Emlak

Vesayet Hesabı Açma Kuralları

Küçüklerin, yaşlıların veya engelli kişilerin paralarını yönetmek için birine ihtiyaç duyabilecekleri bir zaman gelir. Bu durumlarda, şahıs hesaplarının vesayetini kontrol etmek için mahkeme tarafından bir vasi tayin edilecektir. Bir hesabın koruyucusu olan herkesin güvenilir olduğunu ve hesapları etik ve akıllıca yöneteceğini düşünmek isterken, bu her zaman böyle değildir. Bu yüzden vasi hesaplarının kontrolünü yöneten kurallar vardır. Hesaba kimin erişimi olduğu, kimin sahip olduğu ve paranın nasıl harcadığı, mahkemeler bu hesapları izlemektedir.

Çocuk ve Vesayet Hesapları

Çocukların yasal olarak bir banka hesabı açmalarına veya kendi hesaplarını bir hesapta yönetmelerine izin verilmez. Bazen bir ebeveyn veya veli, bir çocuk için bir hesap açmak için kolej için para biriktirmek ya da sadece çocuğa tasarruf hakkında öğretmek için yardım edebilir. Bu durumda ebeveyn, hesabın asıl sahibi olup, para üzerinde kontrol sahibidir ve istedikleri şeyi fonlarla yapabilir.

Bu farklı bir vesayet hesabı. Bir vesayet hesabı ile para çocuğa aittir. Hesabın koruyucusu, bir çocuğun parasını yönetir, ancak bu paranın üzerinde hiçbir sahipliğe sahip değildir. Çocuğun vesayet altında bir hesabına sahip olmasının en yaygın sebebi, ebeveynlerin ölen ve çocuk için para ya da mülk bırakmış olmaları ve veli, çocuğun yasal yaşına gelene kadar bu hesabı kontrol etmesi gerektiğidir.

Yaşlı veya engelli bireyler ve vesayet hesapları

Yetişkinler bazen mali durumlarını yönetmek için fiziksel veya zihinsel kapasiteye sahip değildir ve bir vasi tayin edilmesi gerekir. Çocuklarda olduğu gibi, vasi, kişi finansmanı üzerinde herhangi bir mülkiyet kazanmaz, sadece hesabı yönetir. Mahkeme, maliyesini yönetemediği düşünülen bir kişi için uygun bir vasi seçer.

Kurallar ve Nasıl Çalışır?

Belirtildiği gibi, bir hesabın koruyucusu fonları kontrol eder ve tüm makbuzları ve ödemeleri periyodik olarak mahkemeye bildirmelidir. Gardiyan hesabı idare eder, ancak hesaba sahip olmamış, yani hesaptaki para veya mülk anlamına gelir.

  • Tüm vesayet hesaplarında genellikle bir çocuk, yaşlı ya da engelli bir birey olmak üzere bir yararlanıcı ya da “koğuş” vardır.
  • Hesabın koruyucusu, hesabın lehtarını atayamaz. Diğer kelimeler, hesabın kimin için olduğunu ve ödemeleri kimin aldığını değiştiremez.
  • Bir vesayet hesabı açmak için vasi, bir birey hesabının koruyucusu atanan bir mahkeme emrinin onaylanmış bir kopyasını göstermelidir.
  • Eğer bir kişi artık bir hesabın koruyucusu olarak hizmet veremezse, ölüm ya da başka bir sebepten dolayı, mahkeme hesap için yeni bir vasi tayin edecektir.
  • Vasinin hesaptaki paraya sahip olmaması nedeniyle, para, vasi sahibinin borcunu ödemek için kullanılamaz - yani süslenemez veya siezize edilemez.

Popüler Mesajlar

Kategori Emlak, Sonraki Makale

Sağlık İçin Dayanıklı Bir Vekalet Nedir?
Emlak

Sağlık İçin Dayanıklı Bir Vekalet Nedir?

Hiç kimse kendiliğinden ya da kendileri adına tıbbi karar veremediklerini düşünmek istemez. Ancak, herkesin hayatında, kendileri için karar veremeyecekleri bir noktaya ulaştıkları bir zaman gelir. Bunun nedeni, bir kişinin artık bunun için zihinsel kapasiteye sahip olmaması, ya da bir krizde ya da acil bir durumda olması ve bunları gerçekleştirememesidir.
Devamını Oku
Aile Güveni Nedir ve Siz Bir Kez Kurmalısınız?
Emlak

Aile Güveni Nedir ve Siz Bir Kez Kurmalısınız?

Geri dönüşlü bir güven kaynağı olarak bilinen bir aile güveni kavramı, pek çok insan tarafından çok iyi anlaşılmamıştır. Örneğin, bir güven ve basit bir irade arasındaki farklar sıklıkla karıştırılır. Her ne kadar biraz daha fazla zaman harcadığı ve bu nedenle, daha pahalı bir aile güveninin iraden daha hazırlıklı olmasına rağmen, birçok kişiye olan güvenin önemli faydaları vardır.
Devamını Oku
Şimdi bir Devremülk Almalıyım?
Emlak

Şimdi bir Devremülk Almalıyım?

Üniversitedeyken, oda arkadaşımın ebeveynlerinden biri devre dışı bıraktı. Hafta sonlarından birini "dönüş" yaptıkları için kullanmayacaklardı, bu yüzden oda arkadaşlarımız olarak mini bir tatil yapıp devremülkte kalmaya karar verdik. Çok eğlenceliydi ve belki de, büyüdüğümde, devremülk kiralamak veya satın almak istiyorum diye düşündüm.
Devamını Oku
Küçükler için Sosyal Faydalar - Sosyal Güvenlik Ölüm Yardımı
Emlak

Küçükler için Sosyal Faydalar - Sosyal Güvenlik Ölüm Yardımı

Çocuklu herkes için yeni bir korku geliyor. Sana bir şey olursa, onlar için ne yaparsın? Doğal olarak, bu yüzden birçok insan hayat sigortası alır; bu yüzden yaptım. Diğerleri defin düzenlemelerini planlamaya başlarlar veya son masraflarının karşılanmasını sağlamak için başka önlemler alırlar ve çocuklarına da verecekleri bir şeyleri vardır.
Devamını Oku