Yatırım

Warren Buffet'dan 15 İş Dersi

Dünyada ünlü olmakla ünlü olduğu bilinen insanlar var..

Kim Kardashian ve Paris Hilton'u düşünün.

Warren Buffett bu kalabalığın içinde değil (şükürler olsun!).

Tüm zamanların en başarılı yatırımcısı olarak kabul edilir. O, borsa değerlemelerine bağlı olarak, dünyanın en zengin insanlarından biridir - çoğu zaman en zengin olanıdır.

Parlak ve anlayışlı bir yatırımcı olarak bulunduğu yere ulaştı.

Benim gibi, para olarak doğmadı ve bir kitap, bir film, bir televizyon programı ya da bir kayıt anlaşması için yağ sözleşmesi imzalamadı. (Not: Kitap anlaşmam için bir sözleşme imzaladım, ama şişman olmadığından emin değilim. Ondan uzak. Haha…)

Bugünün dünyasında neredeyse radikal olan eski moda yolu yaptı.

Aslında, olağanüstü başarılarından başka Warren Buffett hakkında da hiç bir şey fantezi veya sıra dışı bir şey yoktur.

Bu ve onun ezici sağduyusu, bu kadar çok insanın hayatını incelemesi ve derslerini takip etmesinin sebebidir. Ve bu yüzden yapmalısın.

Mütevazı başlangıcından gelmesine rağmen, Buffett bugün, yönetim kurulu başkanı ve çokuluslu holding holding şirketi Berkshire Hathaway'in en büyük hissedarıdır.

Onun tavsiyesi ve telaffuzları ona rumuz kazandı, efsane olduOmaha’nın Oracle’ı. ”

Bu “kehanet” ten öğrenebileceğimiz derslerden bazıları nelerdir?

1. Asla Para Kaybetmez

“Kural 1: Para kaybetme. Kural 2: Kural 1'i asla unutma. “- Warren Buffet

Ne olduğunu söylemek imkansız kılan nedir asla Para kaybetmek, bu, para kazanmak için gerekli olan hesaplanmış riskleri asla üstlenmeyeceğiniz anlamına gelir. Ama bütün nokta - bu alıyor hesaplanan riskler.

Buffett vahşi bir şey almaz. Yatırım yapacağı herhangi bir işletme ile ilgili özel kriterleri vardır ve bu yöntem onu ​​kör spekülasyonlara girmekten alıkoymaktadır.

Kullanırsanız asla para kaybetme Bir temel strateji olarak mantra, bir iş ya da yatırım ile ilgisi olsun, yapacağınız her şey üzerinde olumlu bir etkisi olacaktır. İzlenecek derslerin birçoğu, Buffett'in ilk etapta nasıl para kaybetmekten kaçındığını tam olarak açıklayacaktır.

2. Satın Alın - Stoklar Yok

“Borsada asla para kazanmaya çalışmadım. Ertesi gün piyasayı kapatabileceklerini ve beş yıllığına yeniden açamayacaklarını varsayıyorum. ”- Warren Buffet

Borsa tarihindeki belki de en başarılı yatırımcı olmasına rağmen, Warren Buffett en azından yatırımcıların ve hatta fon yöneticilerinin yaptığı gibi, en azından hisse senetleri üzerine bahis yapmaz.

Buffett, belirli bir hisse senedi performansına değil, temeldeki işin performansına bakar. Bu kritik bir konudur çünkü güçlü bir temel iş, bir yatırımın hemen hemen her zaman, en azından er ya da geç getiri sağlayacağı anlamına gelir.

Çoğu yatırımcının Buffett'in bu konuda tavsiyesini takip etmemesinin nedeni, daha fazla iş gerektirmesidir. Aslında bireysel şirketleri araştırmanız ve işlerini ve rekabete karşı ne kadar iyi geçtiklerini çok iyi biliyorsunuz. Şirketin hisselerinin piyasa hissi onunla çok az şey yapmıştır.

3. Uzun Yol İçin Oyunda Olun

“Birisi bugün gölgede oturuyor çünkü biri uzun zaman önce bir ağaç dikti.” - Warren Buffet

Buffett'ın bireysel olarak sahip olduğu şirketlere veya Berkshire Hathaway'e baktığınız zaman, hepsi uzun vadeli yatırımlardır. Buffett hisse senetleri alacak ve onlarla ilgili tutacak - yıllarca değil - on yıllardır. İş güçlü olduğu sürece, yatırımın karşılığı olacak. Buffett'in sicili ve portföylerinin büyüklüğü, bu stratejinin başarısı için kanıt niteliğindedir.

4. Başarı veya Başarısızlığınızdan Sonucu Sorumlusunuz

Finansal piyasalarda çok daha fazla insan var, o zaman bu pazarların anlayışı var. Bu sebeple, insanlar yatırımlarını yatırım fonuyla yürütürler ya da yatırım danışmanlarının hizmetlerini ödersiniz. Buffett, yatırımlarınıza dahil olmanın yerini tutamayacağını söyledi.

Yatırımlarınızın başarılı olup olmadığı, yatırım danışmanınızın değil, tamamen omuzlarınızda olacaktır. Bir yatırım hakkında her şeyi öğrenme politikasını sürdürür ve bunu yönetmek için nasıl gittiğiniz konusunda tam bir ücret alır. Katı bir strateji olmanın yanı sıra, acemi bir yatırımcının uzman olmayı öğrenmesinin tek yolu da budur.

5. Yaşam Giderleriniz Üzerindeki Sıkı Kontrolü Koruyun

Neredeyse her türlü çabadaki en başarılı insanlara bakarsanız, genellikle onların hayatı yaşa. Yani, başarı düzeyleri ile tutarlı bir yaşam tarzı yaşıyorlar. Bu, çoğu süper başarılı insanın iflasa nasıl sonuçlandığını ve nihayetinde fakir evi bile açıklamaya yardımcı olan bir dizi yaşam tarzı enflasyonuna yol açar.

Warren Buffett, yaşam tarzına gelince egosunu kontrol altında tutmak için olağanüstü bir iş çıkardı. Kendi kişisel maliyesini yönetmekte olduğu yatırımlar için aynı değer ilkelerini kullandığı söylenebilir. Örneğin, Buffett hala 1957'de Omaha Nebraska'da satın alınan aynı beş odalı sıva evinde yaşıyor.

Kesinlikle yeterince güzel bir ev, ama Buffett'in yaşamaya devam ettiği kadar zengin olmayan insanların olduğu saraylara yaklaşmıyor. Bu düzenlemede güçlü bir mesaj var.

6. Kalite Yatırım

Buffett'ın en önemli yatırım stratejilerinden biri kaliteye yatırım yapmaktır. Bu, tüketiciye ve ekonomiye değer katan iyi bilinen, iyi tanınan ürünlere sahip şirketlere yatırım yaptığı anlamına gelir.Paraya çevirdiği firmalar genellikle hane isimleri, yani hem güçlü pazar penetrasyonuna hem de marka bilinirliğine sahip olduklarını ifade ediyorlar.

Çok az başarılı yatırımcı, az ya da hiç bilmedikleri şirketlere ve sektörlere çekilmektedir. Ne kadar az bildiklerini, bazı açıklanamayan gizem faktörlerine dayanarak başarılı olacakları gibi, yatırımın başarıya ulaşacağının daha muhtemel olduğunu varsayıyorlar. Kalite - gizem değil - bir şirkete uzun vadeli bir yatırım yapar.

7. Değer Al

Değeri satın almayı düşünebiliriz satın alma kalitesi - satışa çıktığında. Bu, Buffet'in asla kaybetmeyen para stratejisinin bir parçası ve parseli. Basit ifadeyle, Buffett hiçbir şey için asla tam fiyat ödemiyorportföylerini dolduran yatırımlar dahil.

Bunu, gerçek değerlerine indirimli olarak satılan şirketleri satın alarak yapıyor. Bu strateji daha yaygın olarak adlandırılır. değer yatırımı, sektördeki diğer şirketlere ve genel pazara kıyasla düşük olan firmalarda hisse senedi satın alma uygulamasıdır.

Büfe bunu bir bilime bırakıyor. Bir şirketin temellerini - kazanç, gelir, fiyat-kazanç oranı, hisse senedi ve temettü getirisi, diğer metrikler arasında - inceliyor ve daha sonra bunları rakip şirketlerdeki aynı metriklerle karşılaştırıyor. Eğer şirket genel olarak rekabete göre daha güçlü ise, ancak hisse senedi fiyatı bunların çok altındaysa, yatırım adayı olur.

8. Fad'lardan Kaçının

Buffett hakkında hemen belli olan bir şey, onu sürü ile koşarken görmeyeceksin. Bu, “Nifty Fifty” hisse senedi yok, yılın yatırımlarının hiçbir sıcak hissesi yok - ve modaya atıfta bulunacak hiçbir şey yok.

Örnek olarak, Buffett, Facebook ve Google gibi yeni sosyal medyada hisse satın almayı, değerlerini belirleme zorluğunu ve gelecekte nasıl bir ücret alacağını belirtmekten kaçındığını kamuoyuna açıkladı.

Ayrıca, fad'lara katılmanın uzun vadede kaliteye ve değere yatırım yapma yoluna gireceğine de bahse girebiliriz. Buffett'ın bir anlamı varsa, tutarlı.

9. “Sokakta Kan Çalışıyor”

“Başkaları açgözlüyken ve başkaları korkutucu olduğunda açgözlü olmak için sadece korkutucu olmaya çalışıyoruz.” - Warren Buffet

Sadece Warren Buffett'ın sürüyle birlikte çalıştığını ve bunun en iyi örneklerden birini göremeyeceğini söyledim. Onun yatırım felsefesi basit - Herkesin sattığı zaman satın alın (açgözlü olun) ve herkes satın alırken satmak (korkutucu olmak). Bu Wall Street deyişi ile uyumludur (birkaç yatırımcının takip ettiği), kalabalık genellikle yanlıştır.

Bu strateji, Büfeler değer satın alma stratejisi ile çok tutarlıdır. Eğer herkes satıyorsa satın alırsanız, güçlü şirketlerde, piyasanın güçlü olduğu ve herkesin satın aldığı zaman ödeyeceğinizden çok daha düşük bir pozisyona sahip olacaksınız.

10. Güçlü Piyasalarda Kaybetme Pozisyonlarınızı Satmak

Aynı şekilde, özellikle güçlü olana kadar kaybetme pozisyonlarınızı satmak için beklerseniz, kayıplarınızı en aza indirirsiniz. Bazı durumlarda, hatta bir kar elde edebilirsiniz.

Çoğu yatırımcı bu kavramı yönetmede büyük zorluklar yaşamaktadır. Hisse senedi yükselmeye başladığında, bunu yapmaya devam edeceği varsayımı altında tutunmaya eğilimlidirler. Ancak, Büfeler dünyasında, stok fiyatının nerede olduğuna bakılmaksızın, bir kaybetme pozisyonu, bir kaybetme pozisyonudur.

11. Risk, Oyunun Bir Parçasıdır.

“Risk, ne yaptığınızı bilmeden geliyor” - Warren Buffet

Büfelerin servet yolu, aslında geleneksel standartlara göre çok riskli. Tahvil ve hazine bonosu gibi güvenli varlıklara yoğun yatırım yapmaz. Öncelikle hisse senetlerine yatırım yapıyor. Ancak hisse senetleri insanların düşündüğü kadar riskli değil - Ne yaptığını bildiğin sürece. Ve açık büfe açıkça yapar.

Büfe, spekülasyonun - ve yüksek fiyatların - tamamen düştüğü kadar ucuza satın alarak stoklarla ilgili risklerin çoğunu ortadan kaldırabiliyor. Büfe'nin aldığı pozisyonların çoğunun gidecekleri yer yok. Bu, herkesin kendi pozisyonlarını sattıktan sonra almanın sonucudur.

Büfeler dünyasında, bir pazar kazasından sonra yoğun bir şekilde satın alırsınız ve bir boğa piyasası birkaç yıldan beri tozunu kurutursunuz.

12. Yönetime Yakında Dikkat Edilmesi

“Bir parlaklık şöhretine sahip bir yönetim, kötü ekonomi için bir itibarı olan bir işi ele aldığında, bu, sağlam kalan işin ünüdür.” - Warren Buffet

Birçok yatırım analisti bir şirketin sayılarına, pazar pozisyonuna, spesifik varlığa ve hatta kamuya duyulan duyarlılığa odaklanırken, Buffett yönetimde daha yakından görünür. Bu somut metriklerin her biri, gelecekte bir şirketi büyük ölçüde zayıflatabilir. Ancak yönetimin yönetimi işin geleceğini temsil eder. Dümendeki doğru kişilerle, karşılaşacakları zorluklar ne olursa olsun, iş büyüyecek ve gelişecektir.

13. Bildiklerinizi Sopa

Buffett'ın, kaderlerden kaçındığı gibi, yatırım kararları alırken bildiği şeyle de uğraşır. Buffett'in dünyasında, hiçbir şey bilmediğiniz şirketlere ve sektörlere para yatırmanın hiçbir işi yok. Buffett'in milyarları, iyi bildiği işlere yatırım yapmasından kaynaklanıyordu.

Satın aldığı işletmeler de kavram bakımından daha temel olma eğilimindedir. Daha önceki bir örnekte gördüğümüz gibi, Buffett, sosyal medya şirketlerine satın almayı engelliyor, çünkü bunlar neredeyse yeni iş kavramlarıdır ve kolayca ölçülebilir değildir. Coca-Cola ve sigorta gibi kavramları anlaması kolay.

14. Basit Tutun

“Türevler, kitle imha silahlarıdır. “- Warren Büfe

Wall Street'te, türev gibi egzotik yatırımlarda çok fazla para kazanan az sayıda yatırımcı var. Buffett, bu tür yatırım programlarından kaçınarak yatırımlarını temel tutmayı tercih ediyor. Bir kez daha, bildiğiniz ve anladığınız şeylere yatırım yapma kavramına geri döner.

15. Düşük Profil Tutun

Tıpkı Warren Buffett yaşam tarzının dünyadaki en önemli özelliği göz önünde bulundurulduğunda olduğu gibi, aynı zamanda spot ışığından kaçınmak için de elinden geleni yapıyor.

Elbette, ekonomik ve kamu politikası hakkında bir fikir vermekte düzenlidir, ancak aşırı derecede başarılı olanın semptomatik hale geldiği çirkin davranışlardan kaçınmaktadır. Ancak sahip olduğu başarı, dikkatini çekmek için tasarlanan kutu dışı etkinliklere ya da iltihaplı halkın yorumlarına katılması yerine, işinin başarısı tarafından belirlenir.

Muhtemelen bu düşük profilli varlığın Buffett'in işine odaklanmayı daha kolay hale getirdiğini tahmin edebiliriz. Sonuçta, vahşi davranmak ve bölünmüş yorumlar yapmak için koşuyorsanız, izlerinizi kapatmak için arkadaki koruma stratejilerinde çok fazla zaman harcamamanız gerekmeyecek.

Yatırım yapmasanız bile, bu derslerin hepsini Warren Buffett'in hayatından alabilir ve bunları hayatınıza, işinize ve olumlu sonuçlara uygulayabilirsiniz.

Popüler Mesajlar

Kategori Yatırım, Sonraki Makale

GF ¢ 063: Eski Optimize Edici Stratejisi - $ 325,000 IRA'yı Mirasçılarınız için 786,000 $ 'lık Bir Faydaya Dönüştürme
Yatırım

GF ¢ 063: Eski Optimize Edici Stratejisi - $ 325,000 IRA'yı Mirasçılarınız için 786,000 $ 'lık Bir Faydaya Dönüştürme

Http://traffic.libsyn.com/goodfinancialcents/GFC_063__IRA_Strategy_.mp3 Son zamanlarda benim bir müşteri çok ilginç bir konumda bulundu. Müvekkilimin ve kocasının ikisinde de emeklilikte emeklilikten çok emek harcayan çok emekli aylıkları vardı. Her ay, bir fazlaları vardı ve bir kısmını büyük bir olasılıkla asla harcamayacakları bir tasarruf hesabına koyuyorlardı.
Devamını Oku
Hamurun Artırılması
Yatırım

Hamurun Artırılması

Kim iyi bir gol atmayı sevmez ki? Yılan Gözler vs Fırtına Gölge Han Solo vs Boba Fett Mike Tyson vs Evander Kutsal Hulk Hogan vs Andre Dev Kanye West vs Taylor Swift, Jimmy Kimmel, Zappos CEO'su ve tüm dünya… Bunlar en iyi bazıları tarihteki atımlar! Eh, en azından benim için.
Devamını Oku