Yatırım

CrossFit'ten öğrendiğim 5 Finansal Ders

Bu yazı size www.wealthantomy.com'dan Ryan Michler'dan geliyor. Görünüşe göre Ryan, Crossfit'e olduğu gibi takıntılıdır. 2005’ten bu yana Irak’a konuşlandırıldığımda ve kesinlikle sevdiğimde Crossfit’i yapıyorum.

Genel uygunluğumu geliştirmeye yardımcı oldu ve ayrıca hayatımın diğer alanlarına olumlu etkide bulundu. Ryan, Crossfit'in onun fitness becerilerini nasıl geliştirdiğini ve önemli finansal dersleri nasıl öğrettiğini paylaştığında, blogda paylaşmayı bekleyemedim.

Ryan'ı girin…

Yıllarca tanıdığım bir müşterinin, birbirini göremediği bir yıl sonra benimle bir araya geldiğinde egzersiz yapmaya başlama zamanının geldiğine karar verdim.

Yaptığı ilk şey mi? Karnımı okşadı ve birbirimizi en son gördüğümüzden beri “küçük” bir kilo alacağımı söyledi.

O zaman bir şey yapmam gerektiğini biliyordum.

Ne kadar kilo vereceğime gerçekten emin değildim ama gece yarısı Dairy Queen gezileri ve haftanın hiçbir yerinde fiziksel olarak yokluğumdan daha iyi bir şey olacağını biliyordum (bilgisayar başında aerobik aktivite yazmayı denemediğiniz sürece).

2013 yılının Ekim ayında CrossFit'e başladım. O zamandan beri, 40 kilo verdim, enerjimi arttırdım, daha iyi bir ton hissediyorum ve çok daha iyi görünüyorum. En şaşırtıcı şeylerden biri hayatımın diğer alanlarında büyük gelişmeler gördüm.

Mali bağımlısı olduğum için, CrossFit'te öğrendiğim dersler ile finanse uygulanan ilkeler arasında bağlantılar olduğunu fark ettim.

İşte size daha fazla finansal bağımsızlık elde etmenize yardımcı olacak beş ders.

Başlamak Zor

Spor salonuna gitmek için saat 5: 30'da yataktan çıkmayı denedim ve başarısız oldum. Tekrar denedim ve başarısız oldum. Ama her gün denemeye devam ediyorum ve yavaş yavaş ama emin adımlarla kıçımı yataktan çıkarırken ve spor salonuna gittim. Bu noktada bir alışkanlık haline gelmiştir. Neredeyse erken kalkmak neredeyse garip.

Bu parayla da böyle. Borcunu ödemeye çalış ve yapamazsın. Acil bir durum için kurtarmaya çalışın ve parayı başka bir şeye harcamanıza karar verin.

Sadece başlangıçtaki zor kısmı hatırlıyorum. Amacınız borç ödemek, emeklilik için yatırım yapmak mı, yoksa o işi başlatmak, pes etme. Başarısız olursanız tekrar deneyin. Bir gün, artık denemenize gerek olmadığını anlayacaksınız. Dişlerinizi fırçalamak gibi bir alışkanlıktır.

Sonuçlar Zaman Almak

İlk birkaç haftada 15 kilo aldım. Ne kadar heyecan verici! Düşündüm,

“Adamım, bunu iki ay boyunca yapabilirim ve harika görünebilirim.”

Sonra üç hafta bana çarptı. Sonuçlarım motivasyonumla birlikte yavaşlamaya başladı. Halen kilo vermeye devam ettim ama orijinal hızımda değil.

Hayatın ve gerçekliğin vurulduğu kadar yavaşlamaya başlamak için büyük bir finansal hedefle hızlı yola çıktınız mı? Çok uzun bir süre önce, bir şey sizi korkutuyor-acil bir durum var, işinizi kaybedersiniz veya işinizde yavaş bir ay geçirirsiniz.

Hemen sonuçları göremeyebilirsiniz, ancak kendinize bir mola verin!

Son birkaç on yıl boyunca, şu an bulunduğunuz yere sizi götüren kötü finansal alışkanlıkları edinmiş olabilirsiniz. Onları aşmanın biraz zaman alacağını varsayarak gerçekçi olalım. Anında sonuçlara odaklanmadığınız ve bunun yerine sağlam finansal ilkeler ve alışkanlıklara odaklandığınız yolculukta çok daha mutlu olacaksınız.

Sizin Arkadaşlar Sabotaj Yapmaya Çalışacak

Bu sağlıklı parçaya başladığımda, arkadaşlarımın değerli bir şey yaptığımı ya da bilinçli ya da bilinçsizce beni bundan uzak tutmak istediğini fark etmeleri hiç de kolay değildi. Belki de statükoyu sürdürmek, ciddi çabalar gerektiren bir göreve çıkmaktan daha kolay olduğu için.

Ya da, belki de, bu rahatsızlıklar, onlara karşı çok sert savaşmaya çalışırken biraz daha belirgin hale geldi.

Her iki durumda da, senin etrafında neler olup bittiğini anla. Sağlık ya da zenginlik olsun, doğru yola başladığınızda, hedeflerinizi gerçekleştirmenizi engelleyen küçük şeyleri fark edeceksiniz. Seni büfeye götürmek isteyen ya da hafta sonu harcama çılgınlığına gitmek isteyen arkadaşlar gibi.

Ama yeni bulduğum sağlığımla birlikte olan arkadaşları da buldum! Bir Ragnar Relay takımında bulunmam istendi ve birkaç hafta içinde kilo vermeye meydan okumam istendi.

Kiminle ilişki kurman gerektiğini, kimin için bir şampiyon olacaksın, ve gerektiğinde sana küçük bir itme hakkı verecek olan kim olduğunu kabul et.

Sen Sabotaj Yapmaya Çalışacak

Tamam, arkadaşlarımız hakkında düşman olarak konuştuk, ama ya sen? Kendi en büyük düşmanın mı? Olduğumu biliyorum.

Oturup uzun bir günden sonra hiçbir şey yapmamak iyi hissettiriyor. Sıcacık rahat yatağımda sabah erkenden kalmak güzel hissettiriyor. Bu ekstra güveç yardımına gitmek veya öğle yemeği için fast food sürüşü ile uğraşmak iyi bir şey hissettiriyor (eğer konuştuğumuzda Jeff bu konuda bir istisna yapabilir) N-Out Burger).

Jeff'den not: Evet, In-N-Out Burger için KESİNLİKLE bir istisna yapardım. 😉

Ayrıca bu yeni kotu satın almak ya da o yeni arabayı satın almak ya da biraz daha büyük bir ev satın almak iyi geliyor.

Bu şeyi yapmaman gerektiğini söylemiyorum ama bir şeye 'evet' dediğinde, başka bir şeye 'hayır' diyorsun. Bu durumda, finansal özgürlüğün.

Başarılı Olmak İçin Bir Takım Alır

Arkadaşlarımdan birine CrossFit'i başlattığımı söylediğimde güldü. Ve sadece bir kıkırdama-tam bir kabadayı gülmek. Niye ya? Söylediğini söyledi ve alıntı yapıyorum, böyle bir soygun!

Şimdi kim gülüyor? Ben formdayım, o değil. Bu kadar basit. Ama nedenini keşfedelim?

CrossFit'i “diğer” spor salonuna karşılaştırdığınızda, adil bir karşılaştırma bile değil.

Spor salonuna gitmeye çalışın ve ne zaman ortaya çıktığınızı görün ve ne yapacağınızı bilmeyin. Erken git.İşler biraz zorlaşınca, pes ediyorsun. Kimse bakmıyorsa, fazla denemezsin.

Şimdi CrossFit'e bakalım.

Spor salonuna gittiğinizde, ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz, çünkü sizin için programlandı. İşler biraz zorlaşınca, devam et. Yorulmadın diye değil, çünkü seni kimsenin görmesini istemenin hiçbir yolu olmadığından. Rahatsız etmenin bir yolu bile yok çünkü tüm sağlık hedeflerine ulaşmak için en zorlu 20 sporcu tarafından kuşatıldınız.

Bu finans dünyasına nasıl uygulanır? Finansal olarak ilerlemek zor. Bu zorlaşıyor. Gerilemeler var. Kendinizi düşünen insanlarla çevrili olmak, bu zor zamanları aşmanıza yardımcı olacaktır.

Mali ekibinizde kim var?

Peki, kim olduğunu söyleyebilirimmeli olmak. Kesinlikle hayat arkadaşın olmalı: erkek arkadaşın, kız arkadaşın, kocan, eşin, her neyse. Karım bırakmama izin vermiyor. Elbette ki kullanılmayan potansiyelimi görüyor ama yaşam standardı benim başarımıma bağlı. Hedeflerimiz uyumlu.

Aynı zamanda bir çeşit finansal koç olmalıdır. Danışmanınız olabilir, bu sizin muhasebeciniz veya avukatınız olabilir, ancak size 30.000 foot view verebilecek biri olmak zorundasınız.

Duygular ve içgüdüler yoldan çıkar. Sevgiyi bulmak ve hayatta kalmak için mükemmel olduklarından emin olun, ancak servet inşa etmek söz konusu olduğunda size karşı çok çalışmaktadırlar. Bu yüzden engellerin ve yol bloklarının ötesini görebilen ve zorluk zamanlarında söylenmesi gerekenleri söyleyen birine ihtiyacınız var.

Ayrıca sürekli finansal danışmanlık için bir çeşit çıkışınız olmalıdır. Bizi başarıdan koruyacak bilgilerle sürekli bombalanıyoruz. Bu kredi kartını kullanın, bu aşırı fiyatlandırılmış gadget'ı satın alın, ihtiyacınız olmayan aracı satın almak için vergi iadenizi kullanın.

Tutarlı bir finansal bilgi kaynağı, bu günlük saldırılarla mücadeleye yardımcı olacaktır.

Sizi hedeflerinizde desteklemek için bir takım bulun. Mücadelenin sürdüğü zamanlarda, ekibiniz itmeye yardım edecek.

Motive ol

Tüm bunlar beni bir sonraki noktaya götürecek ve işlerin yapılması için motive olmanız gerekiyor. Sizi başarıdan uzak tutacak tüm engeller karşısında, devam etmenizi sağlayan bir şeyiniz olmalı.

Benim için sağlıklı olmak istiyorum, böylece çocuklarımla birlikte yerde dolaşabilirim ve benden önce onları yoruldum. Bütün gün boyunca onlarla trambolin üzerinde sıçrama istiyorum. Karımın, neredeyse on yıl önce evlendiğimiz zamanki gibi bana bakmasını istiyorum.

Mali işlerim için motive edici kuvvetlerim çok farklı değil. Çocuklarımın ballgame'sini izlemek için öğleden sonra alabileceğim bir hayat yaratmak istiyorum. 6 yaşındaki çocuğumun bir veterinere dönüşmesine yardım etmek istiyorum (altıda, sizi şaşırtacak olan hayvanlar için bir tutkusu var). Karımı istediği ve hak ettiği gezilere götürebilmek istiyorum.

Seni ne motive eder? Finansal olarak ne istiyorsun? Ne zaman başlaması zorsa, sonuç yavaş olduğunda, arkadaşların sana karşı savaşırken ne zaman ve ne zamansen kendinize karşı mı savaşıyorsunuz? Bunu anlıyorsunuz ve dünya bunu gerçekleştirmek için eğilecek.

Sağlığınıza ve servetinize!

Ryan'ın yeni sitesine WealthAnatomy.com'u mutlaka kontrol edin.

Popüler Mesajlar

Kategori Yatırım, Sonraki Makale

Newbies için Online Yatırım Rehberi
Yatırım

Newbies için Online Yatırım Rehberi

Yeni veya küçük bir yatırımcıysanız, çevrimiçi yatırımlar karmaşık ve hatta göz korkutucu görünebilir. Çünkü yüzlerce çevrimiçi yatırım platformu ve hatta farklı türleri vardır. Bazıları, tam bir yatırım yönetimi sunarken, bazıları kendin yap tipi yatırım platformlarıdır. Hangi online yatırım platformunu seçmelisiniz?
Devamını Oku
401k'ınızı bir Roth IRA'ya Devredebilir misiniz?
Yatırım

401k'ınızı bir Roth IRA'ya Devredebilir misiniz?

Tipik olarak çoğu insan, eski 401'ini (k) geleneksel bir IRA'ya aktarmaları gerektiğini otomatik olarak varsaymaktadır. Ancak, son zamanlarda bir çok insan başka bir seçenek hakkında soru soruyor - ve 401 (k) 'yı bunun yerine bir Roth IRA' ya dönüştürebilirsiniz. 401K'mı bir Roth IRA'ya devretmeli miyim? Roth IRA'yı açmanız mı gerekiyor?
Devamını Oku
GF ¢ 021: Yatırım Yolculuğum - Yatırım Yapmaya Başladım
Yatırım

GF ¢ 021: Yatırım Yolculuğum - Yatırım Yapmaya Başladım

Http://traffic.libsyn.com/goodfinancialcents/GFC_21.mp3 Nasıl yatırım yapmaya başladım. İnsanlar nasıl yatırım yaptıklarını bilmezler çünkü nasıl yaptıklarını bilmiyorlar; onlara nasıl örnek olduğunu hiç göstermedikleri bir örnek ya da ebeveynler, aileler ya da arkadaşlar yoktu. Bu podcast yatırım yapmanın ne kadar kolay olduğunu gösterecek. Yatırım Yolculuğum - Podcast Anahat İlk olarak annemle başladı - Lisede olduğum zaman bana yatırım yapan Began - bir sigorta acentesi aracılığıyla satın alı
Devamını Oku