Yatırım

Verim Eğrisi Yanıp Söner Yeşil

Getiri eğrisi genellikle piyasanın en iyi lider göstergelerinden biri ve haklı olarak belirtilir. Getiri eğrisi, daha güvenilir ekonomik göstergelerden biri olmuştur. Uzun vadeli tahvil getirileri kısa vadeli tahvil getirilerinden düşük olduğunda oluşan ters getiri eğrisi, son beş resesyonun her birinden hareket etmiştir.

Normal zamanlarda, getiri eğrisi, kısa vadeli tahvil getirilerini geçen uzun vadeli tahvil getirileri ile yukarı doğru eğimlidir. Uzun vadeli ve kısa vadeli getiriler arasındaki fark ne kadar büyük olursa, getiri eğrisi “daha ​​diktir”. Tersine, verim farklılığı dar olduğunda getiri eğrisinin “düz” olduğu söylenir. 2010 yılına gelindiğinde, getiri eğrisi, 2- ve 10 yıllık Hazine getirileri arasındaki farkın karşılaştırılmasıyla ölçülen rekor kıran bir dik seviyedir (Grafik 1).

Getiri eğrisi önde gelen bir gösterge olduğu için mevcut şekli geleceğe yönelik tahvil piyasası beklentilerini yansıtır. Dik bir getiri eğrisi, gelecekteki ekonomik büyümenin beklentilerini yansıtır. Getiri eğrisinin son iki katı kadar dik bir seviyede gerçek GSYİH'nın% 4'ü aştığını unutmayın (Grafik 2). Bu noktada, verim eğrisi 2009 boyunca çok dikti ve dördüncü çeyrek GSYİH% 4 veya daha fazla genişlemek için hızda.

Olumlu ekonomik büyüme beklentilerinin yanı sıra, bir dik getiri eğrisi de gelecekteki yüksek enflasyonu yansıtır ve bir yatırımcıya uzun vadeli tahvil almaya ikna etmek için daha yüksek getirilere ihtiyaç duyulur. Tahvil piyasası, enflasyon için (deflasyonun aksine) arzu edilen bir enflasyonla rahatlık gösteriyor. Piyasanın enflasyon beklentileri ile ne derece rahat edeceği, getiri eğrisinin dikliğini etkileyecektir. Bununla birlikte, getiri eğrisi hem Fed hem de enflasyondan etkilenmektedir, dolayısıyla, getiri eğrisi, gelecekteki enflasyonun iyi bir belirleyicisi olmamıştır. Dik verim eğrisi sadece ekonomik büyümeye eşlik eden pozitif enflasyonun devam edişini yansıtır.

Herşey Yamaçta

Getiri eğrisinin eğimi öncelikle iki faktörden etkilenir: Federal Rezerv (Fed) ve enflasyon. Fed, Fed'in faiz oranını kullanarak kısa vadeli getirileri etkilerken, piyasa katılımcılarının enflasyon beklentileri uzun vadeli 10- ve 30 yıllık getirileri belirler. Verim eğrisinin 5-10 yıllık ara parçası genellikle bir dayanak görevi görür.

Enflasyona göre düzeltilmiş ya da reel Fed faiz oranı, Fed para politikasını ve enflasyon düzeyini birleştirir. Daha fazla Fed politikası, tahvil piyasası tarafından ekonomiye teşvik edici olarak görülüyor, eğri daha dik ve tersi. % 0'dan% 0.25'e kadarki son derece düşük Fed fonu oranı sezgisel olarak uyarıcıdır, ancak enflasyona göre ayarlanmış ya da gerçek, Fed'in fonlama oranı (temel tüketici fiyat endeksini (TÜFE), Fed fon oranından çıkarmaktadır) ne kadar gevşek olduğunun en iyi göstergesidir. / kısıtlayıcı Fed politikasıdır. Gerçek Fed fon oranı, getiri eğrisinin şekli ile oldukça ilişkilidir. Gerçek Fed fon oranı da eğrinin rekor kıran dikliğine işaret ediyor.

Fed yetkililerinin hazine ihracı ve iyi niyetli yorumları da son dönemde getiri eğrisini etkilemiştir. Hazine, geçtiğimiz günlerde ortalama ödenmemiş Hazine borcunun ortalama vadesini ortalama 48 aya, tarihi bir düşüşe, ortalama 60 ila 72 ay arasında değiştirme isteğini ifade etti. Bu, verimin çok düşük olduğu ve Hazine'nin rekor miktarda borç çıkaracağı bir dönemde daha uzun 10- ve 30 yıllık Hazine tahvillerinin daha fazla ihraç edilmesi anlamına geliyor. Piyasanın uzun ucundaki bekleyen arz baskısı, daha hızlı bir getiri eğrisinde rol oynamıştır. Aralık ayı ortalarında, hem 10-30 yıllık hem de tahvil ihaleleri, sadece 1992 ve 2003 yıllarında görülen tarihsel olarak dik seviyelere ulaşan getiri eğrisine rağmen zayıf talebi karşıladı. Diğer bir deyişle, kısa vadeli tahvillere göre ek getiriye rağmen, talep Her iki açık artırmada, tek başına bir dik getiri eğrisi, uzun vadeli tahvillerin satılmasına yardımcı olmak için yeterli olmayabilir. Ayrıca, T-bono ihracı nispi bazda düştü ve tüm kısa vadeli getirileri çok düşük tutmaya yardımcı oldu.

Fed yetkilileri daha uzun süre daha düşük mesaj almayı sürdürdüğü için kısa vadeli getirileri de düşük tuttu. Fed, 16 Aralık Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı ve halka açık konuşmalar sonucunda “uzatılmış dönem” dilini kullanmaya devam etti, Fed Başkanı Bernanke ve FOMC'nin diğer oy veren üyeleri uyaranın kaldırılmasından hiç bahsetmedi. Bir çıkış stratejisine yönelik tam eylemsizlik eksikliği, kısa vadeli getirileri düşük tutmayı ve verim eğrisini dik tutmaya yardımcı olmuştur. Görüşümüze göre, Fed'in 2010'un ikinci yarısına kadar faiz oranlarını artırması bekleniyor. Fed için bu görünüm arz baskısı ile birleştirildiğinde, getiri eğrisinin 2010 yılının çoğunda nispeten dik kalması muhtemeldir.

Yatırımcı etkileri

Bir dik getiri eğrisi, stoklar ve yüksek getiri bonoları gibi riskli varlıklar için iyi bir ilişkidir. Ekonomiye sağlanan olumlu etkilerin yanı sıra, dik getiri eğrisi genellikle düşük kısa vadeli getirilerden kaynaklanmakta ve yatırımcıları risk almaya teşvik etmektedir. Grafik 3'te, 2000'lerin hisse senedi rallisi ile korelasyonu göstermek için getiri eğrisini iki yıl ileriye kaydırıyoruz (öncü bir gösterge olduğu için). Bu korelasyonun yakın geçmişte görülen bir fenomen olduğunu ve sadece son on yılda ortaya çıktığını unutmayın. İyi bilinen “taşımacılık ticareti” küresel olarak dik verim eğrileriyle mümkün hale getirildi ve bu ralliyi hızlandırdı. Trend devam edecek mi? Şimdiye kadar S & P 500 trendi takip etti ve gecikmeli de olsa getiri eğrisini daha yüksek seviyelerde takip ediyor. Anekdot niteliğinde kanıtlar, taşımacılık ticaretinin tekrar mevcut olduğunu, ancak çok daha az ölçekte olduğunu ortaya koymaktadır. Stokların daha önceki zirveleri yeniden kazanıp kazanmadığı bilinmemekle birlikte, Hazine ihracı nedeniyle bir miktar daha dik olsa bile, dik getiri eğrisi, 2010'da başlayacak olan risk varlıklarının arkasında bir ters rüzgar olduğuna işaret etmektedir.

Sonuç olarak, getiri eğrisi düzleşecek ancak Fed'in bunu yapması için harekete geçeceğine inanıyoruz. Uzun vadeli tahvillere ve tahvillere, kontrollü enflasyon beklentilerine ve Fed yetkililerinden gelen iyi yorumlara göre azalan T-fatura arzında, getiri eğrisinin daha yüksek bir getiri eğrisi ortaya çıkmadan önce bir Fed faiz artırımının somut işaretlerine ihtiyacı olacaktır. Böyle bir hamle, hisse senedi ve yüksek getirili tahviller gibi riskli varlıklar için bir zorluk teşkil edecektir. Fed'in olası bir oran artışına veya hatta önemli bir değişimine karşı uyanık kalıyoruz, ancak 2010 yılının çoğunda nispeten yüksek bir getiri eğrisinin süreceğine inanıyoruz.

Videoyu izle: Bilal Sonses - Gel Hayalim (Sözer Sepetçi Remix)

Popüler Mesajlar

Kategori Yatırım, Sonraki Makale

ETF'ler ve Yatırım Fonları Arasındaki Farklar
Yatırım

ETF'ler ve Yatırım Fonları Arasındaki Farklar

ETF'ler ve yatırım fonları birbiriyle değiştirilebilir gibi görünen yatırım şartlarından bir diğeridir. Ve aynı tartışmada sık sık ortaya çıkarken, aslında çok farklı yatırımlardır. Her ikisi de onlarca veya yüzlerce farklı menkulden oluşan fonlardır. Ama nasıl yönetiliyorlar ve bir yatırım portföyünde nasıl kullanıldıkları ciddi olarak değişebilir.
Devamını Oku
Ne zaman Cryptocurrency Yatırım mı (ya da olmalı)?
Yatırım

Ne zaman Cryptocurrency Yatırım mı (ya da olmalı)?

Son zamanlarda Bitcoin'de fiyat hareketini takip ettiniz mi? Görmezden gelmek zordu. Bitcoin neredeyse sadece kripto para birimidir, ancak en popüler olanıdır ve bir bellekten bir şey haline gelmiştir. Tek bir Bitcoin'in fiyatı 2017'nin başında 1000 doların biraz altında ve yıl sonunda yaklaşık 20.000 $ 'a yükseldi.
Devamını Oku
BBVA Pusula Bankası İncelemesi
Yatırım

BBVA Pusula Bankası İncelemesi

Bankaları karşılaştırırken, ilk önce isminizle bildiğiniz şeyleri araştırırsınız. Tabii ki bu iyi bir şey olsa da, banka veya kredi kurumunuzdan, özellikle de kişisel krediler, tasarruf hesapları ve iş hesaplarından özel bir şey istiyorsanız, gözlerinizi tutmak isteyebilirsiniz. BBVA Compaass Bank, biraz daha araştırmak isteyebileceğinizlerden biridir.
Devamını Oku