Maliye

Gen Xers'in Gelece─čini Tehdit Eden 21 Mali Hata

Gen-Xers, Baby Boomers'─▒n kendilerinden önce yapt─▒klar─▒ ayn─▒ mali hatalar─▒n ço─čunu yap─▒yorlar.

Ancak Baby Boomers, onlara daha fazla solunum odas─▒ sa─člayan birkaç tane yerle┼čik avantaja sahip. Birincisi, onlar ─░kinci Dünya Sava┼č─▒ ku┼ča─č─▒n─▒n y─▒k─▒m miras─▒n─▒n ba┼č yararlan─▒c─▒lar─▒d─▒r.

Bir di─čeri için, Gen-Xers'in i┼čgücüne bile girmesinden y─▒llar önce eldeki en iyi i┼čler için s─▒raya girdiler.

Gen-Xers, seleflerinin mali yal─▒t─▒m─▒ndan yoksun oldu─čundan, finansal bir gelece─či sabote edebilecek mali hatalardan kaç─▒nmaktan daha iyi bir i┼č ç─▒karmalar─▒ gerekecek.

─░┼čte bu hatalar─▒n 21'inden olu┼čan bir listedir - sadece birkaç─▒n─▒ önleyerek varsay─▒lan olarak kazanabilirsiniz.

1. Çok Fazla Ev Al─▒┼č

Bu daha az ba─č─▒┼člay─▒c─▒ hatalardan biridir. E─čer daha fazla ev sat─▒n al─▒rsan─▒z rahatça para vermek Sadece kendinizi sürekli olarak yüksek bir ayl─▒k ödemeye kilitlemekle kalmaz, ayn─▒ zamanda a┼č─▒r─▒ derecede sat─▒n al─▒nabilirlikte de olacak bir masraf zinciri yarat─▒rs─▒n─▒z.

Örne─čin, daha pahal─▒ bir ev, emlak vergileri, sigorta, kamu hizmetleri, ev sahibi derne─či ücretleri ve onar─▒m ve bak─▒m─▒n da daha pahal─▒ olaca─č─▒ anlam─▒na gelir. Buna ek olarak, daha pahal─▒ bir ev, daha yüksek fiyatl─▒ bir mahallede ve toplumda ya┼čaman─▒n maliyetini kar┼č─▒lamak için rekabete girerken daha yüksek maliyetli bir ya┼čam tarz─▒ modelini harekete geçirebilir.

Kontrast─▒ kar┼č─▒layabilece─činizin çok alt─▒nda olan bir ev sat─▒n almak, bütçenizi art─▒rmak için bütçenizde ekstra oda sa─člayacakt─▒r.

2. Kredi Kart─▒ Bakiyeleri Ta┼č─▒ma

Mükemmel bir dünyada, her ay kredi kart─▒ bakiyenizin tamam─▒n─▒ ödüyorsunuz ve maa┼č çekinizin bir uzant─▒s─▒ olarak kredi kullanmaktan kaç─▒n─▒yor olacaks─▒n─▒z. Ama bir kere bir denge ta┼č─▒maya al─▒┼čt─▒─č─▒n─▒zda, deseni k─▒rmak çok zordur. Daha sonra, her ay faiz maliyetine maruz kal─▒yorsunuz ve muhtemelen cüzdan─▒n─▒zdaki nakit veya banka bakiyenizin büyüklü─čü ile s─▒n─▒rl─▒ olsayd─▒n─▒z, sizden daha fazla harcama yapars─▒n─▒z.

Daha da kötüsü, bir kredi kart─▒nda bir bakiye ta┼č─▒d─▒─č─▒n─▒zda, bunu bir saniyede yapmak çok kolayÔÇŽ ve üçüncüsü - vb.

3. Çok S─▒k Yeme

Al─▒┼čkanl─▒ktan do─čan bir ba┼čka finansal yard─▒mc─▒s─▒. Birkaç on y─▒l öncesine kadar, restoranlarda yemek yemek ço─čunlukla özel günler içindi; bugün neredeyse herhangi bir bahane yemek için yeterince iyidir. ─░statistikler, hane halk─▒ d─▒┼č─▒nda bugün hiç olmad─▒─č─▒ kadar fazla ö─čünün tüketildi─čini do─črulamaktad─▒r - USDA'ya göre yakla┼č─▒k% 50 (Tablo 10).

D─▒┼čar─▒da yemek yemenin uygun ve keyifli olmas─▒, finansal aç─▒dan bak─▒ld─▒─č─▒nda yava┼č bir kanamad─▒r. Para nispeten küçük parçalar halinde d─▒┼čar─▒ ç─▒k─▒yor, ama sürekli ç─▒k─▒yor.

4. Popüler Medyadan Finansal Tavsiyenizi Alma

Jim Cramer ve Suze Orman oldukça e─členceli olabilir. ama ki┼čisel mali dan─▒┼čman─▒n─▒z de─čiller. Seni tan─▒m─▒yorlar, finansal durumunuzu, risk tolerans─▒n─▒z─▒ veya finansal hedeflerinizi bilmiyorlar. Dole verdikleri tavsiyeler genel tavsiye niteli─čindedir ve sizin durumunuza uygun veya hatta uygun olmayabilir.

Finansal tavsiye alabilece─činiz kadar büyük miktarda mali kayna─č─▒n─▒z varsa, do─črudan sizinle çal─▒┼čmak için bir tane i┼če alman─▒z gerekir. Ba┼čar─▒s─▒z olsan─▒z, en az─▒ndan fikir ve senaryolar─▒ z─▒playabilece─činiz bir grupla etkile┼čime girmelisiniz.

5. Mortgage Erken Erken Ödeme De─čil

Ev kredisine al─▒┼čmak çok kolayd─▒r, çünkü ipoteklerin genellikle on y─▒llarca sürdü─čü için de─čil. Ama i┼čte bu nokta - kredi döneminizden bir ya da iki y─▒l─▒n─▒ devirmek için bir hedefe sahip olmal─▒s─▒n─▒z.

Yapt─▒─č─▒n─▒z zaman, emeklilik ve çocu─čunuzun kolej e─čitimi gibi mega hedeflere yard─▒m etmek için bütçenizi serbest b─▒rakacaks─▒n─▒z. Hala bir ipotek ödemeniz varken bu hedeflerle u─čra┼čmak ciddi bir engeldir.

6. Ya┼čam Tarz─▒ Enflasyonuna Son Verme

Bir ödeme art─▒┼č─▒ veya bonus harcamak çok kolay. Bu ya┼čam tarz─▒ enflasyonu - artan gelirinizi kullanarak ya┼čam standard─▒n─▒z─▒ artt─▒r─▒n. Ve neredeyse Gen-Xers aras─▒nda varsay─▒lan ayard─▒r.

Farkl─▒ olmak için cesaret.

Ücret art─▒┼č─▒ ya da bonusu kaydetmek çok daha zordur, ancak yapman─▒z gereken tam olarak budur. Finansal ba─č─▒ms─▒zl─▒─ča ula┼čmak büyük ölçüde yat─▒r─▒m maliyetlerinizi art─▒r─▒rken (ve borçlar─▒n─▒z─▒ daraltmak) ya┼čam maliyetinizi sabit tutarken.

7. Kolayl─▒k Ba─č─▒ml─▒l─▒─č─▒

Mali aç─▒dan bak─▒ld─▒─č─▒nda, kolayl─▒k ba┼čkalar─▒n─▒n evinizi temizlemesi, çimlerinizi kesmesi, evcil hayvanlar─▒n─▒z─▒ y─▒kanmas─▒ ve hatta yemeklerinizi pi┼čirmesi (restoranlar) hakk─▒ndad─▒r. Zaman─▒n─▒z─▒ bo┼čaltman─▒n bir avantaj─▒ olsa da, daha fazla para kazanabilirsiniz, bu ço─ču durumda neredeyse ayn─▒ de─čildir.

Kolayl─▒k bir ba─č─▒ml─▒l─▒kt─▒r - tamamen gerekli olmad─▒─č─▒nda bile onu seçersiniz. Ve çok fazla yemek yemeye çok benzer, ba┼čka bir yava┼č kanama.

8. Otomatik Kredilere Ba─č─▒ml─▒ Olmak

Bir araba ödemesi ile çok rahat ederseniz - ve birçok Gen-Xers - hayat─▒n─▒z─▒n geri kalan─▒ için bir tane olacak. Ayr─▒ca araban─▒z─▒ her dört veya be┼č y─▒lda bir yenisiyle de─či┼čtirmek için kap─▒y─▒ açar. Bu iyi hissettirebilir, ama sürmek için pahal─▒ bir yoldur.

Araban─▒z─▒ on y─▒l boyunca tutmay─▒ planlay─▒n - bugün in┼ča edilen ço─ču araba en az o kadar uzun sürecek. Ard─▒ndan, ilk be┼č y─▒l için bir ödeme al─▒rs─▒n─▒z, ancak önümüzdeki be┼č y─▒l boyunca ödeme yap─▒lmadan yararlan─▒n. Araba ödemesinde harcayamayaca─č─▒n─▒z para, yine de acil durum fonu veya emekli hesab─▒n─▒zda daha iyi çal─▒┼čacakt─▒r.

Konu┼čmak istedi─čimÔÇŽ

9. Acil Yard─▒m Fonu Olmamas─▒

Birçok Gen-Xers bir acil durum fonu bulundurmay─▒, kredi kartlar─▒na, bonus çeklere ya da zaman zaman erken emeklilik plan─▒ndan geri çekilebilece─čine inan─▒yor.

Özel bir acil yard─▒m fonu (en az 30 günlük ya┼čam giderlerini kar┼č─▒lamaya yetecek kadar) sahibi olmak, sadece yukar─▒da (kötü) seçimler yapma gere─čini ortadan kald─▒rmayacak, ayn─▒ zamanda bütçenizdeki ini┼č ç─▒k─▒┼člar─▒ bile ortadan kald─▒racakt─▒r. Mali ba─č─▒ms─▒zl─▒k hedef oldu─čunda, tutarl─▒l─▒k yaratmak do─čru yönde büyük bir ad─▒m olacakt─▒r.

Acil bir fonunuz olsa bile, hayat sigortas─▒na da bakmal─▒s─▒n─▒z. Basit bir gömme sigortas─▒ plan─▒, tam bir kuvvet dönemi ya┼čam politikas─▒ ya da ba┼čka bir tür hayat sigortas─▒ poliçesi olsun. Hayat sigortas─▒ almak ailenizi felaketten korur.

10. Çocuk Kolejlerinin Tutkular─▒n─▒ Denetleme

Gen-Xers'─▒n ço─ču 40'l─▒ ya┼člar─▒nda, insanlar─▒n tipik olarak kolej ba─čl─▒ çocuklara sahip olduklar─▒ ya┼čtad─▒r. 1980'lerde ve 1990'larda koleje götürdü─čünüz ayn─▒ gökyüzü s─▒n─▒r─▒ yakla┼č─▒m─▒ art─▒k geçerli de─čil. Bugün bir kolej e─čitimi, tipik bir banliyö ev sat─▒n almak kadar pahal─▒ya mal olabilir.

Aileler, ya ebeveynlerin kendileri taraf─▒ndan ald─▒klar─▒ borçla ya da çocuklar─▒n─▒ maddi olarak saklayacak olan ö─črenci kredileriyle borçlanma maliyetiyle u─čra┼č─▒yorlar.

Kolejdeki geleneksel bilgeli─če ra─čmen, çocuklar─▒n─▒z─▒ e─čitmek söz konusu oldu─čunda tercihleriniz var. Onlara toplum kolejine gitmeleri, okula gidip gelmelerini ve devlete ait bir kamu kurumuna kat─▒lmalar─▒ konusunda tavsiyelerde bulunun. Hepsi e─čitimlerinin maliyetini daha uygun tutmaya yard─▒mc─▒ olacakt─▒r.

11. Emekli Tasarruflar─▒n─▒n Ba┼člat─▒lmas─▒n─▒n Geciktirilmesi

Ba┼čka öncelikleriniz oldu─čunda emeklilik için biriktirmeyi b─▒rakmak cazip gelebilir. Bir araba almak, evlenmek, çocuk sahibi olmak ya da bir ev sat─▒n almak, emeklilik için saklanmamak için me┼čru sebepler gibi görünebilir, ancak tereddüt etmek, yapabilece─činiz en ciddi mali s─▒k─▒nt─▒lardan biri olabilir.

Paran─▒n zaman de─čerinin gerçek etkilerine girebilirdik, ama daha da basit olan─▒, bir gecikmenin di─čerini hakl─▒ ç─▒karmas─▒d─▒r, ve ondan önce on y─▒l veya daha fazla kaybetti─činizi güvenilir bir emeklilik portföyü biriktirdi─čini bilmenizdir. Bu, ya emeklili─činizi daha sonra finanse etmeyi daha da zorla┼čt─▒racak ya da engelli bir emeklilik ile sonuçlanabilir.

Henüz emeklilik için tasarruf yapmaya ba┼člamad─▒ysan─▒z, bugün bir Roth IRA'y─▒ açmak veya en az─▒ndan i┼čvereninize 401 binmek için en iyi gün. Piyasada olmaktan endi┼če duyuyorsan─▒z, LendingClub veya üst platformlardan bir di─čeriyle P2P kredilendirmesini kontrol edin.

12. Emeklilik için yeterli de─čil

Birçok Gen-Xers emeklilik tasarrufuna kar┼č─▒ neredeyse geçici bir tav─▒r al─▒r. Sonuçta, birkaç on y─▒l uzakta. Baz─▒lar─▒, esas olarak, esas ç─▒kar─▒mdan ziyade, emeklilik tasarruflar─▒n─▒n vergiden dü┼čülebilir yönüyle ilgilidir. Her iki dü┼čünce türü de emeklilik zaman─▒n─▒n gelmesiyle ciddi ölçüde az fonlanm─▒┼č emeklilik plan─▒na yol açabilir - ve o zamana kadar düzeltmek için çok geç.

─░yi bir emeklilik hesaplay─▒c─▒s─▒, emeklilik için kaydetti─činiz tutar─▒n yeterli olup olmayaca─č─▒n─▒ belirlemenize yard─▒mc─▒ olacakt─▒r. Ve de─čilse, mümkün olan en k─▒sa sürede durumu düzeltebilir ve çözebilirsiniz.

13. Bankay─▒ Tatile Giden Koparmak

Y─▒ll─▒k yaz tatili, 21. Yüzy─▒lda alg─▒lanan bir zorunluluk haline geldi. Ayn─▒ zamanda ço─ču zaman pahal─▒ya mal oluyor. Avrupa, Karayipler ve hatta Disney Dünyas─▒ için tek bir tatil, binlerce dolara mal olabilir - her y─▒l.

O kadar parayla ba┼čka ne yapabilirsin? Kredi kart─▒ m─▒ ödeyin? Acil durum fonu m─▒ kuruyorsunuz? Emeklilik katk─▒lar─▒n─▒ art─▒r─▒n m─▒? Her y─▒l, her y─▒l, hatta her üç y─▒lda bir büyük bir tatile ç─▒karak ne kadar para harcayabilece─činiz inan─▒lmaz.

Finansal durumunuz iyile┼čtikçe, sadece birkaç y─▒l içinde kendini inkar etmeyi takdir edeceksiniz.

14. Al─▒┼čveri┼č Merkezinde Çok Fazla Zaman Harcama

Al─▒┼čveri┼č merkezi bo┼č zaman geçirmek için harika bir yer olabilir. Ve bu kadar bo┼č para de─čil ile parças─▒. K─▒yafet ve hediyelerin ço─čunu al─▒┼čveri┼č merkezinde sat─▒n al─▒rsan─▒z, neredeyse kesinlikle ihtiyac─▒n─▒z olandan daha fazla para harc─▒yorsunuz demektir. Çok daha az maliyetli olan birçok seçenek var. Walmart ve di─čer büyük kutular akla h─▒zl─▒ca geliyor. Ama Amazon.com ve hatta tasarruf ma─čazalar─▒ da var.

Al─▒┼čveri┼č merkezinde so─čuk hindiye gitmek zorunda de─čilsiniz, ancak al─▒┼čveri┼č merkezinde harcad─▒─č─▒n─▒z zaman ne kadar az olursa tasarruf edersiniz.

15. Borsada Çok Fazla Güven Bulmak

Be┼č y─▒ll─▒k bir bo─ča piyasas─▒, borsa hakk─▒nda kimsenin ┼čikayetçi olmas─▒na neden olabilir. Fakat ço─ču zaman güven en yüksek seviyedeyken, ani bir geri dönü┼če kar┼č─▒ en savunmas─▒z olacaks─▒n─▒z. Bu, baz─▒ pozisyonlar─▒ satmaya ba┼člamak için daha ihtiyatl─▒ olabilece─či zaman, olgun bir piyasada yo─čun olarak sat─▒n alarak kendini gösterebilir.

Tüm zamanlar─▒n en ba┼čar─▒l─▒ yat─▒r─▒mc─▒lar─▒ndan biri olan Warren Buffett, ÔÇťDi─čerleri korkulu oldu─čunda ba┼čkalar─▒ açgözlü ve açgözlü oldu─čunda korkutucu olunÔÇŁ dedi. Basitle┼čtirilmi┼č, bu, ba┼čkalar─▒ satt─▒klar─▒nda sat─▒n alman─▒z ve ba┼čkalar─▒ sat─▒n al─▒rken satman─▒z gerekti─či anlam─▒na gelir. Kolay de─čil, ama Buffett benzeri yat─▒r─▒mlar ilginizi çekerse kesinlikle gerekli.

Piyasaya zaman ay─▒rmak mümkün de─čildir, ancak davran─▒┼č ve davran─▒┼člar─▒ gözlemlemek ve yat─▒r─▒m taktiklerinizi buna göre ayarlamak mümkündür.

16. Çocuklar─▒n─▒ Çok Fazla Aktivitede Yapmak

Birçok ebeveyn bugün çocuklar─▒n─▒ müfredat d─▒┼č─▒ etkinliklerde geçiriyor. Bu iyi niyetli olsa da, bir finansal kara delik olabilir. Bu sadece faaliyetlerin kendisinin maliyeti de─čil - kendi ba┼č─▒na küçük bir masraf de─čil - ayn─▒ zamanda hareket halindeyken bir ya┼čamla sonuçlan─▒r ve bu da harcanan daha fazla para demektir.

─░ki çocu─čunuz varsa ve her biri iki ya da üç ders d─▒┼č─▒ aktiviteye kat─▒l─▒yorsan─▒z, her zaman, muhtemelen daha s─▒k yiyor olacaks─▒n─▒z (yemek pi┼čirmek için zaman yok) ve daha yüksek araç masraflar─▒na sahip olacaks─▒n─▒z (gaz ve a┼č─▒nma) ve y─▒pranma). Ve e─čer çocuklar─▒n─▒z çok fazla me┼čgul olursa, okullar─▒ ac─▒ çekebilir ve bu da miktara bir ö─čretmen veya iki tane ekleyecektir.

Bu çok yava┼č bir mali kanama ve kolayca kontrol edebilece─činiz bir ┼čey.

17. Çocuklar─▒n─▒ Bozma

Hepimiz çocuklar─▒m─▒za en iyisini vermek istiyoruz, ama bununla güzel bir çizgi var ve onlar─▒ mahvediyoruz. Çocuklar─▒ sadece pahal─▒ bir al─▒┼čkanl─▒k haline getirmekle kalm─▒yor, ayn─▒ zamanda daha büyük ve ÔÇťoyuncakÔÇŁ lar daha fazla para harcayarak gittikçe art─▒yor - ama ayn─▒ zamanda ba─č─▒ml─▒ çocuklar─▒ da besliyor. Kendi ba┼č─▒na bu, çocu─čunuza bir zarar verebilir, ancak geni┼čletilmi┼č ergenli─če, hatta daha pahal─▒ bir savurganl─▒─ča da yol açabilir.

Her seferinde "hay─▒r" demek sorun de─čil. Daha iyi finansman sa─člar ve bu, yeti┼čkin olduklar─▒nda onlara yard─▒m etmek için daha fazla para b─▒rakabilir ve bahisler daha da yüksektir.

18. Çok Fazla Para Harcamak ─░çin Para Çekmek

Terimi duydunuz, ÔÇťyapabilmene kadar bunu yapmak zorundas─▒n.ÔÇŁ Bazen bu gerekli bir stratejidir, ancak onunla birlikte götürülme olas─▒l─▒─č─▒ daha yüksektir. Toplulu─čunuzda veya sosyal çevrenizdeki di─čer ki┼čilere ayak uydurmak için para harcamak al─▒┼čkanl─▒k haline gelebilir ve bu pahal─▒la┼č─▒r.

Görünü┼čleri koruma sorunu, d─▒┼č faktörlerin neden oldu─ču alg─▒lanan bir ihtiyaç olmas─▒d─▒r. Bunu yapsan─▒z bile ve bu konuda oldukça iyi olursan─▒z, sizi hiç mutlu etmeyebilir veya herhangi bir yararl─▒ ihtiyac─▒ kar┼č─▒lamayabilir.

Uygunluk zalim bir usta - ve pahal─▒ bir. Senin için do─čru olan─▒ yap ve ba┼čkalar─▒n─▒n senin hakk─▒nda ne dü┼čündü─čünü merak etme. Bu yükten kurtulursan─▒z, finansal hedeflerinize daha h─▒zl─▒ ula┼č─▒rs─▒n─▒z.

19. ÔÇťYat─▒r─▒m YapmakÔÇŁ Hiçbir ┼čey ama en iyi

Kendinize en iyi oyuncaklar─▒ sat─▒n al─▒rken bir ┼čekilde yat─▒r─▒m yapt─▒─č─▒n─▒za ikna etmek kolay olabilir, ancak genellikle sadece bir para kayb─▒d─▒r. Bunu sat─▒n al─▒mlar─▒n─▒z─▒n tümünü veya daha fazlas─▒n─▒ gerçekle┼čtirirseniz, sat─▒n ald─▒─č─▒n─▒z her ┼čey için çok fazla para ödemeniz gerekir.

Belli sat─▒n al─▒mlarda "bankay─▒ k─▒rmak" için sorun yok - hatta bir dizüstü bilgisayar için i┼č için akla geliyor. Ama en iyi k─▒yafetlere, en iyi geni┼č ekran TV'ye, en iyi ses sistemine ve en iyi arabaya ihtiyac─▒n─▒z oldu─čunu dü┼čünüyorsan─▒z, ço─čunlukla en kötü ba─č─▒ml─▒l─▒k türlerinden birine kat─▒l─▒yorsunuz.

Kural olarak, para, bir CD veya bir yat─▒r─▒m fonu içinde oturdu─čunuzda, evinizde bir oday─▒ doldurmaktan veya araba yolunda oturmaktan daha iyi ÔÇťgörünüyorÔÇŁ.

20. E─členmek Çok Fazla Zaman Harcama

E─člence sertifikal─▒ bir gizli harcamad─▒r. Para, iyi bir zaman geçirerek rasgele harcan─▒r ve bunun oldu─čunu neredeyse hiç bilmiyorsunuz. Bu zarars─▒z görünüyor ve e─čer ─▒l─▒ml─▒ yap─▒l─▒rsa asl─▒nda öyle. Ancak 7/24 esas─▒na göre e─členmeniz gerekiyorsa, bu sadece ba┼čka bir ba─č─▒ml─▒l─▒k biçimidir.

300 kanal kablo TV, 65 inç düz ekran TV ve yüksek fiyatl─▒ bir kulüp üyeli─či e─členceye alt─▒n kaplama yapabilir. E─členmenin ço─čunlukla can s─▒k─▒nt─▒s─▒yla ba┼ča ç─▒kman─▒n bir yolu oldu─čunu fark etmek önemlidir. ve çok para harcamadan yapabilece─činiz pek çok yol var.

Ailenizle ve arkada┼člar─▒n─▒zla daha fazla zaman geçirin, vücudunuzu sa─čl─▒kl─▒ bir hale getirin, i┼č fikirlerini ara┼čt─▒r─▒n, ihtiyaç duyaca─č─▒n─▒z bir kom┼čuya yard─▒m edin ya da favori yard─▒mlar─▒n─▒z için gönüllü olun. Tüm bu olanlarla birlikte, genellikle pahal─▒ olan yüksek fiyatland─▒rma e─člencesini görmeye ba┼člayacaks─▒n─▒z.

21. Kendi ─░┼čine Ba┼člamamak

Gen-Xers'─▒n hayatlar─▒ boyunca ö─čretti─či temel derslerden biri; Riskten kaç─▒nma - Riski tamamen azaltt─▒─č─▒ veya ortadan kald─▒rd─▒─č─▒ iddia edilen bilgisayar modelleri bile vard─▒r. Zaman─▒n gerçek olup olmad─▒─č─▒n─▒ ya da bir mal faturas─▒ sat─▒ld─▒─č─▒m─▒z─▒ söyleriz.

Önceki ku┼čaklar genellikle, baz─▒ risk biçimlerini alman─▒n hayat─▒n bir parças─▒ oldu─čunu anlam─▒┼člard─▒r. Ancak Gen-Xers, veba gibi önlemek için ┼čartland─▒r─▒lm─▒┼č. Serbest meslek, bunun mükemmel bir örne─čidir; Gen-Xers, i┼čgücüne girmeye ve ┼čirketlerin ya da hükümetle istihdam─▒n alg─▒lanan güvenli─čini seçmeye ba┼člad─▒─č─▒nda, en az─▒ndan son 20 y─▒l boyunca a┼ča─č─▒ya do─čru e─čilim gösteriyor.

Ancak bazen risk almamak en büyük risktir.

Kariyer eskimesi, i┼člerimizin ve kariyer s─▒n─▒fland─▒rmalar─▒n─▒n iyilik için ortadan kalkmas─▒yla zaman─▒m─▒z─▒n bir gerçe─či. Serbest meslek bu ikilem için en iyi çözüm olabilir ve 40 ya┼č─▒n üstündeyseniz tek çözüm olabilir.

Herkes kendi i┼čine sahip olmak için kesilmez, ancak iyi bir fikriniz varsa, bunu denemelisiniz. Muhtemelen bir yan acele olarak ba┼člamak ve nereye gitti─čini görmek için zarar vermez.

Hiç kimse bu 21 hatadan kaç─▒namayacakt─▒r. Ancak, bunlardan sadece birkaç─▒n─▒ kontrol edebilecek olursan─▒z, kendinizi finansal ba─č─▒ms─▒zl─▒─ča, hayal etti─činizden çok daha h─▒zl─▒ bir ┼čekilde bulursunuz.

Bu gönderi asl─▒nda DailyFinance.com'da yay─▒nland─▒

Pop├╝ler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

Ayr─▒ca e─členceli olan 30 ucuz hobiler
Maliye

Ayr─▒ca e─členceli olan 30 ucuz hobiler

Bo┼č zamanlar─▒nda e─členmek y├╝zlerce dolara mal olmaz. Bir milyoner ya da nakit s─▒k─▒nt─▒s─▒ ├žeken bir ├╝niversite ├Â─črencisi olman─▒z─▒n ├Ânemi yok, ucuz hobiler, zaman─▒n─▒z─▒n e─členceli, tutumlu ve etkili bir kullan─▒m─▒. Ucuz hobiler, ├žok para harcamadan e─členmenin yollar─▒n─▒ bulmakta ve sonu├ž olarak para konusunda endi┼čelenmek i├žin fazla zaman harcamayan pek ├žok tutumlu insan─▒n ortak bir ├Âzelli─čidir.
Devam─▒n─▒ Oku
Airbnb ile Para Kazanmak
Maliye

Airbnb ile Para Kazanmak

Sitede hep d─▒┼čar─▒da ekstra para kazanman─▒n en iyi yollar─▒ndan bahsediyoruz. Pizza da─č─▒t─▒m─▒ gibi aktif gelir kaynaklar─▒na yat─▒r─▒m yapan temett├╝ gibi pasif gelir kaynaklar─▒ndan gelir kazanma kabiliyetiniz ger├žekten kendi elinizde. E─čer daha fazla nakit yapmak ve kiraya verebilir Evinizde fazladan bir oda var ar─▒yorsan─▒z, Airbnb ger├žek para i├žine oday─▒ a├žmak i├žin ├žok iyi bir f─▒rsat olabilir.
Devam─▒n─▒ Oku
Ki┼čisel Bakkal Al─▒┼čveri┼či Olarak Para Kazanma
Maliye

Ki┼čisel Bakkal Al─▒┼čveri┼či Olarak Para Kazanma

Muhtemelen market marketinin d├╝nyas─▒n─▒n pop├╝laritede ciddi ┼čekilde b├╝y├╝d├╝─č├╝n├╝ biliyorsunuzdur. ─░nsanlar bu g├Ârevi kendi plaklar─▒ndan ├ž─▒kartabilmek fikrine daha fazla a┼č─▒k oluyorlar. Ve mant─▒kl─▒. Me┼čgul profesyoneller, re├žel dolu zamanlamalar─▒ olan aileler ve her ne sebeple olursa olsun ma─čazaya ula┼čamayanlar hala bakkaliye ihtiya├ž duyarlar.
Devam─▒n─▒ Oku
" width="370" height="280" alt="18 ayda bor├žtan 52.000 dolar nas─▒l para kazand─▒k?"/>
Maliye

18 ayda bor├žtan 52.000 dolar nas─▒l para kazand─▒k?

Bunun nas─▒l m├╝mk├╝n olabilece─či sorulmu┼čtur. ├çok mu para kazand─▒k? ├ço─ču insan─▒n bilmedi─či bir ┼čey biliyor muyuz? K─▒sa cevap ÔÇťhay─▒rÔÇŁ. Durumumuzu ger├žekten oldu─ču gibi g├Ârd├╝k, bir karma┼ča. Biz, bizi mutlu etmek i├žin yapabilece─čimiz her ┼čeyi sat─▒n alman─▒n t├╝m k├╝lt├╝rel yalanlar─▒n─▒ sat─▒n ald─▒k, yeni bir araba finanse ettik, b├Âylece bak─▒m konusunda endi┼čelenmemiz gerekmedi, iyi bir i┼č bulmak i├žin ├╝niversiteye gittik, liste devam ediyor ve ├╝zerinde.
Devam─▒n─▒ Oku