Borç

Kredi Krizi Kolej Kampüsüne Hits


2007 yılında yüksek faizli ipotek piyasasının çöküşüyle ​​başlayan kredi krizi ABD finansal piyasalarında yankı uyandırdı. Ve birçok öğrenci ve ebeveynlerinin bildiği gibi, üniversite kredisi piyasası etkilere karşı bağışık değildir.

Piyasalardaki kargaşa, birçok özel kredi verenini isteksiz kılmıştır veya öğrenci kredilerini finanse edememiştir. Bazı borç verenler için, 2007 yılında geçirilen Koleji Maliyet Azaltma ve Erişim Yasası, kredileri daha az kârlı hale getirdi. Diğerleri için, sınırlı kredi geçmişi olan genç borçlular çok büyük risk oluşturmaktadır. Net sonuç: Pek çok borç veren, üniversite kredisi işinden ayrılmayı tercih etti.

Yine de, çoğu öğrenci, üniversiteye gitmenin tırmanma maliyetini karşılamak için bir tür finansmana ihtiyaç duyuyor. Kolej Kuruluna göre yayınlanan kolej fiyatları, diğer malların ve hizmetlerin maliyetinden daha hızlı bir şekilde yükseliyor - son 30 yılda kaydedilen bir olay. Yükselen kolej maliyetlerinin onlarca yıllık gerçekliğini, küçülen kredi seçenekleriyle ilgili modern günlük kaygılarla birleştirin ve birçok öğrencinin ve velinin, öğrenim faturalarını nasıl ödeyecekleri konusunda endişelenebileceği açıktır.

Aşağıda mevcut üniversite kredisi seçeneklerine ve kredi krizinin her birine olan etkisine bir bakış bulunmaktadır.

Öğrenci Kredileri Seçenekleri

Federal öğrenci kredileri ABD hükümeti tarafından garanti edilir ve gelir veya kredi notundan bağımsız olarak her öğrenciye açıktır. İki temel türde federal öğrenci kredisi, Stafford kredileri ve Perkins kredileridir.

Stafford kredileri Öğrencinin adına ödünç verilir ve gelirden bağımsız olarak herkese açıktır. Ancak, öğrenciler belirli uygunluk şartlarını karşılamalı ve dört yıl boyunca kümülatif maksimum kredi miktarına tabidir. Stafford kredileri,% 6,8 veya daha az sabit faiz oranında sunulur; Düşük gelirli borçlular daha düşük faiz oranı alabilirler. Stafford kredilerinin iki kategorisi vardır:

  • Federal Aile Eğitim Kredisi (FFEL) Programı: Bu krediler özel kreditörler (örneğin, bankalar, kredi birlikleri) tarafından sağlanır ve federal hükümet tarafından temerrüde karşı garantilidir.
  • Federal Doğrudan Öğrenci Kredisi (FDSL) Programı: Bu krediler devlet tarafından doğrudan öğrencilere ve velilere “doğrudan borç veren” okullar aracılığıyla sağlanmaktadır.

Stafford kredileri ya gelir sübvansiyonluyani öğrenci okuldayken devletin faiz ödemesine ya da unsubsidizedÖğrencinin tüm menfaati ödediği (ancak ödemeleri mezuniyete kadar erteleyebileceği). Sübvansiyonlu kredilerin uygunluğu, finansal ihtiyaca dayanmaktadır.

Perkins kredileri olağanüstü mali ihtiyaçlara göre verilir. Bu program okul temelli olup, kolej hükümet tarafından sağlanan bir fon havuzunu kullanan borç veren olarak hareket etmektedir. Krediye olan faiz (sabit% 5), borçlu okuldayken federal hükümet tarafından ödenir ve bundan sonra dokuz aylık ödemesiz bir süre için ödenir.

Ana Krediler

Bağımlı öğrencilerin ebeveynleri için federal kredi programı, Lisans Öğrencileri için Ebeveyn Kredileri (PLUS) programıdır. Stafford programı gibi, PLUS kredileri ya özel kreditörler (bir FFEL PLUS kredisi) ya da doğrudan hükümet tarafından sağlanmaktadır (Direct PLUS kredisi). Ancak, Stafford kredisinden farklı olarak, PLUS kredilerinde kümülatif sınır yoktur. Ebeveynler tam katılım masrafına kadar ödünç alabilirler (herhangi bir mali yardım ödemesi daha az). PLUS kredileri daha büyük limitlere sahipken, aynı zamanda, öğrenci kredisi programından daha yüksek faiz oranlarına sahiptir (programa bağlı olarak% 8.5 veya daha az sabit) ve borç alanlar kredi onayına tabidir.

Özel Krediler

Özel krediler, devlet destekleri, müdahale veya gözetim olmaksızın bağımsız borç verenler tarafından sunulmaktadır. Devlet destekli eğitim kredisi programlarından daha pahalı olma eğilimindedirler, ancak tarihsel olarak daha esnek ödeme parametreleri ve daha yüksek limitler önermişlerdir. Borçlular kredi onayına tabidir ve faiz oranları genellikle borçlunun kredi notuna dayanır. Kolej Kuruluna göre, özel krediler, eğitim borçlarının giderek artan bir bölümünü oluşturmaktadır. (Aşağıdaki tabloya bakınız.)

Öğrenci Kredilerinin Bulunması

Mayıs 2008'de ABD hükümeti, koleje bağlı Amerikalılar için paranın temin edilmesine yardımcı olmak için yasalar çıkardı. Bu nedenle, federal öğrenci kredisi programları, kredi krizinden en az etkilenenler. FDSL programı (Stafford programının doğrudan kredilendirme versiyonu) ve Perkins programı tamamen hükümet tarafından finanse ediliyor ve krizi nispeten iyi bir şekilde yıpratıyor.

Bununla birlikte, birkaç borç veren FFEL'i, özel borç verenlerin katılımına dayanan Stafford programını terk etti. Neyse ki en büyük kredi veren Sallie Mae, üniversite kredisi korkusuna çözüm bulma konusunda hükümete katılmaya ve ortak olmaya devam ediyor. Aslında Kongre, bu yıl, önemli bir üniversite kredisi krizini önleme amaçlı yukarıda bahsedilen mevzuatı geçmek için hızlı bir şekilde çalıştı. Yasanın Mayıs ayında onaylanmasından bu yana, FFEL programını terk eden birkaç borç veren, hükümetin yeni kredi sübvansiyonları tarafından çekildi.

Mevzuat diğer hükümlerle de gelir. Eğitim Bakanlığı'na, FDSL'ye (doğrudan kredi programı) katılan okul sayısını artırma yetkisi verilmiş ve mevzuatın imzalanmasından bu yana program kapasitesinin iki katına çıkmıştır. Yasa ayrıca, özlenmemiş Stafford kredilerinde yıllık azami 2,000 dolarlık bir artış sağlamıştır. Hükümetin hedefi, federal öğrenci kredisi programını artırmak, kreditörleri çekmek ve azalan özel kredi seçimleri nedeniyle kolej bağlı borçlular için seçenekleri geliştirmek.

Ana Krediler

Ebeveyn kredilerinin, hem Direct PLUS hem de FFEL PLUS sürümleri, ebeveynlerin kredi onayına tabi olduğu gerçeğine dayanarak daha zor olabilir.Ancak FFEL PLUS kredileri, kredi kontrolüne ek olarak özel kredi kuruluşlarının katılımını da içerdiğinden, borç verenler standartlarını sıkılaştırdıkça ve yalnızca en güvenli borç alanlarına para teklif ettikleri için daha da zorlaşırlar. İyi haber şu ki, bir ebeveyn bir PLUS kredisi reddedilirse, öğrenci kendi Stafford kredi miktarının ikiye katlanmasına hak kazanır.

Özel Krediler

Son olarak, özel krediler güvencenin en zor hale geliyor. Daha önce de belirtildiği gibi, kredi piyasalarındaki kargaşa, pek çok özel kreditörün üniversite kredisi işini terk etmesine neden olmuştur, çünkü bu krediler kârlı değildir ya da piyasa döngüsünün bu noktasında risk çok yüksektir. Kalanlar borç verme standartlarını sıkılaştırdı ve faiz oranlarını artırdı.

Alt satırda: Federal öğrenci ve ana kredi programları devlet desteğinden faydalanmaya devam ediyor. Kolej finansmanının bu türlerini sübvanse etmek için özel krediler, mevcut ortamda gelmesi en zor olanıdır. Hükümet, bazı gevşeklikleri telafi etmek için Stafford öğrenci kredisi programını geliştirmek için mevzuat çıkardı. Bu durumda, borçluların bir kredi arayışında titiz davranmaları ve sunulan şartları ve faiz oranlarını dikkatlice değerlendirmeleri gerekir.

Önümüzdeki planlama: 5-2-9 kadar kolay

Bir ebeveyn (veya herhangi bir yetişkin), nitelikli eğitim masraflarını karşılamak için bir öğrenci adına 529 hesap oluşturabilir. 529 hesabından kazanç ve para çekme, uygun üniversite masrafları için para kullanıldığı sürece federal ve bazen eyalet gelir vergisinden muaftır. (Uygun üniversite harcamaları için kullanılmayan para çekme işlemleri, gelir vergisine ve ek bir federal ceza vergisine tabi olabilir.)

529 planları bireysel devletler tarafından idare edilir ve bu nedenle, her birinin detayları farklılık gösterebilir. Ancak her durumda, 529 planları, genel olarak yaş bazlı veya risk temelli varlık tahsisi seçeneklerinden oluşan profesyonel olarak yönetilen yatırım çözümleri sunar. Yaş bazlı bir planda, temel yatırımlar faydalanıcının üniversite yaşına yaklaştıkça daha muhafazakâr hale gelirken, risk bazlı bir plan, faydalanıcının yaşına bakılmaksızın aynı hisse senedi ve tahvil karmasını koruyacaktır (hesap sahibi tarafından seçilen modele dayanarak). modeller genel olarak muhafazakardan agresifliğe kadar değişmektedir).

Yukarıda belirtilen vergi avantajlarına ek olarak, 529'lar emlak vergisini azaltmak için bir çocuk veya torun için cömert bir hediye verirken etkili bir araç sağlamaktadır. 529 hesaptaki varlıklar tamamlanmış armağanlar olarak kabul edilir, yani bir kez yetenekli olunca, bu varlıklar bağışçının vergilendirilebilir mülkünde yer alamaz. Özel bir hediye kuralına göre, bir bağışçı beş yıllık bir süre içinde başka hiçbir hediye verilmediği sürece, yılda bir kez yararlanıcı başına 60.000 $ 'a kadar katkıda bulunabilir (ortaklaşa evlenen çiftler için 120.000 $).

Videoyu izle: Mehmet Tunç Koleji Futbol Karşılaşmamız. Mehmet Tunç Koleji yeni

Popüler Mesajlar

Kategori Borç, Sonraki Makale

Para ve Evlilik Sorunları Nasıl Önlenir?
Borç

Para ve Evlilik Sorunları Nasıl Önlenir?

Tuvalet koltuğunu terketmek. Suçlu> Saçlarının 1/4 inçlik bir kısmını kırptığını farketmiyor. Gerçekten mi ? Bir erkek bunu fark eder mi? > Gecenin ortasında yeni doğan ağladığını duymamış gibi davranıyorum. Baskın! > Sorunu sadece dinlemek yerine düzeltmeye çalışıyorum. Yine de bunu anlamadı> Şeylerin büyük planında, yukarıdaki öğeler önemsiz ve her evliliğe dayanabilmelidir.
Devamını Oku
Sevgili Baba, Neden Borç'u Öldürdün?
Borç

Sevgili Baba, Neden Borç'u Öldürdün?

Ölüm belgesine göre, babam kalp krizi olarak bilinen miyokard enfarktüsünden öldü. Sağlığı bir süredir kötüleşiyordu, bu yüzden tam bir sürpriz değildi. Kilo aldı ve Tip 2 diyabet tanısı aldı. İki baypas ameliyatı vardı - bir üçlü, bir dörtlü.
Devamını Oku