Yatırım

Gecikmiş Gratification Sanat Ustası Nasıl

Sağa doğru geldiğinde, finansal başarı için doğru anahtar nedir?

Anahtarın, iyi bir gelir elde edebilmek için yeterli pazarlanabilir yeteneklere sahip olduğunu iddia edebilirsiniz.

Ya da anahtarın aylık harcamalarınızı sürekli olarak takip etmektir. bütçe e-tablosu. Ya da anahtarın, yatırımların ins ve çıkışlarını öğrenmek olduğunu bile tartışabilirsiniz.

Ama gerçekten, bütün bunlar uzun vadeli finansal sağlığınız için çok önemli olsa da, her biri belirli bir özelliğe dayanıyor: Gratifikasyonu erteleme yeteneği.

Her şeyden öte, finansal başarının gerçek anahtarı olan ertelenmiş gecikme sanatı olduğunu savunuyorum.

Birçok dış faktör finansal sıkıntıya neden olabilirken, finansal zorluğa yol açabilecek ortak iç faktörlerden biri gecikmiş memnuniyetini takdir edememektir. Borç altında gömüldüyseniz, araç kredinizi ödemekle uğraşırken veya ipotek ödemede sorun yaşıyorsanız, uzun vadeli hedefler konusunda farklı bir perspektiften faydalanabilirsiniz.

Öyleyse, ertelenmiş tatlandırma sanatı nedir ve kendiniz nasıl elde edebilir (veya geliştirebilirsiniz)? Bunu derinlemesine inceleyelim:

1. Çocukların bakış açımızı şekillendirdikçe neler yaparız

Sonuçta, para ile ilgili fikirlerimiz, kişiliğimizin diğer pek çok yönü gibi, sıklıkla çocukluktan geliyor. Dışarıdaki insanların çeşitliliği ve geniş yaşam tarzları, paraya bakmanın birçok farklı yolunun olması sürpriz değil.

“Tatma spektrumu” boyunca, bazılarımız anlık tatmaya çok alışıktırlar ve diğerleri de (az da olsa) gecikmiş tatlandırmaya çok alışıktır. Eğer ikinci kategoriye girerseniz, o zaman amacınız şu anda şeylerden zevk almayı öğrenmek olabilir (başka bir yazı için bir konu).

Öte yandan, eğer erken yaşantı deneyimlerinizin sizi anında tatmin etmeyle daha rahat bir hale getirdiğini fark ederseniz, o zaman bir zorluğunuz vardır: uzun vadeli düşünmeye değer veren bir zihniyete doğru kullandığınız şeyden nasıl geçersiniz? uzun süreli hedefler. Gerçekten de (en azından hayatınızın bazı bölümlerinde) başarıya ulaşma gecikmesi. Bu kolay değil. Ama yapılabilir ve aşağıdaki ipuçları, bunu yapmanıza yardımcı olacaktır.

2. Çalıştığımız Değer Nedir? (Ve Vide Versa)

Değer verdiğimiz şeylerin, sonuçta çalıştığımız şeyler olduğu her zaman doğruydu. Profesyonel başarıya değer verirseniz, kariyerinizi başarıya ulaştırmak için çok çalışacaksınız. Akranlarınızın saygısına ve hayranlığına değer verirseniz, onaylarını kazanmak için çok çalışacaksınız. Ve eğer dostluğa değer verirseniz, çevrenizdekilerle arkadaşlıklar geliştirmeye çalışacaksınız.

Kısa vadeli tatminkarlığa değer veren ve mali sıkıntılar yaşayanlar için değer sisteminizin kendisini değiştirmek gerekir. Süreç, üst düzey değerlerinizi bilinçli olarak inceleyerek başlar, ancak aynı zamanda daha ayrıntılı bilgi almalı ve değerlerin günlük olarak nasıl ifade edildiğine bakmalısınız.

Örneğin, her hafta sonu alışverişe gidiyorsanız veya sık sık güzel restoranlarda akşam yemeği yemek yiyorsanız, bu eylemlerin ardındaki nedenlere bakmak gerekir. Zor bir iş haftasından sonra kendinizi ödüllendirmek için bir girişim mi? Arkadaşlarınızı etkilemek için bir yol mu?

Mevcut eylemlerinizin arkasındaki değerleri ve değerleri anladıktan sonra, değerlerinizi bilinçli olarak daha uzun vadeli bir görünüme kaydırmaya başlayıp başlayamayacağınızı görün.

3. Hayal Gecikmiş Gratification Destekler

Zihninizi değiştirmek için, cephaneliğinizdeki en güçlü araçlardan biri hayal gücünüz olacak. Çünkü uzun vadeli ödüller - tanım olarak - önünüzde değil. Aksine, onları aklınızda görebildiğiniz ve onları bir gün kavramak için gerçekçi bir beklenti yaratabildiğinizden onları görüp hissedebilirsiniz.

Ve komik olan şu ki, hayal gücünüzü bu şekilde kullanarak pratik yapabilirsiniz.

Akşam yemeği için bir restorana gitmek üzereyken, durun ve uzun vadeli hedefinizi hayal etmeye başlayın. Öğrenci kredileriniz ödenmiş olabilir. Parayı bir kenara koymak için erken emekli olmak için yeterli paraya sahip olabilir. Roth IRA sen gençken. Her neyse, onu olabildiğince tam olarak hayal edin - aklınıza gelen bu gelecekteki ödülün her detayından yararlanın. Daha sonra, evde yemeye ve restoranda yemek yerken mutfağınızda yemek kullanarak akşam yemeği yapmaya karar verin.

Ufak bir uygulama ile, anlık tatminden almaya alışık olduğunuz gelecekteki ödüllerinizi hayal ederek, aynı endorfin acelesini almaya başlayacaksınız.

4. Gelecek Ödülleri Nasıl Yapılır?

Hayal gücünüzü daha da güçlü hale getirmek için neden birkaç psikolojik hile kullanmıyorsunuz? Hedefinizin bir gün ev sahibi olmak olduğunu varsayalım, ancak peşinat. İşte yapabilecekleriniz: Dergilerden evlerin fotoğraflarını bir parça kağıda veya kartona koyarak bir kolaj oluşturun. Her gün göreceğiniz evinizde bir yere koyun.

Aynı zamanda eski bir kavanoz alın ve “Yeni Konut Fonu” yazan büyük bir etiket yazın. Günlük hayatınızda uzun vadeli hedefinize para kazandıran bir karar verdiğinizde, parayı kavanoz (ve bankaya bir sonraki seyahatiniz sırasında banka hesabınıza yatırın).

Eğer birini kullanırsanız harika çevrimiçi çek hesapları ve / veya bir akıllı telefonunuz var, bu da daha kolay olabilir çünkü depolamayı dijital olarak ve hemen yapabilirsiniz. Her iki durumda da, bu alışkanlık uzun vadeli hedefinizi daha somut hale getirecek ve bununla daha fazla motive olacaksınız.

Parayla şimdiki ilişkiniz ne olursa olsun, herkes gecikmiş tatlandırma sanatına hakim olabilir.Umarım yukarıdaki ipuçları size yardımcı olacaktır ve bunun size nasıl yardımcı olabileceğine dair belirli sorularınız varsa, aşağıdaki yorumlardan birini paylaşmaktan çekinmeyin.

fotoğraf kredisi: Photopin cc üzerinden Bobbie

Videoyu izle: En İyi 10 Gelişmiş Film Anları

Popüler Mesajlar

Kategori Yatırım, Sonraki Makale

Illinois için 529 Kolej Tasarruf Planı Seçenekleri
Yatırım

Illinois için 529 Kolej Tasarruf Planı Seçenekleri

5/18/2012 Güncelleme: Bu yazıyı yazdığımdan beri şimdi 3 oğlum var - vay! Ayrıca, Illinois devlet vergi oranlarını artırdı - çift vay !! Bright Directions, onların yatırım fonu tekliflerinde bazı iyileştirmeler yaptı ve o zamandan beri bütün 529 planımı transfer ettim. (Transfer edilen herhangi bir devlet planı için bir defaya mahsus bir vergi indirimi alırsınız).
Devamını Oku
Hamur Atma Final Sonuçlarınızı Büyütün
Yatırım

Hamur Atma Final Sonuçlarınızı Büyütün

Grow Your Dough Throwdown'un bittiğine inanamıyorum! Heyecan verici bir yolculuk oldu ve keşke sonuçların paylaşılması için heyecanlandığımı söyleyebilseydim. Ne yazık ki, portföyüm onun poposunu aldı, diğer yandan eşimin portföyü oldukça iyi geçti. Aslında, bence herkes kıçımı tekmeledi. Oh iyi; hayat devam ediyor… Heyecan verici olan şey, Grow Your Dough Down Down 2.
Devamını Oku
Emeklilik Yaşınızı Belirleme
Yatırım

Emeklilik Yaşınızı Belirleme

Bu, bir yaşam için çalışan herkesin kariyerlerinde bir noktada düşündüğü bir şeydir; ne zaman emekli olacağım? Ancak, birçok kişi bu düşünceyi dikkate alsa da, aslında emeklilikleri için daha az sayıda insan hazırlanmaktadır. Uygun emeklilik planına sahip olmamak, insanları korkunç bir duruma çok çabuk sokabilir ve birçok insanın çok geç olana kadar fark etmediği bir şeydir.
Devamını Oku
Yüksek Getiri için 14 En İyi Düşük Riskli Yatırımlar
Yatırım

Yüksek Getiri için 14 En İyi Düşük Riskli Yatırımlar

Artan yaşama maliyeti ile, ister yatırım isterse 10.000 dolar ya da 100.000 dolar olsun. Ve açıkçası, bizim kazanılmış dolarlarımıza yatırım yaptığımızda, az riskli olurken yüksek getiri elde etmek istiyoruz. Mümkün? Şey, bir noktaya. Getiri açısından, diğerlerine göre daha düşük riskli yatırımlar vardır, ancak istediğiniz daha yüksek getiri, kabul etmek için daha fazla risk kesinlikle doğrudur.
Devamını Oku