Yatırım

Çiftler ve Para - Para ve Birbiriyle Katı Bir İlişki Kurmak

Çok önemli bir konunun tartışıldığı blog'a ilk katkılarından dolayı, Diane Esser, CFP®'i olmaktan heyecan duyuyoruz: evli çiftler için para yönetimi ipuçları.

Eşinizin para hakkında ne düşündüğünü biliyor musunuz?

Para hakkında ne düşündüğünü biliyor musun?

Eşinizle finansal olarak senkronize misiniz?

Hanehalkı finansmanınızı birleştiren bir finansal haritanız var mı?

Tüm bu sorulara “evet” cevabını veremezseniz, okumaya devam edin.

Para, çoğu çiftin tartıştığı konulardan biridir. Parayı çevreleyen argümanlar pek çok şeyin bir sonucu olabilir - para ve amacı ile ilgili farklı görüşler, suçluluk ya da belirsizlik duyguları, hanehalkı finans planına sahip olmamak ya da finanse öncelik vermek için zaman, arzu ve enerjiye sahip olmamak.

“Yaparım” demeden önce “para konuşmaya” sahip olmak ideal, ama başlamak için asla çok geç değildir.

Bir ev satın almayı veya yeni bir bebeği karşılamayı planlamak, daha önce yapmadıysanız parayla konuşmaya başlamak için mükemmel sebeplerdir.

Finansal sıkıntıların önüne geçilmeden önce mali durumunuzu anlamak önemlidir. Para çatışmaları bir bedeli. Stresle ilgili sağlık sorunları, geleceğe yönelik güvensizlik, duygusal ve ruhsal tükenme, çalışma baskısı ve daha fazla kazanma ve ağır borç yükü örnekleridir.

Her hafta özel bir zaman geçirerek şimdi sağlam bir finans temeli oluşturmaya başlayın. Aşağıdaki soruları “para konuşur“.

“Para Konuşma”

 • En büyük para korkun nedir?
 • Hangi yollarla “bugün için yaşarız” ve hangi yollarla “yarın için” tasarruf etmeliyiz?
 • Ebeveynlerini izlemekten para hakkında ne öğrendin?
 • Zengin mi yoksa fakir mi büyüdün? Hangi şekillerde?
 • Eğer yaşamak için sadece beş senemizin kaldığını öğrendiysen, onunla ne yapmak isterdin?
 • Parayı daha iyi idare etmemizi nasıl istersiniz?
 • Satın aldığın bir şeyi söyle, ama olmasaydın. Gelecekte bunu engellemeye yardım edebileceğimiz yollar var mı?
 • Aile üyeleri ya da arkadaşlar para ödünç isterlerse ne yapardık?
 • Birimiz diğerine danışmadan, ne kadar para harcamalıyız?
 • En büyük finansal sorunumuz nedir?
 • Büyük alımlar yapmayı nasıl ele almalıyız?
 • Günlük yaşam giderlerimizi nasıl ödeyelim?
 • Paramızı birleştirmemeli mi yoksa ayrı hesaplarımız mı olmalı?

Bu sorular size bir başlangıç ​​noktası sunar. Özel durumunuzla ilgili liste sorularına ekleyin. Belki de açıklık bulmak ve eviniz, çocuklarınız, hobileriniz, hediyeleriniz veya tatilinizle ilgili masrafların nasıl karşılanacağı konusunda sınırlar koymak istiyorsunuz. Bu soruları ele aldığınızda ve her birinizin bireysel olarak ve bir takım olarak nasıl finansmana yaklaştığını daha iyi anladığınızda, bir ev finans haritası oluşturmak için daha uygun olacaksınız.

Finans Haritanızı Oluşturma

Doğru bir çözüm olmadığını belirtmek önemlidir. Her çift benzersizdir ve bu nedenle eşsiz bir çözüm ve finans haritası vardır. Finansman haritanız, tasarruflarınızı oluşturmanın yanı sıra ortak harcamaların ve bireysel harcamaların nasıl ödendiğini gösteren tek sayfalık bir navigasyon aracıdır. İşte www.beforeido.org'un temel boş bir şablonu.

Buradaki amaç, birinci satırdaki gelirden, ikinci satırdaki kontrol ve tasarruf hesaplarına ve üçüncü satırdaki harcamalardan satır 2'deki kontrol ve tasarruf hesaplarına doğru oklar çizmektir.

En baştan başlayıp sayfayı aşağı doğru hareket ettirebilir veya alttan başlayıp çalışabilirsiniz. Bu süreç, bir ortak hesabın yeterli olup olmadığına veya ortak bir hesaba ek olarak ayrı hesaplara sahip olmanıza karar vermenize yardımcı olacaktır. Tüm masrafları karşılamak için müşterek ve bireysel hesapların kullanımını içeren bir plan örneği.

Tüm gelir ortak tasarruf hesabına yatırılır. Müşterek harcamalar doğrudan ortak tasarruf hesabından ödenir. Transferler, bireysel tasarrufları karşılamak için her bireysel tasarruf hesabına ortak tasarruf hesabından yapılır.

Kendi diyagramınızda, alınan gelir, transfer tutarları ve harcamaları için dolar tutarlarını dahil etmek isteyebilirsiniz. Ev finansmanı haritanız elinize geçtikten sonra tüm transferleri otomatikleştirin ve stressiz bir finansal hayat yaşayacaksınız.

Sana Ne Hayat Atıyor?

Hayat değiştikçe, finansal haritanız biraz düzeltmeye ihtiyaç duyacaktır, bu yüzden planın üzerinde durun ve gerektiğinde ayarlayın. İyi bir uygulama haritanızı yılda bir kez, Yılbaşı ya da yıldönümünüzde gözden geçirip yılı planlayın. Birbirinizle daha güçlü bir ilişki kurmanın getirilerini ve paranın karşılığını alacaksınız, bu da hayatınızın diğer bölümlerinin tadını çıkarmak için uyum, güven ve özgürlükle dolu daha parlak bir geleceğe yol açacaktır.

Hane halkı finans haritası oluştururken veya “parayla konuşmak” sorularını tartışırken yardıma ihtiyacınız varsa, bu alanda deneyimli bir finansal planlamacı veya mali koç gibi tarafsız bir üçüncü tarafa başvurun.

Eşinizle “para konuşmaya” sahip misiniz?

Videoyu izle: Bilim Birini Kendinize Âşık Edebil Buluşma Kanıtladı

Popüler Mesajlar

Kategori Yatırım, Sonraki Makale

Roth IRA Recharacterization Kuralları - Bir Roth IRA Dönüşümünü Geri Al / Geri Al
Yatırım

Roth IRA Recharacterization Kuralları - Bir Roth IRA Dönüşümünü Geri Al / Geri Al

Hayatında kaç kez bir “yap” ya da “geri al” ı istediniz. Çoğu zaman yaptığınız kararla ve onunla birlikte gelen yankılarla sıkışmışsınız. Yatırım söz konusu olduğunda, çoğumuz yıllar boyunca hatalar yaptık. Emeklilik planınızı yeterince desteklemiyor ya da bir felakete dönüşen “sıcak hisse senedi” satın alıyor; bunlar geri dönüşü olmayan kararlardır.
Devamını Oku
Gecikmiş Gratification Sanat Ustası Nasıl
Yatırım

Gecikmiş Gratification Sanat Ustası Nasıl

Sağa doğru geldiğinde, finansal başarı için doğru anahtar nedir? Anahtarın, iyi bir gelir elde edebilmek için yeterli pazarlanabilir yeteneklere sahip olduğunu iddia edebilirsiniz. Ya da anahtarın aylık harcamalarınızı tutarlı bir şekilde bir e-tabloda takip etmektir. Ya da anahtarın, yatırımların ins ve çıkışlarını öğrenmek olduğunu bile tartışabilirsiniz.
Devamını Oku
Emeklilik için 401k yeterli mi?
Yatırım

Emeklilik için 401k yeterli mi?

Transkripsiyon aşağıdaki gibidir: Herkese merhaba, bu Goodfinancialcents.com'dan Jeff Rose. Bugün sık sık karşılaştığım ortak bir soru hakkında biraz konuşacağım. Bu soru şu: Başarılı bir emekliliğe sahip olmak için sadece 401 bin kişiye mi sahip olmak yeterli? Çok iyi bir soru çünkü bir çok insanın merak ettiği, yeterince biriktirdiğimi mi?
Devamını Oku