Yatırım

Aday Finansal Danışmana Sorulacak 8 Soru

Aşağıdaki kitap Emily Guy Birken tarafından emekli olmadan önce beş yıl kitaptan bir alıntıdır.

Çok sayıda farklı finansal planlamacı ve danışman var - ve çeşitli finansal danışmanların kullanabileceği başlıkların sadece bazıları düzenleniyor. Kendisine bir finansal planlamacısı diyen biriyle tanışmak, bir sigorta acentesi, bir borsa brokeri, bir yatırım danışmanı veya Sertifikalı Mali Planlayıcı (CFP) ile el sıkıştığınız anlamına gelebilir.

Bu yeterince kafa karıştırmıyorsa, farklı türden danışmanlar farklı şekillerde ödenir ve bu da alt satırınızı ciddi şekilde etkileyebilir. Mali durumu iyi bilenler bile biraz bunalmış hissetmek için mazur olabilirler.

Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda, güvenilir bir mali danışman bulmak imkansız bir görev gibi görünebilir. Ama yalnız kalmak, emekliliğinizi ele almak için iyi bir strateji değildir. Sizi ilgilendiren tüm kurallar, yönetmelikler, seçenekler ve fırsatlarda iyi bilen bir mali danışman ile ortaklık yapmak, kendinizi zeminden eğitmeye çalışmaktan çok daha mantıklıdır.

Öyleyse mali kararlarınızla tam olarak kime güvenebileceğinizi nasıl belirlersiniz? Potansiyel danışmanlarla görüşme süreci sizin için biraz zaman ve çaba harcayabilirken, güveninizi, sahip olmamanız veya karmaşık emeklilik kararlarınızın tümünü yapmaya çalışmanız gerekmediklerinden birine güvenmenizden çok daha az yorucu olacaktır. yardım et.

Aşağıdaki röportaj soruları kontrol listesi, sevdiğiniz bir emeklilik yaratırken müttefikiniz olacak danışmanı bulmanıza yardımcı olabilir:

1. Arka plan ve deneyiminiz nedir?

Genel olarak, muhtemel danışmanınızın kemeri altında birkaç yıllık tecrübesi olduğunu ve çeşitli pazar iniş çıkışları ile çalıştığını görmek isteyeceksiniz. Danışmanınızın geçen birkaç yıl içinde ne yaptığını öğrenmek, stratejileri ve risk toleranslarının sizinkilerle iyi uyum sağlayıp sağlamadığını anlamanıza yardımcı olabilir.

2. Lütfen hangi lisansları ve sertifikaları tuttuğunuzu açıklayın.

Bu soru, tam olarak hangi danışman ile görüştüğünüzü anlamanıza yardımcı olacaktır. Yukarıda belirttiğim gibi, danışmanınızın birden fazla lisans ve sertifikaya sahip olması tamamen mümkündür, bu da bunların bir dizi düzenleyici kurum tarafından yönetilebileceği anlamına gelir.

3. Nasıl karşılanıyorsunuz?

Potansiyel danışmanlarla görüşmeniz sırasında sadece bir soru sorarsanız, bunu bir yapın. Herhangi bir danışmanın nasıl ödeneceğini tam olarak anlamak, onu görüşme yaptığınız diğer kişilerle karşılaştırmanızı sağlayacaktır. Buna ek olarak, bu soruyu sormak potansiyel dolandırıcılara gerçekten yönelebilir, çünkü sizi bir marka olarak gören biri size nasıl ödeme yapıldığını bilmenizi istemez.

4. Yatırım felsefeniz nedir? Hangi stratejileri kullanıyorsunuz?

Bunlar, kendi yatırım felsefeniz ve stratejilerinizden emin değilseniz bile sormanız gereken iyi sorular. Potansiyel danışmanınız, yatırımda önemli gördüğü şeyleri açıklayabilmeli ve cevabına dayanarak, kendinizi başınızı sallatarak veya başka bir adaya geçme zamanı olduğunu düşünebilirsiniz. Danışmanın bu sorunun cevabının herhangi bir yönü belirsiz ise, açıklama isteyin. Gömleğini yitirerek aptalca hissetmek daha aptalca sorular sormak daha iyi.

5. İdeal müşterinizi tanımlayın.

Doğru danışmanı bulduysanız, sizin gibi gözüken bir açıklama duyacaksınız. Danışmanınızın müşterileri arasında diğer her müşteriden farklı değilseniz, ihtiyaçlarınızı iyi karşılayabilecek durumda değildir.

6. Uzmanlık alanınız nedir?

Bazı danışmanlar, yeni çalışanların yuva yumurtalarını inşa etmeye başlamasına yardımcı olmak için yatırımlara odaklanıyor, diğerleri ise kolej planlamasıyla müşterilerine yardımcı oluyor ve diğerleri ise emekliliğe geçiş planlaması için ekmek ve tereyağı kazanıyor. Genç profesyonellerin emeklilikten tasarruf etmeye başlamasına yardımcı olacak bir danışmanla çalıştığı kısa bir süre önce emekli olmak, diş hekiminize kırık bir kol için gitmek kadar büyük bir uyumsuzluk olmamasına rağmen, bir danışmana yerleşmeye gerek yoktur. İhtiyaçlarınızda uzmanlaşmaz.

7. Bana bazı örnek portföyleri gösterebilir misiniz?

Danışmanınız, çalışmalarından neler beklenmesi gerektiğine dair çok spesifik fikirler verebilmelidir. Örnek portföyler, danışmanınızın varlıklarınızı tahsis etmenizi ve volatiliteyi ele almanızı nasıl tavsiye edeceğini tam olarak anlamanıza yardımcı olacaktır.

Danışmanınız size bazı örnekler vermeyi başarabilir ve bunun yerine her yıl müşterileri için% X yaptığını tekrar bildirmeye çalışırsa, onun zamanı için ona teşekkür et ve iş kartını kaybet. Reasüranslar iyi gelebilir, ancak ne yaptığının belirli dolarlarını ve sentlerini görmek istersiniz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçları garanti etmez (tüm yatırımcıların bir yastık üzerinde işlemiş olması gerektiğini düşündüğüm bir ifade), ancak bir danışmanın özellikle çeşitli portföyleri nasıl ele aldığını görmek, birlikte iyi çalışıp çalışmadığınızı belirlemenize yardımcı olabilir.

8. Lütfen bana finansal hedeflerim ve hedeflerim olarak gördüğünüzü söyleyin.

Bu bir hile sorusu, çünkü danışmanınız neyi başarmayı umduğunuzu sordu ve teorik olarak zaten söylediklerinizi tekrarlayabiliyor. Ancak, sormanız gereken önemli bir sorudur çünkü danışmanınız, finansal hedefleriniz hakkında konuşmanızın diğer yönlerinden birçok ipucu alabilir ve hedeflerinizi açıklığa kavuşturmaya yardımcı olabilir. Pek çok yeni müşteri hedeflerini açık bir şekilde ifade edemez, çünkü hedefleri genellikle emeklilik umutları ile düşündükleri zaman bir şekilde şekilsiz olabilir. Potansiyel danışmanınızın bu hedefler ve hedeflerle ilgili duyduklarını size anlatması sadece size ne kadar iyi dinlediğini anlatmakla kalmaz, aynı zamanda bunu ifade edemediyseniz tam olarak ne istediğinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir. kendin.

Hepsini bir araya koy

Bir profesyonelin tavsiyesini almak, seçimlerinizle ilgili güven duymanın önemli bir parçasıdır. Birçoğumuz genel olarak maliyetten korktuğumuzdan dolayı, ya bir danışmanın önünde aptalca görünme korkusuyla yalnız başına gitmeye çalışmak ya da onu sunan ilk yetkili sesin tavsiyesini almak çok kolay olabilir. . Bu seçeneklerden hiçbiri sizi güvenli ve keyifli bir emeklilik yoluna sokmayacak ve ne birinin ne kadar zamansal olduğunun önemi ne olursa olsun, mali anlayışınız hakkında ne hissederseniz edin. Potansiyel danışmanlarınızın kim olduğunu, ne yapabileceklerini ve nasıl tazminat aldıklarını anlamak için zaman ayırmak, potansiyel bir dadı ile görüşme yapmak kadar önemlidir.

Bu röportaj sorularını kullanarak, maliyetten en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacak bir danışman bulabilmeniz gerekir.

Videoyu izle: Bana Kendinizden Bahsedin - Mülakat Soruları

Popüler Mesajlar

Kategori Yatırım, Sonraki Makale

Mali Müşavir Kiralamadan Önce Röportaj Sorular
Yatırım

Mali Müşavir Kiralamadan Önce Röportaj Sorular

Transkript aşağıda takip ediyor…. Bu Jeff Rose, goodfinancialcents.com. Hepiniz hoşgeldiniz! Burada paylaşmak için biraz düzgün ve heyecan verici bir şeyim var. Laura Adams a.k.a. Para Kız ile röportaj yaptım. Aslında bloga katkıda bulunuyor, goodfinancialcents.com, bu yüzden makalelerini kontrol ettiğinizden emin olun.
Devamını Oku
Ne zaman Cryptocurrency Yatırım mı (ya da olmalı)?
Yatırım

Ne zaman Cryptocurrency Yatırım mı (ya da olmalı)?

Son zamanlarda Bitcoin'de fiyat hareketini takip ettiniz mi? Görmezden gelmek zordu. Bitcoin neredeyse sadece kripto para birimidir, ancak en popüler olanıdır ve bir bellekten bir şey haline gelmiştir. Tek bir Bitcoin'in fiyatı 2017'nin başında 1000 doların biraz altında ve yıl sonunda yaklaşık 20.000 $ 'a yükseldi.
Devamını Oku
Rastgele Bir Sayı Üreteci Piyasayı ve Yatırım Uzmanlarının% 70'ini Yendi mi?
Yatırım

Rastgele Bir Sayı Üreteci Piyasayı ve Yatırım Uzmanlarının% 70'ini Yendi mi?

Aşağıdakiler Jacob'dan Kişisel Finans Yolculuğum ile bir misafir gönderidir. Uzunca bir süredir büyük bir hayran, destekçi ve pasif yatırım uygulayıcısı oldum. Yatırım stratejimde, bir hedef varlık tahsisi belirledim, pozisyonlarımı ayda bir kez gözden geçirdim ve endeksli yatırım fonlarına yatırım yaparak uygun% seviyelerini korumak için gerekliyse (genellikle yılda 1-2 kez olmak üzere) yeniden dengeleme yapıyorum. Vanguard ile.
Devamını Oku
IRA Penaltı Ücretsiz Para Nasıl Para Çekilir
Yatırım

IRA Penaltı Ücretsiz Para Nasıl Para Çekilir

Bir şeyin olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Klimalar kırılır, çocukların diş tellerine ihtiyacı vardır ve köpeklerin kalp solucanı ilacına ihtiyacı vardır. Beklenmedik bir durum ortaya çıktığında ve birdenbire kendinizi nakit ihtiyacı olan bir durumda bulduğunuzda, yatırımcıların baskınıma davet ettiği bir yer, Bireysel Emeklilik Hesaplarıdır (IRA). Ödünç alabileceğiniz bir 401k'ınız yoksa, kredi kartlarınız tıklanır ve acil durum fonu ihtiyacınız olduğunda, acil bir durumda, sonra IRA'nıza dokunmak
Devamını Oku