Maliye

Doğal Afet için Finansal Olarak Nasıl Hazırlanır?

Karım ölümcül bir fırtınadan korkuyor. Öte yandan, ben şovda olmak için sevgiyi öldürürüm Fırtına Chasers. (Bu garip mi oluyor? Buna cevap verme…)

Her iki durumda da, sezonun ilk kasırga sirenini duymak, her yıl oldukça korkunç bazı fırtınaların yolunda yaşadığımız korkutucu bir hatırlatmadır. Henüz gerçek bir kasırgadan geçmedik, yakınlardaki bir kasaba çarptı. Birkaç yıl önce bölgemiz de önemli zararlar bırakan bir “iç kasırga” ydı.

Yıllar geçtikçe, karım ailemizi toplayana kadar doğal bir felaket olasılığını düşünmüyorum ve hepimiz iPhone'larımızdaki hava radarını izlerken bodrum katında toplandık. Aksi takdirde, bir felaket olasılığına hazırlanmayı düşünmem sık sık ortaya çıkmaz.

Tabii ki, doğal bir felakete binmeye hazır olmak, evde hazır bir güvenli bölgeye sahip olmaktan ve şişelenmiş suya yığmaktan çok daha fazlasıdır. Doğal bir felaket sonrasında hayatta kalanlar için, özellikle de hazırlık zamanını almadılarsa, maddi anlamda zarar verici olabilirler.

Doğal afet durumunda sizin ve ailenizin korunacağından emin olmak için yapmanız gereken altı şey.

Şimdi bunları yapmak için onları koyunBu yüzden büyük bir fırtına vurduğunda hazır olacaksınız:

1 | Elinizde nakit var

Doğal afetler genellikle tüm topluluklara güç verir, yani yerel tüccarlardan ihtiyacınız olan her şey için nakit ödeme yapmanız gerekir. Elektrik geri yükleninceye kadar - genellikle 200 - 300 dolar arasında - gerekli alımlarla başa çıkmak için evde yeterli paraya sahip olmak iyi bir fikirdir.

Buna ek olarak, paranızı küçük faturalarda bulundurmak için bir nokta haline getirin. Bir felaketten sonra mağazaların kolayca değişiklik yapamayacağı ihtimali var ve bir kutu süt için 20 $ veya 50 dolar harcamaktan nefret edersiniz, çünkü daha küçük bir şeyiniz yok. (Karınıza tam olarak neden katlanacağını açıklamak zor olsa da 200 dolar bekarlar).

2 | Acil durum fonunuzu sağlam tutun

Bir sebepten dolayı acil durum fonu denir. Evinize veya arabanıza zarar verirseniz veya doğal bir felaketten hemen sonra çalışmaya geri dönemezseniz, sigortanızı beklerken bir şey üzerinde yaşamak zorunda kalacaksınız.

Temizlerken kullanabileceğiniz paraya sahip olmak, hayatınızı bir an önce geri getiriyormuşsunuz gibi hissetmek ile sigorta bürokrasisi üzerinden çalışırken hiçbir insanın arazisinde sıkışıp kalmamak anlamına gelir.

Yerel bankanızda para biriktirebilirsiniz, ancak banka şubesinin mevduat çeken herkesin zarar görebileceği veya nakit paraya çevrilebileceği kadar büyük bir doğal felakette. Çevrimiçi banka gibi kullanma Başkent 360 ile paranızı bölgenizden uzak tutabilirsiniz.

3 | Uygun sigorta kapsamına sahip olduğunuzdan emin olun.

Ev sahibi sigortanızın, Doğa Ana'nın size atabileceği her şeyi idare etmek için yeterli olduğunu varsaymak kolay olabilir. Fakat ne yazık ki, politikanız, bir felaket durumunda (veya başka bir kayıp durumunda) sizin veya mülkünüzün başına gelebilecek her kötü şeyi kapsamıyor. Çok az sayıda ev sahibi, başlarının tepesinden tam olarak ne politikanın kapsadığını söyleyebildi ve politika sahiplerinin, kapsama alanlarının kendilerini neyin hak ettikleri konusunda yanlış anlama eğilimi var. Bu, bir iddiada bulunacak durumda olduğunuzda kötü bir sürpriz yapabilir.

Bu nedenle, yeterli kapsama sahip olup olmadığınızı belirlemek için politikanıza ince dişli tarak ile devam etmeniz önemlidir. Özellikle, temel ev sahibi sigortası kapsamında olmayan en yaygın iddialardan biri olduğundan, sel sigortanızın olduğundan emin olun.

Ayrıca, engelli sigortasına ayrı ayrı bakmak doğal afetlere ve gündelik yaşama hazırlık için iyi bir fikirdir. Disability Can Happen'e göre, bugünkü 20 yaşındaki çocukların neredeyse dörtte biri emekli olmadan önce devre dışı kalacak. Bu oldukça ürpertici bir istatistiktir ve bu, herhangi bir çalışanın muhtemelen engellilik teminatından yararlanacağı anlamına gelir.

4 | İyi kayıtlar tut

Bununla birlikte, uygun bir sigortaya sahip olmak yeterli değildir, ancak eğer bir kayıptan önce sahip olduğunuz şey hakkında bir ayarlayıcıya kanıt sağlayamıyorsanız. Bu sigorta şirketleri, ev sahiplerinin bu amaç için mülkleri hakkında ayrıntılı listeler yapmalarını tavsiye ederdi. Ancak, artık gelecekte yaşadığımız için, eşyalarınızın bir rekorunu yapmak çok zor.

Akıllı telefonunuzu, tabletinizi veya diğer kayıt cihazlarınızı kullanarak, sahip olduğunuz her değerli öğenin videosunu hazırlayarak evinizin etrafında dolaşabilirsiniz. Eşyalarınızı kaydederken, her bir ürünün markasını ve yaklaşık satın alma tarihini ve fiyatını belirterek video için anlatım sağlayın. Bu, gelecekteki bir talep için paha biçilmez olacak ve zamanınızdan en az 30 dakika sürecek.

Buna ek olarak, bu video ve diğer önemli belgeleri ve kayıtları dijital olarak kaydetmek iyi bir fikirdir, böylece basılı kopyalarınız imha olsa bile bunlara erişebilirsiniz. Kayıtlarınızın taranmasını sağlayın ve herhangi bir yerden erişilebilir ancak güvenli olduğundan emin olmanın basit bir yolu olarak kendinize e-posta ile gönderin.

5 | Kasa aç

Basılı kopya olarak saklanması gereken belgeler için, onları evinizde güvende bırakmak ve iyi düşünmek kolay olabilir. Ancak basılı kopya bilgilerinizi yerel bankanızdaki bir kasada saklamak, bu önemli belgelerin de felaketten kurtulması olasılığını artırır.

Kasada saklamanız gereken bilgiler şunları içerir:

 • doğum sertifikaları,
 • evlilik ve aile kayıtları
 • evlat edinme kağıtları
 • mülk amelleri,
 • dilerse,
 • sigorta poliçeleri,
 • pasaport,
 • Sosyal güvenlik kartları
 • aşılama kayıtları,
 • Banka hesabı bilgileri,
 • Kredi kartı hesap bilgileri,
 • sözleşmeler.
Onları ne kadar tutacağınızdan emin değilseniz, mesajımıza bakın “Önemli Finansal Belgeler Ne Kadar Uzun Tutulur?“.

6 | Doğrudan ödeme ve otomatik fatura ödemesinden yararlanın

Doğal bir felaket sonrasında, ipotek ve faturalarını ödemeyi hatırlamak zor bir zaman. Otomatik bankacılık işlemleri ile çeklerinizi ödemek için çek defterini veya geçerli bir internet bağlantısını bulmaya çalışmak yerine temizlik yapmaya odaklanabilirsiniz.

Alt çizgi

Potansiyel bir doğal afet için hazırlık yapmak, bir süredir yıllarca unuttuğumuz önemli ama önemli olmayan görevlerden biridir. Ancak, finansal ördeklerinizi ilk siren sesini duymadan veya ilk “Stormageddon!” Hava durumunu görmeden çok uzun bir süre önce almak için biraz zaman ayırın.

Hiç doğal bir felaketin içinden geçtin mi? Mali olarak hazırlandın mı?

Videoyu izle: Allah merhametliyse neden doğal afetler oluyor Dr. Zakir Naik

Popüler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

16 Paranızı Aşmamak İçin Surefire Yolları
Maliye

16 Paranızı Aşmamak İçin Surefire Yolları

Resmi olarak emekli oldun. Artık o sinir bozucu alarm saatine uyanmana gerek yok. Güneş parlıyor ve endişelenmeniz gereken tek şey, öğleden sonra siesta aldığınız zaman. O zaman sana çarpar ... Bu yaşam tarzını gerçekten karşılayabilir miyim? Yeterince tasarruf ettim mi? Doğru yatırımlarım var mı?
Devamını Oku
Yaşlı Veli Bakımı
Maliye

Yaşlı Veli Bakımı

Çocukken, düştüğünüz zaman anne babanızın sizi alması için daha fazla rahatlık olmaz. Ama rol tersine döndüğünde ne olur ve şimdi yaşlı ebeveynlerinin bakıcısı oluyorsunuz? Ebeveynlerin çoğu hiçbir zaman kendi mallarını takip etmek için yardıma ihtiyaçları olduğunu kabul etmeyeceklerdir. Yardım almak, yaşlılık çağına girme ve boyun eğmeye işarettir ve birçok yaşlı için yutulması zor bir hapdır.
Devamını Oku
Ahşap Palet Geri Dönüşüm Para Kazanmak için nasıl
Maliye

Ahşap Palet Geri Dönüşüm Para Kazanmak için nasıl

Ekstra para kazanmanın ilginç bir yolu, ahşap paletlerin toplanması ve geri dönüştürülmesidir. Ahşap paletler, malların bir yerden diğerine taşınmasına yardımcı olmak için ülke genelinde ve dünyada kullanılıyor. Bazı şirketler, bu paletleri sadece onları almaya istekli olan ve onları yeniden satış için başka bir yere götüren herkese açık bırakarak çıkarır.
Devamını Oku
2018 En İyi 11 Yüksek Verim Tasarruf Hesabı
Maliye

2018 En İyi 11 Yüksek Verim Tasarruf Hesabı

Çocukken, haftada 10 dolarlık bir yardım aldım ve aslında ilkokulda iyi notlar aldım. Annem hızlı nakit birikimimi fark etti, bu yüzden beni bankaya götürdü ve bana bir tasarruf hesabı açtı. O zamanlar, bankalar, her hafta para sahibinden depozitle damgalanan küçük bir tasarruf hesabı kitapçığı (ki benim elde etmek için heyecanlandım) yayınladı.
Devamını Oku