Borç

21 Uyarı İşaretleri Finansal Olarak Kararsızsınız

Uzaktaki bir akrabam bana 401k'lık yardım için başvurduğunda, mecburen mutlu oldum.

Herzaman, birilerinin finansal geleceğinden tasarruf etmesine yardım edebilirim.

Ne yazık ki, birkaç dakika sonra heyecan yıprandı.

Akraba yeni işine yeni başladı ve henüz 401 bin kişiye bile tek bir kuruş bile vermemişti. O 401k teklifleri ve onun yakaladığı faydaları hakkında okuyordu.

borçlanma karşılığı dikkat çekiciydi.

Bana sordu, “401k'dan borç almak için nasıl giderim?”

Ne dedin?

Ummm… son kontrol ettiğimde, içinde hiçbir şey olmayan bir 401k'dan ödünç alamazsın!

Sonunda öğrendiğim şey, akrabamın farkında olmadığım para mücadeleleri olduğuydu.

Muhtemelen maddi sıkıntı içinde olan çoğu insan bunun farkındadır ve genellikle iflas mahkemesine çıkmadan veya evlerini rehine kaybetmeden çok önce.

Sonuçta, kişisel bir mali çöküş hemen hemen daima uzun bir finansal istikrarsızlık döneminden geçiyor.

Finansal olarak istikrarsız olduğunuz uyarı işaretleri nelerdir?

21. Eğer bir ya da ikiden fazlasından etkileniyorsanız, geri adım atma, koşullarınızı yeniden değerlendirme ve eğilimi tersine çevirme ve finansal olarak istikrarlı olma yolunda hareket etme zamanı.

1. Bütçenizi Yapmak İçin Bazen Ödünç Olmanız Gerekir

Bütçeniz çok sıkıca gerilirse bu nadir değildir. Eğer kendinizi bu sorun başgösteren bir işareti bile her üçüncü veya dördüncü ay bütçenizi kapsayacak şekilde borç para ihtiyacı bulursanız, en aylarda yalnız gelir ile giderleri karşılamak mümkün olabilir rağmen.

Olağandışı durumlar nedeniyle harcamalarınızın daha yüksek olduğu bir ay boyunca bütçenizi karşılamak için borç para ödemeniz gerekiyorsa sorun olmaz. Ve bir sonraki ayda ödünç alınan parayı geri ödeyebilirseniz, bu başka bir iyi işarettir. Fakat yıldan birkaç ay sonra yapıyorsanız, büyük resmi mali durumunuz yardım edemez ama bozulabilir.

Borç doğada kümülatiftir, Yani her borçlandığınızda, mali durumunuz zayıflıyor - bir seferde biraz.

2. Acil Yardım Fonunuz Mevcut Değil veya Boşaltmaya Yakın

Acil durum fonu, beklenmedik mali felaketleri karşılamaktan başka bir amaç için mevcut olmayan saf bir nakit hesabıdır. Eğer acil durum fonu en az 30 günlük yaşam masraflarını karşılayacak kadar paraya sahip değilse (üç ila altı ay tavsiye edilir), o zaman finansal olarak unutulmazlığın sınırında yaşıyorsunuz demektir.

Tek bir büyük, beklenmedik masraf ya da birkaç hafta için bir maaş kaybı, sizi aşağı doğru bir mali spirale zorlayabilir. İpotek ve diğer borç ödemelerinizde geride kalabilir ve kendinizi kurtaramazsınız.

3. Bir veya Daha Fazla Kredi Kartında Maxed-Out'ınız

Bu, çoğu insanın görmezden gelinmesi kolay olan bölümlerden biridir. Sonuçta, hemen hemen herkesin kredi kartı var ve çoğunun bir seferde bir tanesini dışarı çıkarma deneyimi var. Ancak bu, finansal olarak istikrarsız olmanın klasik bir göstergesidir.

ABD'de üst kredi kartlarından birini haiz büyük faydalar yol açabilir ederken,-maxed bir kredi kartı, devam eden bir aylık ödeme temsil beri, saf bir sorumluluk olduğunu, ancak artık taze kredi kaynağıdır.

Azami kredi kartlarının nedenleri neredeyse hiç iyi değildir. Ve maxed-out kartını ödeme olasılığı çok uzak olduğu için, sadece ikinci bir kartın, daha sonra da bir üçüncüsünü çıkaracak bir zaman meselesi.

Bu deliğin dışına çıkarak, bakiyenizi hala iyi kredisi olan kişiler için mevcut olan yüzde 0 kredi kartlarından birine taşıyarak başlayabilirsiniz. Bu sayede ödemelerinizin maksimum etkisi olacaktır.

4. Kredi Puanlarınızın Düşüşü Var

Kredi kartlarını maksimize etmeye başladığınızda, kredi puanınızın düşmesi muhtemeldir. Çünkü senin kredi kullanım oranı - Borç ettiğiniz paranın miktarı, mevcut kredinize bölünür - artar. Bu oran, kredi puanınızın hesaplamasının% 30'unu temsil eder.

Kredi kullanım oranı için ideal eşik% 30'dur. Yani, toplam 30.000 $ 'lık döner kredi hatlarına sahipseniz, kredi puanınızı bozmadan 9,000 $' a kadar ödeme yapabilirsiniz. % 30 eşiğin ötesine geçtiğinizde kredi puanınız düşecek Tüm ödemelerinizi zamanında yapsanız bile.

Doğal olarak, daha düşük bir kredi notu ödünç almayı zorlaştırır ve elde ettiğiniz herhangi bir yeni krediye daha yüksek faiz oranları getirir. Ancak, mevcut kredi hatlarının faiz oranlarının artmasına da neden olabilir (mevcut kreditörler kredinizi izler!).

5. İşinizi kaybetmenin ölümcül korku içinde yaşamak

Bir işi kaybetme kaygısı yaygındır. Ama eğer bu endişe daha çok korkuya benziyorsa - İşimi kaybedersem ne yapacağımı bilmiyorum. Muhtemelen içerideki derinlerde maddi olarak istikrarsız olduğunuzu biliyorsunuzdur.

Bir iş kaybı bugünün ekonomisinde pek sıra dışıdır. Ama bunun için hazırlayabileceğiniz bir şey. Ve eğer hazırlıklı olursanız, iş kaybı istenmeyebilir, ama bunu da bir felaket olarak görmeyeceksiniz. İşinizi kaybetmekten korktuğunuz gerçeği, temel finansal durumunuzun kısa bir süre için bile gelir kaybını kaldıramayacağının bir göstergesidir.

6. Daha İyi Finansman Hakkında Fantazi Edersiniz

Çoğu kişi daha iyi finanse sahip olmak ister. Ancak aynı zamanda, çoğu, bunun gerçekleşmesi için bir strateji geliştirme ihtiyacının farkındadır. Eğer mali durumunuzu iyileştirmek için herhangi bir pratik stratejiden büyük ölçüde vazgeçtiyseniz ve çoğunlukla işler daha iyi olduğunda nasıl hissedileceğine dair hayaller kuruyorsanız, finansal olarak istikrarsız olduğunuza dair iyi bir işarettir.

Çok daha yüksek ücretli bir işe giriş yapmak, devasa bir bonus (veya tatlı bir hisse senedi opsiyonu) almak, mirasa girmek, hatta kazanan bir piyango bileti almaktan feragat edebilirsiniz.Daha iyi mali konular hakkında hayal ettiğiniz gerçek, koşullarınızın kontrolünü kaybettiğinizi hissettiğiniz bilinçsiz bir başvurudır.

7. Zaten Oldukça Emin Sen Emekli Olmayacaksın

Emeklilik için hazırlanmamızı söyleyen sürekli mali danışmanlar tarafından çevriliyiz. Fakat eğer mali durumunuz uzak bir gelecek için para biriktirmeye yetecek kadar düşünmüyorsanız, bu çabaya teşebbüs bile edemezsiniz.

Bu hareketsizliğin sonucu, altmışlarınıza ulaştığınız andan itibaren şu an olduğundan daha fazla finansal olarak istikrarsız olacaksınız. Ve o zamana kadar daha az seçenek olacak.

8. Nadiren Maliye Üzerinden Daha Fazla Uyku Yeter

Herkes finans üzerinde bir dereceye kadar stres yaşar. Mali durumunuz sağlam olsa bile, büyük, ani harcamalar veya gelecekte artan maliyetlerin etkisi hakkında endişelenebilirsiniz. Ancak, bu ay faturalarınızı ödemekte yetersiz kaldığınız için kendinizi uykunuzu kaybederseniz, bunun finansal açıdan istikrarsız olmasından kaynaklanması muhtemeldir.

Çok fazla kaybolan uyku, hayatınızda işlev görme yeteneğinizi etkileyebilir ve hatta bir yaşam kazanma becerinizi bozabilir. Ya sonuç, sadece maliyenizi daha da kötüleştirecektir.

9. Faturalarınızı Ödedikten Sonra Broke

Faturalarınızı her ay tam olarak ödeyebilseniz bile, ödemenizden sonra paranız varsa - en azından aylar içinde - finansal açıdan istikrarsız olduğunuza emin bir işarettir.

Bütçeniz ne olursa olsun, tasarruf sağlamak ve gelecekteki beklenmedik durumları karşılamak için her zaman en azından biraz ekstra olmalıdır. Eğer bu ekstra yok ise, o zaman büyük bir krizin hemen köşede beklediği bir finansal sıkıntı içinde yürüyorsunuz.

10. Ailenizden veya Arkadaşlardan Para Ödünç Verdiniz

Bu, insanların ticari kaynaklardan borç alamadıkları zaman aldığı tipik bir adımdır. Bu rotaya gitmeniz gereken gerçek, genellikle ciddi kredi problemlerinin bir göstergesidir.

Ailenizden ve arkadaşlarınızdan borç almak sizi kısa vadeli bir krizden geçirirken, genellikle devam eden bir kredi kaynağı değildir. Bu, bir sonraki krizle başa çıkmanıza yardımcı olacak ilave kaynakların bulunmadığı anlamına gelir.

11. Gerçekten İflas veya Borç Yönetimi'ni düşündünüz

Çoğu kişi, adım atmadan çok önce aralarında iflas veya borç yönetimini araştırıyor veya düşünüyor. Ya da düşündüğünüzde, finansal olarak istikrarsız olma konusunda kesin bir işarettir.

Aslında, birçok durumda muhtemelen Yaptığını düşündüğünüz gerçek şu ki, dalma yapmak için geçmiş zaman demektir.

12. Son zamanlarda Kredi Reddedildi

Tüm ekonomi kredi etrafında döner, bu yüzden bir kredi almak genellikle oldukça kolay bir süreçtir. Ancak son zamanlarda kredi reddedildiyse, borç verme sisteminin sizi kredi riski almak istemedikleri hasarlı ürünler olarak gördüğünün bir göstergesidir.

Aynı şey, bir kredi alabilmeniz için de geçerlidir, ancak alt-prime kategorisine girer. Bu, kredi profilinizin geleneksel borç verenler açısından sınırların dışında kaldığı ve yüksek riskli borç havuzuna devredildiğiniz anlamına gelir.

Bir alt-prim kredisi için sadece yüksek faiz oranı ödemekle kalmayacak, aynı zamanda geleneksel kredilerle birlikte olmayan diğer ücretlerin yanı sıra ön ödeme cezaları da olacaktır. Daha da kötüsü, kredinin tamamen alınamaması için bir alt prime kredi genellikle son duraktır.

Not: Eğer bir kredi tarafından reddedildiyse, kredi veren kuruluşlara borç veren Borç veren veya Prosper'i deneyebilirsiniz.

13. Diğerleri ile Para Tartışmaları Önlemek - Eşiniz bile

Savunma önlemi olarak, çoğumuz rahatsız etmeyi düşündüğümüz konuları tartışmaktan kaçınacağız. Para bu konulardan biri ise, o zaman finansal olarak istikrarsızdır.

Para sıkıntısı olan çoğu insan - yüzeyde iyi yaşayan insanlar bile - aileleri ve arkadaşları ile parayı tartışmamayı tercih ediyorlar. Aşırı, hatta eşleriyle tartışmayabilirler. Sonuçta, para, evlilikler içinde anlaşmazlık ve çatışma için en büyük kaynaklardan biridir. Barışı korumak için eşinizle paradan kaçınmaktan kaçınabilirsiniz.

14. Önemli Bir Satış Gecikmesini Geciktirmek veya Ortadan Kaldırmak zorundaydınız

Bu, TV'nizi değiştirerek evinizin çatısına, arabanızı değiştirmeye kadar her şey olabilir. Öğe ne kadar işlevsiz olursa olsun, onu değiştirmezsiniz. Çünkü bunun için ödeme yapacak paran yok.

Aşırı derecede, bu da tıbbi bir prosedürü geciktirmek veya çocuklarınızdan biri için parantez almamak şeklinde olabilir. Hepsi büyük harcamalar ve ekstra nakit paranız yoksa, normal aylık faturalarınızı ödeyebilseniz bile bunlardan herhangi birini yapamazsınız.

15. Gelirinizin Geleceğinden Daha Fazlası Olmayı Önerirsiniz

Kolay bir kredi dünyasında, milyonlarca insanın gelirlerinden veya mesleklerinden makul ölçüde haklı çıkabileceğinden daha fazla şeyleri var gibi görünüyor. Sahip olduğunuz madde miktarı, özellikle de arzu edilen ama tamamen gerekli olmayan türler gelirinizle ilgili olarak aşırı görünüyorsa, muhtemelen bir miktar finansal istikrarsızlığa işaret etmektedir.

“Şeyler” dediğimde, kelimeyi neredeyse hiç kullanmadığınız “oyuncaklarla” dolu bir eve sınırlamıyorum. Bunu büyük bir evde, zorlukla karşılayabileceğiniz bir araba, egzotik tatiller alma tarihi ve restoranlarda çok fazla yemek yemek gibi pahalı eğlence paterniyle uğraşıyorum.

Bu tür harcamalar mali disiplinin eksik olduğunu göstermektedir. Sonuçta, maaşınızdan böyle ödüller için ödeme yapamıyorsanız, maliyeti karşılamak için kredi kullanıyorsunuzdur. Sonuçta, bu yazıda özetlediğim diğer tüm sorunlara yol açacaktır.

16. Henüz Planlama Bir diğeri Borç Konsolidasyonu

Çoğu durumda borç konsolidasyonu kredileri bir yanılsamadır. İçlerinde kötü olmaları değil. Tam tersine, eğer borç paraya son vermek konusunda ciddiysen ve borçtan tamamen kurtulmak istiyorsan, borç konsolidasyon kredisi bunun gerçekleşmesi için mükemmel bir araç olabilir.

Ne yazık ki, çoğu durumda borç konsolidasyonu kredileri kullanılmamaktadır. Çoğu kişi, onları bir miktar yüksek faizli kredi kartı kredilerini tek bir yeni kredi altında, daha düşük bir faiz oranı ve çok daha düşük bir aylık ödeme ile periyodik olarak yerleştirmenin bir yolu olarak kullanır. Ancak, yardım genellikle geçicidir ve borçlu, mevcut borç konsolidasyonu kredisinin üstüne yeni kredi almakta.

Sonunda, başka bir borç konsolidasyonu kredisi aranacak ve döner borç konsolidasyon kredisi sendromu. Genellikle iflas mahkemesinin son durağı.

Borçtan çıkmak demek sadece - borçtan çıkmak. Borcunuzu başka bir şekle sokmak sizi borçtan kurtaramaz. Borçlunun, başka seçenekler bulunmayana kadar borsa atlamaya devam etmesine genellikle izin verilir.

17. Bir Günün İşinde Geç Ücretler ve Üst Sınırlar Vardır

Mali açıdan istikrarsız olduğunuz kesin bir işaret, geç ücretlerin ve aşırı ücret ücretlerinin hayatınızda en azından normal hale gelmeye başladığı zamandır. Nakit akışınızın daha iyi kontrolünü sağlamak için ödemek istediğiniz bedeli küçük bir ücret ödeyebilirsiniz.

Ancak, bunları ödemek zorunda olduğunuz gerçeği, faturalarınızı zamanında ödemek için nakit paranın eksik olduğunun bir göstergesidir ve bu kesin bir kararsızlık belirtisidir.

18. Gelecek Ay İçin Faturaları Kasıtlı Olarak Kaydınız

Bu klasik Peter'den Paul'e ödeme yapmak senaryo. Sonuç olarak, herkesin ödeme aldığından emin olmak için faturalarınızı bir aydan bir aya kadar ayırırsınız. Elektrik faturanızı bir aylığına ödeyebilir, ancak bir sonraki aya kadar gaz faturanızı tutabilirsiniz.

Bu bir arka kapı kredisidir. Bir tedarikçiniz size bir ay boyunca gayrı resmi bir kredi veriyorsunuz ve karşılığında bir geç ücret ödeyeceksiniz. Bunu düzenli olarak yaparsanız, kullandığınız tüm hizmetler için daha fazla ödeme yaptığınız anlamına gelir (gecikme ücretleri nedeniyle). Bu şekilde, sadece finansal olarak istikrarsız olduğunuzu gösteren bir işaret değil, bu istikrarsızlığı daha da kötüleştiren finansal bir düzenleme.

19. Evinizdeki ve Aracınızdaki Bakım Projelerini Silmek

Sık sık söylenir ki ilk gitmek için bakım para sorunları olduğunda. Nakit akışı sorunları nedeniyle bakım projelerini ertelediğinizi düşünüyorsanız, finansal olarak istikrarsız olduğunuz kesin bir işarettir.

Ertelenmiş bakım, birçok şekil alır. Kel lastikleri sürmek, aylardır sabit gıcırtılı frenlere takılmamak, evinizdeki kırık pencereleri tamir etmemek veya merkezi klimanızın bakımını yapmamak olabilir.

Bu projelerin ertelenmesinin nedeni nakit akışı eksikliğidir. Ama sonuç olarak, durumdaki bir bozulma, nakit akışınızda daha da büyük bir tahliye ile sonuçlanabilir. Örneğin, sadece pedleri değiştirmeniz gerektiğinde frenlerinizi sabitlemediğinizde, birkaç ay işin gecikmesi nedeniyle tamburların değiştirilmesi gerekebilir.

20. Önemli Sigorta Sigortası Türü Olmadan Gidiyorsunuz

Sigortasız kalmak, insanların finansal zorluklarla uğraşmalarının yaygın bir yoludur. İnsanların sağlık sigortası olmadan gittikleri ve hayat sigortası olmadan yaptıkları en büyük nedenin büyük bir nedeni.

Bu politikalara sahip olmamanız size kısa vadede para kazandırıyor olsa da, sizi veya ailenizi gelecekte herhangi bir zamanda onaylı mali felakete yol açabilir. Örneğin, sağlık sigortanız yoksa, tek bir orta düzey tıbbi prosedür sizi on binlerce dolar borca ​​sokabilir ve hatta sizi iflasa zorlayabilir.

Kapsama sahip olmamanızın nihai sonucu, şu anda uğraştığınızdan çok daha kötü bir finansal durum.

21. Birbiriniz Ayın Evi Ödemesi Yapamayacağınız Belirli Değilsiniz

Finansal istikrarsızlık kriz seviyesine girdiği zamandır. Ev ödemesi genellikle çoğu hanedeki en büyük tek ödeme olduğundan, ödemeyi bir aydan diğerine yapabilmek çok belirsiz olabilir. Aynı zamanda, herhangi bir finansal esneklikten yoksun olduğunun bir göstergesidir, çünkü tek bir ayın evinin ödemesini bile yapacak kaynaklara sahip değilsiniz.

Bir ev ödemesi yapamamadaki komplikasyon, başka sonuçların zincirini ortaya çıkarır. Örneğin, bir ipoteğe sahipseniz, bir ay bile geride kalmak, aylarca telafi edemeyeceğiniz bir eksiklik olduğunu kanıtlayabilir. İpotek, öngörülebilir gelecekte en az 30 gün sonra olacak. Ve bazı eyaletlerde, 60 günden fazla olmamak kaydıyla, icra işlemlerini başlatmak için bir mortgage kredisine yasal olarak hak kazandırabilir.

Kiracıysanız durum daha da kötüdür. Ödemenizi herhangi bir ayda yapamazsanız, birkaç hafta içinde tahliyeyle karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden bu daha önemli uyarı işaretlerinden biri!

Bu uyarı işaretlerinin amacı sizi korkutmak değildir (Tamam, belki de - biraz), ancak işaretleri tam bir krizle karşılaşmadan önce erken görmenize yardımcı olmak için. Bu uyarı işaretlerinden bazılarını yaşıyorsanız, bunu harekete geçirici mesaj olarak kullanın. Örneğin, sadece en az 30 günlük yaşam giderlerini içeren bir acil yardım fonu inşa ederek bu sorunların çoğunu ortadan kaldıracaktır. Ve bu size ihtiyacınız olan tüm motivasyonu vermeli.

Mali açıdan istikrarsız olmak ölüm cezası değildir - kesinlikle çözebileceğiniz bir durumdur. Ama yapabilmeniz için önce işaretleri bilmeniz ve harekete geçmeye hazır olmanız gerekir.

Bu listeden alınacak gerçek olmalı!

Videoyu izle: Kendinize Nasıl Aşık Edersiniz

Popüler Mesajlar

Kategori Borç, Sonraki Makale

9 Para İpuçları Her Üniversite Öğrencisi Bilmeli Yani Mezun Olmaz
Borç

9 Para İpuçları Her Üniversite Öğrencisi Bilmeli Yani Mezun Olmaz

Üniversitede para yönetimi konusunda hiçbir şey bilmiyordum. Bir finans majörü olmama rağmen, aslında parayı yönetmekte çok kötüydüm. Ne kadar korkunç? Her ay iki yarı zamanlı iş ve Ulusal Muhafız parası olsa bile, gereksiz öğrenci kredisi borcuna, 2 kredi kartının neredeyse tükenmesine ve tasarruf hesabımda ne anlama geldiğine ne dersin?
Devamını Oku
Neden PayDay Nakit Kredileri Önlemek gerekir
Borç

Neden PayDay Nakit Kredileri Önlemek gerekir

Kötü PayDay nakdi kredilerin ne kadar olduğunu her zaman duydum. “Dolandırıcılar” ve “ripofflar” olarak adlandırıldılar. Şahsen ben, yakın zamana kadar onlarla hiç karşılaşmadım. Finansal olarak çalışarak zor bir zaman geçiren 60 yaşından büyük bir kadınla tanıştım. Halen çalışmakta ve zor zamanlarında adil payı olan yaşlı oğluna bakmaya çalışmaktadır.
Devamını Oku
GFC 013'e Sorun - Boşanma Sonrası Borçla Nasıl Karşılaşılır?
Borç

GFC 013'e Sorun - Boşanma Sonrası Borçla Nasıl Karşılaşılır?

Her ne kadar bazen yüksek borcu kendi kendini yaratan bir yara olarak düşünürsek de, çoğu zaman böyle değildir. Borç, boşanmanın ardından ortak bir sorundur. Ve bazen boşanmanın sebebi bile! Boşanma sonrası borcunu nasıl ele alıyorsun? Bu konu Mike'dan bir Ask GFC sorusundan ilham aldı: “Jeff, Check-in yaptığınız için teşekkürler.
Devamını Oku
Herkesin 2018'e Sahip Olması Gereken İlk 10 İyi Mali Hedef
Borç

Herkesin 2018'e Sahip Olması Gereken İlk 10 İyi Mali Hedef

Bunu daha önce farketmemişseniz, ben bir hedef belirleme çılgınlığından biriyim. Bazı insanlar Yeni Yıl kararları alırlar. Bu harika, ama bence hedeflerinizi daha tutarlı bir şekilde gözden geçirmeniz gerekiyor. Benim için her 90 günde bir. Diğer insanlar hedef belirleme zahmetine girmez. Şansa güvenmek için - bilinçsizce - en azından - seçerler.
Devamını Oku