Yatırım

Kimlik Hırsızlığı Eski Moda Yolu Koruma

Herhangi bir finansal planın önemli bir bileşeni, kimlik hırsızlığı tehdidini en aza indirerek kredi puanlarınızı güvenceye almak ve korumaktır. Kimlikleriniz çalındıktan sonra kredinizi temizlemek için genellikle onlarca veya yüzlerce saat sürebilir. Ancak, gerçek finansal tehdit çok daha büyüktür. Bir ipotek refinansı örneği alın.

Kimliğinizin kimlik hırsızlığı nedeniyle kötü bir şekilde zarar gördüğünü ve kargaşayı temizleme sürecinde, ipotek oranlarının tarihi düşük seviyelere (2010'un ilk çeyreğinde gördüğümüz gibi) geçtiğini varsayalım.

Bununla birlikte, hasarlı krediniz nedeniyle daha düşük ücrete yeniden hak kazanamazsınız. Bu senaryoda, ipotek oranınızı düşürmek için kaçırılan fırsatta onbinlerce dolar kaybedebilirsiniz.

Kimlik hırsızlığının büyük çoğunluğu hala eski moda bir şekilde gerçekleşiyor:

  • Tanıdığınız insanlar
  • Cüzdan veya Çanta Çalınması
  • Posta Hırsızlığı ve Dumpster Dalgıçları

Tanıdığınız insanlar

Ne yazık ki, kimlik hırsızlığı mağdurları, kimliklerini bildikleri birileri tarafından çalınmış olma olasılıkları büyüktür. Ev arkadaşları en yaygın suçlulardır. Ev arkadaşlarınız genellikle size kişisel bir bağlantıya sahip olmayacak ve kimliğinizi çalmakla ilgili hiçbir şikayete sahip olmayacaktır. Sizinle birlikte yaşadıkları halde postalarınıza erişebilirler, kişisel belgeleri nerede sakladığınızı öğrenecek ve hatta yanlışlıkla dışarı çıkabileceğiniz bir cüzdan veya çantaya erişebilecekler.

Ancak, ev sahipleri bile, çocuklar, torunlar, çocuklar ve torunlar dahil olmak üzere, tanıdıkları insanlardan kimlik hırsızlığına karşı bağışık değildir. Bu aile üyeleri size zarar verme niyetinde değil, uyuşturucuya bulaşırlarsa, kötü arkadaşlarla takılmaya başlarlar ya da başka sıkıntıya girerler ki çoğu zaman mümkün olan en kolay şekilde para kazanmaya çalışırlar; senden.

Bilgilerinizi Özel Tutun

Oda arkadaşlarınızla birlikte yaşayın ya da genç veya yetişkin çocuklarınız veya torunlarınızla birlikte kalıyorsanız, kilitli dosya dolabına ve kasaya yatırım yapın. Çocuklarınıza veya torunlarınıza güvenseniz bile, arkadaşlarına her zaman güvenemezsin. Sosyal Güvenlik numaranıza sahip olan her türlü belge kasanıza girmelidir. Pasaport ve doğum belgesi gibi diğer kritik makaleler de kasaya girmelidir. Sık kullanmadığınız kredi kartlarını saklamak için kasa kullanın. Son olarak, herhangi bir pin numarasını veya şifresini yazmışsanız, bunlar sizin güvenliğinize girmelidir. Hesap numaralarını içeren belgeler (banka ekstresi ve aracılık beyannameleri) kilitli dosya dolabınıza girebilir. Hesap numaraları kendiniz kimliğinizi çalmak için yeterli değildir, bu nedenle bu belgeler biraz daha düşük bir koruma düzeyine sahip olabilir.

Cüzdan veya Çanta Çalınması

Bu tür hırsızlıkların çoğu zaman kasıtlı olarak bir şekilde kasanızı bir yere bıraktığınızda ya da profesyonel bir suçlu, içeriği çantanızdan kaldırdığında veya cüzdanınızı kalabalık bir alanda kaldırdığında ortaya çıkar. Bu durumlardaki ana hassasiyet, suçlunun kimliğinizi ve büyük olasılıkla kredi kartlarınızı olmasıdır. Değerli saatler, cüzdanınızın veya cüzdanınızın eksik olduğunu fark etmeden önce geçebilir. Bu zamanlarda, sofistike suçlular kredi kartlarınızda yüzlerce veya binlerce dolar çalmış olacaklar. Uzun vadeli savunmasızlık, cezanın kimlik ve kredi kartlarınızı diğer kredi kartlarına başvurmak için kullanmasıdır. Ancak, Sosyal Güvenlik numaranız yoksa bu zor olacaktır (ancak kimliğinizden doğum tarihinizi alacaklardır).

Kendinizi Korumak için Basit Yolları

  • Sosyal Güvenlik kartınızı asla cüzdanınıza veya cüzdanınıza taşımayın. Her zaman evinizde kasada bırakın.
  • Sosyal Güvenlik numaranızın ehliyetinizde veya başka bir kimlikte bulunmadığından emin olun.
  • Ayrıca, asla bir veya ikiden fazla kredi kartı taşımayın. İkiden fazla kredi kartınız varsa, kalanlarınızı kasada bırakın. Bu şekilde, cüzdanınız veya cüzdanınız çalınırsa, çalınan kredi kartlarını aradığınızda ve iptal ettiğinizde, kasada kullanabileceğiniz başka kredi kartlarınız kalır.
  • Cüzdanınızın çalındığını anladıktan sonra, derhal çalınan kredi kartlarını arayın ve iptal edin.
  • Ardından polisi arayın ve bir rapor gönderin. Bunu yapabilmen için eve gitmeden önce bunu yap. Eve varır varmaz, üç kredi bürosunu (Equifax, Experian ve Transunion) cüzdanınızın çalındığını ve polis raporundan bilgi aldığını bildirin. Bu, kredinize 90 günlük bir dondurma eklemelerini sağlar. Bu dondurmayı daha sonra uzatabilirsin, ama yapmak istediğin en önemli şey, hırsızlık günlerinde meydana gelebilecek herhangi bir hasar içeriyor.

Posta Hırsızlığı ve Dumpster Dalgıçları

Birçok ev sahibinin evlerinin önünde standart kilitli bir posta kutusu vardır. Bu posta kutuları suçluların postanızı çalmasını kolaylaştırır. Suçluların aradığı ana şeyler, bankanızdan size gönderilecek çek kutuları, reçeteli ilaçlar ve size gönderilen kredi kartlarıdır. Suçlular bunları hemen kullanmaya başlayabildiğinden, kontroller en büyük savunmasızlıktır. Posta çalmakla suçlanan suçlular, genellikle çeklerinizi kullanmaya çalıştıklarında kullanabilecekleri sahte bir kimlik ibraz edebilirler.

Daha az yaygın olan, çöp kutunuza giden suçluların, çöplüğünüzden geçtikleri, kimlik suçluları için bile oldukça rahatsız edici olduğu için değerli bilgileri bulmaktır. Çoğu suçlu, sizin hakkınızda başka bilgileri varsa, yalnızca çöp kutunuzdan geçecektir.

Kimlik Hırsızlığından Korunma

Evinizin önünde kilitli bir posta kutunuz varsa, kilitli bir posta kutusuyla değiştirin. Çek kutuları ve reçeteli ilaçlar gibi küçük paketler alma kapasitesine sahip bir posta kutusu aramak en iyisidir. Ardından, ağır hizmet tipi çapraz kesim tipi parçalayıcıya yatırım yapın. Postaya aldığınız herhangi bir kredi kartı teklifini çöp kutusuna atmadan önce imha etmenizi tavsiye ederim.Temel olarak, bir formda olan bir formda, bir şeye başvurmak için doldurabilir, atmadan önce onu parçalayabilirsin.

Kredinizi düzenli olarak kontrol edin

Federal yasa, üç kredi bürosunun size her yıl bir ücretsiz kredi raporu sunmasını şart koşuyor. Kredi bürolarının yasaların gereklerini yerine getirmek için yarattığı web sitesi www.annualcreditreport.com'dur. Her yıl kredinizi kontrol etmenizi tavsiye ederim. Ücretsiz kredi raporları sunan şirketler için birçok reklam var, ancak bunların çoğu yanıltıcıdır ve size kredi raporunuzu vermeden önce bir hizmete kaydolmanızı gerektirir. Bu tekliflerden uzak durun ve www.annualcreditreport.com adresinden devletin gerekli hizmetine devam edin.

Ayrıca bir kredi izleme hizmeti için kaydolmanızı öneriyorum. Bu hizmetler her ay ücret alır (genellikle ayda 10 ila 15 dolar arasında). Bu hizmetler için doğrudan kredi bürolarından birine üye olun. Kredi izleme hizmetleri, birileri bir kredi sorgulaması yaptığında veya yeni bir hesap açıldığında sizi e-posta ile bilgilendirecektir. Ayrıca, herhangi bir etkinlik olmasa bile her ay bir durum raporu ile size e-posta göndereceklerdir.

Bu basit adımları atmak, iyi isminizi korumanıza yardımcı olacak ve çalıştığınız şeyleri çok zor bir şekilde koruyacaktır! Kimliğimi koruduğunuzdan emin olun.

Matt Prestwich bir serbest yazar ve kimlik hırsızlığı konusunda uzmandır. Matt'in yazılarını Fightclub Blogunda bulabilirsiniz.Matt, LPL Financial ile onaylanmamış veya ilişkilendirilmemiş.

Videoyu izle: Motosiklet Hırsızlık Dosyası - Motosiklet Hırsızlığı

Popüler Mesajlar

Kategori Yatırım, Sonraki Makale

Plemon Finansal Koçluğu Joe Plemon ile Röportaj
Yatırım

Plemon Finansal Koçluğu Joe Plemon ile Röportaj

Plemon Financial Coaching'in Joe Plemon'unda oturmanın ayrıcalığını yaşadım. Joe, Dave Ramsey aracılığıyla bir Sertifikalı Mali Danışman'dır ve ayrıca Southern Illinoisan'ın Para Bölümü için yazmaktadır. Bütçeleme ve diğer kişisel finans ile ilgili konular söz konusu olduğunda Joe'nun saçma tavsiyelerine hayranım. Joe, blogum için misafir yazmayı kabul etti ve okuyucularıma Joe Plemon'u tıklattıran şeyler hakkında biraz bilgi vermek istedim.
Devamını Oku
Gecikmiş Gratification Sanat Ustası Nasıl
Yatırım

Gecikmiş Gratification Sanat Ustası Nasıl

Sağa doğru geldiğinde, finansal başarı için doğru anahtar nedir? Anahtarın, iyi bir gelir elde edebilmek için yeterli pazarlanabilir yeteneklere sahip olduğunu iddia edebilirsiniz. Ya da anahtarın aylık harcamalarınızı tutarlı bir şekilde bir e-tabloda takip etmektir. Ya da anahtarın, yatırımların ins ve çıkışlarını öğrenmek olduğunu bile tartışabilirsiniz.
Devamını Oku