Maliye

Emekli Gelir Yaratmak İçin 10 Temel Gerek

Emeklilik planlaması söz konusu olduğunda, vurgunun çoğu mümkün olan en büyük emeklilik portföyünü biriktirme üzerine yerleştirilir.

Bu kesinlikle önemlidir - aslında muhtemelen tüm iyi emeklilik planlamasının temelidir.

Ancak emeklilik planlamasında daha çok yer var.

Her biri emeklilikte hayatınızda büyük bir etkisi olacak on bireysel alt planı içeren bir ana emeklilik planı hazırladım.

Buradaki fikir, sadece yeterince emeklilik portföyü oluşturmanın ötesine bakmak ve hayatınızı - ve emekli olduklarınızı - bir kez emekli olduktan sonra etkileyecek diğer birçok faktöre odaklanmaktır.

Bu faktörlerin ne olduğunu bilerek, her biri için plan geliştirebilirsiniz. Emeklilik geldiğinde, ne olursa olsun hazır olacaksın.

1. Yıllar için Plan - Yıllar Değil!

Emeklilik için plan yaparken ilk birkaç yılın ötesine bakmak önemlidir. İnsanlar artık emekli olduktan sonra onlarca yıldır yaşıyor ve bu genişletilmiş zaman dilimini kapsamaya hazır olmanız gerekiyor.

Örneğin, 65 yaşında emekli olmayı planlıyorsanız, en az 20 yıl boyunca kendinizi desteklemeyi planlamanız gerekir - 85 yaşına kadar yaşayan insanlar artık yaygın değildir. Kadınlar genellikle erkeklerden daha uzun yaşadığından, 95 yaşını doldurmayı planlamak isteyebilirsiniz. 30 yıl!

Bu kadar uzun yaşayacağınızı düşünmüyorsanız bile, belki de ailenizdeki insanlar tarihsel olarak olmadığından, olasılıkla mali olarak hazır olmanız gerekir.

Yatırım açısından, bu, portföyünüzde büyümeye biraz önem vermeye devam etmeniz gerektiği anlamına gelir. Bu sizin 60'larınızda sahip olduğunuz varlıkların 80'lerin sonuna kadar süreceğinden emin olmanızı sağlayacaktır.

2. Sosyal Güvenlik Avantajlarınız

Sosyal Güvenlik söz konusu olduğunda, pek çok kişi, 65 yaşına gelene kadar beklemekte olduğunuz, ve daha sonra hayatınızın geri kalanı için onları toplamaya başladığınız tarih anlayışına tutunur. Bu hala mümkün olsa da, Sosyal Güvenlik avantajlarınızı elde etmek için var olan bir strateji aslında var..

Bu çoğunlukla, bu faydaları ne zaman toplayacağınız ile ilgilidir ve bunun faydalarınızın ne kadarının üzerinde önemli bir etkisi olacaktır.

Yeni başlayanlar için 65, artık standart emeklilik yaşı değil. Sosyal Güvenlik İdaresi, sözünü ettiği gibi yavaş yavaş artıyor. tam emeklilik yaşı ya da sadece FRA. Bu, tam Sosyal Güvenlik avantajlarını alacağınız yaştır.

1943 ile 1 Ocak 1955 arasında doğan insanlar için FRA 66'dır. Eğer 2 Ocak 1955 ve 31 Aralık 1959 arasında doğmuş olursanız, her yıl için 1954'ten sonra ek 2 ay olacaktır. 31 Aralık 1959'dan sonra doğdun, o 67.

FRA'nızdan herhangi bir zamanda emekli olursanız, avantajlarınız orantılı olarak azalacaktır. Örneğin, hala 62 yaşında fayda toplamaya başladığınızda, alacağınız miktar, FRA'nıza ulaşana kadar beklediğiniz kazancın% 70'inden daha fazla olmayacaktır.

Tersine, eğer FRA'nızdan sonraya kadar faydaları toplamanızı geciktirirseniz, aylık paranız ayda% 1 veya% 8 oranında artar. Eğer 70 yaşına ulaşıncaya kadar fayda toplanmasını geciktirirseniz, aylık paranızı% 24 oranında artırabilirsiniz (ÖNEMLİ: 70 yaşını geciktirmek için ek bir fayda yoktur).

Bu nedenle, Sosyal Güvenlik avantajlarınızı toplamanın zamanlaması çok önemlidir. Eğer 62 yaşını doldurmaya devam ederseniz veya hatta FRA'nızı geçmeye devam ederseniz, gecikme sonucunda daha büyük bir gelir elde edersiniz.

Eş faydalar. Bir eşin Sosyal Güvenlik faydaları iki seçenek taşır. Daha düşük kazançlı eş, kendi iş geçmişine dayanarak faydalar toplayabilir veya yüksek kazançlı eşe ödenen kazancın% 50'sini toplayabilir. Buradaki avantaj, düşük kazançlı eşin, daha yüksek kazançlı eşler zaten faydaları toplamaya başladığı sürece, iki hesaplamanın yüksekliğini otomatik olarak toplayacaktır.

Genel bir kural olarak, Sosyal Güvenlik yardımları yaklaşık olarak bir orta gelirli işçinin emeklilik öncesi gelirinin% 40'ına eşittir. Aylık faydalar sınırlandığından, bu oran daha yüksek gelirliler için daha düşük olacaktır.

Burada göz önünde bulundurulması gereken husus, Sosyal Güvenlik'in gelirinizin% 40'ını sağlaması halinde, kalan% 60'ı sağlayan diğer kaynaklara sahip olmak için hazırlıklı olmanız gerekecektir.

3. Portföyün Ağırlıklı Büyümden Uzaklaşmak

Emeklilik yaşına ulaştığınızda, genel yatırım stratejinizde kademeli bir değişimi uygulamaya başlamak zorundasınız.

Emeklilik portföyünüzden gelir çekmeye başlayacağınız bir noktada olacağınız için, borsada büyük bir düşüş yaşamak için yıllarca artık faydalanmayacaksınız. Bu, varlık tahsisini saf büyüme odaklı yatırımlardan, gelir ve sermaye korumasını vurgulayan varlıklara kaydırmaya başlayacağınız anlamına gelir.

Bu, emekli olduğunuz zamana kadar devam etmeniz gereken bir süreçtir, ama o orada durmuyor. Yaşlandıkça, gelir bazlı varlıklardaki portföyünüzün oranının artması gerekecektir. Bu sadece daha öngörülebilir bir gelire ihtiyaç duyacağınız için değil, aynı zamanda her yıl yatırım sürenizi geçtikçe ufkunuzu daha da kısaltır. Bu, piyasa düşüşlerinden kurtulmak için daha az zaman kazandıracaktır.

Paranızı gelir ve sermaye korunumu için tam olarak nereye yatırmanız gerektiği, kendi başına bir konudur…

4. Özel Gelir Getiren Yatırımlar

Neyse ki, bu alanda birçok seçenek var. Sizin için en iyi şekilde çalışabilecek olanı veya birkaçının kombinasyonunu düşünün.

Banka Yatırımları. Bunlar depozito (CD) ve para piyasası fonlarını içerebilir.Bugünün düşük faiz oranı ortamı dikkate alındığında, faiz açısından çok fazla ödeme yapılmaz, ancak her ikisi de mutlak güvenlik prensibi sunar. Şu anda faiz oranları çok düşük olduğundan, insanların biraz daha yüksek faiz ödeyen çevrimiçi tasarruf hesaplarına gitmelerini öneriyorum. Herhangi bir banka kuruluşundaki toplam mevduatınız FDIC tarafından 250.000 $ 'a kadar sigortalıdır.

ABD Hazine Menkul Kıymetler. ABD Hazine'nin yatırım portalı olan Hazine Direktifi aracılığıyla doğrudan ABD Hazine menkul kıymetlerine yatırım yapabilirsiniz. Orada tahvil, not, fatura ve E / EE Tahvilleri dahil olmak üzere çeşitli sabit getirili sabit yatırım fırsatları bulacaksınız. Onlar 25 $ gibi az bir fiyatla satın alınabilir ve vadeye kadar elde tutulursa neredeyse hiç anapara riski taşımazlar. Hazine enflasyonu korunan menkul kıymetler (TIPS) ve I Tahviller sadece faiz ödememekle kalmamakta, ayrıca Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) bazında yıllık bazda düzenlemeler yapmaktadır. Bu faiz geliri artı enflasyon koruması.

Tahviller. Bunlar bir sigorta şirketi aracılığıyla satın alınan yatırım sözleşmeleridir. Çeşitli biçimlerde gelirler ve belirli bir süre veya hatta tüm yaşamınız boyunca bir gelir sağlamak için kurulabilirler. İşvereniniz için geleneksel bir emeklilik planı kapsamında değilseniz, emeklilik planınıza mükemmel bir ek ücret alabilirsiniz. Bir yıllık gelir, emekli maaşına çok benzer bir gelir düzenlemesi sağlayabilir.

Hatta bir IRA veya 401 (k) 'den parayı bir garantiye dönüştürebilirsiniz, ki bu size garantili bir gelir sağlayacaktır. Katkılarınız ve yatırım kazançlarınız vergiden ertelendiğinden, gelir dağılımları dağıtımdan sonra olağan gelir vergisi oranlarında vergilendirilecektir.

Farklı ücretler vardır:

 • Sabit Faizler. Bu menkul kıymetler banka likiditesi gibidir, çünkü çok likittirler ve faiz ödemelerini ceza ödemeden çekmenize izin verirler. Sabit oranlı ücretlerle ilgili herhangi bir ücret yoktur, ancak sözleşmede belirtilen tutardan daha fazla para çekmeniz veya sözleşmeyi erken feshetmeniz halinde genellikle bir teslimat bedeli içerir. Seçtiğiniz herhangi bir zaman diliminde ya da hayatınızın geri kalanında dahi garantili bir gelir sağlayabilirler.
 • Sabit Endeksli Yıllıklar (veya FIA). Bu sabit faiz oranları gibi, ancak bir yatırım karşılığı ile. Belirli bir terimin yanı sıra asgari bir faiz oranı kurdunuz. Ancak bir FIA, yatırımınızı borsaya bağlamanıza izin verir; bu da daha yüksek bir getiri oranı elde etmenizi sağlar. Ve sadece borsa endeks kazançlarına katılabilirsiniz (tipik olarak S & P 500 endeksi), fakat aynı zamanda ana yatırımınıza herhangi bir zarardan korunursunuz. Bu, yatırımınızla hem gelir hem de büyümeye katılmanın bir yoludur.
 • Garanti edilen ömür boyu para çekme avantajı (GLWB) ile ödenecek tutar. Bu, herhangi bir yıllık rantı ekleyebileceğiniz bir sürücüdür. Hayatınızın geri kalanı boyunca sürecek bir gelir sağlayacaktır ve sözleşmeyi imzalamak zorunda kalmadan minimum para çekme işlemi yapılmasına izin verir. Not: Bu bir FIA (yukarıda belirtilen) veya değişken bir yıllık olabilir (burada Forbes'da yazdığım gibi büyük bir hayranı değilim).

Ayrıca eklemeyi düşünebilirsiniz yatırım türü hayat sigortası poliçesi yatırım karmasına kadar. Bu tür politikalar, tanımlanmış katkı planları gibi, vergi matrahına dayalı olarak politikadaki nakit değerini biriktirmenize izin verir. Emeklilik planı katkılarınızı düzenli olarak maksimize ediyorsanız, emeklilik portföyünüze mükemmel bir katkı sağlayabilirler..

5. Konut Planı Yaratmak

Konut, çoğu hanehalkında tipik olarak en büyük tek harcama olduğundan, genel emeklilik planınızın ışığında dikkatli bir şekilde düşünülmelidir. En azından, ipoteğinizi ödemeyi ve emekli olduğunuz zamana kadar evinizin boş ve temiz olmasını sağlamanız gerekir.

Bu, mevcut evinizin maliyetini mutlak minimum tutacaktır. Ayrıca, siz emekli olduktan sonra bir noktada nakit lehine tasfiye etmek isteyebileceğiniz bir numarasız ana varlık sağlayacaktır.

Ama aynı zamanda, konut durumunuzu tamamen değiştirme olasılığını da en azından gevşek bir şekilde düşünmelisiniz.

Bunun gerekli veya istenebilir olmasının birkaç nedeni vardır:

 • Temel yaşam giderlerini azaltmak için daha küçük, daha ucuz bir eve küçültme.
 • Daha elverişli bir iklime veya tercih edilen rekreasyon olanaklarına sahip bir alana taşınmak.
 • Genel yaşam maliyetinin daha düşük olduğu bir alana taşınmak.
 • Sürüş ihtiyacını azaltmak için tüm alışverişinize yakın bir yerde yaşamak.
 • Emekliler için daha avantajlı bir gelir vergisi rejimi olan bir devlete taşınmak.
 • Yetişkin çocuklarınıza ve torunlarınıza daha yakın olmak için hareket edin.
 • Kendi bölümünüzde daha az tamir ve bakım gerektirecek bir eve taşınmak.
 • Gelir üretme yatırımlarına girebilmek için evinizdeki bir miktar özkaynaktan kurtulmak isteyebilirsiniz.
 • Ailenizi büyüttüğünüz evin emekli bir kişi veya çift için çok büyük olduğuna karar verebilirsiniz.
 • Tam olarak nerede ve nasıl yaşamak istediğinize karar verirken bir süreliğine kiralamayı düşünebilirsiniz.

Düşüncelerinizi karmaşıklaştırmak, belirli bir yerde ikinci bir eve sahip olmak isteyebileceğiniz gerçektir. Bu da, ikinci konut için bütçenize yer açmak için birincil ikametinizi küçültmeyi düşünmeniz için sizi motive edebilir.

Neyse ki, evinizi satmayı planlıyorsanız ve önemli miktarda özsermayeye sahipseniz, IRS, birincil ikametinizin vergilendirilmesinden elde edilen satış kazancına 250.000 $ 'a kadar çıkmanıza izin verir. Evli çiftler için ortak başvuruda, dışlama 500.000 $ 'dır.

6. Enflasyonu asla Yoksaymayın!

Emekli olduğunuzda enflasyonun durmadığını anlamak önemlidir.Ve emekli olduktan sonra 20 ila 30 yıl boyunca yaşayacağınız için mali durumunuzu yükselen fiyatlara göre ayarlamanız gerekecek.

Genel bir kural olarak, enflasyonun yılda yaklaşık% 3 oranında devam edeceğini varsaymalısınız. Bu, son 30 yılda enflasyonun ortalaması hakkında. Bunun anlamı, emekli olduktan yaklaşık 25 yıl sonra genel fiyat seviyelerinin kabaca ikiye katlanması anlamına geliyor. Emeklilik portföyünüzü ve gelirinizi bu sonuç için hazırlamanız gerekecek.

Neyse ki, Sosyal Güvenlik faydaları enflasyona endekslenir, böylece otomatik olarak bu gelir kaynağına ayak uydurursunuz. Sabit varlık tahsisatınızın bir kısmı yukarıda ele alındığı gibi TIPS menkul kıymetlerine yatırılmalı, böylece sadece faiz geliri kazanmayacaksınız, fakat varlık anaparamız daha yüksek fiyat seviyelerini yansıtacak şekilde ayarlanacaktır.

Bununla birlikte, enflasyon, emeklilik portföyünüzün enflasyonu muhasebeleştirmek zorunda kalacağı anlamına gelir ve bu da en azından hisse senetleri ve emlak gibi büyüme odaklı varlıklar üzerinde bir güvence sahibi olmanızı gerektirecektir.

Bunu yapmanın bir yolu, yukarıdaki 4 numaralı sayfada ele alındığı gibi Sabit Endeksli Kuruluşlar'dır. Ama aynı zamanda hisse senetleri, büyüme ve gelir yatırım fonları ve gayrimenkul yatırım ortaklıkları veren yüksek temettü yatırımına da yatırım yapabilirsiniz. Hepsinin üzerinde ortalama gelir getirileri vardır, fakat aynı zamanda hisse senedi piyasalarında kazanımlara katılabilmektedir.

Bu yatırımların ürettiği büyüme, portföyünüzün enflasyona ayak uydurmasına yardımcı olurken, ürettikleri gelir üzerinde de yaşıyorsunuz.

7. Gelir Vergileri - Neden Düşündüğünüzden Düşük Olmasınlar?

Emeklilik için planlarken, şu an olduğundan daha yüksek bir gelir vergisi borsasında olabileceğinizin gerçek ihtimalini göz önünde bulundurmalısınız. Bu iki nedenden biriyle ortaya çıkabilir:

 1. Birden fazla gelir kaynağınız olması nedeniyle geliriniz emeklilikte daha yüksektir ve / veya
 2. Gelir vergisi oranları, emekli olduğunuz zamana göre artar.

Bu, sizin tarafınızdan bir tür gelir vergisi çeşitlendirme planlaması gerektirecektir. Bunu emeklilik portföyünüzde yapmanın iki yolu şunlardır:

 • Yatırımlarınızdan bazılarını vergi korumalı emeklilik planı dışında tutun. Vergisiz korunaklı planların çekilmesi vergiye tabi değildir, çünkü ne katkılar ne de yatırım kazançları herhangi bir şekilde vergi korumasına tabi tutulmamıştır.
 • Roth IRA'ya yatırım yapın. En az 59 ½ ve en az beş yıl için planınız varsa, hem katkılar hem de yatırım gelirleri gelir vergisinden muaf tutulabilir.

Bu iki adımı atmak, tüm yatırım gelirlerini emeklilikteki vergilerden korumaz, ancak verginin konusu olan miktarın ne kadar düşeceğini belirler.

Neyse ki, Sosyal Güvenlik avantajlarınız ile yerleşik bir vergi kesintisi olacak. Birçok vergi mükellefinin faydaları konusunda hiçbir vergi ödemek zorunda kalmayacak. Ancak bekarsanız ve en az 25.000 ABD Doları vergiye tabi geliriniz varsa veya 32.000 ABD Doları veya daha fazla vergilendirilebilir bir gelirle ortaklaşa evlendirme yapıyorsanız, Sosyal Güvenlik ödeneğinizin% 85'ine kadar vergiye tabidir.

8. Dağıtımlarınızı Yapma Bir Ömür Boyu

İş hayatınızı büyük bir emeklilik portföyü biriktirerek geçirdikten sonra iş, emekliliğinizde hayatınızın geri kalanı için size bir gelir sağlayacak bir dağıtım planı oluşturmaya geçecektir.

Bunu yapmanın farklı yolları var. Belki de tartışılan en yaygın yöntem güvenli çekilme oranı. Herhangi bir yılda emeklilik portföyünüzün% 4'ünden fazlasını çekmezseniz, portföyünüz asla tükenmez. Teoride, bu iyi çalışıyor. Ancak, asgari yıllık yatırım getirisi en az% 7 (para çekme işleminizi karşılamak için% 4, enflasyonu hesaplamak için% 3) gerektirir.

Bu senin düşündüğün kadar işe yaramayabilir. Sorun, yatırım piyasası düşüşlerinin etkisini kabul etmemesidir. Ayrıca, negatif yatırım getirilerinizin olduğu yılların ya da para çekme işlemlerinizi karşılayamayan geri dönüşleri de göz ardı eder. En kötü senaryoda, her yıl azalan bir yatırım tabanının% 4'ünü çekiyor olabilirsiniz.

Bu nedenle, güvenli bir geri çekme oranını genel bir kılavuz olarak değerlendirirken, yıllık olarak strateji üzerinde ayarlama yapmanız gerekebilir. Örneğin, piyasanın düşüşte olduğu yıllarda, para çekmek istemeyebilirsiniz. Bu yıllarda, farkı yaratan emekli olmayan varlıklarınız olmasını isteyebilirsiniz.

Yine başka bir strateji, emekliliğinizin ilk yıllarında daha küçük çekişmeler yapmaktır. Örneğin, 70 yaşına gelene kadar yılda en fazla% 2 çekmeyi tercih edebilirsiniz.

9. Sağlık - Emekli X Faktörü

İstatistiksel olarak en azından, sağlık maliyetleri yaşlandıkça daha da belirgin hale gelmektedir. En iyi Medicare ek planları ile bile, yaşlılar asla yüksek ve artan sağlık bakım maliyetlerinden tamamen yalıtılmış değildir. Ve daha sık sağlık sistemi kullanıcıları olma eğiliminde olduklarından, bu maliyetlere daha fazla maruz kalmaktadırlar. Ayrıca maalesef yaşlandıkça daha belirgin hale gelme eğiliminde olan bir durum.

Peki, genel emeklilik planınızda sağlık giderlerine nasıl hazırlanırsınız?

 • Hayatınızda iyi bir sağlık önceliği haline getirin - emeklilik yaşına yakın olmasanız bile şimdi başlayın. Ne demişler, önleme bir ons bir pound şifa değer. Şu önleme çabalarına şimdi başla.
 • 65 yaşına girer girmez Medicare'e kaydolun.
 • Temel Medicare planınıza özel bir kaynak Medicare ek planı ekleyin. Medicare her şeyi kapsamıyor ve ek genellikle Medicare'nin yapmadığı parayı ödeyecek.
 • Çoğu reçetenin maliyetini büyük ölçüde azaltmak için Medicare reçeteli ilaç planı ekleyin.
 • Emekli sandığınızdan ayrı olarak çok büyük bir acil yardım fonu bulunduğuna emin olun - bu kapsamda sağlık harcamalarının çok yüksek olduğu yıllar için geçerlidir.
 • Hayatınızın geri kalanı için her bir eşe bir hayat sigortası poliçesini sürdürmeyi planlayın. Uzun bir tıbbi olayın ardından, bir eşin ölümü, genellikle hayatta kalan eşinin malını mahveder. Hayat sigortası gelirleri bu fonları yenileyebilir.

Tıbbi maliyetlerinizin emekliliğinde tam olarak ne olacağını önceden bilmek imkansızdır. Ama tam da bu yüzden, zamanın gelmesi için en azından bir oyun planına sahip olmalısınız - çoklu seçeneklerle birlikte.

10. Uzun süreli bakım için planlama

Bugün çok daha uzun yaşayan insanların olumsuz yanı, uzun süreli bakımda ya destekli ya da tam bir yaşama ihtiyaç duyma olasılığının yaşla birlikte önemli ölçüde artmasıdır. Sadece destekli yaşam maliyeti yılda 40,000 $ 'lık bir maliyete sahiptir, ancak bir huzurevinde kalış süresi yılda 80.000 $' a ve hatta daha yüksek maliyetli yerlere bile daha fazla mal olabilir.

Ne yazık ki, Medicare ya bir destekli yaşam tesisi ya da bakım evinde uzun süreli ikametgahı kapsamamaktadır. Ve Medicaid bu maliyetleri karşılarken, sadece tüm mali kaynaklarınızı tükettikten sonra bunu yaparlar. Bir eşin bir tesiste bulunması ve diğerinin olmaması halinde, bu kurum dışı eşlerden ayrılabilirse, son derece zor bir mali durumdur.

Uzun süreli bakım sigortası insanlar daha uzun yaşadıkça giderek daha fazla gerekli hale geliyor. Uzun süreli bakım politikası, emekli olmadan önce ve sağlıklıyken, daha ucuzdur. Daha sonra bir politika satın alırsanız, o kadar pahalı olur.

Farklı hükümlere sahip farklı uzun vadeli bakım politikaları vardır. Örneğin, çok uzun vadeli kurumsallaşmayı kapsayacak bir politika satın almak mümkün olsa da, çok pahalı bir politika olacaktır. Kapsamı iki veya üç yıl ile sınırlayan planlar çok daha uygun olacak. Çoğu planın, günlük bakım masraflarını karşılayabilecek ya da olmayacak bir günlük masraf sınırı da vardır.

Ancak, uzun vadeli bakım politikası, tesiste uzun süreli kalmanın maliyetinin% 100'ünü karşılamıyor olsa bile, en azından bir kısmını kapsıyorsa, büyük bir avantaj olacaktır.

Emeklilik portföyünüzü oluşturuyorsanız, emeklilik planınızda ilk ve en iyi adımdır. Ama bunu yaparken, diğer tüm emeklilik sorunlarını ve zamanın ne zaman geleceğine hazırlıklı olmak için neler yapabileceğinizi göz önünde bulundurarak biraz zaman harcayın.

Videoyu izle: Pasif Gelir Nedir? Finansal Özgürlük için Pasif Gelir

Popüler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

Hayatınızın Olanaklarını Keşfetmek İçin 7 Adım
Maliye

Hayatınızın Olanaklarını Keşfetmek İçin 7 Adım

Aşağıdaki, Bert Purdy of IntentionalEmployee.com adresinden bir konuk gönderidir. Bu yıl başlarında benim bölgemdeki müşterileriyle çalıştığı için Bert ile kahve buluşma ayrıcalığına sahiptim. Bert mesajını benimle paylaşmaktan çok heyecan duyuyordu ve blogda bu misafir yazısını paylaşması için de çok heyecanlıyım.
Devamını Oku
7 Ortak Bütçe Hataları
Maliye

7 Ortak Bütçe Hataları

Korkunç “B” kelimesinden dehşete düşmüş olanlardan biriydim: bütçe. Blog dünyasındaki kişisel finans uzmanlarının bütçesinden bütçeye daha iyi bir yol hakkında çok şey öğrendikten sonra, bütçelemenin geçmişte bu kadar çok korkmamasının nedeni, aşağıda listelenen en yaygın bütçeleme hatalarından birçoğunu yapmaktayım.
Devamını Oku
Temmuz Giveaway Kazananlar!
Maliye

Temmuz Giveaway Kazananlar!

Öncelikle, favori amaçlarını aday gösteren herkese teşekkür etmek istiyorum. Bütün dünyaya inanılmaz işler yapan ve teslim edilen birçok büyük organizasyon vardı. Bu organizasyonların yaptığı tüm çalışmalardan dolayı minnettarız ve gelecekte daha fazla Giving Challenges'e sahip olmayı bekliyoruz!
Devamını Oku