Yatırım

Gecikmiş Gratification Sanat Ustası Nasıl

Sağa doğru geldiğinde, finansal başarı için doğru anahtar nedir?

Anahtarın, iyi bir gelir elde edebilmek için yeterli pazarlanabilir yeteneklere sahip olduğunu iddia edebilirsiniz.

Ya da anahtarın aylık harcamalarınızı sürekli olarak takip etmektir. bütçe e-tablosu. Ya da anahtarın, yatırımların ins ve çıkışlarını öğrenmek olduğunu bile tartışabilirsiniz.

Ama gerçekten, bütün bunlar uzun vadeli finansal sağlığınız için çok önemli olsa da, her biri belirli bir özelliğe dayanıyor: Gratifikasyonu erteleme yeteneği.

Her şeyden öte, finansal başarının gerçek anahtarı olan ertelenmiş gecikme sanatı olduğunu savunuyorum.

Birçok dış faktör finansal sıkıntıya neden olabilirken, finansal zorluğa yol açabilecek ortak iç faktörlerden biri gecikmiş memnuniyetini takdir edememektir. Borç altında gömüldüyseniz, araç kredinizi ödemekle uğraşırken veya ipotek ödemede sorun yaşıyorsanız, uzun vadeli hedefler konusunda farklı bir perspektiften faydalanabilirsiniz.

Öyleyse, ertelenmiş tatlandırma sanatı nedir ve kendiniz nasıl elde edebilir (veya geliştirebilirsiniz)? Bunu derinlemesine inceleyelim:

1. Çocukların bakış açımızı şekillendirdikçe neler yaparız

Sonuçta, para ile ilgili fikirlerimiz, kişiliğimizin diğer pek çok yönü gibi, sıklıkla çocukluktan geliyor. Dışarıdaki insanların çeşitliliği ve geniş yaşam tarzları, paraya bakmanın birçok farklı yolunun olması sürpriz değil.

“Tatma spektrumu” boyunca, bazılarımız anlık tatmaya çok alışıktırlar ve diğerleri de (az da olsa) gecikmiş tatlandırmaya çok alışıktır. Eğer ikinci kategoriye girerseniz, o zaman amacınız şu anda şeylerden zevk almayı öğrenmek olabilir (başka bir yazı için bir konu).

Öte yandan, eğer erken yaşantı deneyimlerinizin sizi anında tatmin etmeyle daha rahat bir hale getirdiğini fark ederseniz, o zaman bir zorluğunuz vardır: uzun vadeli düşünmeye değer veren bir zihniyete doğru kullandığınız şeyden nasıl geçersiniz? uzun süreli hedefler. Gerçekten de (en azından hayatınızın bazı bölümlerinde) başarıya ulaşma gecikmesi. Bu kolay değil. Ama yapılabilir ve aşağıdaki ipuçları, bunu yapmanıza yardımcı olacaktır.

2. Çalıştığımız Değer Nedir? (Ve Vide Versa)

Değer verdiğimiz şeylerin, sonuçta çalıştığımız şeyler olduğu her zaman doğruydu. Profesyonel başarıya değer verirseniz, kariyerinizi başarıya ulaştırmak için çok çalışacaksınız. Akranlarınızın saygısına ve hayranlığına değer verirseniz, onaylarını kazanmak için çok çalışacaksınız. Ve eğer dostluğa değer verirseniz, çevrenizdekilerle arkadaşlıklar geliştirmeye çalışacaksınız.

Kısa vadeli tatminkarlığa değer veren ve mali sıkıntılar yaşayanlar için değer sisteminizin kendisini değiştirmek gerekir. Süreç, üst düzey değerlerinizi bilinçli olarak inceleyerek başlar, ancak aynı zamanda daha ayrıntılı bilgi almalı ve değerlerin günlük olarak nasıl ifade edildiğine bakmalısınız.

Örneğin, her hafta sonu alışverişe gidiyorsanız veya sık sık güzel restoranlarda akşam yemeği yemek yiyorsanız, bu eylemlerin ardındaki nedenlere bakmak gerekir. Zor bir iş haftasından sonra kendinizi ödüllendirmek için bir girişim mi? Arkadaşlarınızı etkilemek için bir yol mu?

Mevcut eylemlerinizin arkasındaki değerleri ve değerleri anladıktan sonra, değerlerinizi bilinçli olarak daha uzun vadeli bir görünüme kaydırmaya başlayıp başlayamayacağınızı görün.

3. Hayal Gecikmiş Gratification Destekler

Zihninizi değiştirmek için, cephaneliğinizdeki en güçlü araçlardan biri hayal gücünüz olacak. Çünkü uzun vadeli ödüller - tanım olarak - önünüzde değil. Aksine, onları aklınızda görebildiğiniz ve onları bir gün kavramak için gerçekçi bir beklenti yaratabildiğinizden onları görüp hissedebilirsiniz.

Ve komik olan şu ki, hayal gücünüzü bu şekilde kullanarak pratik yapabilirsiniz.

Akşam yemeği için bir restorana gitmek üzereyken, durun ve uzun vadeli hedefinizi hayal etmeye başlayın. Öğrenci kredileriniz ödenmiş olabilir. Parayı bir kenara koymak için erken emekli olmak için yeterli paraya sahip olabilir. Roth IRA sen gençken. Her neyse, onu olabildiğince tam olarak hayal edin - aklınıza gelen bu gelecekteki ödülün her detayından yararlanın. Daha sonra, evde yemeye ve restoranda yemek yerken mutfağınızda yemek kullanarak akşam yemeği yapmaya karar verin.

Ufak bir uygulama ile, anlık tatminden almaya alışık olduğunuz gelecekteki ödüllerinizi hayal ederek, aynı endorfin acelesini almaya başlayacaksınız.

4. Gelecek Ödülleri Nasıl Yapılır?

Hayal gücünüzü daha da güçlü hale getirmek için neden birkaç psikolojik hile kullanmıyorsunuz? Hedefinizin bir gün ev sahibi olmak olduğunu varsayalım, ancak peşinat. İşte yapabilecekleriniz: Dergilerden evlerin fotoğraflarını bir parça kağıda veya kartona koyarak bir kolaj oluşturun. Her gün göreceğiniz evinizde bir yere koyun.

Aynı zamanda eski bir kavanoz alın ve “Yeni Konut Fonu” yazan büyük bir etiket yazın. Günlük hayatınızda uzun vadeli hedefinize para kazandıran bir karar verdiğinizde, parayı kavanoz (ve bankaya bir sonraki seyahatiniz sırasında banka hesabınıza yatırın).

Eğer birini kullanırsanız harika çevrimiçi çek hesapları ve / veya bir akıllı telefonunuz var, bu da daha kolay olabilir çünkü depolamayı dijital olarak ve hemen yapabilirsiniz. Her iki durumda da, bu alışkanlık uzun vadeli hedefinizi daha somut hale getirecek ve bununla daha fazla motive olacaksınız.

Parayla şimdiki ilişkiniz ne olursa olsun, herkes gecikmiş tatlandırma sanatına hakim olabilir.Umarım yukarıdaki ipuçları size yardımcı olacaktır ve bunun size nasıl yardımcı olabileceğine dair belirli sorularınız varsa, aşağıdaki yorumlardan birini paylaşmaktan çekinmeyin.

fotoğraf kredisi: Photopin cc üzerinden Bobbie

Videoyu izle: En İyi 10 Gelişmiş Film Anları

Popüler Mesajlar

Kategori Yatırım, Sonraki Makale

Bir Roth IRA için Çok Fazla Kazanın? Saçmalık!
Yatırım

Bir Roth IRA için Çok Fazla Kazanın? Saçmalık!

Roth IRA katkısı yapmak için çok fazla para kazanıyor musunuz? IRS kurallarına göre, değiştirilmiş ayarlanabilir brüt geliriniz birden fazla olursa, Roth IRA katkısı yapmanız yasaktır: ortaklaşa evlenmek için 183.000 $, ya da tek bir kişi ya da hane reisi olarak başvuruyorsanız $ 125,000. Bu kategoriye girmek, bir Roth IRA katkısı olamaz, değil mi?
Devamını Oku
En İyi Roth IRA Oranları Nelerdir?
Yatırım

En İyi Roth IRA Oranları Nelerdir?

Sık sık finansal planlamacı olarak aldığım en sık sorulan sorulardan biri: “Roth IRA'nın en iyi oranları hangisi?”. Yakın bir saniyede geliyor, “Şu anda satın almak için en iyi stok hangisi?” Bu soruların her ikisi de son derece zor, eğer imkansız değilse, cevap vermek. Buna ek olarak, Roth IRA'lara ulaştığım soru neredeyse hiç mantıklı değil.
Devamını Oku
GFC 032'ye sorun: Nasıl 401 (k) Yelek Çalışıyor?
Yatırım

GFC 032'ye sorun: Nasıl 401 (k) Yelek Çalışıyor?

Burada, Emekli Planları hakkında, İyi Mali Kuruşlar hakkında çok konuşuyoruz, ama yeterince tartışmayacağımız emeklilik konusunun bir kısmı 401 (k) hak kazanıyor. Bütün planlara sahip değil, ama çoğu var. Bazılarının çok cömert bir işveren eşleşmesi var, bu da 401 (k) 'lık soruyu önemli kılıyor. Bir GFC okuyucusu sorusu şu soruyu sordu: “6 yıllık kademeli bir hakemlik programı olan bir 401 k Plan katılımcısıyım.
Devamını Oku