Borç

Borç yönetimi becerilerinizi geliştirmenin basit yolları

Ekonominin nihayetinde durgunluk yaşanmasıyla birlikte, mali durumunuza bir göz atmak ve borç yönetimi becerilerinizi geliştirmek için neler yapabileceğinizi “düzeltmek” hiç bu kadar önemli olmamıştı.

Birçoğumuzun borca ​​düşmesiyle - ve ulusun finansmanı, onlardan daha zayıftır - en iyisi, borçlarınızın üstesinden gelebilmek için yapabileceğiniz her şeyi yapıyor.

İşte size bir kaç ipucu sen geliştirebilir sizin borç yönetimi becerileri:

1. Bir bütçe oluşturun

Bütçeleme, paranızın nasıl çalıştığını bilmek ve paranızla ne yaptığınızı kontrol etmek anlamına gelir - başka bir deyişle, paranızı kontrol etmenize izin vermez! Bir bütçe oluşturduğunuzda şunları yapmanız gerekir:

a. Kazandığınız her şeyi takip edin

Bütçelemenin ne zaman olduğunu anlamak için ilk yapmanız gereken şey, her ay evinize tam olarak ne kadar para geliyor. Yani, yazarak başlamalıdır her şey hane halkınız bir ayda kazanır / alır - bu ücretler, yardımlar, hibeler vb.

b. Harcadığınız her şeyin kaydını tutun

Artık her ay evinize tam olarak ne kadar para geldiğini biliyorsunuz, hanenizden ne kadar çok para biriktirdiğinin farkında olmanız gerekiyor. Bunu yapmanın iyi bir yolu, harcamalarınızı bir ay boyunca takip etmek ve harcamanız gereken her şeyi yazmaktır. Bu kesin olarak bir aylık bir süre alacaktır - bu da borç yönetimi becerilerinizi geliştirme girişimlerini erteleyecektir - ancak harcamalarınızın tam bir resmini elde etmek için iyi bir yoldur. Böylece, öncelikli borçlarınızı (ipotek / kira, faturalar, teminatlı krediler vb. Ödemeler) ve günlük yaşam masraflarınızı (yemek ve seyahat gibi) yazarak başlayın. Örneğin, araba sigortası gibi, yıllık olarak ödeyebileceğiniz şeyleri hesaba katmayı unutmayın.

Not: Bu aşamada, “öncelikli olmayan borçlarınız” (kredi kartları, mağaza kartları, kişisel krediler vb.) veya “gerekli olmayan” ürünler / hizmetler için harcadığınız paranızla harcadığınız parayı içermemelisiniz (örn. olmadan yaşayabileceğiniz şeyler).

c. Tek kullanımlık gelirinizi hesaplayın

Muhasebendiğinizden emin olduğunuzda herşey Gerekli yaşam masraflarınız, tek kullanımlık gelirinizi hesaplayabilirsiniz.

Tek kullanımlık geliriniz esas olarak, öncelikli olmayan borçlarınızı ödemek için aylık olarak bıraktığınız miktardır ve bunu yaptıktan sonra yedekleriniz varsa, önemli olmayan mal ve hizmetlerden tasarruf etmek ve harcamak için.

Tek kullanımlık gelirinizi hesaplamak için aylık harcamalarınızı aylık gelirinizden çıkarmanız yeterlidir.

Tek kullanımlık gelirinizin ne kadar olduğunu öğrendiğinizde, öncelikli olmayan tüm borçlarınız için aylık geri ödemelerin size ne kadar pahalıya mal olacağını öğrenmeniz gerekir. Şimdi bunu tek kullanımlık gelirinizle karşılaştırın - borç geri ödemelerinizi karşılayacak kadar büyükse, iyi olmalısınız. Ancak, yeterince büyük değilse, bu sorunu en kısa zamanda düzeltmeniz önemlidir. Alacaklılarınızın sorun yaşadığınızı bildirerek başlayabilir ve sorunlarınıza en uygun çözümü bulmak için profesyonel bir borç danışmanlığı isteyebilirsiniz.

2. Gerekli olmayan harcamalara geri dönün

Bütçenizi tamamladıktan sonra ve tek kullanımlık gelirinizin teminatsız borçlarınızın maliyetini karşılamaya yetip yetmediğine karar verdikten sonra, her ay biraz fazladan fazladan para harcamak için gerekli olmayan harcamaları azaltmaya odaklanabilirsiniz. . Bunun nasıl yapılacağına dair birkaç ipucu:

a. Harcadığınız her şeyin bir listesini oluşturun ve aslında ihtiyacınız olmayan öğeleri vurgulayın

Bir ay içinde harcadığınız her şeyin bir listesini yapın - çikolata, dergi, CD gibi temel olmayan şeylerin harcanması da dahil olmak üzere. Bunu yaptıktan sonra, listeyi gözden geçirin ve gerçekten ihtiyacınız olmayan öğeleri vurgulayın.

Bu öğeleri vurguladığınızda, onlara ne kadar harcadığınızı eklemelisiniz. Bu gerçekten harcamanız gereken paradır ve başka amaçlarla kullanılmış olabilir, bu da bizi bir sonraki noktaya getirir…

b. Bu öğeleri bütçenizden kaldırın

Bu önemli olmayan öğelerin çoğunu olabildiğince aylık bütçenizden deneyin ve kaldırın. Bunu yaparak serbest bırakabileceğiniz para, başka bir amaç için kullanılabilir, ki bu da bizi bir sonraki ve son noktaya getiriyor…

3. Borçlarınızı aşırı ödemek için herhangi bir yedek para kullanın

Gerekli olmayan mallar / hizmetler için harcamamanız gereken 'ekstra' para, borçlarınızı her ay fazladan ödemek için kullanılabilir - gerekenden daha fazla ödeme yapmak.

Borçlarınızı aşırı ödemek borç yönetimi becerilerinizi geliştirmenin mükemmel bir yolu olabilir. Borçlarınızı fazladan ödemekle, borçlu olduğunuz para miktarını daha hızlı bir oranda azaltabilirsiniz ve borçta olduğunuz süreyi ve faizle ödeyeceğiniz toplam tutarı azaltmalısınız. daha fazla borç üzerinde.

kredi: t3hWIT

Videoyu izle: euronews öğrenim dünyası - Eğitimle engellileri topluma edininma projeleri

Popüler Mesajlar

Kategori Borç, Sonraki Makale

Kredi Krizi Kolej Kampüsüne Hits
Borç

Kredi Krizi Kolej Kampüsüne Hits

2007 yılında yüksek faizli ipotek piyasasının çöküşüyle ​​başlayan kredi krizi ABD finansal piyasalarında yankı uyandırdı. Ve birçok öğrenci ve ebeveynlerinin bildiği gibi, üniversite kredisi piyasası etkilere karşı bağışık değildir. Piyasalardaki kargaşa, birçok özel kredi verenini isteksiz kılmıştır veya öğrenci kredilerini finanse edememiştir.
Devamını Oku
Sevgili Baba, Neden Borç'u Öldürdün?
Borç

Sevgili Baba, Neden Borç'u Öldürdün?

Ölüm belgesine göre, babam kalp krizi olarak bilinen miyokard enfarktüsünden öldü. Sağlığı bir süredir kötüleşiyordu, bu yüzden tam bir sürpriz değildi. Kilo aldı ve Tip 2 diyabet tanısı aldı. İki baypas ameliyatı vardı - bir üçlü, bir dörtlü.
Devamını Oku
9 Para İpuçları Her Üniversite Öğrencisi Bilmeli Yani Mezun Olmaz
Borç

9 Para İpuçları Her Üniversite Öğrencisi Bilmeli Yani Mezun Olmaz

Üniversitede para yönetimi konusunda hiçbir şey bilmiyordum. Bir finans majörü olmama rağmen, aslında parayı yönetmekte çok kötüydüm. Ne kadar korkunç? Her ay iki yarı zamanlı iş ve Ulusal Muhafız parası olsa bile, gereksiz öğrenci kredisi borcuna, 2 kredi kartının neredeyse tükenmesine ve tasarruf hesabımda ne anlama geldiğine ne dersin?
Devamını Oku
Para Temelleri: Nakit Akışınızı Yönetin
Borç

Para Temelleri: Nakit Akışınızı Yönetin

Ev işim için faturaya baktığımda, ödenmemiş faturaları gördüğümde ve dişlerimi toprakladığımda, her iki ayda bir zaman vardı. Banka hesabımın ipotek ve araç kredisi ödemeleri, emeklilik hesabı katkıları ve ay boyunca kredi kartlarıma harcadığımı ödemesi nedeniyle azaldığı için, 2,000 dolar daha fazla almam gerektiğini hayal kırıklığına uğratmıştım.
Devamını Oku