Yatırım

Emekli Hesabınızda Ne Kadar Şirket Stoku Var?

Halka açık bir şirkette çalışıyor musunuz ve bu stoku emeklilik planınızda da sunuyor mu? Eğer öyleyse, bu hisse senedi emeklilik portföyünüzün yüzde kaçını temsil ediyor? % 10? % 25? % 75? Tüm rahatsızlığım için, tüm emeklilik portföyünün bir stokta olan bir beyefendiye rastladım. 2008'den önce, büyük bir temettü ödeyen ve yıllar içinde büyük ölçüde takdir etmişti. Ne yazık ki, bu hisse senedi değeri önemli bir düşüş gördü. Bu beyefendi çaresizce tüm portföyünün% 75'inin kaybolmasını izledi.

Bu hisse seneleri yıllar boyunca birçok örneklerden biriydi. Lehman Brothers'ın ve diğer bazı büyük mali kurumların 2008'de çöküşü, işveren sponsorluğundaki emeklilik planlarında şirket hisse senetlerine yatırım olarak erişen milyonlarca Amerikalı işçiye uyandırma çağrısı olarak hizmet etmelidir.

Emeklilik portföyünüzde şirket hisse senedi bulundurmak mutlaka kötü bir şey değildir. Bununla birlikte, konu, bazı yatırımcılar için, şirket hissedarlarının emeklilik planı varlıklarının çok büyük bir yüzdesini temsil edebileceğidir. Burada, portföyünüzün işvereninizin stoğuyla aşırı derecede ağır olup olmadığını belirlemenize yardımcı olacak bazı ipuçları verilmiştir.

Kendinizi Planınızla Tanışın

Yatırımcıların emeklilik planları için kaydolduklarını defalarca gördüm olmadan herhangi bir araştırma yapıyor. Emekliliğiniz hayatınızın en önemli yönlerinden biridir. Planınızın nasıl çalıştığını tam olarak öğrenmek için biraz zaman ayırın.

İşvereniniz şirket hisse senedi formunda eşleşen katkılarda bulunur mu? Stok hesabınızın yönetimini yöneten kurallar var mı? Kuralları detaylandıran bir Özet Planı Açıklaması isteyebilirsiniz. İK departmanınızla birlikte alın ve planınızın sizi nasıl etkilediğini anladığınızdan emin olun. Eğer yardım edemiyorlarsa (ki birçok kez gördüm), şirket emeklilik planlarında uzman bir mali danışman ile randevu alın.

Too Much Company Stock Sahibi Siz Misiniz?

Şirketiniz bir sonraki Lehman Brothers olabilir mi? Toplam varlıklarınızın yüzde kaçı temsil ediyor? Sabit bir yönerge yoktur ancak en fazla% 10 ila% 15 olmasını tavsiye ederim. Daha fazla sahip olmak, hisse senedinin aniden değer kaybetmesi durumunda sizi finansal riske maruz bırakabilir. Sizin için ideal tahsis, bir mali profesyonel ile gözden geçirmek isteyebileceğiniz hedeflerinize, risk toleransınıza ve zaman ufkunuza bağlı olacaktır.

Tüm Stratejinizi Gözden Geçirin.

Bazen çalışanlar, şirket hisselerini kendi hesaplarında tahsis etmeyi tam olarak kontrol edemez. Bazı işverenler, şirket hisse senetlerine yatırılacak eşli katkılar isterler ya da çalışanların belirli bir yaştan önce hisse senedi satma imkanlarını sınırlayabilirler. Şirket hisse senedinin portföyünüzü çok fazla temsil ettiğini belirlerseniz, riski yönetmek için yapabileceğiniz şeyler vardır. Varlıklarınızın bir kısmını farklı yatırım türlerine ayırmayı düşünebilirsiniz. Eğer işvereniniz bir perakende şirketiyse, örneğin, diğer hisse senedi çeşitlerini çeşitlendirebilir ve değerlendirebilirsiniz.

IRA'larınızı Unutmayın

401k’nızdaki yatırım seçeneklerinden tamamen memnun veya rahat değilseniz, her zaman IRA’yı açabilirsiniz. Ne kadar katkıda bulunabileceğinizi, 50'den fazla 5000 ve 50'den fazla 6,000 dolar sınırlayabileceksiniz, fakat en azından paranıza girdiğinizde daha fazla kontrole sahip olacaksınız. Ayrıca, bir eşiniz varsa (çalışmıyorsa bile), bir eşcinsel IRA'yı açabilir ve onun için katkıda bulunabilirsiniz.

Şirketinizin emeklilik planını küçümsediğin kadar, pes etmeyin. En azından eşleşme elde etmek için katkıda bulunun (eğer teklif ederse) ve gerisi İRA'ya (geleneksel ya da Roth) gidebilir.

Videoyu izle: Suspense: Yaz Gecesi / Karanlık İçine Derinlik / Sarı Duvar Kağıdı

Popüler Mesajlar

Kategori Yatırım, Sonraki Makale

GFC'ye Soru 024 - Yardım - 1 Milyon Dolar Aldım - IRA'da!
Yatırım

GFC'ye Soru 024 - Yardım - 1 Milyon Dolar Aldım - IRA'da!

1 milyon dolar devraldıysanız heyecan verici - gerçekten heyecan verici. Ama eğer bir IRA'ya 1 milyon dolar harcadıysanız, bu da heyecan verici - ama aynı zamanda karmaşıktır. Son zamanlarda tam olarak bu konuda bir GFC sorusu sordum: Merhaba Jeff, yaptığınız her şey için teşekkürler ve harika çalışmaya devam edin! SORU: Eğer 30 yaşına geldiğinde, Büyükbaba'dan 1 milyon dolarlık İRA alınırsa ve 30 yaşından büyük bir kısmı IRA'ya ismini vererek% 50 oranında vergi ödeyecek ve böylece 1 milyon ABD
Devamını Oku
Emekliliğe Yatırım Yapmak için Kapsamlı Bir Kılavuz
Yatırım

Emekliliğe Yatırım Yapmak için Kapsamlı Bir Kılavuz

Görüntü kredisi: Flickr Tamam, bu yüzden giderlerimi düşürmek ve tüm bu parayı biriktirmek için ne söyleyeceğinizi dinledim - şimdi ne ?! Çoğu insan için emeklilik, yatırım hesapları için birincil işlevdir. Bu IRAs, 401 (k) s ve onların Roth eşdeğerlerini içerir. Teknik jargonun içinden geçmeye çalıştığı için oldukça rahatsız edici olabilir ve dürüstçe, emeklilik için tüm seçenekler arasındaki farkı tam olarak anlamak için biraz zaman harcadığını söyleyebilirim.
Devamını Oku