Yatırım

Gecikmiş Gratification Sanat Ustası Nasıl

Sağa doğru geldiğinde, finansal başarı için doğru anahtar nedir?

Anahtarın, iyi bir gelir elde edebilmek için yeterli pazarlanabilir yeteneklere sahip olduğunu iddia edebilirsiniz.

Ya da anahtarın aylık harcamalarınızı sürekli olarak takip etmektir. bütçe e-tablosu. Ya da anahtarın, yatırımların ins ve çıkışlarını öğrenmek olduğunu bile tartışabilirsiniz.

Ama gerçekten, bütün bunlar uzun vadeli finansal sağlığınız için çok önemli olsa da, her biri belirli bir özelliğe dayanıyor: Gratifikasyonu erteleme yeteneği.

Her şeyden öte, finansal başarının gerçek anahtarı olan ertelenmiş gecikme sanatı olduğunu savunuyorum.

Birçok dış faktör finansal sıkıntıya neden olabilirken, finansal zorluğa yol açabilecek ortak iç faktörlerden biri gecikmiş memnuniyetini takdir edememektir. Borç altında gömüldüyseniz, araç kredinizi ödemekle uğraşırken veya ipotek ödemede sorun yaşıyorsanız, uzun vadeli hedefler konusunda farklı bir perspektiften faydalanabilirsiniz.

Öyleyse, ertelenmiş tatlandırma sanatı nedir ve kendiniz nasıl elde edebilir (veya geliştirebilirsiniz)? Bunu derinlemesine inceleyelim:

1. Çocukların bakış açımızı şekillendirdikçe neler yaparız

Sonuçta, para ile ilgili fikirlerimiz, kişiliğimizin diğer pek çok yönü gibi, sıklıkla çocukluktan geliyor. Dışarıdaki insanların çeşitliliği ve geniş yaşam tarzları, paraya bakmanın birçok farklı yolunun olması sürpriz değil.

“Tatma spektrumu” boyunca, bazılarımız anlık tatmaya çok alışıktırlar ve diğerleri de (az da olsa) gecikmiş tatlandırmaya çok alışıktır. Eğer ikinci kategoriye girerseniz, o zaman amacınız şu anda şeylerden zevk almayı öğrenmek olabilir (başka bir yazı için bir konu).

Öte yandan, eğer erken yaşantı deneyimlerinizin sizi anında tatmin etmeyle daha rahat bir hale getirdiğini fark ederseniz, o zaman bir zorluğunuz vardır: uzun vadeli düşünmeye değer veren bir zihniyete doğru kullandığınız şeyden nasıl geçersiniz? uzun süreli hedefler. Gerçekten de (en azından hayatınızın bazı bölümlerinde) başarıya ulaşma gecikmesi. Bu kolay değil. Ama yapılabilir ve aşağıdaki ipuçları, bunu yapmanıza yardımcı olacaktır.

2. Çalıştığımız Değer Nedir? (Ve Vide Versa)

Değer verdiğimiz şeylerin, sonuçta çalıştığımız şeyler olduğu her zaman doğruydu. Profesyonel başarıya değer verirseniz, kariyerinizi başarıya ulaştırmak için çok çalışacaksınız. Akranlarınızın saygısına ve hayranlığına değer verirseniz, onaylarını kazanmak için çok çalışacaksınız. Ve eğer dostluğa değer verirseniz, çevrenizdekilerle arkadaşlıklar geliştirmeye çalışacaksınız.

Kısa vadeli tatminkarlığa değer veren ve mali sıkıntılar yaşayanlar için değer sisteminizin kendisini değiştirmek gerekir. Süreç, üst düzey değerlerinizi bilinçli olarak inceleyerek başlar, ancak aynı zamanda daha ayrıntılı bilgi almalı ve değerlerin günlük olarak nasıl ifade edildiğine bakmalısınız.

Örneğin, her hafta sonu alışverişe gidiyorsanız veya sık sık güzel restoranlarda akşam yemeği yemek yiyorsanız, bu eylemlerin ardındaki nedenlere bakmak gerekir. Zor bir iş haftasından sonra kendinizi ödüllendirmek için bir girişim mi? Arkadaşlarınızı etkilemek için bir yol mu?

Mevcut eylemlerinizin arkasındaki değerleri ve değerleri anladıktan sonra, değerlerinizi bilinçli olarak daha uzun vadeli bir görünüme kaydırmaya başlayıp başlayamayacağınızı görün.

3. Hayal Gecikmiş Gratification Destekler

Zihninizi değiştirmek için, cephaneliğinizdeki en güçlü araçlardan biri hayal gücünüz olacak. Çünkü uzun vadeli ödüller - tanım olarak - önünüzde değil. Aksine, onları aklınızda görebildiğiniz ve onları bir gün kavramak için gerçekçi bir beklenti yaratabildiğinizden onları görüp hissedebilirsiniz.

Ve komik olan şu ki, hayal gücünüzü bu şekilde kullanarak pratik yapabilirsiniz.

Akşam yemeği için bir restorana gitmek üzereyken, durun ve uzun vadeli hedefinizi hayal etmeye başlayın. Öğrenci kredileriniz ödenmiş olabilir. Parayı bir kenara koymak için erken emekli olmak için yeterli paraya sahip olabilir. Roth IRA sen gençken. Her neyse, onu olabildiğince tam olarak hayal edin - aklınıza gelen bu gelecekteki ödülün her detayından yararlanın. Daha sonra, evde yemeye ve restoranda yemek yerken mutfağınızda yemek kullanarak akşam yemeği yapmaya karar verin.

Ufak bir uygulama ile, anlık tatminden almaya alışık olduğunuz gelecekteki ödüllerinizi hayal ederek, aynı endorfin acelesini almaya başlayacaksınız.

4. Gelecek Ödülleri Nasıl Yapılır?

Hayal gücünüzü daha da güçlü hale getirmek için neden birkaç psikolojik hile kullanmıyorsunuz? Hedefinizin bir gün ev sahibi olmak olduğunu varsayalım, ancak peşinat. İşte yapabilecekleriniz: Dergilerden evlerin fotoğraflarını bir parça kağıda veya kartona koyarak bir kolaj oluşturun. Her gün göreceğiniz evinizde bir yere koyun.

Aynı zamanda eski bir kavanoz alın ve “Yeni Konut Fonu” yazan büyük bir etiket yazın. Günlük hayatınızda uzun vadeli hedefinize para kazandıran bir karar verdiğinizde, parayı kavanoz (ve bankaya bir sonraki seyahatiniz sırasında banka hesabınıza yatırın).

Eğer birini kullanırsanız harika çevrimiçi çek hesapları ve / veya bir akıllı telefonunuz var, bu da daha kolay olabilir çünkü depolamayı dijital olarak ve hemen yapabilirsiniz. Her iki durumda da, bu alışkanlık uzun vadeli hedefinizi daha somut hale getirecek ve bununla daha fazla motive olacaksınız.

Parayla şimdiki ilişkiniz ne olursa olsun, herkes gecikmiş tatlandırma sanatına hakim olabilir.Umarım yukarıdaki ipuçları size yardımcı olacaktır ve bunun size nasıl yardımcı olabileceğine dair belirli sorularınız varsa, aşağıdaki yorumlardan birini paylaşmaktan çekinmeyin.

fotoğraf kredisi: Photopin cc üzerinden Bobbie

Videoyu izle: En İyi 10 Gelişmiş Film Anları

Popüler Mesajlar

Kategori Yatırım, Sonraki Makale

Paranızı Borsada Nasıl Çoğaltırsınız (Risksiz!)
Yatırım

Paranızı Borsada Nasıl Çoğaltırsınız (Risksiz!)

Dolar ve sentlerin başka bir baskısının zamanı geldi. Sorularınızdan birini cevapladığım yer burası. Bir sorunuz varsa, blogdaki iletişim formunu kullanın ya da Facebook Fanpage'ımı kullanın. Makalelerinizden birini Google üzerinden inceledim ve yatırım getirisini en üst düzeye çıkarmak için ilk kez yatırımcının ne yapması gerektiği konusundaki düşüncelerinizi sormak istedim.
Devamını Oku
GFC 009 - Ortalama Joe için 3 Para Stratejisi sorun
Yatırım

GFC 009 - Ortalama Joe için 3 Para Stratejisi sorun

Bir başka hoşgeldin GFC'ye hoş geldiniz! Cevaplamak istediğiniz bir sorunuz varsa, buradan isteyebilirsiniz. Sorularınız GFC TV'de veya GFC Podcast'da yayınlanıyorsa, en çok satan kitabımın, Maliye Askerliğinin ve 50 ABD doları Amazon hediye kartının bir kopyasının şanslı alıcısısınız. Peki ne bekliyorsun? Sorunuzu şimdi sorun!
Devamını Oku
Riskin Yeniden Düşünme Zamanı Nedir?
Yatırım

Riskin Yeniden Düşünme Zamanı Nedir?

Günümüzün çalkantılı piyasa ikliminde riskten söz ediyorsanız, çoğu insan muhtemelen hızla daralan yatırım hesaplarını düşünür. Ancak gerçekte, yatırım riski birçok şekli alır ve her biri finansal hedeflerinizi nasıl sürdürdüğünüzü etkileyebilir. Yatırım riskini ele almanın anahtarı, finansal planlayıcınızın yardımıyla, tabii ki nasıl idare edeceğinizi öğrenmektir.
Devamını Oku
Emeklilik için 401k yeterli mi?
Yatırım

Emeklilik için 401k yeterli mi?

Transkripsiyon aşağıdaki gibidir: Herkese merhaba, bu Goodfinancialcents.com'dan Jeff Rose. Bugün sık sık karşılaştığım ortak bir soru hakkında biraz konuşacağım. Bu soru şu: Başarılı bir emekliliğe sahip olmak için sadece 401 bin kişiye mi sahip olmak yeterli? Çok iyi bir soru çünkü bir çok insanın merak ettiği, yeterince biriktirdiğimi mi?
Devamını Oku