Maliye

Bir şey satın almadan önce kendinize sormanız gereken 5 soru

Sıklıkla, bir şey alırız, onu “ihtiyacımız” olduğundan emin oluruz, sadece tekrar kullandığımız bir şey olmadığını veya gerçekten ihtiyacımız olduğunu bulmak için.

Bir şey satın almadan önce, gerçekten ihtiyacınız olduğunu ve uzun vadeli finansal önceliklerinize uyulduğunu tespit etmek iyi bir fikirdir.

“İhtiyacınız olan” bir şey satın almadan önce, bir adım geri atın ve bu ürünü gerçekten satın almanız gerekip gerekmediğini belirleyin.

Kendinize sormanız gereken 5 soru: dürüstçe cevap verin:

1. Gerçekten Affedebilir miyim?

Öncelikle, ürün için gerçekten paranızın olup olmadığını belirlemeniz gerekir. Gerçekten bunu karşılayabilir misin? Satın alma işleminin borca ​​girmeyeceğinden emin olmalısınız. Ek olarak, bu ürün için harcadığınız parayı, satın almak isteyebileceğiniz başka bir şeyden veya gerçekten ihtiyacınız olan bir şeyden kaçınmak istemezsiniz. Satın almadan önce öğenin gerçekten uygun olduğundan emin olun.

2. Bununla ne yapacağım?

Satın alma için planlarınız neler? Hayatında ne yapacağını düşün. Sahip olduğunuz belirli bir hedefi iletebilecek misiniz? Maddeyi kullanmak genel yaşam kalitenize katkıda bulunacak mı? Ürün için planlarınızı düşünün ve kullanımı için gerçekçi bir plan düşünün.

3. Ne Sıklıkta Kullanacağım?

Ardından, öğeyi ne sıklıkta kullanacağınızı belirleyin. Bir kereden fazla iki kez kullanma olasılığınız olan bir şey satın alıyorsanız, satın alma işlemini tamamlamak genellikle mantıklı değildir. Bir kerelik kullanım için ihtiyacınız olan şeyleri elde etmenin başka yolları da vardır.

Bir şeyi ne sıklıkla kullanacağınız konusunda dürüst olun.

Her gün bir kahve makinesini gerçekten kullanabilirsiniz, bu nedenle, sadece birkaç kez kullanabileceğiniz ve sonra bir kenara bırakabileceğiniz bir karıştırıcı satın almak yerine bir tane almak daha mantıklıdır. Bir koşu bandından üst düzey çapraz eğiticilere yeni bir kitaba kadar, ne sıklıkta kullanılacağını düşünün. Muhtemelen fazla kullanmayacağınız eşyaları almayın.

4. Gerçekten Bilmek İstermiyim?

Bu satın alma işlemini neden yapmak istediğinizi öğrenin. Motiflerinizi inceleyin. İstediğin için ürünü almak istiyor musun? Yoksa birini etkilemeye mi çalışıyorsun? Birçoğumuz bir şey istediğimizi düşünüyoruz, gerçekten istediğimiz şey arkadaş ve aile önünde iyi görünmek. Bir şey satın almadan önce, ciddi bir şekilde düşünün.

Öncelikle bir satın alma yapıyorsanız, bunu “yapmalısınız” diye düşündüğünüzden ve bunu gerçekten istediğinden değil, ya da hayatınızı daha iyi hale getireceğine inanıyorsanız, o zaman yeniden düşünün.

5. Ödünç alabilir miyim?

Öğe çok fazla kullanmayacağınız bir şey ise ve özellikle sahip olmadığınız bir şey değilse, ödünç almak buna değer olabilir. Bir şey ödünç alabilirseniz, satın almanız mantıklı değildir - özellikle ücretsiz olarak veya düşük bir maliyetle ödünç alabilirseniz. Bir kitaptan hoşlanıp hoşlanmayacağınızdan emin değilseniz, önce kütüphaneden kontrol edin. Fazla kullanmadığınız elektrikli aletler alın. Bir şeyin çekilmesi gerektiğinde (ki çoğu zaman değil), ailemin minibüsünü ödünç alıyoruz.

Bir şey satın almadan önce tekrar düşünmek için zaman ayırın. Her şeye rağmen onu satın almanıza gerek yok.

Videoyu izle: Hayatta Başarılı Olmak İçin Kendinizi Sorunuz 10 Soru (Anlatım)

Popüler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

Ally Bank İnceleme - En İyi Online Bankası mısınız?
Maliye

Ally Bank İnceleme - En İyi Online Bankası mısınız?

Money Magazine geçtiğimiz günlerde Ally Bank'ı, mükemmel müşteri hizmetleri, düşük ücretler ve platformlarının kullanılabilirliğini gerekçe göstererek tüketiciler için “en iyi çevrimiçi banka” olarak adlandırdı. Ally Bank hakkındaki incelememiz hakkında daha fazla bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz. En iyi çevrimiçi banka için pazardaysanız, Ally Bank'ı deneyin. Kim 0 yapmayı sever.
Devamını Oku
Vergi Yapmak veya Turbo Vergi Kullanmak için Bir Muhasebeci Kiralamanız Gerekir mi?
Maliye

Vergi Yapmak veya Turbo Vergi Kullanmak için Bir Muhasebeci Kiralamanız Gerekir mi?

Bu asıl soru. Hangisi daha iyi: Vergi yapmak için bir muhasebeci kiralamak veya Turbo Vergi veya başka birçok vergi dosyalama programlarından birini kullanarak bunları kendiniz yapmak mı? Bu sorunun cevabı bir dizi faktöre bağlı olarak değişir. Her vergi durumu farklı olduğundan ve her birey farklı olduğundan, vergi dosyalama ihtiyaçlarınız için hangi yolun en yararlı olduğuna karar vermeden önce çeşitli soruları dikkate almanız gerekir.
Devamını Oku
Bugün Finansal olarak Uygun Olmanın 5 Kolay Yolu
Maliye

Bugün Finansal olarak Uygun Olmanın 5 Kolay Yolu

Finansal olarak uyum sağlamak için beklemek için bir sebep yok. Şu andan itibaren temiz bir kayrakla başlayabilir ve ilerlemeye başlayabilirsiniz. Finansal resminizi daha iyi hale getirmek ve mali hedeflerinize ulaşma yolunda başlamak için başlayabileceğiniz beş şey. 1. Tüketici borcunu ödemek Borç, zayıflatıcı olabilir.
Devamını Oku
Finansal Krizden Nasıl Kurtulur?
Maliye

Finansal Krizden Nasıl Kurtulur?

Epik bir aile tatili olması gerekiyordu. O kadar. Resim: Nashville, Tennessee'deki geçici kiracılığımıza yeni taşındık ve bir ara verdik. O zamanlar fark etmediğimiz en güzel şey, yeni okul bölgemizin “Fall Break” olarak adlandırdığı gerçeğiydi. Şimdi, Şükran Günü için okuldan ara verdik, ama bu özel kırılma, Ekim.
Devamını Oku