Yatırım

Bir Sağlık Bakımı Esnek Harcama Hesabı İyi Bir Fikir mi?

Birçok işverenin seçtiği bir fayda olarak sunulan esnek bir harcama hesabı (FSA), işçilerin belirli nitelikte tıbbi veya dişçilik masrafları için belirlenen hesaplara maaş kesintisi yoluyla katkıda bulunmalarına izin verir. Eğer işvereniniz bir FSA'yı hazır bulundurursa, hesap tipik olarak planın kapsamında olmayan cepten harcamalar için işveren sponsorluğundaki tıbbi planınızla birlikte kullanılır. Katkıda bulunan tüm tutarlar, sağlık hizmetleri maliyetleri için harcanırken vergi öncesi ve vergi değildir.

FSA Uygunluğu

ÖSO'lar işveren-tabanlıdır; serbest meslek sahibi bireyler uygun değildir. Katılmak için, kesinti miktarlarınızın yıldan yıla değişmesini istemeseniz bile, genellikle her yıl işvereninize kayıt olmanız gerekir. (Bazı planlar değişiklik gösterir.) İşverenler genel olarak, tüm planlama yılı için kayıt olduğunuzda, açık kayıt dönemlerinde kayıt yaptırırlar. Plan yıl sonundan önce seçiminizi değiştirmek ya da iptal etmek istiyorsanız, bunu genellikle, planınız istihdamınız veya aile durumunuzdaki koşullar nedeniyle bir değişikliğe izin veriyorsa yapabilirsiniz.

Katılımlar

Bir ÖAA'ya katkıda bulunmadan önce, beklenen cepten harcama maliyetinizin tahminine dayanarak, yıl için ne kadar katkıda bulunmak istediğinizi belirtmeniz gerekir. İşvereniniz, yıllık seçiminize uygun olarak maaşınızdan gelen miktarları düşecektir. Sizin veya işvereninizin hesaplara katkıda bulunabileceği para miktarına ilişkin bir IRS limiti olmamasına rağmen, her bir plan, ya bir maksimum dolar tutarını veya maaşınızın azami bir yüzdesini katkıda bulunacaktır.

Katkıda bulunduğunuz maaş veya işvereninizin ÖSO'ya katkıda bulunabileceği herhangi bir miktarda federal gelir vergisi veya istihdam vergisi ödemezsiniz. Plan yılı sonuna kadar harcanmayan katkı payları kaybedilmiştir. Bu nedenle, yıl içinde oluşmasını beklediğiniz masrafları abartmamak önemlidir.

Uygun Giderler

Uygun masraflar arasında sağlık planınızın tamamında olmayan cepten yapılan harcamaların çoğunun yanı sıra, kopyaları, düşülebilirleri, vizyonu, reçeteleri, reçetesiz satılan ilaçlar, diş bakımı, testler ve tıbbi malzemeler de bulunmaktadır. Nitelikli giderlerin daha ayrıntılı bir listesi için IRS Yayını 502'ye bakınız. Genel olarak, izin verilen eşyalar, vergi beyannamesi için geçerli olanlarla aynıdır, ancak FSA hesabınızdan federal vergi beyannamenizin A Çizelgesi'nde ödenen masrafları düşmemekle birlikte.

Dosyalama Talepleri

FSA'nızda ayrılan parayı kullanmak için, ya geri ödeme taleplerini sunmanız ya da FSA nezaretinde bulunan satıcı tarafından sağlanabilecek banka kartı, kredi kartı veya depolanmış değer kartını kullanmanız gerekir. Bu kartlar, FSA'ya IRS onaylı bir Envanter Kontrol Sistemine sahip belirli sağlık hizmeti sağlayıcıları ve perakende satış noktalarında erişmenizi sağlar. Karttaki dolar tutarı doğrudan kullanılabilir FSA bakiyenize bağlıdır ve kartla yaptığınız her alım, sağlık sigortanızda kullanılabilir fonlardan yararlanır. Geri ödeme prosedürleri veya hak taleplerinin nasıl bildirileceği hakkında daha fazla bilgi için, çalışanlara sağlanan haklar yöneticinizle görüşün.

Herkes için değil

Bir ÖSO'nun ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamayacağı, büyük ölçüde cepten beklemediğiniz masraflara ve bunları ne kadar doğru bir şekilde tahmin edebileceğinize bağlıdır. Yıl boyunca birkaç yüz dolardan fazla para kazanmayacağınızı düşünüyorsanız, bir ÖSO kurmanın zorluğuna değmeyebilir. Öte yandan, öngörülen tıbbi maliyetler veya işveren tarafından desteklenen tıbbi planın kapsamadığı devam eden tedavileri olanlar için, bir FSA vergi faturanızı düşürürken parayı ayırmanın iyi bir yolu olabilir. En nihayetinde, karar, sizin özel koşullarınız ve ihtiyaçlarınız için geri çekilir.

Bu makale Standard & Poor's tarafından hazırlanmıştır ve herhangi bir kişiye özel yatırım tavsiyesi veya önerileri sunması amaçlanmamıştır. Herhangi bir sorunuz olursa mali danışmanınıza danışabilirsiniz. Takip No 536641

Videoyu izle: Aslan Ailem Engelsiz

Popüler Mesajlar

Kategori Yatırım, Sonraki Makale

Yüksek Verim ve Kurumsal Tahviller ve Fed, Oh My!
Yatırım

Yüksek Verim ve Kurumsal Tahviller ve Fed, Oh My!

Merkez bankaları, Çin'in para politikasını sıkılaştırmaya yönelik son hareketleri göz önüne alındığında, kurumsal tahvil yatırımcıları için yenilenen bir odak haline geldi. Geçtiğimiz iki hafta boyunca, Çin'de politikaların sıkılaştırılması konusundaki endişeler, ABD Hazine tahvillerinin daha fazla krediye duyarlı kurumsal bonolardan daha iyi performans göstermesine yol açmıştır. Bu hafta, tüm gözler Federal Reserve'nin Federal Açık Piyasalar Komitesi (FOMC) toplantısına doğru kayıyor.
Devamını Oku
Lise Öğrencilerinin Niçin Yatırım Yapacağını Düşünmek İçin En Önemli 6 Neden
Yatırım

Lise Öğrencilerinin Niçin Yatırım Yapacağını Düşünmek İçin En Önemli 6 Neden

Hangi yaşta yatırım yapmayı düşünüyorsunuz? Üniversiteye başladığında mı? Belki de kariyerine başladıktan sonra. Liseye ne dersin? Belki de, muhtemelen değil, eğer yapamazsanız, 100 dolar ile nasıl para kazanacağınızı öğrenmelisiniz ve yaptığın için mutlu olmalısın! Geçen sene Carbondale Community High School'da bir lise öğrencisi konuk konuşmacısı olmak istendi.
Devamını Oku