Yatırım

GFC'ye Soru 019 - Siz ve Eşinizin Farklı Finansal Hedefleri Varsa Ne?

Bir başka hoşgeldin GFC'ye hoş geldiniz! Eğer cevaplamak istediğiniz bir sorunuz varsa, buradan isteyebilirsiniz. Sorularınız GFC TV'de veya GFC Podcast'de yer alıyorsa, en çok satan kitabımın bir kopyasının şanslı alıcısısınız. Maliye askerlerive 50 $ Amazon hediye kartı. Ne bekliyorsun? Sorunuzu şimdi sorun!

Çiftlerin karşılaştığı en büyük finansal sorunlardan biri, çok farklı finansal hedeflere sahip olmalarıdır. Bu, önceliklere dair basit anlaşmazlıktan evliliğin kendisi için yıkıcı olan yollara kadar pek çok farklı biçim alabilir.

GFC'ye sorun Dawn M., bu durumlardan birine bakıyor ve bu soruyla tartılıyor:

“Bütçemenin yanı sıra sahip olduğum en büyük sorun, yardım etmeyi reddeden bir eşe sahip. Bana maaşını ilk işinden maaş çekiyle veriyor (yaklaşık 300 $ / wk eve götürülüyor). İkincisi nakit ve istediği gibi yapması. Herhangi bir hizmeti, kabloyu vs. kesmeyi reddediyor. Birkaç yıl önce FPU'ya (Financial Peace University) gittik ve geldiğimiz en uzağında bir bütçe yapıp faturaları paylaştık. Gelecekteki hedeflerle ilgilenmiyor. Öğrenci kredilerim benim anlaşmamdı. Faturalara yön vermek için bütçe açığını doldurmak için yarı zamanlı çalışıyorum. Yani bir sene boyunca, kendime, tasarruf etmeye, planlamaya, daha fazla saat toplamaya kendimi bıraktım. Evde üç çocuğumuz var ya da tam zamanlı çalışacağım. Bu yüzden duymak istemiyorum, birlikte çalışmamıza ya da davranışları üzerinde olumsuz düşüncelere ihtiyacımız var, benim pozisyonumdaki diğer kişileri gördüğümde duymak istiyorum, gemide eşi olmadan finansal değişim nasıl yapılır? Facebook kurullarında gördüğüm en büyük şeylerden biri, benzer pozisyondan şikayet eden diğer kadınlardır.

Teşekkürler,
Şafak M. ”

Şafak, eşlerin uyuşmazlığı aşan mali engellerin ortasında bir yere benziyor. Şafak finansal hedefleri vardır ve kocasının hiçbir ilgisi yoktur. Burada mükemmel çözümler yok, çünkü hem farklı kişilikleri hem de ilişki sorunları ile uğraşıyoruz, ama şafağa bir deneysel tavsiyede bulunmama izin verin.

Evlilik Danışmanı oynamak istemiyorum ama…

Buraya hafifçe basmalıyım ve tavsiyemi mali olarak sınırlı tutuyorum. Ancak yaşamın tecrübesi, çiftlerin mali konularda büyük anlaşmazlıklar olduğunda, çoğu zaman ilişkilerinin diğer kısımlarında sorunlar olduğunu öğretti. Ama ben bir evlilik danışmanı olmadığımdan, sadece para yolunda en iyi şekilde kalacağım.

Vereceğim tavsiyem, mali anlaşmazlıklarının olduğu varsayımıyla yapılacaktır. could Nihayetinde çözülmeli, ama aynı zamanda onlar olma ihtimalini de dikkate alarak.

Zaten birkaç pozitif var. Dawn'un kocası, ödemesini ilk işinden doğrudan yatırır. Ve bir bütçe ve paylaşılan gider hesabı var. Bu, onların çatışmalarının felaketten uzak olduğu anlamına gelir. En azından bu konuda hemfikir olmaları, onlara para konularında ortak bir zemin kazandırıyor.

Kocanızın Gemide Olmasa bile Kaydet

Gelecekteki finansal hedefleri olmayan bir eşe sahip olmanın en büyük problemlerinden biri de aynı zihniyete girmenin çok kolay olmasıdır. Çünkü bugün harcayabileceğiniz ve geleceğe hazırlanmak için endişelenmeyeceğiniz için. Ama çocuğunuz olduğunda, kendiniz için yapmak istemiyor olsanız bile, geleceğe hazırlanmak zorundasınız.

Dawn'a tavsiyem, kocanız yardımcı olmasa bile, her maaştan biraz para biriktirmek. En azından çocuklarınızın yararı için hala bir miktar acil durum tasarrufuna ihtiyacınız var. Onun adına sadece bir tasarruf hesabı oluşturmalı ve düzenli olarak katkıda bulunmalıdır.

Hesabı sadece kendi adıyla kurmanın nedeni, kocasının paraya erişimi olmamasıdır. Ne biriktirirse harcıyorsa amacı tamamen yenecektir. Aşırı koşullar altında, farkında olmadığı bir eski moda nakit kedisine sahip olmayı bile düşünebilir.

Her iki adım da yetersiz görünse de, ilk önceliğin çocuklar olması gerekir. Tıbbi bir olay gibi acil bir durum söz konusu olduğunda para bulunmalıdır. (Ailenin, sağlık sigortası kapsamı olup olmadığını, bu da tasarrufları ciddi bir öncelik haline getirip getirmeyeceğini belirtmez.)

Emekli Hesabı Kurun

Şafağın kocası kendi finansal geleceği için endişelenmediği için onun onun hakkında endişelenmemesi gerektiği anlamına gelmez. Dawn kendi IRA hesabını kurmayı düşünmeli, böylece kendi emekliliği için tasarruf yapmaya başlayabilir.

Emeklilik hesapları bireye bağlı olduğundan, hesap sadece onun adıyla olacaktır. Bu, en azından, emekliliğine bir kenara bırakılmış bir şeye sahip olmasını sağlayacak.

Evet, her şey bir evlilikte paylaşılmalıdır. Ama kocasının çok farklı finansal hedefleri var ve onsuz ilerlemeye hazırlıklı olmalı.

Kendi Borcunuzu Alın - Ama O Değil

Şafak, öğrenci kredi borçlarına sahip olduğundan bahseder. Onları ödemek uzun vadeli bir mali planın sağlam bir parçasıdır. O borçları veya sahip olduğu diğer borçları ödemeye devam etmeli. En azından sonunda borçsuz bir konumda bırakacaktır.

Aynı zamanda, kocasının borçlarından herhangi birini ödemekle ilgilenmemeli. Eğer uzun vadeli finansal geleceğine dikkat etmesi için onu terk ediyorsa, en azından kendi borçlarını ödemek zorundadır.

Borçlarından herhangi birini ödediyse, kendisini, gelire erişim hakkına sahip bir arka kapı yöntemi olarak kullanması olasılığına açık bırakır. Borçları karşılayacak - ve onlara para ödeyecek.

Dawn bunun gerçekleştiğini göstermedi, ancak bir eşin mali olarak sorumlu olduğu ve diğerinin olmadığı nadir bir durum değil.

Hizmetlerinizi Kesin Bütçeniz Artık Daha Verilmez

Dawn, kocasının bütçelerini zorlayan kablo TV gibi hizmetlere devam etmek istediğini söyledi. Gereksiz harcamaların hanehalkı bütçesini sıkıştırdığı noktaya ulaştıysa, bu hizmetleri iptal etmelidir.

Kocası ikinci bir işten ek gelir elde ettiğinden, gerçekten istediği takdirde “kendi parası” dışındaki ekstra hizmetleri ödeyecek. Bu, onu aile finansmanı için daha fazla sorumluluk almaya zorlayabilir.

Bununla birlikte, her bir eşin serbest harcama ödeneği olan bir sorunu yoktur. Ama sorun şu ki, Dawn'un kocasının, kendi harcamalarına tamamen ayrılmış bir nakit akışı (ikinci işinden) var. Ailesinin yararı için bir kısmına katılmaya zorlayabilirse, sonunda daha fazla sorumluluk üstlenmesi gerektiğini kabul etmeye başlayabilir.

Bazen sadece eski alışkanlıkları kırmak ve yenilerini yaratmak meselesidir, ve bu stratejinin başarması da budur.

Bir Karşılıklı Yaratın Kısa dönem Tasarruf Hedefi

Bazen bir kişinin mali amacı olmadığında, gerçekten ne anlama geldiği uzun vadeli finansal hedefler. Dawn'un kocası, borçtan çıkmak ya da emeklilikten tasarruf etmek gibi hedeflere ilgisi olmayabilir. Ancak, kısa vadeli bir faydaya sahip olan bir amaç için para biriktirmekle ilgilenebilir.

Örneğin, bir tatil için paradan tasarruf etmek için tasarlanan bir tasarruf hesabı oluşturursanız, bir arabadaki peşin ödemeniz veya bir bilgisayar veya geniş ekran televizyon satın alırsanız, kocası buna katılabilir.

İnsanların para biriktirmediği çoğu zaman, gecikmiş tatminkarlığa yönelik bir yönelimleri olmadığı için. Ancak amaç, keyifli olacak bir şey için para biriktirmekse, bir öncelik oluşturulabilir.

Bu tür bir tasarruf taktiği, Dawn'un kocasını, genel olarak paradan tasarruf etmenin yararlarına ikna edebilir. Sonunda, tasarrufları eşitlemek için gelebilir olumlu sonuçlar. Ve oradan o uzun vadeli tasarruf hakkında daha fazla düşünmeye başlayabilir - özellikle Şimdiden beri.

Bu bir garanti değil, ama denemeye değer. Dawn'un kocası artık bir koruyucu değil, belki de yavaş yavaş bir motivasyonla bire dönüşebilir. Zaman alacak, ama sadece Dawn'un probleminin cevabı olabilir.

Burada mucize tavsiyesi yok Dawn, ama umarım bu öneriler yardımcı olur!

Popüler Mesajlar

Kategori Yatırım, Sonraki Makale

GF ¢ 052: Yıkıcı Finansal Malpraktis tarafından Yandı Nasıl Önlenir?
Yatırım

GF ¢ 052: Yıkıcı Finansal Malpraktis tarafından Yandı Nasıl Önlenir?

Http://traffic.libsyn.com/goodfinancialcents/GFC_052_Financial_Malpractice.mp3 Birkaç yıl önce bir bayrak futbol liginde oynardım. Bir pas verdikten sonra, açık alana vurdum ve benimle uç bölge arasında tek bir defans oyuncusuydu. Sahaya göz gezdirdiğim sırada, tam olarak ne yapacağımı biliyordum: Benim kısır Barry Sanders benzeri döndürme hareketlerinden birini kırmaya gidecektim.
Devamını Oku
SeçeneklerEncele İnceleme - En İyi Ticaret Araçları
Yatırım

SeçeneklerEncele İnceleme - En İyi Ticaret Araçları

OptionsHouse, sektördeki en yüksek yatırım aracılık platformlarından biri olarak ün geliştirmiştir. Bu, platformun adını belirttiği için, seçenekler ticaret kapasitesi için özellikle doğrudur. OptionsHouse, finansal basında üst düzey bir aracı kurum olarak ve özellikle de seçenekler alanında iyi tanınmıştır.
Devamını Oku
İyi Finansal Cents Yapan 107 Şey
Yatırım

İyi Finansal Cents Yapan 107 Şey

Yaptığınız her finansal karardan önce kendinize “Mantıklı mı?” Diye sormalısınız. Kişisel finans dünyasında, diğeri için mantıklı olan şey mantıklı olamaz. Son kararda çeşitli faktörler oynayacaktır. Bugünün koleksiyonu 107 (iki bonus ile) iyi finansal “sent” yapan şeyler.
Devamını Oku
GFC 072: Müdürünüzü Korumak İçin Yatırım Yapmanın 7 Yolu
Yatırım

GFC 072: Müdürünüzü Korumak İçin Yatırım Yapmanın 7 Yolu

Http://traffic.libsyn.com/goodfinancialcents/GFC_072_Principal_Protection__.mp3 Birkaç hafta önce, Alliance Wealth Management Finansal Planlama Direktörü Andrew Rogers ile bir podcast yaptım. Günümüzün ana konusu ana korumaydı - olduğu gibi, en azından bir miktar büyümeyi teşvik ederken, yuva yumurtasınızı kayıplardan koruyan yatırımları seçmek.
Devamını Oku