Maliye

Finansal Krizden Nas─▒l Kurtulur?

Öyleydi sözde destans─▒ bir aile tatili olmak. O kadar.

Resim: Nashville, Tennessee'deki geçici kirac─▒l─▒─č─▒m─▒za yeni ta┼č─▒nd─▒k ve bir ara verdik.

O zaman fark etmedi─čimiz en güzel ┼čey, yeni okul bölgemizin ÔÇťGüz Molas─▒ÔÇŁ ad─▒ verilen bir gerçekti.

┼×imdi, tamamen ┼×ükran Günü için okuldan ara verdik, ama bu özel k─▒r─▒lma Ekim ay─▒nda gerçekle┼čiyor. Birdenbire, üç okul günümüzün ve hafta sonunun e─členceli bir ┼čeyler yapmas─▒ gerekti─čini fark ettik.

Ya┼čas─▒n! 🙌🏼

Mahallemizdeki birçok ebeveynle konu┼čtuktan sonra, Nashville yerlilerinin Florida'daki Panama City Beach bölgesinde bulunan 30A adl─▒ bir yerde sonbahar tatillerini geçirdiklerini ö─črendik. Bu haberi dinledikten sonra, Mandy ve ben güne┼čli bir plaj kaç─▒┼č─▒na yerle┼čmemiz uzun sürmedi.

Yani, ne yanl─▒┼č gidebilir?

Ne yaz─▒k ki, en ┼ča┼č─▒rt─▒c─▒ tatil planlar─▒n─▒n bile göz aç─▒p kapay─▒ncaya kadar dü┼čebilece─čini ö─črendik. Evi terk etmeden önce, en küçük o─člumuz mide gribiyle geldi. Zaman─▒nda iyile┼čemeyece─či için endi┼čeliydik, ama son dakikada yürüdü─čünde müte┼čekkiriz.

Ama bizim sorunumuz orada bitmedi. Florida'ya vard─▒─č─▒m─▒zda, en büyük o─člum hasta olmaya ba┼člad─▒. Ve bir çocu─čun hasta olmas─▒ dünyan─▒n sonu de─čil - özellikle de dört ki┼čiyken - anne ve baba umutsuzca iyile┼čmek için dua ederken dünya gerçekten durma noktas─▒na gelir.

Tabii ki kar─▒m tatilimizin son gecesi ayn─▒ mide böce─či ile çarpt─▒. Ve kusmaya ba┼člad─▒ktan yakla┼č─▒k 90 dakika sonra ona kat─▒ld─▒m. Her ikisi de, o gün tüketti─čimiz her ┼čeyi kusmak için sayd─▒k.

Deneyim korkunçtu, neyse ki, acil servise gitmemiz gereken yer yeterince ciddi de─čildi.

Tabii ki, herkes çok ┼čansl─▒ de─čil. Birilerinin evden uzaktayken ve bir çe┼čit t─▒bbi ya da finansal krizle u─čra┼čmak zorunda kald─▒klar─▒nda korku hikayeleri duyuyorsunuz. Bu sefer kaç─▒n─▒yorduk, ama kesinlikle ÔÇťya e─čerÔÇŁ diye dü┼čünmemi sa─člad─▒.

  • Ya herkesi acil servise götürmeliydik ve büyük bir tüberkütten kurtulmak mümkün olsayd─▒k?
  • Ya Florida'da birkaç gün daha kalmam─▒z gerekirse, çünkü eve gidemedik. Ne tür ek maliyetlerle kar┼č─▒la┼č─▒rd─▒k ve bunlar─▒ nas─▒l kar┼č─▒lar─▒z?
  • Ya bizden birinin çal─▒┼čmam─▒z─▒ zorla┼čt─▒ran geni┼čletilmi┼č bir sa─čl─▒k sorunu varsa?

Gerçek ┼ču ki, bu durumlardan herhangi biri bizim için iyi olurdu çünkü ço─čunlukla üst üste mali ördeklerimiz var. Ama fark ettim ki bu herkes için geçerli de─čil.

Mali veya t─▒bbi bir krizle ba┼ča ç─▒kman─▒n en iyi yollar─▒n─▒ bulmaya çal─▒┼č─▒yorsan─▒z, ┼čunlar─▒ yapman─▒z gereken baz─▒ ad─▒mlar:

Ad─▒m # 1: Daima bir acil yard─▒m fonu.

Mali durumunuz ne olursa olsun, acil bir fona sahip olmak çok önemlidir. Tamamen doldurulmu┼č bir e-fon olmadan, s─▒zan bir çat─▒ veya bir araba tamiri gibi sürpriz masraflar─▒ kar┼č─▒lamak zordur ve t─▒bbi bir acil durumunuz varsa mali sorunlara daha duyarl─▒ olursunuz.

Acil durum fonu ne kadar büyük olmal─▒? ┼×imdi, bu tamamen farkl─▒ bir soru - ve cevab─▒n üstüne b─▒kt─▒m.

Birçok ÔÇťuzmanÔÇŁ, nakit olarak 3-6 ayl─▒k bir harcama yapman─▒z gerekti─čini söylüyor, ancak baz─▒ insanlar için, yat─▒r─▒mdan daha iyi olacak çok para var.

Dave Ramsey gibi di─čer ÔÇťuzmanlarÔÇŁ, en az 1000 $ 'l─▒k bir bebek e-fonu ile ba┼člay─▒p oradan çal─▒┼čman─▒z gerekti─čini söylüyor.

Birisi hastaland─▒─č─▒nda veya i┼čini kaybettiyse, muhtemel yükümlülüklerinizi kar┼č─▒lamak için yeterli nakit sa─člad─▒─č─▒ndan, acil durum fonunuzun esnek olabilece─čine inan─▒yorum.

Bir acil durum fonu olu┼čturmaya ba┼člad─▒─č─▒n─▒zda, kendinize ┼ču sorular─▒ sormay─▒ dü┼čünün:

  • Acil durum fonu, indirilememe neden olacak m─▒?
  • ─░┼čimi kaybetti─čimde ya da i┼če yaramazsam, acil durum fonum ne kadar sürer?
  • Ayl─▒k faturalar─▒m ne kadar?

Oradan ne kadar ihtiyac─▒n─▒z oldu─čunu ö─črenebilir ve yüksek faiz tasarruf hesab─▒nda fonunuzu olu┼čturmaya ba┼člayabilirsiniz. Yeterli olmamandan endi┼če ediyorsan─▒z, ayda 50 $ veya 100 ABD dolar─▒ tasarruf etmeyi ve ard─▒ndan zaman içinde yeniden kaydetmeyi taahhüt etmeyi deneyin.

Unutmay─▒n, küçük bir acil durum fonu fondan daha iyidir - ve zaman geçtikçe daha fazla çal─▒┼čmaya devam edebilirsiniz.

2. Ad─▒m: En kötüsünü planlay─▒n.

Bir iyimser olarak, ailem ve tan─▒┼čt─▒─č─▒m herkes için en iyisini umuyorum. Ama bu, her ┼čey dü┼čerse, akl─▒n─▒zda bir plan olmamal─▒ anlam─▒na gelmez.

Acil bir fona sahip olmak en iyiyi umman─▒n iyi bir örne─čidir, ancak en kötü senaryo için planlama yapmakt─▒r. E─čer olabilir umut e-fonunuzu asla kullanmak zorunda kalmayacaks─▒n─▒z, ancak gerçekte muhtemelen bunu t─▒bbi faturalar, araban─▒z için yeni lastikler ve ödemeniz gerekmeyen di─čer s─▒k─▒c─▒ masraflar için kullanacaks─▒n─▒z.

En kötüsünü planlaman─▒n di─čer yollar─▒ ┼čunlar─▒ içerebilir:

  • Dönem hayat sigortas─▒ gelir de─či┼čimi olarak sat─▒n alma
  • Çal─▒┼čamaman─▒z durumunda malulen sigorta sat─▒n almak
  • Otomatik kapsama alan─▒n─▒zda uygun s─▒n─▒rlara sahip olman─▒z için, e─čer bir kazaya girerseniz, o zaman kaçmayacaks─▒n─▒z.
  • Ailenizi katastrofik t─▒bbi faturalardan koruyan sa─čl─▒k sigortas─▒na sahip olmak

Tabii ki, hiçbiri e─členceli de─čil - ve de─čil. Ancak, mali felaketlerden ve t─▒bbi acil durumlardan kurtulacaksan─▒z, en kötüsünü planlamak çok önemlidir.

3. Ad─▒m: Araçlar─▒n─▒z─▒n alt─▒nda ya┼čay─▒n.

─░┼čte geliriniz veya durumunuz ne olursa olsun herkes için i┼če yarayan bir mali tavsiye:

Arac─▒n─▒z─▒n alt─▒nda ya┼čamak ve daha iyi olacaks─▒n─▒z.

Ne yaz─▒k ki, bir çok insan ya┼čamay─▒ tercih ediyor en ya da yukar─▒daki onlar─▒n araçlar─▒.Kaç─▒n─▒z, kazand─▒klar─▒ her kuru┼ču harcayan ve daha fazla kazanan, yüksek kazançl─▒ veya yüksek kazançl─▒ bir aileyi ne kadar tan─▒yorsunuz? Bankada bir kuru┼ča sahip olmayan, orta derecede varl─▒kl─▒ birini kaç tan─▒yorsunuz?

Mali bir dan─▒┼čman olarak, kâ─č─▒t üzerinde yeterince para kazanan ama her kuru┼č harcayan çok fazla insanla tan─▒┼čt─▒m. Ne yaz─▒k ki, bu durum onlar─▒ herhangi bir acil-mali veya medikalin - mali durumunun kontrol d─▒┼č─▒ kalmas─▒na neden olabilece─či tehlikeli bir duruma sokmaktad─▒r.

Bir i┼č kayb─▒n─▒n, hastal─▒─č─▒n ya da sa─čl─▒k durumunun sizi terketti─či durumlardan kaç─▒nmak istiyorsan─▒z, yapabilece─činiz en iyi ┼čey, kazand─▒─č─▒n─▒z paradan daha az harcamak ve geri kalan─▒n─▒ saklamakt─▒r.

Arac─▒n─▒z─▒n alt─▒nda ya┼čayarak, en kötü senaryo gerçekle┼čirse faturalar─▒n─▒z─▒ takip etmeyi kolayla┼čt─▒racaks─▒n─▒z.

Ad─▒m 4: Ne borcunuzu al─▒n ve geri ödeme plan─▒ çizin.

─░deal olarak, mali veya t─▒bbi bir krizle kar┼č─▒la┼čmadan çok önce bir acil durum fonu olacak. Ama ya sen yapmazsan?

E─čer bir finansal krizden sonra paran─▒n kar┼č─▒l─▒─č─▒n─▒ al─▒rsan─▒z, yapabilece─činiz en iyi ┼čey, zarar─▒n ne oldu─čunu ve geri ödemenizin en iyi yollar─▒n─▒ bulmakt─▒r.

Faturalar─▒n─▒z─▒n büyük toplam─▒n─▒ ekleyerek ba┼člay─▒n. Oradan, borcunuzu ödemek için ne kadar para ödemeniz gerekti─čini anlayabilirsiniz.

Acil servise 5000 dolarl─▒k bir banknot koydu─čunuzu veya arac─▒n─▒z─▒ tamir ettirdi─čini varsayal─▒m. Her ay, bakiyeyi dü┼čürmek için ne kadar ödersiniz ve ne kadar para ödemeniz gerekiyor?

Bakiyeyi kredi kart─▒ndan tahsil etmek zorunda kalsayd─▒n─▒z, faiz oran─▒n─▒z nedir? Ve faiz oran─▒n─▒z geri ödeme zaman çizelgenizi nas─▒l etkileyecek?

Ço─ču zaman, iyi bir kredi kart─▒ ödeme hesaplay─▒c─▒s─▒, her ay ne kadar borçlanaca─č─▒n─▒z─▒, ödemenizin ne kadar─▒n─▒n ana para birimine gidece─čini ve borcunuzu daha h─▒zl─▒ ödemeniz durumunda ne kadar tasarruf edebilece─činizi ö─črenmenize yard─▒mc─▒ olabilir.

Ad─▒m # 5: Finansal acil durumlar─▒ sorumlu bir ┼čekilde ele al─▒n.

Kredi kart─▒ kesinlikle bir finansal s─▒k─▒nt─▒dan kurtulman─▒za yard─▒mc─▒ olurken, di─čer seçenekleri göz önünde bulundurmadan acil durumlar için kredi kullan─▒m─▒yla kar┼č─▒la┼čabilece─činiz risklerin fark─▒nda olun. Yeni ba┼člayanlar için kredi kartlar─▒ di─čer finansal ürünlere göre daha yüksek faiz oranlar─▒ ile gelebilir, bu nedenle kredi kart─▒ oranlar─▒na, yani teminats─▒z kredilere kar┼č─▒ acil harcamalara bak─▒n. Ayr─▒ca, kredi kartlar─▒ kesin ödeme tarihleri ÔÇőÔÇőveya sabit ödemeler ile gelmez, bu nedenle baz─▒lar─▒ için asgari ödeme ve borç ödemeyi geciktirmek için çok cazip olabilir.

Kendinizi bir finansal krizde bulursan─▒z yard─▒mc─▒ olabilecek birçok finansal araç var. Tasarrufda acil bir ihtiyaç duyulan fonlara sahip de─čilseniz ve paraya h─▒zla ihtiyaç duyman─▒z halinde orada ne oldu─čunu bilmek güzel.

Ki┼čisel krediler tavsiye edece─čim mali olarak sorumlu bir araçt─▒r. Bireysel krediler teminats─▒z oldu─čundan, teminat almadan da alabilirsiniz. Onayland─▒ysan─▒z, ço─ču borç verenler hafta içinde para sa─člar. Discover Ki┼čisel Krediler ile biliyorum, onay fonlar─▒ kabulden sonra ertesi gün kadar h─▒zl─▒ bir ┼čekilde gönderilebilir. Sizin için en uygun olana uygun çe┼čitli esnek geri ödeme planlar─▒ aras─▒ndan seçim yapabilirsiniz. Sadece bu de─čil, sabit bir ayl─▒k ödeme ve sabit bir geri ödeme zaman çizelgesi var. kesinlikle her ay neye borçlusunuz ve kolayca bütçenizi finanse edebilir ve finansal olarak geri dönebilirsinizÔÇŽ

Mali s─▒k─▒┼č─▒kl─▒─č─▒n üstesinden gelmek için yüksek faizli borçla kendinizi bulursan─▒z, ki┼čisel krediler de borçlar─▒n─▒z─▒ sa─člamla┼čt─▒rman─▒za ve ödemenize yard─▒mc─▒ olabilir. Bireysel krediler hala borç almay─▒ gerektirse de, di─čer finansal araçlardan daha dü┼čük faiz oranlar─▒ ile gelebilir ve bir ödeme tarihi vard─▒r.

Ki┼čisel kredi rotas─▒n─▒ seçerseniz, ayn─▒ zamanda herhangi bir kazanç ücreti olmayan bir kredi ┼čirketi seçti─činizden emin olman─▒z önemlidir - Ki┼čisel Kredileri Ke┼čfedin.

Alt çizgi

Hayat gerçekle┼čir ve dünyan─▒n sana att─▒─č─▒ her acil durum veya felaketten kaç─▒nman─▒n bir yolu yoktur. Ancak, bir planla, sava┼čmaya ve yola devam etmeye haz─▒r olacaks─▒n─▒z.

Acil bir fona sahip olmak, en kötü durum senaryosunu planlamak, araçlar─▒n─▒z─▒n alt─▒nda ya┼čamak ve acil durumlar─▒ sorumlu bir ┼čekilde ele almak suretiyle, yolunuza ç─▒kan her ┼čey için haz─▒rl─▒kl─▒ olursunuz.

Bu, Ki┼čisel Kredileri Ke┼čfetmek ad─▒na taraf─▒mdan yaz─▒lan ücretli bir yaz─▒. Bütün görü┼čler benim.

 

Videoyu izle: T├╝rkiye neden ekonomik krize girdi? Nas─▒l ├ž─▒kacak?

Pop├╝ler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

New York Times En Çok Satan Yazar David Bach ile Otomatik Milyoner
Maliye

New York Times En Çok Satan Yazar David Bach ile Otomatik Milyoner

Bu y─▒l─▒n ba┼člar─▒nda, finans uzman─▒ ve yazar─▒ David Bach'la oturmaktan zevk ald─▒m. Muhtemelen David'i, Otomatik Milyoner, Ba┼člang─▒c─▒ Ge├ž, Son Zengin ve Ak─▒ll─▒ ├çiftler Finish Rich'i i├žeren inan─▒lmaz ki┼čisel finans kitaplar─▒ndan tan─▒yorsunuz. Bu y─▒l FinConÔÇÖun a├ž─▒l─▒┼č konu┼čmac─▒s─▒ olarak Bach, bilgeli─čini benim gibi paral─▒ ineklerle payla┼čmak i├žin DallasÔÇÖa gitti.
Devam─▒n─▒ Oku
Broke People'─▒n 5 Al─▒┼čkanl─▒─č─▒
Maliye

Broke People'─▒n 5 Al─▒┼čkanl─▒─č─▒

Websters Dictionary'e g├Âre, ÔÇťk─▒rd─▒ÔÇŁ kelimesi paras─▒z anlam─▒na gelir. Talihsizlik nedeniyle paras─▒ olmayan insanlar olsa da, al─▒┼čkanl─▒klar─▒ nedeniyle k─▒r─▒lan bir├žok insan var. Burada, bir g├╝n zengin olmak istiyorsan─▒z, ka├ž─▒nman─▒z gereken be┼č al─▒┼čkanl─▒k vard─▒r: 1. Kendilerini di─čer k─▒r─▒lan insanlarla ├ževreliyorlar E─čer k─▒r─▒lmaktan vazge├žmek istiyorsan─▒z, ba┼čar─▒l─▒ olan insanlar─▒n etraf─▒nda tak─▒lmaya ba┼člamal─▒s─▒n─▒z.
Devam─▒n─▒ Oku
Ulusal Ya┼čam Grubu Hayat Sigortas─▒ ─░ncelemesi
Maliye

Ulusal Ya┼čam Grubu Hayat Sigortas─▒ ─░ncelemesi

Herhangi bir iyi, sa─člam mali plan olu┼čtururken hayat sigortas─▒ korumas─▒ d├╝┼č├╝n├╝lmelidir. Bunun nedeni, bir hayat sigortas─▒ poli├žesinden elde edilen gelirlerin, kazazedeleriniz taraf─▒ndan ├žok ├že┼čitli nedenlerle kullan─▒labilir. Bunlar, bir ev ipote─či de dahil olmak ├╝zere, bor├žlar─▒n ├Âdenmesini ve cenaze ve di─čer nihai masraflar─▒ ├Âdemeyi ve ayl─▒k faturalar─▒n ├Âdenmeye devam etmesini sa─člamay─▒ i├žerebilir.
Devam─▒n─▒ Oku
15 En ─░yi Di┼č Sigorta Planlar─▒
Maliye

15 En ─░yi Di┼č Sigorta Planlar─▒

Ger├žekten di┼č sigortas─▒ plan─▒na ihtiyac─▒n─▒z var m─▒? Belki bunun yerine di┼č tasarruf plan─▒ almal─▒s─▒n? En iyi di┼č sigortas─▒ planlar─▒ neler oldu─čunu sorgulad─▒ysan─▒z, bu makale onlar─▒ a├ž─▒kl─▒─ča kavu┼čturmaya ve karar─▒n─▒z─▒ h─▒zl─▒ bir ┼čekilde vermenize yard─▒mc─▒ olacakt─▒r. En iyi di┼č sigortas─▒n─▒ bulmak, ├Âzellikle i┼čvereniniz herhangi bir ┼čey sa─člamazsa ya da kendi hesab─▒n─▒z─▒ ├žal─▒┼čt─▒r─▒yorsan─▒z, b├╝y├╝k bir ac─▒ olabilir.
Devam─▒n─▒ Oku