Borç

Sevgili Baba, Neden Borç'u Öldürdün?

Ölüm belgesine göre, babam kalp krizi olarak bilinen miyokard enfarktüsünden öldü.

Sağlığı bir süredir kötüleşiyordu, bu yüzden tam bir sürpriz değildi.

Kilo aldı ve Tip 2 diyabet tanısı aldı. İki baypas ameliyatı vardı - bir üçlü, bir dörtlü. Neden kalp problemleri olduğunu anlamak zor değildi.

Diyetleri sağlıksızdı; yeterince egzersiz yapamadı; ve sürekli stres altındaydı.

Hiçbirimizin yapamayacağını düşündük. Geçmişe baktığımızda, bu terimlerle ilgili düşünmediğim zamanlarda yardım edebileceğim bir alan vardı. Onun finansal sağlığı, fiziksel sağlığından daha fazla bozuldu ve bu, temel stres kaynaklarından biriydi.

Babam Daytona'daki bir NASCAR sürücüsünden daha hızlı kredi kartı borcu aldı ve harcama alışkanlıklarını asla kontrol altına alamadı. Tıpkı kalp sorunlarının göstergelerini tespit edebileceğiniz gibi, finansında bir şeylerin yanlış olduğunu gösteren çok sayıda işaret vardı.

Başka bir ödeme yapmak için bir kartta nakit avanslar aldı. Kredi kartlarında minimum ödeme yapmak için ikinci bir ipotek aldı, bunların hepsi yüzde 20 ila yüzde 30 aralığında faiz oranlarına sahipti. Faturalarını ödemek için yeterli parayı nasıl kazacağını sürekli olarak endişelendiriyordu.

Onun üzerinde ağırlığını çeken borcunun stresini gördüm. İlk etapta bu kadar kilo almasının nedeninin çoğunun, onu stresin unutulmasına yardımcı olmak için sağlıksız bir rahatlamaya yönelmesi ve sürekli olarak parayla ilgili endişe duymaktan duyulan duygusal drenajın, onu egzersiz inisiyatifinden çıkarmasıydı.

“Maliye Askerliği” kitabımda paylaştığım en büyük pişmanlığımdan biri, babamın borcuna karşı koymaya cesaret edemediğiydi. Sanırım bir şekilde, her şeyin kendiliğinden işe yarayacağına inandım. Yapmadılar.

Borçla mücadele eden birini tanıyorsanız, izleyebileceğiniz ve yapabileceğiniz şeyleri gösteren işaretler vardır. İşte gereksiz ve tehlikeli strese yöneldiklerini gösteren üç gösterge.

1. Faturaları Nasıl Ödeyecekleri Hakkında Sürekli Fretting Yapıyorlar

Bildiğiniz birisi için sorun haline geldiğini anlayabilirsiniz. Bir şey için, onların konuşmasına girer. Umutsuzluklarına değer veren yorumlar yapmaya başladılar. Diğer işaretlere dikkat et. Babamın evine doğru yürümeyi ve bilgisayarının yanında kredi kartı borçlarının bir listesini görmeyi hatırlıyorum. Açıkçası aklında idi. Endişenin saklanması zor.

2. Kredi için Ödenecek Kredi Kullanıyorlar

Birisi bir başkasına minimum ödeme yapmak için bir kredi kartı kullanıyorsa veya ödeme yapmak için bir kartta nakit avans çekiyorsa, birden fazla sorun vardır. İlk olarak, minimum ödeme yapmak genellikle bir karttaki bakiyeyi önemli ölçüde azaltmaz. Aslanın payı faiz ödemeye gider. Ödemeyi yapmak için başka bir kart kullanarak, yalnızca toplam borcunuzu ekleyerek gelecekteki minimum ödemeleri daha da yükseltirsiniz. Bu bir kazan-kazan döngüsü.

3. Sıkça Para Ödüyorlar - Bazen Sizden

Onlar sorduklarında, her zaman yardımcı olmanız için bir fırsat gibi geliyor. Kredi, sorunlarını çözecek ve faturalarını tek bir ödeme şeklinde konsolide etmelerini sağlayarak baskıyı üstlenecek ve bu da onların paranızı size iade etmelerine olanak verecektir. Sorun şu ki, asla böyle olmayacak.

Bir keresinde babamın borcunu ödemesine yardım etmek için 8,000 dolar ödünç verdim. Eskiden ödediği kadar hızlı yeni borçlar almakla kalmadı, aynı zamanda bana geri ödeme yapamayacağının farkına vardığında, faydalanıcı olarak benimle bir hayat sigortası poliçesi çıkardı. Borcu ortadan kaldırmak yerine başka bir aylık ödeme daha ekledi.

Yakın bir arkadaşınız veya akrabanız bu belirtileri gösteriyorsa, yapabileceğiniz şeyler vardır. Başlamanız için üç öneri:

1. Yavaşça Kişisel Endişelerinizle Yüzleşin

Mali alışkanlıklarınızın ilişkilerine yüklediği stres ve daha da önemlisi sağlığa yönelik tehlikelerden endişe duyduğunuzu vurgulayarak yargılamadan uzak durmak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Kolay olmayacak, ama gerçekten onları önemsiyorsanız, onlara karşı dürüst olun.

2. Etkinleştirmeyi Durdur

Büyükannem öldüğünde, hem babam hem de ben biraz para aldık. Doğru, babam borcunu ödemek için payımı ödünç almak istedi ve aylık taksitlerle geri ödemeyi planladı. Kızkardeşim - daha sonra karım oldu - bana, babamla karşılaşmam gereken şekilde karşı çıktı. “Ona yardım etmeyecek ve size yardımcı olmayacaktır,” dedi açıkça.

Haklıydı ve bunu biliyordum. Babama hayır dediğim ilk zamandı ve yapmam gereken en zor şeydi, ama onun iyiliği ve benim için yapılması gerekiyordu. Hayır demeyi öğren. Bir krediyi ortak imzalamayı bile kabul etmeyin. Sadece soruna ekleyeceksiniz.

3. Gerçek Yardım Teklifi (Kredisiz)

Bu, onlarla oturmak ve faturaların organize edilmesine yardımcı olmak, borç indirimi için bir plan geliştirmek ve onlara yardım etmek için onlara yardımcı olabilir. Ama en azından, onları kontrol altında tutmaya yardım etmek için onları bir mali danışmana tanıtabilirsiniz. Her şeyden önce, teşviki ve desteğinizi sunun. Yaşam boyu alışkanlıkları değiştirmek asla kolay değildir, ancak yapılabilir.

Keşke babamla erken konuşmuş olsaydım. Hiç yapmadım, ama her iki hatalarımızdan da öğrendiğime inanıyorum. Umarım sen de yaparsın.

Bir şey değişecek umuduyla beklemeyin ya da sessizce arkanıza yaslanmayın. Değişim aracısı ol. Uyarı levhalarını gördüğünüzde, konuşun.

Popüler Mesajlar

Kategori Borç, Sonraki Makale

Borç Uzlaşma Dolandırıcılar - 10 Yanmış Get To Aptal Basit Yolları
Borç

Borç Uzlaşma Dolandırıcılar - 10 Yanmış Get To Aptal Basit Yolları

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, borçların takası dolandırıcılığıyla pahalı yolculuklar için alınan tüketicilerden kesintisiz hikayeler duydum. Gerçek borç çözümlerini sağlayan birkaç iyi ve iyi niyetli programın olduğu doğru olsa da, tecrübelerim bu kıyafetlerin büyük çoğunluğunun, paranın kasasındaki tüketiciler için para kazıcı kabuslar olduğunu gösteriyor.
Devamını Oku
15 Yıl VS 30 Yıl İpotek
Borç

15 Yıl VS 30 Yıl İpotek

Umarım oturmuşsunuzdur, çünkü bu şimdiye kadar öğrendiğim en şaşırtıcı şeylerden biri. İster inanın ister inanmayın, 15 yıl geleneksel ve 30 yıllık geleneksel ipotek arasında önemli bir fark yoktur. Bir örneğe bakalım. HousingTracker.net'e göre, Arizona'daki medyan ev fiyatı 175.000 dolar.
Devamını Oku
Hayattaki En Büyük Pişmanlık
Borç

Hayattaki En Büyük Pişmanlık

Neden cesareti almadım? Ne kadar çabaladığını gördüm, ama asla konuşacak kadar güçlenemedim. Yardımcı olur muydu? Aklımın sesi gerçekten bir şeyi değiştirebilir mi? Maalesef asla bilmeyeceğim. Babamın borçlarla mücadeleleri hakkında daha önce paylaştım. Özellikle benim kitabımda beni nasıl etkilediğini paylaştım.
Devamını Oku
20'leriniz için 20 Finansal Kurallar
Borç

20'leriniz için 20 Finansal Kurallar

20'li yaşlarımda bir ton mali hata yaptım. Kredi kartlarını maksimuma çıkarmak, gereksiz öğrenci kredileri almak, birikimlerimi ertelemek için kayalık bir başlangıç ​​yaptık. Bazen ismime nasıl bir şey aldığımı merak ediyorum. Şimdi 30'larımda, 20 yaşındaki benliğime geri dönmek için vermediğim şey ve onu hissetmek için konuşmaya çalışıyorum.
Devamını Oku