Maliye

Bir şey satın almadan önce kendinize sormanız gereken 5 soru

Sıklıkla, bir şey alırız, onu “ihtiyacımız” olduğundan emin oluruz, sadece tekrar kullandığımız bir şey olmadığını veya gerçekten ihtiyacımız olduğunu bulmak için.

Bir şey satın almadan önce, gerçekten ihtiyacınız olduğunu ve uzun vadeli finansal önceliklerinize uyulduğunu tespit etmek iyi bir fikirdir.

“İhtiyacınız olan” bir şey satın almadan önce, bir adım geri atın ve bu ürünü gerçekten satın almanız gerekip gerekmediğini belirleyin.

Kendinize sormanız gereken 5 soru: dürüstçe cevap verin:

1. Gerçekten Affedebilir miyim?

Öncelikle, ürün için gerçekten paranızın olup olmadığını belirlemeniz gerekir. Gerçekten bunu karşılayabilir misin? Satın alma işleminin borca ​​girmeyeceğinden emin olmalısınız. Ek olarak, bu ürün için harcadığınız parayı, satın almak isteyebileceğiniz başka bir şeyden veya gerçekten ihtiyacınız olan bir şeyden kaçınmak istemezsiniz. Satın almadan önce öğenin gerçekten uygun olduğundan emin olun.

2. Bununla ne yapacağım?

Satın alma için planlarınız neler? Hayatında ne yapacağını düşün. Sahip olduğunuz belirli bir hedefi iletebilecek misiniz? Maddeyi kullanmak genel yaşam kalitenize katkıda bulunacak mı? Ürün için planlarınızı düşünün ve kullanımı için gerçekçi bir plan düşünün.

3. Ne Sıklıkta Kullanacağım?

Ardından, öğeyi ne sıklıkta kullanacağınızı belirleyin. Bir kereden fazla iki kez kullanma olasılığınız olan bir şey satın alıyorsanız, satın alma işlemini tamamlamak genellikle mantıklı değildir. Bir kerelik kullanım için ihtiyacınız olan şeyleri elde etmenin başka yolları da vardır.

Bir şeyi ne sıklıkla kullanacağınız konusunda dürüst olun.

Her gün bir kahve makinesini gerçekten kullanabilirsiniz, bu nedenle, sadece birkaç kez kullanabileceğiniz ve sonra bir kenara bırakabileceğiniz bir karıştırıcı satın almak yerine bir tane almak daha mantıklıdır. Bir koşu bandından üst düzey çapraz eğiticilere yeni bir kitaba kadar, ne sıklıkta kullanılacağını düşünün. Muhtemelen fazla kullanmayacağınız eşyaları almayın.

4. Gerçekten Bilmek İstermiyim?

Bu satın alma işlemini neden yapmak istediğinizi öğrenin. Motiflerinizi inceleyin. İstediğin için ürünü almak istiyor musun? Yoksa birini etkilemeye mi çalışıyorsun? Birçoğumuz bir şey istediğimizi düşünüyoruz, gerçekten istediğimiz şey arkadaş ve aile önünde iyi görünmek. Bir şey satın almadan önce, ciddi bir şekilde düşünün.

Öncelikle bir satın alma yapıyorsanız, bunu “yapmalısınız” diye düşündüğünüzden ve bunu gerçekten istediğinden değil, ya da hayatınızı daha iyi hale getireceğine inanıyorsanız, o zaman yeniden düşünün.

5. Ödünç alabilir miyim?

Öğe çok fazla kullanmayacağınız bir şey ise ve özellikle sahip olmadığınız bir şey değilse, ödünç almak buna değer olabilir. Bir şey ödünç alabilirseniz, satın almanız mantıklı değildir - özellikle ücretsiz olarak veya düşük bir maliyetle ödünç alabilirseniz. Bir kitaptan hoşlanıp hoşlanmayacağınızdan emin değilseniz, önce kütüphaneden kontrol edin. Fazla kullanmadığınız elektrikli aletler alın. Bir şeyin çekilmesi gerektiğinde (ki çoğu zaman değil), ailemin minibüsünü ödünç alıyoruz.

Bir şey satın almadan önce tekrar düşünmek için zaman ayırın. Her şeye rağmen onu satın almanıza gerek yok.

Videoyu izle: Hayatta Başarılı Olmak İçin Kendinizi Sorunuz 10 Soru (Anlatım)

Popüler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

" width="370" height="280" alt="Spor Salonu Üyeliği Buna Değer mi?"/>
Maliye

Spor Salonu Üyeliği Buna Değer mi?

Geçmişte para biriktirmek için spor salonu üyeliklerini kestik. Bir noktada oturma odamızın bir bölümünü ev spor salonuna dönüştürmeye karar verdik, böylece uygun bir şekilde çalışabilirdik. Bu doğru olsa da, kendi başıma çalışmak için çok motive olmadığımı fark ettim. Beni yanlış anlamayın, bir ev jimnastik salonuna sahip olmaktan hoşlanıyorum, ancak spor salonuna üyeliğim varsa, özellikle de bir egzersiz ortağım olsaydı daha tutarlı olurum.
Devamını Oku
13 En İyi Drop Shipping Tedarikçiler
Maliye

13 En İyi Drop Shipping Tedarikçiler

Dolayısıyla, çevrimiçi bir şey satmak istiyorsunuz, ancak envanteriniz için depolama alanınız veya satılan her bir öğenin gönderilme zamanı yok. Damla nakliye tedarikçileri girin. Damla nakliye ile, ürünü fiziksel ürüne dokunmak zorunda kalmadan çevrimiçi satıyorsunuz. Ayrıca, alıcıyı bir tedarikçi ile bağlayarak her satıştan bir komisyon kazanırsınız.
Devamını Oku
Küresel Test Piyasası Değerlendirmesi
Maliye

Küresel Test Piyasası Değerlendirmesi

Herkesin cebinde biraz fazla para olması ister. Boş paraya sahip olmak her zaman güzeldir, ancak herkes yarı zamanlı bir iş yapamaz. Çoğu insan daha fazla iş için ayırmak için fazla zamana sahip değildir. İnternet sayesinde, biraz daha fazla para kazanmak için düzinelerce saatinizin olması gerekmiyor.
Devamını Oku
Lucktastic bir aldatmaca mı yoksa yasal mı?
Maliye

Lucktastic bir aldatmaca mı yoksa yasal mı?

Anında kazanma oyunları online oynamaktan hoşlanır mısınız? Eğer öyleyse, muhtemelen ücretsiz anında kazanmak kazı kazan kartları sunan Lucktastic uygulamasında tökezlediniz! Lucktastic bir aldatmaca mı? Bu Lucktastic incelemesi, tüm sorularınızı yanıtlar, böylece bilinçli bir karar verebilirsiniz. Birçok anlık kazan oyunu dolandırıcılığı vardır, ancak Lucktastic 220.000'den fazla kazanan ile yasal bir uygulamadır ve sürekli olarak # 1 yaşam tarzı uygulamalarından birine sahiptir!
Devamını Oku