Borç

GFC 013'e Sorun - Boşanma Sonrası Borçla Nasıl Karşılaşılır?

Her ne kadar bazen yüksek borcu kendi kendini yaratan bir yara olarak düşünürsek de, çoğu zaman böyle değildir.

Borç, boşanmanın ardından ortak bir sorundur.

Ve bazen bile boşanmanın sebebi!

Boşanma sonrası borcunu nasıl ele alıyorsun?

Bu konu Mike'dan bir Ask GFC sorusundan ilham aldı:

“Jeff, Check-in yaptığınız için teşekkürler. Bir anım olduğunda web sitenizi daha fazla kontrol edeceğim. Borcunu ödemek ve mallarımı daha iyi sıralamakla ilgileniyorum. Son zamanlarda boşandım ve şimdi aşırı miktarda borçla uğraşıyorum. Bununla nasıl başedeceğime dair herhangi bir önerin var mı? Sitenizi yardım için de kontrol edeceğim. “-Mike

Hiç boşanmadım, ama borçla ilgili bir iki şey biliyorum, ve sebep ne olursa olsun, çözüm her zaman temelde aynı. Boşanma sonrası borcun ne kadar karmaşık hale gelmesi, genellikle birtakım duygusal bağlar ve özel durumlar ile ortaya çıkmasıdır. Örneğin, eski eşinizin yaratmaya yardım ettiği borçları ödeyemediniz. Bazıları boşanma ile gelen büyük yasal maliyetlerden olabilir. Ve tabii ki, başarısız bir ilişkiden olumsuz bir tutum.

Bu duygusal ekler yoluna girebilir, ama bu sizin amacınıza yardımcı olmaz. Bununla birlikte, iyi bir borç geri ödeme stratejisi olacaktır ve bu, burada odaklanacağımız şeydir.

Boşanma Sonrası Borçları ile Gelen Değişkenler

Mike boşanma konusunda herhangi bir ayrıntıya girmez, ancak borç ödeme sürecini zorlaştıran özel mali hususlar olabilir. Örneğin, çocuk nafakası ve nafaka sıkça söz konusudur ve çocukların hemen hemen hepsinin karıştığı durumlarda. Bu, nakit akışını azaltan ve özellikle borç ödemeyi zorlaştıran ek bir mali yük yaratır.

Bunu yapmam - Mike yapmasa bile - çünkü bu boşanma ile ilgili yerleşimlere ödeme yapıp yapmamanız borç ödeme stratejisinin zamanlaması üzerinde ciddi bir etkiye sahip olabilir. Elbette önemli olsun ya da olmasın, ödemeleri kabul eden vesayetçi ebeveyniniz olup olmadığına ya da bu ödemeleri yapan gayri-resmi ebeveyne bağlıdır.

Nafaka için nafaka ve nafakanın alınması söz konusu olan eş için bir endişe teşkil etmediğinden, bu ödemeleri yapan eşin üzerindeki etkisine odaklanalım.

Nafaka ve nafaka rutin olarak gelirinizin bir yüzdesi olarak hesaplanır. Sahip olduğunuz kaç çocuğa ve ayrıca emekli ebeveynin gelirine bağlı olarak, ödemeler sakat kalabilir.

Çocukların Geleceğine Göre: Princeton Üniversitesi'nde Woodrow Wilson Kamu ve Uluslararası İlişkiler Okulu ve Brookings Enstitüsü İşbirliği, “Bir çocuk için verilecek ödül tutarı, hapsedilmemiş ebeveynin brüt gelirinin% 17'si, iki çocuk için% 25, ​​üç çocuk için% 29, dört çocuk için% 31 ve beş veya daha fazla çocuk için% 34'dür”. Bu, çocuk desteğini hesaplamak için kullanılan birkaç yöntemden sadece biridir ve bu durum eyaletten eyalete değişir.

Büyük çocuk destek ödemeleri boşanmanızın bir parçasıysa ve gelirinizin önemli bir kısmını alıyorsa, doğal olarak borçtan kurtulmanız daha uzun sürer. Aylık çocuk nafakası ve nafaka ödemeleri, doğrudan borçlarınızı ödeme kabiliyetinizle rekabet eder. Borçlarınızı 10 yıl gibi uzun bir süre için ödemek yerine, beşe karşı ödeme yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Çocuk desteği veya nafakanın özellikle yüksek olduğu olağanüstü durumlarda, çocuklarınız kurtarılana kadar borç ödeme planınızı iptal etmeniz gerekebilir ve artık çocuk destek ödemeleri yapmanız gerekmez.

Emekliliğinize Para Yatırmaya Devam Edeceğinizden Emin Olun

Bu, borcunu ödeme yolunda potansiyel bir sapma haline gelir. Boşanma davaları genellikle emeklilik varlıklarının eski eşler arasında bölündüğü “QDRO” olarak adlandırılan Nitelikli İç İlişkiler Düzeni'ni içerir. Bu, iki eşin emeklilik varlıklarında büyük bir fark olduğunda çok yaygındır.

Örneğin, bir eşin emeklilik varlıklarında 200.000 dolar, diğerinin 50.000 dolar olması durumunda, mahkeme büyük olasılıkla oyun sahasını düzleştirecektir. Bir eşin, emeklilik varlıklarında diğerinden 150.000 dolar daha fazla olması nedeniyle, mahkeme, bu yarısını - 75.000 $ - diğer eşe devredilebileceğini emredebilir.

Emeklilik varlıklarının bu transferi için herhangi bir vergi etkisi yoktur, ancak ödeme yapan eşiniz varsa emeklilik tasarrufunuzu azaltabilir. Bu, geri ödemeniz gereken başka bir “borç” olabilir - Kendine.

Bütün katkıları ek katkılarla telafi etmeye çalışmak pratik olmayabilir, ancak borçtan kurtulmaya çalışırken emekli olmanıza devam etmeyi planlamanız gerekir.

Emeklilik fonuna devam etmek özellikle önemlidir çünkü bir gün çocuğunuz destek ve nafaka ödemeleri sona erecek ve borçlarınız kaybolacaktır. Ve olduğunda, sahip olmanız gerekir bir şey diğer tarafta seni bekliyor.

Her ne kadar emeklilik katkılarını ortadan kaldırmak ve tüm ekstra paranızı borç altına almak cazip gelse de, bunu yapmak sizi emeklilik için hazırlıksız bırakabilir. Çocuklarınızın çoğalmasıyla emeklilik yaşınıza oldukça yakın olacaksanız ve emeklilik için hazırlanma süresinin kısa olması durumunda bu özellikle önemli bir husustur.

Bu zor bir dengeleme eylemidir, ancak borcunuzu öderken emekliliğinizi finanse etmeye devam etmeniz konusunda kasıtlı olmalısınız.

Şimdi, bu Borçları Ödeme Hakkında…

Biliyorum - bu noktaya asla ulaşamadığımız gibi görünüyordu! Ancak boşanma sonrası borcunu ödemek çok daha karmaşık bir süreçtir. Çocuk nafakası veya nafaka ödeyerek ve emekliliğinizi finanse ettikten sonra, borçlarını ödemek için ne kaldı? Sonuçta, hala zorundasın kendi hayatını da yaşa ve bununla birlikte başka bir harcama bütünü getirecek.

Bu yüzden daha uzun vadeli borç ödeme ufkuna sahip olmanın daha önce önerilebileceğini önerdim. Yüksek gelirli bir oyuncu olmadığınız sürece ve çok küçük bir yüzdeyle yaşayamazsanız, tüm finansal yükümlülüklerinizi karşılamak için ciddi bir dengeleme eylemi olacaktır. (Sana zaten boşandığını söylemek zorundayım!)

Bu senaryoda, borcunu ödemenin son olarak ölü olduğu dört ayrı finansal yükümlülüğü önem sırasına göre öngörebilirsiniz:

  1. Çocuk nafakası veya nafaka ödemesi (bunu yapmazsanız hapis cezasına çarptırılabilir),
  2. Emeklilik planınızı finanse etmek (eğer bunu yapmazsanız sonuçta kırılabilir),
  3. Kendi yaşam masraflarını ödemek için, ve sonunda
  4. Borcunu ödemek

Bu borç ödeme çabası için çok az bırakabilir. Bu yüzden boşanmadan sonra borçtan kurtulmak gerçekten uzun vadeli bir süreçtir. Ama nihayetinde zaman senin tarafında olacak. İşte demek istediğim…

Boşanma mahkemesinden yeni çıkmışsanız, borçlarınızdaki asgari aylık ödemelerinizi karşılamak için yapabileceğiniz her şey olabilir. Zaman geçtikçe ve nakit akışını daha iyi yönetebildiğiniz sürece, her borç için asgari tutardan daha fazla ödeme yapmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca, bir borç ödeme stratejisi kullanmayı da düşünebilirsiniz. borç kartopu En küçük borcunuzu ilk önce ödediğinizde, tüm borçlar nihayet ödenene kadar bir sonraki en küçük borca ​​geçin.

Ancak, çocuk nafakası veya nafaka öderken borcunuzun tamamen tükenemeyeceğini de görebilirsiniz. Bu durumda, en iyi strateji, borçlarınızı en aza indirerek, destek ödemeleri sona erene kadar, daha sonra tüm ekstra borçlarınızı borçlara bırakabilirsiniz.

Bu noktada iyi bir strateji, borçlarınız üzerinde nafaka ödemeleri veya nafaka ödemeleri ile eşdeğer olan ek ödemeler yapmak olacaktır. Bu, destek ödemeleri sona erdikten sonra borcunuzu hemen almanızı sağlar.

Bazı borçlardan “çözüm” den bahsetmediğime dikkat, borç konsolidasyonu yapmak veya ev kredisi kredisi almak gibi mi? Yapmamam için iyi sebepler var. Her ikisi de, gerçekten bir borç ödemeden bir kazıktan diğerine hareket etme meselesidir. Ve çoğu zaman bir ev boşanmada kaybolur, bu yüzden ev öz sermayesi için güvenlik yoktur. Ailenizden bir kredi alabilirsiniz, ancak parayı yıllarca ödeyemeyeceğinizi bilerek bunu yapmak ister misiniz?

Borçtan çıkmak, normal şartlarda yeterince sağlamdır. Ama boşanmadan sonra borçtan kurtulmaya çalışmak ciddi anlamda karmaşık olabilir. Mike, tavsiyem bir stratejiye yerleşmek ve büyük bir sabrın gelişmesini sağlamak. Bir gecede olmayacak, ama uzun vadede kararlı iseniz olacak.

Popüler Mesajlar

Kategori Borç, Sonraki Makale

Prosper Kredilerini Anlamak
Borç

Prosper Kredilerini Anlamak

Bankanızdan borçlanmayı nasıl engelleyeceğinizi öğrenmek ister misiniz? İnternet, bankalar gibi geleneksel kaynakları kullanmadan kredinin alınabileceği yeni bir ortam yarattı. Düzinelerce eşler arası (P2P) kredi verenler, genellikle bankalar aracılığıyla elde edilenden daha elverişli koşullara sahip olan borç alanlarına kredi teklif ederek internete yayılmışlardır.
Devamını Oku
Paranızda Master Siz Will: Finansal Jedi Ustası Nasıl Olunur?
Borç

Paranızda Master Siz Will: Finansal Jedi Ustası Nasıl Olunur?

Uzakta bir galakside çok uzun zaman önceydi… Evrendeki adaleti ve barışı korumak için tam anlamıyla eğitilmiş mistik bir şövalyelik düzeni vardı. Kendilerine Jedi diyorlardı. Bugün sana paranı nasıl finanse edeceğinizi öğreteceğim - bir Jedi gibi. Endişelenme, akıllısın. Başaracaksın. Öyleyse eopie'ye atlayın - ya da tercih ederseniz tauntaun - ve kendinizi uzun bir yolculuğa hazırlayın.
Devamını Oku
Lisede Öğrenim İstedik Toplam 7 Kişisel Finans Dersi
Borç

Lisede Öğrenim İstedik Toplam 7 Kişisel Finans Dersi

Şimdi ne bildiğini düşün, lisede geri dönüşü biliyordun. Ne kadar iyi olursun? Lisedeyken para, bütçeleme veya yatırım hakkında hiçbir şey öğrenmedim. Şu an bir finansal planlamacı olmama rağmen, üniversitemizin küçük yılına kadar finansal temelleri pek öğrenmedim. Çılgın olan şey, bir noktada finansal bir temel dersi aldım.
Devamını Oku
GF ¢ 060: Top Para Hatalar Askeri Üyeler Yapmak
Borç

GF ¢ 060: Top Para Hatalar Askeri Üyeler Yapmak

Http://traffic.libsyn.com/goodfinancialcents/GFC_060.mp3 9 yıldır orduya girdim, birçok askeri üyenin aptalca para hataları yaptıklarını gördüm. Heck, kendime bolca suçlu bulundum! Forbes'ın da katkıları olan ve harika bir blogu olan WorkableWealth'e sahip bir CFP®, Mary Beth Storjohann tarafından röportaj yapma ayrıcalığına sahiptim.
Devamını Oku