Yatırım

Fannie Mae ve Freddie Mac Bonds'ın Geleceği

Geçtiğimiz haftaki Bond Market Perspektiflerinden bir temayı sürdüren bu hafta, Hazine'nin altında konservatörlüğüne yerleştirildikten bir yıl sonra Fannie Mae ve Freddie Mac'in en büyük iki resmi Sponsor Şirketler (GSEs) adlı eserine daha yakından bakacağız. Hem Fannie Mae hem de Freddie Mac, kredi krizinin merkezinde yer aldı ve Ajans Borçları ve İpoteğe Dayalı Menkul Kıymetler (MBS) de dahil olmak üzere tahviller, geniş Barclays Capital ABD Birleşik Tahvil Endeksi'nde tahvillerin yaklaşık% 40'ını oluşturuyor. Tahvil piyasasındaki önemli varlıklarına rağmen, Fannie Mae ve Freddie Mac'in geleceği konusunda herhangi bir açıklık varsa çok az şey var. Bir yıl önce, seçenekler nispeten basit görünüyordu: bunları devletleşmiş kuruluşlar olarak sürdürmek, hükümeti özel şirketler olarak başlatmak için temiz bir ara vermek ya da geçici destek sağlamak ve kriz öncesi GSE formuna geri göndermek.

Yaz boyunca yapılan sınırlı tartışmalar, GSE'lerin herhangi bir reformunun uzun bir yol olduğunu gösteriyor. Öncelikle, Obama yönetimi gelecek yılın başlarına kadar Fannie Mae ve Freddie Mac'in geleceğine bakmayı geciktirdi. Yakın vadede, sağlık reformu Başkan ve milletvekilleri için en önemli önceliktir. Sağlık bakımı çözülürse yönetim, finansal firmaların genişletilmiş düzenlemesi, finansal piyasaların yeniden düzenlenmesi ve genişletilmiş tüketici ve yatırımcı koruma kanunları gibi diğer mevzuatlara odaklanmak için daha fazla niyetle ortaya çıkar. Her şeyden öte, her şeyden öte, zahmetli bir görev ve GSE reformunun 2010'a daha da ilerlediğini görmek bizi şaşırtmayacaktı.

Fannie Mae ve Freddie Mac için Çözümler

Gecikmeden başka, Fannie Mae ve Freddie Mac için potansiyel çözümler, yukarıda ana hatlarıyla belirtilen ilk üç senaryo sonuçlarına göre daha karmaşık hale geldi. Buna ek olarak, hükümetin altında iyi bir banka / kötü banka yapısı ve fayda yapısı ele alınmıştır. Büyük bankalar için tartışılana benzer bir şekilde, iyi bir banka / kötü banka yapısı Fannie Mae ve Freddie Mac'i potansiyel olarak iki ayrı varlığa bölecektir ancak mevcut kapasitesine devam etmek için “iyi” bir parça bırakacaktır. Bir hizmet yapısı, çeşitli biçimlerden herhangi birini alabilir. GSE'lerin mortgage sigortacıları ile kredi risklerini paylaştığı kooperatif bir yapı, sigortacılara başvuru sahiplerinin kredi itibarını izlemek için daha fazla teşvik verecek. Diğer bir biçim, GSE'leri, devlet desteği verilmeden önce yatırımcıları sınırlı bir kredi riskine maruz bırakarak kısmi garantör veya son çare garantörleri olarak içerebilir.

Piyasa etkileri de potansiyel çözüm yollarını karmaşıklaştırdı. Konut ipotekleri bir araya getirilir ve daha sonra yatırımcılara tahvil olarak satılır ve tahvil piyasasında kesintiler en aza indirilmelidir. Herhangi bir çözüm, özellikle şu anda bu yılın sonunda sona ermesi beklenen Fed alımları ile tahvil piyasalarındaki bozulmayı sınırlamalıdır. Fed verilerine göre GSE'ler 1Ç09'daki tüm ipotek orijinasyonlarının% 73'ünü oluşturuyor. İpotek piyasasına olan önemleri göz ardı edilemez ve çözümler hem sahiplik hem de potansiyel piyasa etkisine sahip olmalıdır.

Tartışmaların son derece politize edilmiş doğası nedeniyle, GSE'lerin gelecekteki formu bilinmemektedir. Verimsizlikleri azaltmak için hükümet desteği kısıtlamak istiyor ancak piyasa tamamen özel bir kuruluşu desteklemeye hazır değil. İşbirlikçi bir tip yapının, tüm taraflar için en olası ve potansiyel olarak en iyi çözüm olduğuna inanıyoruz.

Geleceğe bak

Fannie Mae ve Freddie Mac'in geleceği büyük olasılıkla bir tür yasal yardım gerektirecektir. Fannie Mae'nin net gelir perspektifinden en iyi yılı, 8 milyar dolar net gelir elde ettiği 2003 yılıydı. Fannie Mae, şu anda toplamda 45.9 milyar dolar olan Hazine'ye olan sermayenin% 10'unu ödediğinden, Hazine'ye yıllık ödemeler (4.59 milyar $), Fannie Mae'nin iyi zamanlarda bile özel bir şirket olarak başarılı olmak için net bir engel oluşturuyor. Q2 net karı 14,8 milyar dolar olan net kaybı, ilk çeyrekte 23,2 milyar dolarlık net zarardan kayda değer bir artış olsa da, Fannie Mae'nin yakında tekrar karlı hale gelmesi için uzun bir yol kat etmesi bekleniyor. Freddie Mac benzer bir durumla karşı karşıya.

Gelecekteki belirsizliğe ve kötü mali sonuçlara rağmen, GSE borcu Fed'in alımlarından ve Hazine desteğinden daha dar verim spreadleri ile kanıtlanmıştır. Emin olmak gerekirse, ucuz değerlemeler ilk olarak yatırımcıları geçen Aralık ayında GSE borcuna çekmiş ve Fed alımı güçlü bir geri dönüş sağlamıştır. Daha dar verim spreadleri, hem ajans hem de MBS tahvillerinin Hazine Müsteşarlığı'nı 2009'da geride bırakmasını sağlamıştır.

Geleceğe baktığımızda, Fannie Mae ve Freddie Mac'in geleceğine dair belirsizlik, hem GSE'lerin başlangıçta beklenenden daha uzun bir süre için Hazine'nin şemsiyesi altında kalacağını öne sürüyor. Bu görüş aynı zamanda yakın zamanda tercih edilen menkul kıymetlere temettü ödemeye devam etmeyeceklerini de göstermektedir. Ancak, Hazine tarafından sağlanan kredi desteği tahvil sahipleri için olumludur. Bu yılın sonunda Fed alımlarının sonu, hem tahvil bonolarında hem de MBS'de zayıflığa yol açabilir. Ancak, kurum bonoları ve MBS, Hazine pazarında meydana gelen arz barajı ile karşı karşıya değil. Herhangi bir zayıflığı en üst düzey kredi kalitesi ve daha elverişli arz / talep dinamikleri gibi tarihsel olarak sıkı seviyelere yakın yayılma bekleyecektir. Hazine, Fannie Mae ve Freddie Mac'e destek verdiği sürece, kurum tahvilleri ve MBS, üst düzey kredi kalitesi tahvilleri arayan yatırımcılar için uygun bir alternatif olmaya devam ediyor.

Popüler Mesajlar

Kategori Yatırım, Sonraki Makale

GFC 025'e Sor: Zaten Emekli Olduğumda Roth IRA Dönüşümü Mantıklı mı?
Yatırım

GFC 025'e Sor: Zaten Emekli Olduğumda Roth IRA Dönüşümü Mantıklı mı?

Yıllar boyunca Roth IRA dönüşümleri hakkında çok konuştum, ama zaten emekli olduğunuzda anlamlı mı? Ve eğer öyleyse, dönüşümü getirecek en iyi strateji nedir? Her iki konuya da değinen bir Ask GFC sorusu aldık: “Eski bir işverende 401K'da 300K'm var. Ben 69 yaşındayım. 2 yıl içinde RMD (Gerekli Minimum Dağılımlar) için hazırlanıyor, o zamandan önce bir 401K bir Roth'a taşınmayı düşünüyorum.
Devamını Oku
Hisse Senetleri ve Tahviller Arasındaki Farklar
Yatırım

Hisse Senetleri ve Tahviller Arasındaki Farklar

Aynı yatırımın iki yüzü gibi, birbirinin yerine kullanılan "hisse senetleri ve tahviller" terimini sıklıkla duyarız. Onlar değil. Aslında, çok farklı yatırımlar onlar, ama aynı cümle içinde sık sık kullanılırlar çünkü birbirlerini tamamlarlar. Hisse senedi ve tahvil arasındaki farklar oldukça dramatik.
Devamını Oku
9 Adımda Finansal Planlama Temelleri
Yatırım

9 Adımda Finansal Planlama Temelleri

Herkes sağlam bir mali plana sahip olmak ister, ancak Amerikalıların% 40'ından fazlası yoktur. Resmi bir strateji geliştirmedikçe - yazılı bir plan gibi - herhangi bir türden mali hedefe ulaşmak zor olabilir. Ve bununla yüzleşelim, eğer hedefinize ulaşırsanız, şansınız şansınız finansal kazancınızdan daha fazladır.
Devamını Oku
Bir Sağlık Bakımı Esnek Harcama Hesabı İyi Bir Fikir mi?
Yatırım

Bir Sağlık Bakımı Esnek Harcama Hesabı İyi Bir Fikir mi?

Birçok işverenin seçtiği bir fayda olarak sunulan esnek bir harcama hesabı (FSA), işçilerin belirli nitelikte tıbbi veya dişçilik masrafları için belirlenen hesaplara maaş kesintisi yoluyla katkıda bulunmalarına izin verir. Eğer işvereniniz bir FSA'yı hazır bulundurursa, hesap tipik olarak planın kapsamında olmayan cepten harcamalar için işveren sponsorluğundaki tıbbi planınızla birlikte kullanılır.
Devamını Oku