼če yarayan bir mali tavsiye:

Arac─▒n─▒z─▒n alt─▒nda ya┼čamak ve daha iyi olacaks─▒n─▒z.

Ne yaz─▒k ki, bir çok insan ya┼čamay─▒ tercih ediyor en ya da yukar─▒daki onlar─▒n araçlar─▒.Kaç─▒n─▒z, kazand─▒klar─▒ her kuru┼ču harcayan ve daha fazla kazanan, yüksek kazançl─▒ veya yüksek kazançl─▒ bir aileyi ne kadar tan─▒yorsunuz? Bankada bir kuru┼ča sahip olmayan, orta derecede varl─▒kl─▒ birini kaç tan─▒yorsunuz?

Mali bir dan─▒┼čman olarak, kâ─č─▒t üzerinde yeterince para kazanan ama her kuru┼č harcayan çok fazla insanla tan─▒┼čt─▒m. Ne yaz─▒k ki, bu durum onlar─▒ herhangi bir acil-mali veya medikalin - mali durumunun kontrol d─▒┼č─▒ kalmas─▒na neden olabilece─či tehlikeli bir duruma sokmaktad─▒r.

Bir i┼č kayb─▒n─▒n, hastal─▒─č─▒n ya da sa─čl─▒k durumunun sizi terketti─či durumlardan kaç─▒nmak istiyorsan─▒z, yapabilece─činiz en iyi ┼čey, kazand─▒─č─▒n─▒z paradan daha az harcamak ve geri kalan─▒n─▒ saklamakt─▒r.

Arac─▒n─▒z─▒n alt─▒nda ya┼čayarak, en kötü senaryo gerçekle┼čirse faturalar─▒n─▒z─▒ takip etmeyi kolayla┼čt─▒racaks─▒n─▒z.

Ad─▒m 4: Ne borcunuzu al─▒n ve geri ödeme plan─▒ çizin.

─░deal olarak, mali veya t─▒bbi bir krizle kar┼č─▒la┼čmadan çok önce bir acil durum fonu olacak. Ama ya sen yapmazsan?

E─čer bir finansal krizden sonra paran─▒n kar┼č─▒l─▒─č─▒n─▒ al─▒rsan─▒z, yapabilece─činiz en iyi ┼čey, zarar─▒n ne oldu─čunu ve geri ödemenizin en iyi yollar─▒n─▒ bulmakt─▒r.

Faturalar─▒n─▒z─▒n büyük toplam─▒n─▒ ekleyerek ba┼člay─▒n. Oradan, borcunuzu ödemek için ne kadar para ödemeniz gerekti─čini anlayabilirsiniz.

Acil servise 5000 dolarl─▒k bir banknot koydu─čunuzu veya arac─▒n─▒z─▒ tamir ettirdi─čini varsayal─▒m. Her ay, bakiyeyi dü┼čürmek için ne kadar ödersiniz ve ne kadar para ödemeniz gerekiyor?

Bakiyeyi kredi kart─▒ndan tahsil etmek zorunda kalsayd─▒n─▒z, faiz oran─▒n─▒z nedir? Ve faiz oran─▒n─▒z geri ödeme zaman çizelgenizi nas─▒l etkileyecek?

Ço─ču zaman, iyi bir kredi kart─▒ ödeme hesaplay─▒c─▒s─▒, her ay ne kadar borçlanaca─č─▒n─▒z─▒, ödemenizin ne kadar─▒n─▒n ana para birimine gidece─čini ve borcunuzu daha h─▒zl─▒ ödemeniz durumunda ne kadar tasarruf edebilece─činizi ö─črenmenize yard─▒mc─▒ olabilir.

Ad─▒m # 5: Finansal acil durumlar─▒ sorumlu bir ┼čekilde ele al─▒n.

Kredi kart─▒ kesinlikle bir finansal s─▒k─▒nt─▒dan kurtulman─▒za yard─▒mc─▒ olurken, di─čer seçenekleri göz önünde bulundurmadan acil durumlar için kredi kullan─▒m─▒yla kar┼č─▒la┼čabilece─činiz risklerin fark─▒nda olun. Yeni ba┼člayanlar için kredi kartlar─▒ di─čer finansal ürünlere göre daha yüksek faiz oranlar─▒ ile gelebilir, bu nedenle kredi kart─▒ oranlar─▒na, yani teminats─▒z kredilere kar┼č─▒ acil harcamalara bak─▒n. Ayr─▒ca, kredi kartlar─▒ kesin ödeme tarihleri ÔÇőÔÇőveya sabit ödemeler ile gelmez, bu nedenle baz─▒lar─▒ için asgari ödeme ve borç ödemeyi geciktirmek için çok cazip olabilir.

Kendinizi bir finansal krizde bulursan─▒z yard─▒mc─▒ olabilecek birçok finansal araç var. Tasarrufda acil bir ihtiyaç duyulan fonlara sahip de─čilseniz ve paraya h─▒zla ihtiyaç duyman─▒z halinde orada ne oldu─čunu bilmek güzel.

Ki┼čisel krediler tavsiye edece─čim mali olarak sorumlu bir araçt─▒r. Bireysel krediler teminats─▒z oldu─čundan, teminat almadan da alabilirsiniz. Onayland─▒ysan─▒z, ço─ču borç verenler hafta içinde para sa─člar. Discover Ki┼čisel Krediler ile biliyorum, onay fonlar─▒ kabulden sonra ertesi gün kadar h─▒zl─▒ bir ┼čekilde gönderilebilir. Sizin için en uygun olana uygun çe┼čitli esnek geri ödeme planlar─▒ aras─▒ndan seçim yapabilirsiniz. Sadece bu de─čil, sabit bir ayl─▒k ödeme ve sabit bir geri ödeme zaman çizelgesi var. kesinlikle her ay neye borçlusunuz ve kolayca bütçenizi finanse edebilir ve finansal olarak geri dönebilirsinizÔÇŽ

Mali s─▒k─▒┼č─▒kl─▒─č─▒n üstesinden gelmek için yüksek faizli borçla kendinizi bulursan─▒z, ki┼čisel krediler de borçlar─▒n─▒z─▒ sa─člamla┼čt─▒rman─▒za ve ödemenize yard─▒mc─▒ olabilir. Bireysel krediler hala borç almay─▒ gerektirse de, di─čer finansal araçlardan daha dü┼čük faiz oranlar─▒ ile gelebilir ve bir ödeme tarihi vard─▒r.

Ki┼čisel kredi rotas─▒n─▒ seçerseniz, ayn─▒ zamanda herhangi bir kazanç ücreti olmayan bir kredi ┼čirketi seçti─činizden emin olman─▒z önemlidir - Ki┼čisel Kredileri Ke┼čfedin.

Alt çizgi

Hayat gerçekle┼čir ve dünyan─▒n sana att─▒─č─▒ her acil durum veya felaketten kaç─▒nman─▒n bir yolu yoktur. Ancak, bir planla, sava┼čmaya ve yola devam etmeye haz─▒r olacaks─▒n─▒z.

Acil bir fona sahip olmak, en kötü durum senaryosunu planlamak, araçlar─▒n─▒z─▒n alt─▒nda ya┼čamak ve acil durumlar─▒ sorumlu bir ┼čekilde ele almak suretiyle, yolunuza ç─▒kan her ┼čey için haz─▒rl─▒kl─▒ olursunuz.

Bu, Ki┼čisel Kredileri Ke┼čfetmek ad─▒na taraf─▒mdan yaz─▒lan ücretli bir yaz─▒. Bütün görü┼čler benim.

 

Videoyu izle: T├╝rkiye neden ekonomik krize girdi? Nas─▒l ├ž─▒kacak?

Pop├╝ler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

2017'de Erkekler ─░├žin En ─░yi Y─▒lba┼č─▒ Hediyeleri
Maliye

2017'de Erkekler ─░├žin En ─░yi Y─▒lba┼č─▒ Hediyeleri

Erkekler i├žin Noel hediyeleri almak bazen zor olabilir. ├ľzellikle de en sevdikleri kot pantolonlar─▒ndan bir tane daha sat─▒n almay─▒ istemedi─činizde, en sevdikleri spor tak─▒m─▒n─▒ g├Âsteren daha fazla giyim e┼čyas─▒ ya da bir y─▒l favori ┼čekerlerini temin etme konusunda. Elbette bu hediyelerden memnun olur. Ama buradas─▒n─▒z ├ž├╝nk├╝ ├Âzel bir ┼čey ar─▒yorsunuz, ge├žmi┼čte verdi─činiz bir ┼čey de─čil ya da y─▒l boyunca kendisi i├žin sat─▒n al─▒yorsunuz.
Devam─▒n─▒ Oku
A┼čamal─▒ Hayat Sigortas─▒ ─░ncelemesi
Maliye

A┼čamal─▒ Hayat Sigortas─▒ ─░ncelemesi

Hem k─▒sa hem de uzun vadeli finansal hedeflerinizi haritaland─▒r─▒rken, hayat sigortas─▒ genellikle ├Ânemli bir konu olmal─▒d─▒r. Bunun nedeni, hayat sigortas─▒ndan elde edilen gelirlerin, beklenmedik durumlarda sevdiklerinizin mali olarak korundu─čundan emin olman─▒za yard─▒mc─▒ olabilir. Ancak, di─čer ├Ânemli planlama konseptlerinde oldu─ču gibi, bir hayat sigortas─▒ poli├žesinin se├žimi s├Âz konusu oldu─čunda sadece tek bir ├ž├Âz├╝m├╝n ├ž├Âz├╝m├╝ yoktur.
Devam─▒n─▒ Oku
Cinch Finansal ─░nceleme: Ger├žekten D├╝r├╝st Mali Dan─▒┼čmanl─▒k Sa─člama
Maliye

Cinch Finansal ─░nceleme: Ger├žekten D├╝r├╝st Mali Dan─▒┼čmanl─▒k Sa─člama

Bug├╝n o kadar ├žok ki┼čisel finans arac─▒yla, hangisinin en iyi kullan─▒laca─č─▒ konusunda bunalmak ├žok kolay. T├╝m bunlar, mali durumunuzu iyile┼čtirmenize yard─▒mc─▒ oldu─čunu iddia etse de, bunlar─▒n hepsi biraz farkl─▒ yollarla ├žal─▒┼č─▒r. Bu iyi bir ┼čey, ├ž├╝nk├╝ ki┼čisel durumunuz i├žin hangisinin en iyi ├žal─▒┼čt─▒─č─▒n─▒ g├Ârmek i├žin bolca se├žene─činiz var demektir.
Devam─▒n─▒ Oku
SoFi ─░ncelemesi
Maliye

SoFi ─░ncelemesi

SoFi - Social Finance, Inc. i├žin k─▒sa - bir peer-to-peer (P2P) bor├ž veren ve grup aras─▒nda y├╝kselen bir y─▒ld─▒z. ┼×irket, ├Â─črenci kredisi bor├žlar─▒ i├žin refinansman yapmaya ba┼člad─▒, ancak ipotek ve ki┼čisel kredilere d├Ân├╝┼čt├╝. ├ľd├╝n├ž vermenin ├Âtesinde, ┼čimdi servet y├Ânetimi ve hayat sigortas─▒ sunuyorlar. California, Healdsburg'da yerle┼čik ve 2011 y─▒l─▒nda kurulan SoFi, 425.000'den fazla ├╝yeye 25 milyar dolardan fazla bor├ž sa─člam─▒┼čt─▒r.
Devam─▒n─▒ Oku