Maliye

Rol Reversal: Yetişkin Çocuklar Para Hakkında Ebeveynlerle Konuşmalı

Siz ve aileniz her zaman parayla ilgili olarak özgürce konuşup konuşmadınız ya da konuyu hiç tartışmamış olsanız da, onlarla birlikte büyümeniz gereken önemli finansal sorunlar olabilir - ve siz de yaşlandıkça.

Aşağıdaki konular, yaşlı ebeveynlerinize bakmaya başlama zamanı geldiğinde bu konuşmayı düşünmeye ve planlamaya başlamanıza yardımcı olabilir.

Yaşlı Anne-Başlarken

Zamanın, ailenizle finansal ihtiyaçları ve öncelikleri tartışmak için doğru olduğuna karar verdiğinizde, niyetleriniz hakkında net olun, ama aynı zamanda, gözetlemeye çalışmadığınıza ve onların gizliliğine saygı duyduğunuzu bilmelerine de izin verin.

İlk görüşme bire bir yapılmalıdır. Çok fazla insanı dahil etmek bunaltıcı olabilir ve tehdit edici görünebilir. Önderlik etmemek ve kardeşleri tercih etmeyi tercih ederseniz, belki de en yaşlı, en bilgili ya da ebeveynlerinizle en rahat hissedebilecekleri birini seçin.

Süreç boyunca ailenizin duygularına duyarlı olmanız gerektiğini unutmayın. Bir dereceye kadar, finansal yaşamlarımız, kendimizi bağımsız insan olarak nasıl gördüğümüze etki eder. Pek çok yaş için, bir dizi fiziksel ve duygusal kayıpla baş etme zamanıdır: duyma, görme, hareketlilik, hafıza ve arkadaşlıklar. Herhangi bir para tartışmasıyla, ebeveynlerinizin muhtemel kontrol ve bağımsızlık kayıpları hakkında taşıyabilecekleri korku ve endişelere karşı duyarlı olun.

Hanehalkı Maliyesi

Belki de ailenizle düzenli hanehalkı finansmanı konusunda konuştunuz, fakat bir süredir konuyu gündeme getirmediniz. Endişenizi takdir edebileceklerini düşünüyorsanız, tekrar kontrol etmek iyi bir fikir olabilir. Hanehalkı mallarının üstünde kalmaya devam edip etmediklerini belirleyin. Faturalar zamanında ödeniyor mu? Yatırımlar izleniyor mu?

Ayrıca, otomatik vezne makineleri, doğrudan mevduat ve otomatik fatura ödeme gibi bankacılık teknolojilerini kullanmalarını sorun. Örneğin, Sosyal Güvenlik alıcılarının% 80'inden fazlası, fayda kontrolleri için doğrudan depozito kullanır. Bu gibi kolaylıklar, yaşlı bireyler için para yönetimini basitleştirebilir ve günlük güvenlik işlerinde güvenlik ve kontrol duygusu sağlar.

Emlak Planlama

Emlak planlaması, hayatınızda çalıştığınız her şeyin sizin isteğinize göre geçtiğinden emin olmanın anahtarıdır. Bir emlak planı, güncel bir iradenin sürdürülmesi kadar basit olabilir ya da varlıkların çocuklara aktarılması ve vergi yönetimi gibi diğer planlama mekanizmalarını içerecek şekilde genişletilebilir. Emlak planları ayrıca vekaletname ve sağlık hizmetleri vekilleri gibi diğer yasal düzenlemeleri de içerebilir.

Vekaletname, bir bireyi başka bir şahıs adına mali veya hukuki kararlar vermek üzere tayin eden yasal bir belgedir. Bir sağlık hizmeti vekilinin, bir kimsenin dileklerini bildirmekten aciz hale getirilmesi durumunda başka bir kişiyi sağlık bakımı kararları vermek üzere tayin ettiği yasal bir belgedir.

Sağlık hizmeti vekili, özünde, bireyin kararları verme ve iletme yeteneğine sahip olması durumunda sahip olacağı muameleyi talep etmek veya reddetmek için aynı haklara sahiptir. Birlikte, bir ebeveyn hastalanmaya veya iş göremez duruma geldiğinde bu belgeler çok önemli olabilir.

Sağlık Kaynakları

Yaşlı Amerikalıların ve yetişkin çocuklarının en büyük endişelerinden biri, ihtiyaç duyulması halinde uzun süreli bakım masraflarını ödüyor. Ebeveynleriniz, kendilerine bakabilecekleri sağlıklı yaşlılarsa, genellikle, bir daire almaları veya kiralamak ve onlara gerektiğinde ömür boyu hemşirelik bakımı sağlamalarını sağlayan sürekli bir emeklilik topluluğuna girmeye hak kazanırlar. Sağlıklı yaşlılar için başka bir seçenek de, evde bakım masraflarını veya evde yardımın masraflarını karşılamaya yardımcı olabilecek uzun süreli özel bakım sigortasıdır.

Siz veya aileniz uzun süreli bakım sigortası poliçesi almayı düşünüyor mu? Mevcut verilere göre, evde bakım hizmetlerinin ortalama yıllık maliyeti şu an ortalama hane halkı gelirini aşan 75.000 $ civarındadır. * Ayrıca, devletin evde bakım için ödeme yapan aileler için sınırlı mali yardım sağladığını unutmayın. Medicare sadece kısa vadeli bakım için ödeme yapacak ve Medicaid sınırlı varlıklara sahip düşük gelirli bireyler için ayrılmıştır. Bu nedenle, uzun süreli bakım sigortası, ebeveynlerinizin veya kendi mali planınızın ihtiyatlı bir ilavesi olabilir.

Kademeli bir süreç

Ebeveynlerin yaşlı yılları için bir finansal plan yapmak, zamanla ortaya çıkan aşamalı bir süreç olmalıdır. Diyaloğu başlatmak için bir kriz gelişene kadar beklemeyin ya da tek bir toplantıda tüm ayrıntıları çözmeye çalışın. Ebeveynlerin takip görüşmesi için düşünebilecekleri soruları dile getirin. Birkaç gayri resmi konuşmadan sonra, bir mali profesyonelin yardımını düşünmek isteyebilirsiniz.

Bilginize

Değerli bilgi ve referanslar sağlayan birçok kuruluş var. Aşağıda listelenen kaynaklara ek olarak, diğer çevrimiçi finansal hizmetler, yayınlar ve kaynaklar için yerel kütüphanenizi veya üst düzey hizmet kuruluşunuzu kontrol edin.

Yaşlanma Ulusal Konseyi (www.ncoa.org)
Yaşlı insanların sağlıklı ve bağımsız kalmasına, iş bulmasına, yardım programlarına erişimini artırmasına ve topluma katkıda bulunmaya devam etmenin anlamlı yollarını keşfetmesine yardımcı olan kâr amacı gütmeyen bir kuruluş.

  • AARP (www.aarp.org)

Kar amacı gütmeyen bir kuruluş, 50 yaşın üzerindeki Amerikalıların yaşam kalitesini arttırmaya odaklandı. AARP, 38+ milyon üyesi için sağlık, seyahat ve eğlence ile finansal konulara yönelik çok sayıda ürün ve hizmet sunuyor.

  • Yaşlanma Yönetimi (www.aging.com)

Federal hükümetin savunucu bir ajansı olan AOA yaşlılar, aileleri ve meslek sahipleri için yaşlılar için konut, sağlık, bakım ve hizmetler konusunda çeşitli basılı ve çevrimiçi materyaller sunmaktadır.

  • ElderWeb (www.elderweb.com)

Yaşlılar ve onların bakıcıları için finansal konular, sağlık hizmetleri, yaşam düzenlemeleri ve sosyal, zihinsel ve yasal konularda zengin bir çevrimiçi kaynak koleksiyonu.

Videoyu izle: Epigenetik ve genlerimizin etkisi. Courtney Griffins. TEDxOU

Popüler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

İpoteğimi Ödemeli miyim veya Yatırım Yapmalı mıyım?
Maliye

İpoteğimi Ödemeli miyim veya Yatırım Yapmalı mıyım?

Bu eski bir tartışma. Hangisi daha iyidir: İpoteğinizi erken ödemek veya 30 yıl boyunca ödemeleri yapmak ve borsada fazladan para harcamak için mi? Cevap, dürüst, herkes için farklı olacak. Bir dizi farklı faktöre ve kişisel tercihlerinize de bağlıdır. Bazı kişisel finans profesyonelleri ve hobileri size ipotek ödemenizi söyleyecektir; Diğerleri size açıkça yatırım yapmayı söyleyecektir.
Devamını Oku
" width="370" height="280" alt="40.000 $ 'lık maaşıyla 30.000 dolar nasıl para yatırdı?"/>
Maliye

40.000 $ 'lık maaşıyla 30.000 dolar nasıl para yatırdı?

30.000 dolar borcunu nasıl aldın? Bu borç ne türden oluşuyordu? 30 bin dolarlık borcumun tamamı kredi borcuydu. Borç yükümü düşük tuttuğum üniversite mezunuyumdan oldukça fazla burs almak için şanslıydım. O zaman aptalca bir fantezi, “marka” lisansüstü okuluna katılmak için bir sürü para ödünç aldım.
Devamını Oku
Yeni Evliler için Bütçeleme Rehberi
Maliye

Yeni Evliler için Bütçeleme Rehberi

Hiç bir şeyleri sadece zor yoldan öğrenebileceğini hissettin mi? Hayatın belirli alanlarında ne beklediğiniz söylendi, ancak bunu ilk elden yaşayana kadar tamamen anlayamadınız mı? Biliyorum. En son ilk el dersim sadece birkaç ay önce oldu - düğünümü planladım. Düğünlerin çok zor olduğunu duydum ama hayatımda neden olabileceği kargaşa miktarını asla kendim görmeden asla kavramayacaktım.
Devamını Oku
Finansal Planlama Karnavalı
Maliye

Finansal Planlama Karnavalı

Bu haftanın Karnaval Planlamalarına hoş geldiniz. Bu, tüm web üzerinden kişisel finans yazarları tarafından yayınlanan son gönderiler topluluğudur. Keyfini çıkarın! BÜTÇELEME VE EKONOMİ Jules Wilson @ Şişman Guy, Skinny Cüzdan “Para Kodu” nu gözden geçiriyor - Kısa bir süre önce CFA'dan John John Duran'ın “PARA KODU: Tüm Finansal Hayatınızı Şimdi İyileştirin” okuma fırsatını buldum.
Devamını Oku