Yatırım

Riskin Yeniden Düşünme Zamanı Nedir?

Günümüzün çalkantılı piyasa ikliminde riskten söz ediyorsanız, çoğu insan muhtemelen hızla daralan yatırım hesaplarını düşünür. Ancak gerçekte, yatırım riski birçok şekli alır ve her biri finansal hedeflerinizi nasıl sürdürdüğünüzü etkileyebilir. Yatırım riskini ele almanın anahtarı, finansal planlayıcınızın yardımıyla, tabii ki nasıl idare edeceğinizi öğrenmektir.

Firmamın finansal terimler sözlüğünden, riski “Bir yatırımcının bir yatırımın tamamını veya bir kısmını kaybetme şansı“Yatırım riski genel risk riskine işaret ederken, daha spesifik sınıflandırmalara ayrılabilir. Kendinizi farklı risk türleriyle tanıştırmak, portföyünüzdeki riski nasıl yöneteceğinizi öğrenmek için ilk adımdır.

Risk Türleri

Risk, aşağıdakiler dahil olmak üzere birçok biçimde gelir:

  • Market riski: Bir güvencenin değerinin genel pazarla birlikte hareket etme olasılığı. Örneğin, borsa düşüş yaşıyorsa, portföyünüzdeki stoklar da düşebilir. Veya tahvil fiyatları yükseliyorsa, tahvillerin değeri de yükselebilir.
  • Faiz oranı riski: Çoğu zaman sabit gelirli yatırımlar ile ilişkilendirilir, bu bir tahvil fiyatının yükselen faiz oranları ile düşme riskidir.
  • Enflasyon riski: Enflasyonun bir sonucu olarak, birikimlerinizin satın alma gücündeki düşüş ile portföyünüzün değerinin düşmesi riskidir. Uzun vadeli yatırımlar olarak tahvil ve para piyasası araçları gibi muhafazakâr yatırımları değerlendirirken enflasyon riskinin göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Yatırımınız zaman içinde kazanç sağlayabilirken, en azından enflasyon oranına ayak uydurmazsa değer kaybediyor olabilir.
  • Kredi riski: Bu risk türü tahvillerle birlikte devreye giriyor. Tahvil ihraç edenin vadesi geldiğinde vaat ettiği gibi borcunu geri ödeme yeteneğini ifade eder. Tahvillere Moody's ve Standard & Poor's gibi kurumlar tarafından kredi notu verilir. Genel olarak, derecelendirme ne kadar yüksek olursa kredi riski o kadar düşük olur. Yatırım yapılabilir menkul kıymetler olmayan, genellikle en düşük oranlara sahip olan önemsiz tahviller, kredi açısından en riskli olanlardır. Onlara yatırım yapan insanlar, daha yüksek kredi risklerini telafi etmek için genellikle daha yüksek getiriler ararlar.
  • Uluslararası risk: Uluslararası yatırımlar, dalgalanan para birimi değerlerini (kur riski) ve politik ve ekonomik karışıklıkların bir ülkenin pazarlarını etkileme riski dahil olmak üzere ilave riskleri de içerir.

Çeşitlendirerek Piyasa Riskini Yönetin

Çeşitlendirme süreci - paranızı farklı yatırımlar ve yatırım sınıfları arasında yaymak - özellikle bir portföyde piyasa riskini en aza indirmeye yardımcı olmak için kullanılır.

Ayrıca, birden fazla varlık sınıfından yatırım seçmenin potansiyel faydalarını göz önünde bulundurun. Örneğin, stoklar değişen şartlar nedeniyle özellikle sert bir şekilde vurulduğunda, tahviller önemli ölçüde etkilenmeyebilir. Kısmen, bunun nedeni tahvil toplam getirilerinin fiyat değişimlerinden ziyade (bir portföyü yumuşatabilen) gelirlere daha fazla bağlanması olabilir. Tarihsel olarak, hisse senetlerinin toplam getirisi hem gelir hem de sermaye değerlemesinden oluşurken, toplam tahvil getirisi esas olarak faiz gelirlerinden oluşmaktadır.

Yatırım Seçeneklerini Hedeflerinize Uydurun

Ne tür yatırımların risk açısından uygun olduğuna karar vermeden önce, yatırım hedeflerinizi değerlendirmeniz ve sadece yatırım getirilerini takip etmeye odaklanmamanız gerekir. Amacınız ana paranın korunması, cari harcamalar için gelir elde etme veya müdürünüzün enflasyonun üstündeki ve üzerindeki değerini oluşturma mıdır?

Ardından, yatırım süresi ufkunuzu inceleyin ve kısa vadeli kayıpların ne kadar rahat olabileceğini düşünün. Unutmayın, zaman ufkunuz ne kadar uzun olursa, portföyünüzde daha fazla volatilite tahammül edebilirsiniz.

Aynı zamanda, uzun vadeli yatırımcılar enflasyondan endişe duymalıdır. Bu nedenle portföyleri, hisse senedi yatırımlarında daha fazla ağırlık kazanabilir, çünkü geçmiş performansı gelecekteki getirileri garanti etmese de, en uzun vadeli getirileri ve en yüksek marjı geride bırakmışlardır. Bu yatırımcılar ayrıca hisse senetleri ile ilgili yüksek riskleri dengelemeye yardımcı olmak için tahvil ve para piyasası yatırımlarına bir miktar para da verebilir.

Öte yandan, emeklileri gibi portföylerinden elde ettikleri gelire aşırı derecede güvenmek zorunda kalan insanlar, geliri en üst düzeye çıkarmak ve kısa vadeli kayıp riskini en aza indirmeye çalışabilirler. Portföyleri yüksek kaliteli, düşük riskli tahvil ve para piyasası yatırımlarında, büyüme potansiyelini korumak için bazı stoklarda stoklarla ağırlıklandırılabilir.

Videoyu izle: 21. yüzyılda ideal eğitim arayışı - öğrenme dünyası

Popüler Mesajlar

Kategori Yatırım, Sonraki Makale

9 Adımda Finansal Planlama Temelleri
Yatırım

9 Adımda Finansal Planlama Temelleri

Herkes sağlam bir mali plana sahip olmak ister, ancak Amerikalıların% 40'ından fazlası yoktur. Resmi bir strateji geliştirmedikçe - yazılı bir plan gibi - herhangi bir türden mali hedefe ulaşmak zor olabilir. Ve bununla yüzleşelim, eğer hedefinize ulaşırsanız, şansınız şansınız finansal kazancınızdan daha fazladır.
Devamını Oku
Belediye Bond Sigortası Öldü mü?
Yatırım

Belediye Bond Sigortası Öldü mü?

Belediye tahvili sigortasının rolü, belediye pazarında azalmaya devam etmektedir ve sigortalı tahviller, temmuz ayına kadar yıllık bazda yeni ihraçların sadece% 11'ini içermektedir. En büyük tahvil sigorta şirketlerinden biri olan Ambac, Temmuz ayında “hurda” bölgesine ve on belediye bono sigortacısına indirildi, sadece üçü AA veya daha yüksek bir finansal güç notunu korudu.
Devamını Oku
Bugün Portföyünüze Katılmak İçin Yüksek Getiri Yatırımları 4
Yatırım

Bugün Portföyünüze Katılmak İçin Yüksek Getiri Yatırımları 4

Yüksek getirili yatırımlara veya herhangi bir yatırıma odaklanmadan önce, borçlara yüksek faiz ödemediğinizden emin olmalısınız. Borç faiziyle ilgili daha fazla ödeyecek olursanız, yatırımlarınızdan daha fazla kazanç elde edersiniz, yatırım getirinizi hemen düşüreceksiniz. Başka bir deyişle, borçları azaltarak kazandıracağınız faiz, yatırım yaparak elde edeceğinizden daha yüksektir.
Devamını Oku
Ne zaman 401k berbat ne olur?
Yatırım

Ne zaman 401k berbat ne olur?

Bugün şu soruyu ele almak istiyorum: 401K'nız ne zaman berbat? Bir işte bu deneyime sahip oldunuz, 401K'lık bir kartınız vardı ve kaydetmek istediniz, ama bu şeye bir göz attınız ve bu şeyin nasıl olduğu gibi olursunuz. Bazılarınız var, belki bir kaçınız yok, ama eğer bu durumda iseniz size yardım etmek istiyorum.
Devamını Oku