Yatırım

Gelişmekte Olan Piyasaların Yeniden Ortaya Çıkışı. Yatırım Zamanı Var mı?

ABD'deki ana hisse senedi endeksleri hala kendi dengesini geri kazanmak için uğraşıyor olsa da, küresel borsalar-özellikle gelişmekte olan piyasalardakiler-iyi bir yıl geçiriyorlardı. Hem büyüklükteki hem de faaliyetlerde yükselen piyasa ekonomilerinin hızlı gelişimi, son finansal piyasa tarihindeki en zorlu hikayelerin. Bu nispeten kullanılmayan pazarlar, potansiyel olarak yüksek uzun vadeli yatırım getirileri ve bir yatırım portföyünü daha da çeşitlendirmek için fırsatlar sunmaktadır.

Pazarın Durumu

Uluslararası Para Fonu'na (IMF) göre, gelişmekte olan pazarlara yıllık yabancı yatırımlar, 1980 yılında 8,5 milyar dolardan 2008 yılında 192 milyar dolar olarak tahmin edildi. Bu yatırımın çoğu, son on yılda hızlı ekonomik gelişme gösteren bölgelere, Asya ve Latin Amerika'daki pazarlara gitti. Buna karşılık, bu yatırım sermayesi akışı bu ülkelerde ekonomik büyümeyi daha da artırdı.

Gelişmekte Olan Piyasaların Özellikleri

Gelişmekte olan piyasalar, hızlı ekonomik büyüme ve liberalleşme yaşamaya başlayan, daha az gelişmiş ülkelerdir. Gelişmekte olan pazar ülkelerine örnekler arasında Çin, Hindistan ve Meksika bulunmaktadır. Genel olarak, bu ülkeler, yaşam standartları ve gelirlerinde önemli bir artış, hızlı ekonomik büyüme ve nispeten istikrarlı bir para birimi yaşayan büyüyen bir nüfus tarafından tanımlanmaktadır.

Asya: Gelişmekte olan bir Pazarın Profili

Yükselen piyasa yatırımlarının potansiyel ödülleri ve riskleri, 1997'den 1999'a kadar Asya'daki yatırımcıların deneyimlerinden kolayca görülebilir. Gelişmekte olan pazarlardaki büyük çöküş, Tayland hükümetinin dramatik bir şekilde değer kaybetmeye zorlandığı Temmuz 1997'de Asya ile başladı para birimi, baht. Sonuç, Filipinler, Malezya ve Endonezya'daki para birimleri spekülatörlerin saldırılarına maruz kalırken Asya çapında nüksetmeye başladı. Bu arada, finansal panik dünyanın dört bir yanındaki Latin Amerika'dan Rusya'ya, gelişmekte olan piyasalara da sızmıştı. Tayland'a IMF tarafından yöneltilen kurtarma tedbirlerine ve Endonezya hükümetinden gelen dramatik ekonomik reform vaatlerine rağmen, yatırımcı güveni, ekonomik iyileşme belirtilerinin ortaya çıkmaya başladığı 1999 yılına kadar, gelişmekte olan piyasalara dönmeyi başaramadı.

Asya'dan Dersler

Asya krizinden sonra pek çok yatırımcı, Wall Street'te “ücretsiz öğle yemeği” olmadığını fark etmeye başladı - yatırım yapan yüksek piyasaların yüksek getirisi yüksek riskle geliyor ve birçok faktör sorun yaratabilir. Bir ulusun servetlerinin ticaret ilişkilerinin uluslar arasında daha sıkı hale gelmesi nedeniyle bir diğerinin oranlarını daha fazla etkileyebileceğinin özellikle belirtilmesi önemlidir. Bir ülke parasını devalüe ettiğinde, bazıları ihracatlarını rekabetçi tutmak için bunu yapmaya zorlanabilirler, çünkü bazı ülkeler Tayland'ı bahtiyarken devalüe ettiler.

Bazıları yüksek risk potansiyeline sahip olarak, neden gelişmekte olan pazarlara yatırım yapsın diye sorabilir? Cevap büyük boyutlu büyüme potansiyeli. Gelişmekte olan ekonomilerin Gayri Safi Yurt İçi Hasılası (GSYİH) 'ndeki tahmini ortalama büyüme, 2008 yılında gelişmiş ekonomiler için% 0,47'lik bir büyüme oranına kıyasla% 6.05 olmuştur. Ayrıca, gelişmekte olan hisse senedi piyasalarının sadece dünya sermaye piyasalarının kapitalizasyonunun sadece% 8,6'sını oluşturduğunu düşünelim.

Yüksek potansiyel getirilerle birlikte, gelişmekte olan pazarlar da potansiyel çeşitlendirme faydaları sunmaktadır. Çünkü bu piyasalar gelişmiş ülkelerinkiler ile birlikte hareket edemezler, diğer pazarlar düşerken yükseliyor olabilirler. Bu nedenle, bir portföyün genel riskini azaltmaya yardımcı olabilirler.

Bu faktörlere dayanarak, uzun vadeli yatırımcılar, özellikle de en az 10 yıllık bir yatırım süresine sahip olanlar, yatırım hedeflerine ve risk toleranslarına bağlı olarak, genel stok portföylerinin küçük bir yüzdesini gelişmekte olan piyasalara tahsis etmeyi düşünebilir. ³

  • 1, 3 Uluslararası menkul kıymetlerdeki yatırımcılar, bazen menkul kıymetlerdeki yatırımcılarla karşılaştırıldığında, bir miktar daha yüksek vergileme ve daha yüksek kur riskine ve daha az likiditeye maruz kalmaktadır. Geçmiş performans gelecekteki sonuçları garanti etmez.
  • Yatırım yapan uluslararası ve gelişmekte olan piyasalar, döviz kuru dalgalanması ve politik istikrarsızlık gibi özel riskler içerir ve tüm yatırımcılar için uygun olmayabilir.
  • 2 Kaynak: S & P Global Geniş Pazar Endeksi, 31 Aralık 2008.

Çeşitlendirilmiş bir portföyün genel getirileri artıracağı veya çeşitlendirilmemiş bir portföyden daha iyi performans göstereceğine dair bir garanti yoktur. Çeşitlendirme piyasa riskine karşı garanti etmez.

ÖNEMLİ BİLGİ

Bu makale Standard & Poor's tarafından hazırlanmıştır ve herhangi bir kişiye özel yatırım tavsiyesi veya önerileri sunması amaçlanmamıştır. Herhangi bir sorunuz olursa mali danışmanınıza danışabilirsiniz.

Videoyu izle: Bitcoin Düşüş Dönemi Bitti Mi? Haftalık Piyasa Analizi (2 Temmuz 2018)

Popüler Mesajlar

Kategori Yatırım, Sonraki Makale

“Zengin Baba, Zavallı Baba” Deneyim
Yatırım

“Zengin Baba, Zavallı Baba” Deneyim

Hepimizin, bir kavşakla karşımıza çıktığı yaşamlarımızdaki anlara sahibiz. Her yolun bizi tamamen farklı bir sonuca götürecek potansiyeli olduğu yerlerde. Hepimiz hangi yolun en iyi seçenek olduğunu görmek için hızlıca ilerleyebilmeyi diliyoruz, ama, maalesef, öğrenmenin tek yolu birini seçmek.
Devamını Oku
Bir Roth IRA Dönüşüm Mali Yardımı Etkiler mi?
Yatırım

Bir Roth IRA Dönüşüm Mali Yardımı Etkiler mi?

Blog'daysanız, Roth IRA 2010 dönüşüm etkinliğinde çok yazdığımı fark ettiniz. Roth IRA'nın vergiden muaf yararlarının tadını çıkarmaya istekli olduğu için, bir tonluk bir ton alıyor. Her şeyde olduğu gibi, komşunuz bunu yapıyor olduğu için, yapmanız gerektiği anlamına gelmez. Roth dönüşümünün öngörülemeyen bazı sonuçlarına daha yakından baktık ve tüm gerçekleri bilmeden dönüştürdüğünüzde sahip olabileceğiniz bazı potansiyel tuzakları açığa çıkardık.
Devamını Oku
Sandviç Üretimi Hakkında Konuşuyor musunuz?
Yatırım

Sandviç Üretimi Hakkında Konuşuyor musunuz?

Temmuz ayında ulusal “Sandviç Üretimi” ayı olduğunu biliyor muydunuz? Ve soğuk kesim ve ekstra turşu gibi değil. Sandviç Üretimi, iki nesil arasında kendilerini 'sandviçle' bulmuş olanları tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Bu, altta ve aşağıda aile üyelerine maddi bakım sağlarken, yine de kendilerine bakmanın bir yolunu bulmak zorundadır.
Devamını Oku