Yatırım

Gelişmekte Olan Piyasaların Yeniden Ortaya Çıkışı. Yatırım Zamanı Var mı?

ABD'deki ana hisse senedi endeksleri hala kendi dengesini geri kazanmak için uğraşıyor olsa da, küresel borsalar-özellikle gelişmekte olan piyasalardakiler-iyi bir yıl geçiriyorlardı. Hem büyüklükteki hem de faaliyetlerde yükselen piyasa ekonomilerinin hızlı gelişimi, son finansal piyasa tarihindeki en zorlu hikayelerin. Bu nispeten kullanılmayan pazarlar, potansiyel olarak yüksek uzun vadeli yatırım getirileri ve bir yatırım portföyünü daha da çeşitlendirmek için fırsatlar sunmaktadır.

Pazarın Durumu

Uluslararası Para Fonu'na (IMF) göre, gelişmekte olan pazarlara yıllık yabancı yatırımlar, 1980 yılında 8,5 milyar dolardan 2008 yılında 192 milyar dolar olarak tahmin edildi. Bu yatırımın çoğu, son on yılda hızlı ekonomik gelişme gösteren bölgelere, Asya ve Latin Amerika'daki pazarlara gitti. Buna karşılık, bu yatırım sermayesi akışı bu ülkelerde ekonomik büyümeyi daha da artırdı.

Gelişmekte Olan Piyasaların Özellikleri

Gelişmekte olan piyasalar, hızlı ekonomik büyüme ve liberalleşme yaşamaya başlayan, daha az gelişmiş ülkelerdir. Gelişmekte olan pazar ülkelerine örnekler arasında Çin, Hindistan ve Meksika bulunmaktadır. Genel olarak, bu ülkeler, yaşam standartları ve gelirlerinde önemli bir artış, hızlı ekonomik büyüme ve nispeten istikrarlı bir para birimi yaşayan büyüyen bir nüfus tarafından tanımlanmaktadır.

Asya: Gelişmekte olan bir Pazarın Profili

Yükselen piyasa yatırımlarının potansiyel ödülleri ve riskleri, 1997'den 1999'a kadar Asya'daki yatırımcıların deneyimlerinden kolayca görülebilir. Gelişmekte olan pazarlardaki büyük çöküş, Tayland hükümetinin dramatik bir şekilde değer kaybetmeye zorlandığı Temmuz 1997'de Asya ile başladı para birimi, baht. Sonuç, Filipinler, Malezya ve Endonezya'daki para birimleri spekülatörlerin saldırılarına maruz kalırken Asya çapında nüksetmeye başladı. Bu arada, finansal panik dünyanın dört bir yanındaki Latin Amerika'dan Rusya'ya, gelişmekte olan piyasalara da sızmıştı. Tayland'a IMF tarafından yöneltilen kurtarma tedbirlerine ve Endonezya hükümetinden gelen dramatik ekonomik reform vaatlerine rağmen, yatırımcı güveni, ekonomik iyileşme belirtilerinin ortaya çıkmaya başladığı 1999 yılına kadar, gelişmekte olan piyasalara dönmeyi başaramadı.

Asya'dan Dersler

Asya krizinden sonra pek çok yatırımcı, Wall Street'te “ücretsiz öğle yemeği” olmadığını fark etmeye başladı - yatırım yapan yüksek piyasaların yüksek getirisi yüksek riskle geliyor ve birçok faktör sorun yaratabilir. Bir ulusun servetlerinin ticaret ilişkilerinin uluslar arasında daha sıkı hale gelmesi nedeniyle bir diğerinin oranlarını daha fazla etkileyebileceğinin özellikle belirtilmesi önemlidir. Bir ülke parasını devalüe ettiğinde, bazıları ihracatlarını rekabetçi tutmak için bunu yapmaya zorlanabilirler, çünkü bazı ülkeler Tayland'ı bahtiyarken devalüe ettiler.

Bazıları yüksek risk potansiyeline sahip olarak, neden gelişmekte olan pazarlara yatırım yapsın diye sorabilir? Cevap büyük boyutlu büyüme potansiyeli. Gelişmekte olan ekonomilerin Gayri Safi Yurt İçi Hasılası (GSYİH) 'ndeki tahmini ortalama büyüme, 2008 yılında gelişmiş ekonomiler için% 0,47'lik bir büyüme oranına kıyasla% 6.05 olmuştur. Ayrıca, gelişmekte olan hisse senedi piyasalarının sadece dünya sermaye piyasalarının kapitalizasyonunun sadece% 8,6'sını oluşturduğunu düşünelim.

Yüksek potansiyel getirilerle birlikte, gelişmekte olan pazarlar da potansiyel çeşitlendirme faydaları sunmaktadır. Çünkü bu piyasalar gelişmiş ülkelerinkiler ile birlikte hareket edemezler, diğer pazarlar düşerken yükseliyor olabilirler. Bu nedenle, bir portföyün genel riskini azaltmaya yardımcı olabilirler.

Bu faktörlere dayanarak, uzun vadeli yatırımcılar, özellikle de en az 10 yıllık bir yatırım süresine sahip olanlar, yatırım hedeflerine ve risk toleranslarına bağlı olarak, genel stok portföylerinin küçük bir yüzdesini gelişmekte olan piyasalara tahsis etmeyi düşünebilir. ³

  • 1, 3 Uluslararası menkul kıymetlerdeki yatırımcılar, bazen menkul kıymetlerdeki yatırımcılarla karşılaştırıldığında, bir miktar daha yüksek vergileme ve daha yüksek kur riskine ve daha az likiditeye maruz kalmaktadır. Geçmiş performans gelecekteki sonuçları garanti etmez.
  • Yatırım yapan uluslararası ve gelişmekte olan piyasalar, döviz kuru dalgalanması ve politik istikrarsızlık gibi özel riskler içerir ve tüm yatırımcılar için uygun olmayabilir.
  • 2 Kaynak: S & P Global Geniş Pazar Endeksi, 31 Aralık 2008.

Çeşitlendirilmiş bir portföyün genel getirileri artıracağı veya çeşitlendirilmemiş bir portföyden daha iyi performans göstereceğine dair bir garanti yoktur. Çeşitlendirme piyasa riskine karşı garanti etmez.

ÖNEMLİ BİLGİ

Bu makale Standard & Poor's tarafından hazırlanmıştır ve herhangi bir kişiye özel yatırım tavsiyesi veya önerileri sunması amaçlanmamıştır. Herhangi bir sorunuz olursa mali danışmanınıza danışabilirsiniz.

Videoyu izle: Bitcoin Düşüş Dönemi Bitti Mi? Haftalık Piyasa Analizi (2 Temmuz 2018)

Popüler Mesajlar

Kategori Yatırım, Sonraki Makale

Basit bir IRA Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Şey
Yatırım

Basit bir IRA Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Şey

Çoğu insan bir BASİT IRA'yı hiç duymamış ve bunun 401 (k) 'dan nasıl farklı olduğunu merak etmektedir. BASİT bir IRA, Çalışanlara Tasarruf Yatırım Eşleştirme Planı anlamına gelir. BASİT bir IRA'ya başlamak: SIMPLE IRA hakkında bilmeniz gereken 7 şey. BASİT IRA Kurulumu ve Dosyalama Gereksinimlerini Korumak SIMPLE IRA'yı Nereden Açabilirim?
Devamını Oku
Kişisel Sermaye İnceleme - Tüm Yatırımlarınızı Tek Bir Yere Yönetme
Yatırım

Kişisel Sermaye İnceleme - Tüm Yatırımlarınızı Tek Bir Yere Yönetme

Yatırımcılar için özlem duyduğum bir şey, tüm finansal hesaplarınızı - yatırım portföyünüzü, kontrol hesaplarınızı, kredi kartlarınızı ve diğer kredi hesaplarınızı - tek bir yerde senkronize etmenizi sağlayan ve daha sonra yatırımla ilgili bir analiz sağlayan bir araçtır. tüm portföyünüz. Nane, size sayı vermenin harika bir işidir, ancak herhangi bir finansal bilgi sağlama konusunda yetersiz kalmaktadır.
Devamını Oku
Roth IRA Dönüşümünün Öngörülmeyen Sonuçları
Yatırım

Roth IRA Dönüşümünün Öngörülmeyen Sonuçları

Bu, JoeTaxpayer'den başka bir misafir gönderi. Blogumda, 2010'un Roth IRA dönüşüm etkinliğini büyük ölçüde ayrıntılı olarak ele alan birkaç makale paylaştım. Bu birçok kişi için harika bir fırsat olsa da, bir dönüşümün pek çok örneği yoktur. Roth IRA dönüşümünün bazı artılarını ve eksilerini ve sonuçlanabilecek öngörülemeyen sonuçları paylaşmak için JoeTaxpayer'a baktım.
Devamını Oku
Servet İnşa Etmek için Başarılı Yatırımın 6 Sırrı
Yatırım

Servet İnşa Etmek için Başarılı Yatırımın 6 Sırrı

Bu Gajizmo.com'dan Gary Dek tarafından yapılan bir misafir yayınıdır. Herkes zengin olmayı hayal eder, ancak piyangoyu kazanma şansı veya uzak bir akrabadan zenginliği miras alma şansı oldukça zayıftır. Zenginlik oluşturmak, başarı ya da para hakkında hayal kurmaktan ibaret değildir; yüksek gelirliler hayallerini gerçekleştirmek için çalışıp kurban ettiler.
Devamını Oku