Yatırım

Coverdell Education Savings Accounts vs 529 College Savings Plans arasındaki farklılıklar nelerdir?

Sadece üçüncü oğlumun, daha sonra kolejde çocuklarımı okula bırakacağım gerçeğini yaşadım. İlk önce 529 Kolej Tasarruf Planı'nı başlatmıştım. ikinci ve şimdi üçüncü.

Son zamanlarda, benzer bir teknede bir müşterim vardı ve bir Coverdell Eğitim Tasarruf Hesabı ile 529 planı arasındaki farkın ne olduğunu sordu.

ESA'lar (eskiden IRA eğitimi olarak bilinen), 529 planının oluşturulmasına kadar kolej için popüler bir planlama aracıydı ve ben çok nadiren rastladım.

Aslında, hiçbir zaman bir müşteri için bir tane açmamıştım ve sadece onları başka kurumlardan transfer eden müşteriler için birkaç tane tuttum.

Bakalım bakalım bakalım Coverdell ESA ve 529 planı arasındaki farklar ve sizin için en iyi olanı görün.

Coverdell ESA ve 529 Planları Arasındaki Benzerlikler

ESA'lar ve 529 planları, hesap sahibinin, belirttiğiniz bir yararlanıcı veya alıcı için yatırım hesapları oluşturmanıza olanak tanır. Bu durum, çocuğun 18 yaşını doldurduğu ve istediği parayla yapabileceği bir gözaltı hesabından büyük ölçüde farklıdır.Devam edin ve hayal gücünüzü burada koşturun. Bu yatırım planlarında, kazançlarınız ve herhangi bir sermaye kazancınız ertelenmiş vergi biriktirir, bu da paranız çekilinceye kadar vergi ödemek zorunda kaldığınız anlamına gelir.

Yararlanıcınız, harç, kitap, ücret ve oda ve pansiyon dahil, nitelikli eğitim masraflarını ödemek için parayı kullandığı sürece, paranızı ücretsiz veya federal ve bazen de devlet gelir vergisinden muaf tutabilirsiniz. “Nitelikli giderler” konusunda hala gri bir alan var, ancak dizüstü bilgisayar ve cep telefonu gibi öğeler hak kazanabilir. Emin olmak için vergi toplayıcınızla iki kez kontrol edin.

Parayı nasıl harcıyorsun?

Parayı üniversiteye bağlı harcamalarda harcamıyorsanız, yanmaya hazırlanın. Çekeceğiniz miktardaki herhangi bir kazançtan sadece vergi ödemekle kalmayacak, aynı zamanda federal cezayı da ödemek zorunda kalacaksınız.Kazançlarınızın% 10'u. Ayrıca, bazı eyaletler ek bir% 10 ceza uygulayabilir, bu da potansiyel ücreti çekeceğiniz miktarın% 20'si kadar artırabilir. Ah!

Vergisiz hesaplara yapılan katkılar nakit olarak yapılmalıdır. Dolayısıyla, hesabınıza zaten sahip olduğunuz yatırımları taşımak yerine, varlıklarınızı tasfiye etmeniz ve ardından para yatırmanız gerekir. Bunu yapmak, herhangi bir değer artışında sermaye kazanç vergisini tetikleyebilir.

Ailenizde Tutun

Güzel bir artı, bu hesapların her ikisinde de yararlanıcıları ailenizin diğer üyeleri arasında değiştirebilirsin. Faydalanıcının eşi, çocuğu, torunu, üvey çocuğu, kardeş, üvey kardeş, ebeveyn, büyük ebeveyn, üvey, yeğeni, yeğeni, damadı, kayınvalidesi, kayınvalidesi, anne- kayınvalidesi, kayınbiraderi, kayınbiraderi ya da bu akrabaların eşleri ve herhangi bir ilk kuzenleri.

Bu da bir çocuğun tüm birikimlerini kullanmaması durumunda iyi olur, daha sonra diğer çocuğa transfer edebilirsiniz.

Hediye Vergileri ne olacak?

Başka bir kişinin adındaki bir hesaba para eklediğinizde, katkınız bir hediye olarak kabul edilir. Bir yıllık vergi matrahı vermeniz ve sonunda hediye vergilerini ödemeniz gerekebileceğinden önce, yılda 5,000 dolara ya da 559 tasarruf planına (2010 itibariyle) 65.000 $ 'a kadar verebilirsiniz. Ancak bağış vergisi, bağışçı başına ve faydalanıcı başına geçerlidir.

Yani bir yıl içinde bir çocuğun 529 hesabına 13.000 dolar katkıda bulunup, başka bir çocuğun hesabına hediye vergisi ödemeden 13.000 dolar daha katkıda bulunabilirsiniz. Ya da, siz ve diğer akrabaların her birinin bir çocuğun hesabına yılda 13.000 dolar katkıda bulunabilirsiniz. Bununla birlikte, ESA'ların katkıları yılda 2,000 dolar ile sınırlandırdığını unutmayın.

Eğitim Tasarruf Hesapları ile 529 Plan arasındaki farklar

ESA ve 529'un bazı önemli farklılıkları var.

İşte anahtar üç:

 1. ESA'da, herhangi bir yararlanıcının toplam katkısı yılda 2,000 dolardan fazla olamaz. Düzeltilmiş brüt gelir (AGI) gereksinimlerini karşılıyorsanız, uygun bir yararlanıcının ESA'sına 2,000 dolar katkıda bulunabilirsiniz. Yani, AGI'niz bekar iseniz 110.000 dolardan az olmalı ve eğer evlisiniz ve ortak bir geri dönüşünüz varsa, 220.000 dolar.529 planının maksimum katkı limiti yoktur.
 2. Bir ESA'da, AGI'nız bu seviyelerin üzerine çıktıkça, vereceğiniz miktar AGI'niz 110.000 $ 'a ya da eğer evlenmek için artık uygun olmayacağınız bir zamanda 220.000 $' a ulaşıncaya dek aşamalı olarak ertelenir.529 planında gelir kısıtlaması yoktur.
 3. Bir ESA açıldığında 18 yaşından küçük olan ve para harcandığında 30 yaşından küçük olan herkes bir yararlanıcı olmaya hak kazanır. 529 planında yaş sınırlaması yoktur.

Coverdell Eğitim Tasarruf Hesapları (ESA's)

Nasıl çalışır

Hesap varlıklarınızı, hesabınızı ele geçiren finans kurumu aracılığıyla mevcut varlıkların herhangi bir kombinasyonuyla yatırırsınız.

Artıları

 • Çoğu bankada, yatırım fonu şirketlerinde ve kredi birliklerinde mevcut hesaplar
 • Yatırım esnekliği kalifiye çekimler, K-12, kolej ve yüksek lisans okullarını kapsamaktadır.

EKSİLERİ

 • AGI'nın 110.000 $ 'ı aşması durumunda katkı yapmak için uygunluk aşaması (veya evli iseniz ve ortak bir iade talebinde bulunmanız halinde 220.000 $)
 • Faydalanıcı, katkı almak için 18 yaşından küçük olmalıdır
 • Yararlanıcı yılda yalnızca 2,000 dolarlık katkı alabilir
 • Faydalanıcı, 30 yaşından önce tüm para çekimlerini yapmalıdır

529 Kolej Tasarruf Planı

Nasıl çalışır

Genellikle plan yöneticiniz tarafından sağlanan yaş veya risk tabanlı yatırım yollarına yatırılan bir hesaba katkıda bulunursunuz.

Artıları

 • Aralarından seçim yapabileceğiniz 100'den fazla plan mevcut
 • Katkı sınırları, hesap başına 300.000 ABD Doları kadar yüksek bir tutarda yayınlanabilir.
 • Yararlanıcılar birden fazla hesapta adlandırılabilir

EKSİLERİ

 • Yatırım rayları nedeniyle daha az yatırım esnekliği
 • Bazı planlar yatırım getirisini etkileyen ortalama ücretlerden daha yüksek

529 Ön Ödemeli Öğrenim Planı

Nasıl çalışır

Katkılarınız mevcut oranlardan öğrenim kredileri satın alır ve plan gelecekteki üniversite giderlerine ulaşmak için katkılarınızı yatırır.

Artıları

 • Çoğu durumda, yatırımlar gelecekteki öğrenim kredilerini kapsayacak şekilde garanti edilir.

EKSİLERİ

 • Nitelikli eğitim harcamaları, sadece katılan yüksekokul ve üniversitelerde harç ve zorunlu ücretleri içerir.
 • Uygunluk bazen eyalet ikamet şartları ile sınırlıdır

Bir Coverdell'den 529'a geçmek ister misiniz?

529 planının mevcut Coverdell hesabıyla aynı yararlanıcıya sahip olması koşuluyla, herhangi bir vergi cezası olmaksızın bir Coverdell ESA'dan 529 planına geçiş yapabilirsiniz.

529 planından elde edilen kazançlar vergisiz olarak dağıtılabilir (nitelikli eğitim harcamaları için kullanıldığını varsayarsak). Katkılar vergiye tabidir.

529 ile iki yoldan birini yapabilirsiniz:

 • Öğrenim ücretini bugünün oranlarında (bir kalifiye kolej veya üniversitede) 529 ön ödemeli öğrenim programı.
 • Yarının kolej eğitimini bir 529 tasarruf planı Bu size vergi ertelenmiş büyüme sağlar. Çoğu insan esneklik ve varlık birikimi potansiyeli için bu seçeneği tercih ediyor.

Okul zamanı

Okul için ne kadar para ödediğimi düşündüğümde Ulusal Muhafızlara katılmamış olsaydım, bunun erken başlamak için mutlak bir anlam taşıdığını biliyorum. Bu planların güzelliği, diğer aile fertlerinin ve arkadaşlarının da bu hesaplara katkıda bulunabilmeleri veya ek hesaplar açabilmeleridir.

Oğlumuzun doğumgünü parasının büyük bir kısmını 529 planına eklemeyi seviyoruz. Biliyorum sadece birkaç yıl daha bununla kalacağım. 🙂 Bunu bilmeden önce okula gidilecekler ve ebeveynleri yaptıkları zaman tasarruf etmeye başladıklarını söylediler.

Videoyu izle: Coverdell Eğitim Tasarruf Hesabı (ESA)

Popüler Mesajlar

Kategori Yatırım, Sonraki Makale

GFC 031'e sorun: Bir IRA'ya Hala Katkıda Bulunabilir miyim - Vergi Aracımı Almasam bile mi?
Yatırım

GFC 031'e sorun: Bir IRA'ya Hala Katkıda Bulunabilir miyim - Vergi Aracımı Almasam bile mi?

Roth IRA'lar hakkındaki tüm konuşmalar ile, özellikle de vergiden düşülebilir olmadıkları takdirde, geleneksel IRA'ları unutmak kolaydır. Bir Ask GFC okuyucusu bu konuyla ilgili bir soru sordu: “Şirketim için en büyük katkıyı 401K planına yaptım. Herhangi bir IRA katkısı vergi indirimi almayacak olmama rağmen hala bir IRA'ya (vergi sonrası) katkıda bulunabilir miyim?
Devamını Oku
Üfleme olmadan 500.000 $ yatırım nasıl
Yatırım

Üfleme olmadan 500.000 $ yatırım nasıl

“Jeff, 500.000 dolar sahibiz ve nasıl yatırım yapacağımızı bilmiyoruz”. Yatırım yapmaya hazır bir çek hesabı içinde 500.000 dolar tuttuğumu itiraf ediyorum, ancak hiç ilgisi olmayan çok az kazanç elde etmek “iyi sorunlardan” biri. Fakat kendinizi bu durumda bulursanız ve omuzlarınızda düz bir kafaya sahipseniz, çok ezici olabilir.
Devamını Oku
TÜFE'ye Karşı Çekirdek Enflasyonu: Nedir ve Ne Yapmalı?
Yatırım

TÜFE'ye Karşı Çekirdek Enflasyonu: Nedir ve Ne Yapmalı?

Enflasyonla ilgili son zamanlarda çok konuşuldu. Enflasyon, en temelde, fiyatlarda bir artış olmasına rağmen, ölçüldüğü şekilde farklılıklar vardır. Enflasyona dikkat etmelisiniz, çünkü satın alma gücünüzün aşınmasını temsil eder. Ancak, politika yapıcıların enflasyonu nasıl gördüğünü bilmek yardımcı olur.
Devamını Oku