Kazanmak

Çocuğunuzun Kimlik Hırsızlığından Nasıl Korunması

Kimlik hırsızlığı, sizi muhtemelen en çok etkilemiş olan veya en azından tanıdığınız bir kişiyi sürekli olarak tehdit ediyor. Hayatımda iki kez kimlik hırsızlığı kurbanı oldum. Her ne kadar, iki kere okudum bazı korku hikayeleri ile karşılaştırıldığında çok az sorun vardı; yine de popoda bir acıydı ve bir daha asla onun içinden geçmek istemiyorum.

Artan tehdit sadece kendi kimliğinize değil, çocuğunuza da. Çocuğunuz, kimliğini bir suçluya kaçıracağını sandığınız dünyanın son kişisi olabilir, ancak bir çocuğun kimliğinin çalınması daha yaygın hale gelmektedir. Çaresiz bireyler suç faaliyeti ile kar elde etmek için hedef arıyorlar ve masum bir çocuk mükemmel kurban olabilir.

CNBC'deki bir makalede, çocuklardaki kimlik hırsızlığının arttığını ve olayların sadece ağustos ayında% 9 arttığını bildirdi.

Şemalar Çocuklara Nasıl Çalışır?

Çocuklar arasında kimlik hırsızlığının ana sebebi o kadar popüler ve başarılı ki fail, suç eyleminden şüphelenmek için herhangi bir sebep bulunmadan yıllar önce dolandırıcılıkla kaçabiliyor. Bir çocuk doğduğunda, ebeveynler Vergi amaçları ve diğer belgeler için bir Sosyal Güvenlik numarası başvurusunda bulunacaklar, ancak çoğu zaman kart açılmakta ve kredi geçmişi veya sahtekarlığı hakkında kimse hakkında bilgi verilmemektedir. Bir çocuğun bir iş bulmak için yaşı varsa, bir şey ilk kez doğru bir şey olduğunu kabul edebilir.

Çoğu durumda, bir çocuğun Sosyal Güvenlik numarası kendi kimliklerini maskelemeye çalışan bir suçlu tarafından kullanılıyor. Çocuğun çalınan bir numarasının yıllarca takip edilememesi nedeniyle, kurban kredi geçmişini düzeltmek için çok büyük bir görevle karşı karşıya kalabilir. Bir kredi kartı veya başka bir finansman elde etmek için yeteri kadar yaşlı olan bir kredi raporunda borçlar ve kara lekeler olabilir.

Ne yazık ki, bir çocuğun kimliğine karşı olan diğer ana fail, genellikle kendi ebeveynleridir. Ciddi mali sorunlarla karşı karşıya olan kişiler, kredi vermeyi garantilemek için bir çocuğun kimliğini kullanacaklardır, aksi takdirde kötü kredi nedeniyle kullanılmasına izin verilmeyecektir. Çocuğunun kimliğini kullanan ebeveynler, genellikle kendi parasal yönetiminden dolayı çocuklarının kredilerine ciddi zararlar verecektir.

Bu makalenin araştırılmasında, bir ebeveynin çocuklarının hayatlarını binlerce dolarlık kredi kartı borcunu ödemek için sosyal güvenlik numaralarını kullanarak mahvettikleri birkaç vakayla karşılaştım. Bir örnekte, kız liseyi bitirene ve ilk işine başvuruda bulunana kadar bile bilmiyordu. Ah! Söylemeye gerek yok, annem “Yılın Annesi” almadı. Gerçekte sahip olduğu şey hapis cezasıydı.

Çocuğunuza Karşı Dolandırıcılık Nasıl Önlenir?

Çocuğunuzu kimlik hırsızlığına karşı proaktif olarak korumak için yapabileceğiniz birçok şey ve bir suçlu tarafından mağdur olan bir çocuğa yardım etmek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır. Ne yazık ki, onarım hileli kredi kullanımının tüm bürokrasisini kesmek zor ve çok zaman alıcıdır. Kimlik hırsızlığını önlemek için ebeveyn olarak proaktif kalmanız şarttır.

Korunan Bilgiler

Çocuğunuzun Sosyal Güvenlik numarası, gelir vergisi beyannameleriniz, doktorunuzun evrakları, okul evrakları ve diğer çeşitli nedenlerle belgelerinizde istenebilir. Bu, birçok insanın bilgiye erişebileceği anlamına gelir. Çoğu durumda, profesyoneller bu tür hayati verileri koruyacaklardır, ancak ihtiyacınız olmayan belgelerin bir kopyasını alırsanız, evrakları düzgün bir şekilde parçalamadan bunları çöp kutusuna atmadığınızdan emin olun. Çocuğunuzun Sosyal Güvenlik kartını ve diğer kişisel bilgilerini, bilgilerinin sorumluluğunu alabilecek yaşlara gelinceye kadar güvenli bir yerde saklayın.

Çocukların sosyal güvenlik numaralarını sorduğumda, çocuğun Sosyal Güvenlik kartını cüzdanından veya cüzdanından çekecekleri veya bir parça kağıda yazılan bilgileri içeren birtakım müşterilerle karşılaştım. Bunu yapma! Cüzdanını kaybedersen ne olur? Bir çift whammy hakkında konuş.

Anne babanın yaptığı bir başka hata ise doğum günlerini Facebook, MySpace veya Twitter gibi sosyal medya sitelerinde paylaşıyor. Arkadaşlarınıza - ve esasen dünyaya - anlamanız bugün sizin çocuğunuzun doğum günüdür; ama aynı zamanda bugün 5'e döndüklerini ve DOB'lerinin ne olduğunu anlamanın zor olmadığını söylüyorlar. Aptal bir suçlu bile hesap makinesi olmadan birisini anlayabilir. En azından biri umardı. 🙂

Uyanık olun: Çocuğunuz talep edilmemiş kredi kartı tekliflerini alırsa, çocuklarınızın kimliğinin tehlikeye düşmüş olabileceği iyi bir şanstır.

Kredi İzleme

Çocuğunuzun bilgileri başka bir tarafça kullanılıyorsa anında uyarılar sağlayabilecek kredi izleme servisleri vardır. Bu hizmetler genellikle aylık ücrete tabidir. Ebeveynler, çocuklarına üç ana kredi raporlama kurumu olan Experian, Equifax ve TransUnion'dan yıllık bir kredi raporu sipariş ederek aynı işi kendileri yapamazlar. Oluşturulacak bir rapor yoksa, endişelenecek hileli bir şey yoktur.

Unutmayın, sizin gibi, çocuğunuza yılda bir ücretsiz kredi raporu verilir. Her şeyin yolunda gitmesini sağlamak için yılda en az bir kez www.annualcreditreport.com adresine gidin.

Dolandırıcılık Takibi

Çocuğunuzun kimliğinin bir başkası tarafından kullanıldığını tespit ederseniz, uygun prosedürleri zamanında takip etmek önemlidir. Ebeveynler, yerel polis departmanının yanı sıra kredi bürolarına yönelik sahtekarlığı rapor etmelidir. Resmi bir polis raporunu dolandırıcılık kanıtı olarak sunun.

Büyük kredi raporlama bürolarının her biri, hileli aktiviteleri raporlamak için farklı protokollere sahiptir.Experian, ebeveynlerin, çocuğun kredi dosyasına eklenecek bir kurban beyanı ile bir polis raporu sağlamasını ve kredi bilgisinin reşit olmayan bir kişiye ait olmasını şart koşmaktadır. Bu, alacaklıların, 18 yaşını dolduruncaya kadar kredi başvurularını veya taleplerini onaylamamaları konusunda uyarır. Equifax, çocuğun raporundaki hileli bilgileri siler. Ayrıca bilgileri çevrimdışı olarak alacak ve Sosyal Güvenlik numarası bir reşit olmayan kişiye aittir. Bu, çocuğun 18 yaşına gelene kadar kullanılmasını engelleyecektir. TransUnion, 18 yaşına gelene kadar mağdurun kredi dosyasını diğer alacaklılardan tamamen gizleyecektir.

Kaynaklar:

  • //www.kiplinger.com/columns/kiptips/archives/protect-your-kids-from-id-theft.html
  • //www.cnbc.com/id/38576293/Stolen_Innocence_Theft_of_Children_s_Identity_Rising

Videoyu izle: PARKTAN ÇOCUK KAÇIRMAK! - SOSYAL DENEYİ

Popüler Mesajlar

Kategori Kazanmak, Sonraki Makale

Biraz Para Kazanın: Ekstra Gelir Kazanın 25+ Kolay Yol
Kazanmak

Biraz Para Kazanın: Ekstra Gelir Kazanın 25+ Kolay Yol

Genç ve düz bir şekilde kırdığım bir zaman vardı. Çalışıyordum, iyi para kazanıyordum, ama ben sadece hızlı olarak harcıyordum - aslında, daha hızlı! Hızlı bir şekilde para kazanmanın yollarını arayan ilanlar arıyordum. Bulduğum tek yol gerçekten çok kolaydı. Bulduğum diğer yol daha serindi. Bulduğum ilk yol plazma bağışlamaktı.
Devamını Oku
Ücretsiz Para Ve Sahipsiz Mülkiyet Online bulmak için 7 Yolları
Kazanmak

Ücretsiz Para Ve Sahipsiz Mülkiyet Online bulmak için 7 Yolları

Indiana Jones, bir sonraki arkeolojik buluntusunu arayan bazı yabancı topraklarda yarışıyor, bu hazine arayıcısının asla yorulmayacağı bir macera. Kim hazine bulma konusunda heyecanlanmıyor? Özellikle de bedava para varsa! Alışveriş merkezindeki park yerinde 20 dolarlık banknot veya büyükanne ve büyükbabalarınızın sizi aldıkları eski bir bağ buluyor olsun, cüzdanınıza biraz para eklemek ve bedava para kazanmak için her zaman iyi bir muamele.
Devamını Oku
Kolejde Para Kazanmak için 15 Yol
Kazanmak

Kolejde Para Kazanmak için 15 Yol

Kolej anıları birkaç dolar kazanmak için davayla ramen erişte yiyin. İşte size erişte doldurmak dışında yardımcı olabilecek bazı harika tasarruf para ipuçları! Ordu Milli Muhafızlarımın, harçlarımın çoğunu ve GNC'de vitamin ve protein tozu satan alışveriş merkezimin faturalarıma yardım etmesinden dolayı şanslıydım, evet borç aldım, ama tıpkı benim gibi, borcunuzu da ödeyebilirsiniz!
Devamını Oku
En İyi Tasarruf Hesabı Faiz Oranı için Alışveriş
Kazanmak

En İyi Tasarruf Hesabı Faiz Oranı için Alışveriş

Borsada kargaşada, çoğu paralarını saklamak için başka yerlere dönüyor. Yatırımcılar güvenlik için baktıkça nakit bir kez daha popüler hale geliyor. Bununla birlikte, nakit ile gelen emniyeti ana dezavantajı, getiri oranının oldukça düşük olmasıdır. Paranızın karşılığını aldığınızdan emin olmak için, en iyi tasarruf hesabı faiz oranı için alışveriş yapmak önemlidir.
Devamını Oku