Maliye

6 Ultimate Financial Battle Buddy'nin Nitelikleri

Temel e─čitime ilk geldi─čimde bir sava┼č arkada┼č─▒ olarak görevlendirildim. Her asker vard─▒.

Bir ÔÇťsava┼č arkada┼č─▒ÔÇŁ, hakk─▒nda her ┼čeyi bilmek zorunda oldu─čumuz bir bireydi. Nereden geldiklerini, nerede do─čduklar─▒n─▒, herhangi bir karde┼čleri olup olmad─▒─č─▒n─▒, en sevdikleri yiyeceklerin neler oldu─čunu, bekaretlerini nas─▒l kaybettiklerini ve tacoslu veya so─čans─▒z taco'yu sevdiklerini bilmek zorundayd─▒k.

Tüm bunlar─▒ bilmemizi bekledik ve sava┼č muhbirimizi tan─▒mak için zaman ay─▒rd─▒─č─▒m─▒z─▒ garanti ederek sürekli olarak çavu┼č çetesi taraf─▒ndan sorguya çekildik.

Sava┼č arkada┼č─▒ da zaman─▒nda forma girdi─čimizden, do─čru üniforma giydi─čimizden, kantinlerimizin doldurulduklar─▒ndan, çukurlar─▒m─▒z─▒n tatbikat─▒n─▒n tatmini için yap─▒ld─▒─č─▒ndan ve botlar─▒m─▒z─▒n parlat─▒lmas─▒ndan sorumluydu. E─čer ikimizden biri bu standartlardan hiçbirini kar┼č─▒lamad─▒ysa, ikimiz de cezaland─▒r─▒ld─▒k.

Ac─▒mas─▒zd─▒.

Yine de bir sava┼č arkada┼č─▒n─▒n olmas─▒n─▒n önemi önemliydi. E─čer gerçekten sava┼ča gönderilmeniz gerekiyorsa, o askerin sizin için orada bulunmas─▒na güvenebilece─činizden emin olmal─▒s─▒n─▒z. Onlara ihtiyaç duydu─čunuz zaman onlara güvenebilmelisiniz ve ne olursa olsun her zaman arkan─▒za sahip olacaklar─▒n─▒ bilmelisiniz.

Mali hayat─▒n─▒zla ba─člant─▒l─▒ olarak, özellikle borçtan ç─▒kmak gibi dü┼čük bir noktadan ç─▒kmaya çal─▒┼č─▒yorsan─▒z, benzer türde bir sava┼č arkada┼č─▒na sahip olmak önemlidir. Özellikle siperlerden geçen bir çe┼čit sava┼č dostuna sahip olmadan borcun d─▒┼č─▒na ç─▒kmak zor.

Bir sava┼č arkada┼č─▒n─▒n tam kar┼č─▒t─▒, ÔÇťmavi ┼čahinÔÇŁ dedi─čimiz ┼čeydir (ÔÇťdostum fudgerÔÇŁ olarak da adland─▒r─▒l─▒r). Mavi ┼čahinler, sadece kendileri umursayan ve s─▒k s─▒k tak─▒m─▒n ba┼č─▒ dertte olanlard─▒r. Filmi dü┼čün Tam metal ceket. Private Pyle, mavi bir falconun özüdür. Temel e─čitimde bunlardan birkaç─▒ vard─▒ ve onlar yüzünden pek çok ┼č─▒nav yapmak zorunda kald─▒m.

Sava┼č arkada┼č─▒n─▒z─▒n gerçek bir sava┼č arkada┼č─▒ oldu─čundan ve emeklili─činizi ihtiyaç duymad─▒─č─▒n─▒z ┼čeylerde geçirmeniz için sizi te┼čvik edecek mavi bir ┼čahin olmad─▒─č─▒ndan emin olmak önemlidir.

Borçtan kurtulma seçene─čini seçtiyseniz veya ba┼čka bir finansal amaç için hedefliyorsan─▒z, yan─▒n─▒zda en az bir kat─▒ sava┼č arkada┼č─▒n─▒n olmas─▒ önemlidir.

Büyük Bir Finansal Sava┼č Dostunun 6 Niteli─či

Birisinin gerçek bir sava┼č arkada┼č─▒ olma testini geçip geçemeyece─čini belirlemeye çal─▒┼č─▒yorsan─▒z, a┼ča─č─▒da bir sava┼č arkada┼č─▒n─▒n ÔÇťB.A.T.T.L.E.ÔÇŁ (nifty, eh?) K─▒saltmas─▒n─▒ olu┼čturan önemli niteliklere bir göz at─▒n. Mali ÔÇťsava┼č arkada┼č─▒n─▒zÔÇŁ bu niteliklere sahip mi? De─čilse, bunun yerine mavi bir ┼čahin olabilirler.

Cesur

Mali sava┼č arkada┼člar─▒ cesurdur. Gerçekten cesurca. Tamamen yeni bir seviyeye para al─▒yorlar. Mallar─▒n─▒ e┼čleriyle birle┼čtirmekten, kat─▒ bir bütçeye ba─čl─▒ kalmaktan veya k─▒sa vadede finansal ba┼čar─▒lar─▒ için k─▒sa vadede fedakarl─▒k yapmaktan korkmuyorlar.

Neden sava┼č arkada┼č─▒n cesurdur? Çünkü öyle olsun ya da olmas─▒n, sizi kendi davran─▒┼člar─▒yla etkileyecekler. Kendi mali s─▒k─▒nt─▒lar─▒yla yüzle┼čecek kadar cesur de─čillerse, onlardan bir ┼čey ö─črenece─činizi dü┼čündü─čünüz ┼čey nedir?

Ancak, cesur ve aptal olmak aras─▒nda bir ayr─▒m var. Cesur olanlar hesaplanan riskleri al─▒rlar. Onlar kesinlikle riskler, ama yüksek bir ödül alma ┼čanslar─▒ çok yüksektir. Cesur olmak ve aptal olmak aras─▒ndaki fark─▒n birkaç örne─čini size vereyim.

Yeni bir kariyere ba┼člamak için ad─▒mlar atmaya cesurca bir ┼čey. E─čitim en iyi yat─▒r─▒mlardan biridir. E─čitime biraz para kazand─▒rarak ve harcayarak, daha iyi bir ücretle yeni bir kariyere inebilirsiniz. Gelir, zenginlik olu┼čturman─▒za yard─▒mc─▒ olacak güçlü bir araçt─▒r.

Yine de, kavram─▒n yüksek bir çal─▒┼čma olas─▒l─▒─č─▒na sahip oldu─čuna dair bir kan─▒t─▒n─▒z olmad─▒─č─▒nda yeni bir i┼če ba┼člamak için bir miktar para ödünç almak aptalca bir ┼čey.

Örne─čin, memleketinizde bir flamingo sevi┼čme hayvanat bahçesi ba┼člatmak istedi─činizi varsayal─▒m. Daha önce hiç duymad─▒n─▒z ama bu i┼člemi kredi kartlar─▒yla finanse etmeye karar verdiniz. Bu arkada┼č─▒m aptalca. Bunun yerine, biraz ara┼čt─▒rma yap─▒n ve insanlar─▒n gerçekten flamingolar yapmak isteyip istemediklerini görün. ─░┼če ba┼člad─▒─č─▒n─▒zda, paran─▒zla paran─▒n paras─▒n─▒ ödemek zorunda de─čilsiniz.

A-ccountable

Mali sava┼č arkada┼člar─▒n─▒n da kendi eylemlerinden sorumlu olmalar─▒ gerekir - ve onlar da sizi sorumlu tutmal─▒d─▒rlar.

Sava┼č arkada┼č─▒n seni sorumlu tutuyor mu? Hata yaparsan─▒z, sizi utand─▒r─▒yorlar m─▒, yoksa kaymas─▒na izin veriyorlar m─▒?

Kendilerini hesap verebilirliklerine aç─▒k hale getirdi─činizden emin olun. Mali sava┼č arkada┼č─▒n─▒za, sizi sorumlu tutman─▒z için onlar─▒ ho┼č kar┼č─▒lad─▒─č─▒n─▒ söyleyin. ─░lerlemenizi kontrol etmek için sizi rastgele aramas─▒n─▒ isteyin. Finansal çökü┼člerinizi belirtmelerini isteyin. Bir harcama sorununu engellemeye çal─▒┼č─▒yorsan─▒z, belirli bir tutar veya belirli sat─▒n alma türleri üzerinden sat─▒n alma i┼člemlerini onaylamalar─▒n─▒ isteyin.

T pasl─▒

E─čer gerçek bir mali sava┼č arkada┼č─▒n varsa, tüm finansal durumunun bilgisi ile onlara güveniyor musunuz? Aksi takdirde, muhtemelen bu bilgilerle onlara güvenemeyece─činizin kötü bir i┼čaretidir.

Sava┼č arkada┼člar─▒, her ┼čeye güvenebilirler - ve - olmal─▒d─▒rlar. Örne─čin, ne kadar borcunuz oldu─čunu, kredi puan─▒n─▒z─▒n ne oldu─čunu, bankaya ne kadar tasarruf etti─činizi, ne kadar emeklilik için ne kadar emek harcad─▒─č─▒n─▒z─▒, vb.

Güvenilir bir insan─▒ nas─▒l buluyorsunuz? Ba┼čkalar─▒ hakk─▒nda dedikodu yapmayan birini bulun. Ba┼čkalar─▒ hakk─▒nda dedikodu yapm─▒yorlarsa, büyük ihtimalle sizin hakk─▒nda dedikodu yapmayacaklar - özellikle de do─čru olan─▒ yap─▒yorsan─▒z. 😉

T ruthful

Mali sava┼č arkada┼č─▒n da senin durumun hakk─▒nda do─čru olmal─▒. Onlar sizi sorumlu tuttuklar─▒nda, mali engelleriniz hakk─▒nda size tüm gerçe─či anlat─▒yorlar m─▒? Onlara her ┼čeyden önce seninle gelmelerini söyle. Yapmazlarsa, paran─▒zdan en iyi ┼čekilde yararlanma f─▒rsatlar─▒n─▒ kaç─▒r─▒rs─▒n─▒z.

Gerçek, sava┼č arkada┼č─▒n─▒z─▒n kemerinde güçlü bir araçt─▒r. Örne─čin haritalar─▒ dü┼čünün. Sava┼č alan─▒nda, haritalar dü┼čman topraklar─▒yla ilgili nerede oldu─čunuzu bilmelerine yard─▒mc─▒ olmalar─▒ aç─▒s─▒ndan çok önemlidir. Finansal durumunuzun gerçek bir resmine sahip olmak, nerede olmak istedi─činizden - bir tuza─ča dü┼čmeden - ula┼čman─▒za yard─▒mc─▒ olacakt─▒r.

Sava┼č arkada┼člar─▒, nerede oldu─čunuzu do─čru bir ┼čekilde gösterir, böylece ba┼čar─▒l─▒ bir göreve do─čru giden yolu bulabilirsiniz.

L-evelheaded

Sava┼č arkada┼člar─▒ sakin ve mant─▒kl─▒. Korkunç mali durumunuzu duyduklar─▒nda ç─▒ld─▒rm─▒yorlar. Bunun yerine, mant─▒kl─▒ tavsiyelerde bulunurlar ve sürekli duyman─▒z gerekenleri sunarlar.

Sözde ÔÇťsava┼č arkada┼č─▒n─▒zÔÇŁ daha fazla harcamay─▒ etkiliyorsa, bir sorun var demektir. Örne─čin, her zaman Happy Hour'a gitmenizi veya al─▒┼čveri┼če ç─▒kman─▒z─▒ isteyen i┼č arkada┼č─▒n─▒z─▒n veya arkada┼č─▒n─▒z─▒n iyi bir finansal sava┼č arkada┼č─▒ oldu─čunu dü┼čünüyorsan─▒z, tekrar dü┼čünün.

Unutma, sava┼č arkada┼člar─▒ finansal durumunuzu içte ve d─▒┼čta biliyorlar. Mali durumunuzu biliyorlarsa ve tavsiyeleriyle dolgun bir ┼čekilde y─▒kan─▒yorlarsa, do─čru olan─▒ yapman─▒za yard─▒mc─▒ olabilecek daha seviye bir arkada┼č bulma zaman─▒.

Seviye kafal─▒ olmayanlar sadece k─▒l─▒k de─či┼čtiren mavi ┼čahinlerdir.

Te┼čvik edici

Büyük mali sava┼č arkada┼člar─▒, sizi yukar─▒ kald─▒r─▒r ve yolculu─čunuzda sizi te┼čvik eder.

Muharebe alan─▒n─▒ kesi┼čti─čini ve ÔÇťsava┼č arkada┼č─▒nÔÇŁ diye adland─▒rd─▒─č─▒n─▒z─▒ dü┼čünün, ÔÇťBunu yapmayacaks─▒n─▒z. Geri dön. Senin için umut yok. ÔÇŁUm, bu iç karart─▒c─▒. Geri dönmek için asl─▒nda bu durumda cazip olabilirsiniz!

Bunun yerine, devirdi─činizde bile, sava┼č arkada┼č─▒n─▒z ┼čöyle ┼čeyler söyleyecektir: ÔÇťSadece biraz çizik, devam et! Yapabilirsin! ┼×imdi bu ┼čekilde pes etmek için geldin mi? Hay─▒r. Sen bir sava┼čç─▒s─▒n ve saatimden vazgeçmeyeceksin! Unut gitsin!"

Örne─čin, mali sava┼č arkada┼č─▒n─▒z, bütçeleme band─▒ndan dü┼čtü─čünüzde sizi te┼čvik etmek için oradad─▒r. Unutma, e─čer devam etmezsen, bu kefil ve kat─▒la┼čabilme hatas─▒.

Belki de bir konsere gittiniz ve bir müzisyenin hata yapt─▒─č─▒n─▒ duydunuz. Belki yanl─▒┼č anahtara çarpt─▒lar ya da yanl─▒┼č lirikay─▒ kestiler.

Durdular m─▒? Hay─▒r. Devam ettiler. Gerçi, bir an için durduklar─▒n─▒ dü┼čünün. ÔÇťDangÔÇŁ dediklerini ve sahneden ç─▒kt─▒klar─▒n─▒ hayal edin. Bu oldukça hayal k─▒r─▒kl─▒─č─▒ olurdu.

Sava┼č arkada┼č─▒n seni b─▒rakmak istedi─čini gördü─čünde de ayn─▒ ┼čekilde: Onlara hayal k─▒r─▒kl─▒─č─▒ yarat─▒yor. Tereddütünüzden en ufak bir saptamaya devam etmek için sizi kald─▒r─▒yorlar ve devam etmeleri için sizi zorluyorlar.

Mali Muharebesi Arkada┼č─▒n─▒z─▒ Seçtiniz mi?

Mali sava┼č arkada┼č─▒n─▒z─▒ henüz seçmediyseniz, lütfen yap─▒n. Buna de─čer. Ama önce bu niteliklere sahip olduklar─▒ndan emin ol. Ne yapt─▒─č─▒n─▒ ya da ne hakk─▒nda konu┼čtu─čunu bilmeyen birini istemiyorsun.

─░yi bir finansal b.a.t.t.l.e. dostum. Onlar m─▒ cesur? Onlar m─▒ sorumlu? Onlar m─▒ güvenilir? Onlar m─▒ do─čru sözlü? Onlar m─▒ levelheaded? Onlar m─▒ te┼čvik edici? Bu alanlardan birinde bile kimse eksikse, finansal hedeflerinize gerçekten ula┼čman─▒za yard─▒mc─▒ olabilecek ba┼čka birini bulmak en iyisidir. ─░stedi─činiz son ┼čey, birilerinin tecrübesizli─či, gelecekteki finansal ba┼čar─▒ ┼čans─▒n─▒z─▒ bertaraf etmektir.

Sava┼č arkada┼č─▒n─▒ tan─▒mla, birbirlerinin s─▒rtlar─▒n─▒ izle ve birlikte finansal özgürlük yolculu─čuna ba┼čla.

Pop├╝ler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

Facebook ile Para Kazanabilirsiniz 13 Yollar─▒
Maliye

Facebook ile Para Kazanabilirsiniz 13 Yollar─▒

Facebook, d├╝nyan─▒n en b├╝y├╝k sosyal medya a─č─▒d─▒r. Tam te┼čekk├╝ll├╝ bir i┼čletme sahibi olun ya da sadece bir tane ├╝r├╝n sat─▒yorsan─▒z, Facebook ile para kazanabilirsiniz. Sadece arkada┼člar─▒na mesaj g├Ândermek ve s─▒navlar yapmak i├žin Facebook kullan─▒yorsan, bu ├Ânerilerin bir k─▒sm─▒n─▒n gelirini art─▒rd─▒─č─▒n─▒ ya da bir yan i┼če ba┼člad─▒─č─▒n─▒ d├╝┼č├╝n.
Devam─▒n─▒ Oku
GF ┬ó 046: 7 Kayadan ├ľ─črendi─čim Hayat Dersleri
Maliye

GF ┬ó 046: 7 Kayadan ├ľ─črendi─čim Hayat Dersleri

Http://traffic.libsyn.com/goodfinancialcents/GFC046.mp3 Bana bak. ─░yi giyimli bir mali dan─▒┼čman g├Âr├╝yor musunuz? Belki Akrep Kral─▒? Tamam, belki ikisini de g├Âr├╝yorsun. Kabul et, bana bakt─▒─č─▒n zaman, emeklilik hesaplar─▒n─▒ birle┼čtirmek i├žin yard─▒m isteyip istemedi─činizi veya imzal─▒ bir film posteri isteyip istemedi─čini bilmiyorsun.
Devam─▒n─▒ Oku
" width="370" height="280" alt="Ak─▒ll─▒ Telefonunuz i├žin 4 En ─░yi Ki┼čisel Finans Uygulamalar─▒"/>
Maliye

Ak─▒ll─▒ Telefonunuz i├žin 4 En ─░yi Ki┼čisel Finans Uygulamalar─▒

├çek defteri bakiyesi. Bir b├╝t├že olu┼čturun. Mali durumunuzu daha iyi kontrol etmek i├žin hesaplar olu┼čturun. Emeklilik tasarruf hesab─▒ a├ž─▒n. Bunlar, mali olanlar─▒ kontrol etmek s├Âz konusu oldu─čunda almak isteyecek t├╝m ad─▒mlar. Hepimizin param─▒z─▒ kontrol alt─▒nda tutma arzumuz var ve hepimiz harcamalar─▒m─▒z ve tasarruflar─▒m─▒z s├Âz konusu oldu─čunda yapabilece─čimiz kadar sorumlu olmak istiyoruz.
Devam─▒n─▒ Oku
SEP IRAs i├žin Da─č─▒t─▒m Kurallar─▒
Maliye

SEP IRAs i├žin Da─č─▒t─▒m Kurallar─▒

W-2 ├žal─▒┼čan─▒ndan kendi hesab─▒na ├žal─▒┼čt─▒─č─▒mda ve yat─▒r─▒m ┼čirketimizi kurdu─čumda, ┼čimdi elimde olan i┼č emekli planlar─▒ konusunda heyecanl─▒yd─▒m. B├Âyle bir se├ženek (gitti─čim yer olan), Basitle┼čtirilmi┼č ├çal─▒┼čan Emekli ─░RA'd─▒r. Bir SEP IRA ve geleneksel IRA, uygulanan katk─▒ limitleridir.
Devam─▒n─▒ Oku