Kredi

Kredi Kartı Numaralarınız Nasıl Anlaşılır?

Kredi kartınıza baktığınızda, ön taraftaki numaralara dikkat etmelisiniz.

Kartın önündeki numaralar, finansmana eklenmiş bir hesap numarasının ötesinde, ilginç bir bilgi miktarı sağlar.

Kredinizi kullandığınızda, rakamlar bir hikaye anlatır.

Kredi kartınızın önündeki rakamların ne anlama geldiğini anlarsanız bu hikayeyi bilebilirsiniz.

Kartlarla şeffaflık önemlidir ve kredi kartı numaralarınızın ne anlama geldiğini bildiğinizde neler bekleyebileceğiniz konusunda daha iyi bir fikir edinebilirsiniz.

Kart Türü

Kredi kartı numaralarına baktığınızda muhtemelen kartlarınızın bazılarının aynı numarayla başladığını fark edeceksiniz. Bunun nedeni, sahip olduğunuz kredi kartı tipinin ilk sayı ile tanımlanmasıdır; bu, büyük kartlar için her zaman 3, 4, 5 veya 6'dır. Bununla birlikte, başarmaya çalıştığınız şeye bağlı olarak başka türde kartlar da vardır. İşte ilgili kart türleri:

  • 1 veya 2: Havayolu kartları
  • 3: Diner Club veya American Express gibi seyahat / eğlence kartı
  • 4: Vize
  • 5: MasterCard
  • 6: Keşfet
  • 7: Gaz kartları

Bir çevrimiçi formu dolduruyorsanız ve bir Visa kartını kaydırdığınız formu bildirirseniz, ancak numara 6 ile başlarsa, ödeme şekliniz reddedilir, çünkü kart numaranız bir Discover kartı içindir, bir Visa.

Hesap numaranız

İlginç bir şekilde, hesap numaranız kalan tüm rakamlar değil. Kartınızdaki ilk numarayı takip eden banka tanımlayıcı numaraları vardır, bunlar bankayı gösteren numaralar ve sahip olduğunuz kartın türü.

Örneğin, American Express kartları ile 3. ve 4. haneler kartvizitin veya kişisel kartın yanı sıra kartın para birimiyle ilgili olup olmadığınızı gösterir.

Banka tanımlayıcısını geçtikten sonra hesap numarası başlar. Visa, MasterCard ve Discover ile kredi kartı numaraları 16 basamak uzunluğunda ve 15. rakamı olan 7. rakam hesap numarasıdır. Bu, hesap numaranız için dokuz basamak bırakarak milyarlarca olası kombinasyon sağlar. American Express ile hesap numarasına sadece 15 basamak var.

Bu durumda hesap numarası 5. rakam ile başlar ve 11. basamağa geçer. Verilen hesap numarasıyla ilişkili kart numarasını paylaşan 12 - 14 daha fazla rakam var. Dolayısıyla, AmEx hesabınızda birden fazla kredi kartınız varsa, 12., 13. ve 14. rakamlar farklı olur.

Rakamları kontrol etmek

Kredi kartı numaraları ayrıca “çek” rakamı olarak bilinenlere sahiptir. Bu, kart numarasının son rakamıdır. Bu rakam, genel kart numarasının meşru olup olmadığına karar vermek için kullanılır. Kart numarasının gerçek mi yoksa sahte mi olduğunu belirlemek için kullanılan özel bir algoritma vardır ve bu son rakam bu bilgiyi belirlemenin önemli bir parçasıdır.

Bir kredi kartı numarası yanlış girdiğinizde, kullanılan algoritma çok hızlı bir şekilde yanlış bir şey yaptığınızı gösterir ve sizden bilgilerinizi tekrar girmeniz istenir.

Kaynaklar: Nasıl Çalışır, MintLife Blog

Videoyu izle: Keylogger var mı yok mu? (Programsız)

Popüler Mesajlar

Kategori Kredi, Sonraki Makale

GF ¢ 050: 5 Neden Bir Değişken Parası Vermemelisiniz?
Kredi

GF ¢ 050: 5 Neden Bir Değişken Parası Vermemelisiniz?

Http://traffic.libsyn.com/goodfinancialcents/GFC_050.mp3 Breathe in. Bunu kokla? Değişken rantın kokusu. Eğer ağzına birazcık fırlatırsan, seni suçlamıyorum. Eğer yapmadıysanız, muhtemelen değişken maaşlar hakkında yeterince bilginiz yoktur. Değişken aylık nedir? Bir mal sahibi ile ihraççı arasında yapılan sözleşme, mal sahibinin ihraççı anapara vermeyi kabul ettiği ve karşılığında ihraççının zaman içinde mal sahibi değişken ödemelerini garanti ettiği bir sözleşmedir.
Devamını Oku
2018 için en iyi 7 En İyi Nakit Geri Kredi Kartları
Kredi

2018 için en iyi 7 En İyi Nakit Geri Kredi Kartları

Aksine herkesin söylediğine rağmen, nakit geri kredi kartları gerçekten “hiçbir şey için bir şey” kazanmanıza izin verir. Kartınızı düzenli aylık masraflar için kullanabilmeniz ve faiz ödemeden önce ödeyebilmeniz durumunda, herhangi bir yerden para kazanabilirsiniz. Kazandığınız her bir dolar için% 1-5 geri dönüş - ve hemen hemen hiç çaba göstermeden.
Devamını Oku