Kredi

Kredi Kartı Numaralarınız Nasıl Anlaşılır?

Kredi kartınıza baktığınızda, ön taraftaki numaralara dikkat etmelisiniz.

Kartın önündeki numaralar, finansmana eklenmiş bir hesap numarasının ötesinde, ilginç bir bilgi miktarı sağlar.

Kredinizi kullandığınızda, rakamlar bir hikaye anlatır.

Kredi kartınızın önündeki rakamların ne anlama geldiğini anlarsanız bu hikayeyi bilebilirsiniz.

Kartlarla şeffaflık önemlidir ve kredi kartı numaralarınızın ne anlama geldiğini bildiğinizde neler bekleyebileceğiniz konusunda daha iyi bir fikir edinebilirsiniz.

Kart Türü

Kredi kartı numaralarına baktığınızda muhtemelen kartlarınızın bazılarının aynı numarayla başladığını fark edeceksiniz. Bunun nedeni, sahip olduğunuz kredi kartı tipinin ilk sayı ile tanımlanmasıdır; bu, büyük kartlar için her zaman 3, 4, 5 veya 6'dır. Bununla birlikte, başarmaya çalıştığınız şeye bağlı olarak başka türde kartlar da vardır. İşte ilgili kart türleri:

  • 1 veya 2: Havayolu kartları
  • 3: Diner Club veya American Express gibi seyahat / eğlence kartı
  • 4: Vize
  • 5: MasterCard
  • 6: Keşfet
  • 7: Gaz kartları

Bir çevrimiçi formu dolduruyorsanız ve bir Visa kartını kaydırdığınız formu bildirirseniz, ancak numara 6 ile başlarsa, ödeme şekliniz reddedilir, çünkü kart numaranız bir Discover kartı içindir, bir Visa.

Hesap numaranız

İlginç bir şekilde, hesap numaranız kalan tüm rakamlar değil. Kartınızdaki ilk numarayı takip eden banka tanımlayıcı numaraları vardır, bunlar bankayı gösteren numaralar ve sahip olduğunuz kartın türü.

Örneğin, American Express kartları ile 3. ve 4. haneler kartvizitin veya kişisel kartın yanı sıra kartın para birimiyle ilgili olup olmadığınızı gösterir.

Banka tanımlayıcısını geçtikten sonra hesap numarası başlar. Visa, MasterCard ve Discover ile kredi kartı numaraları 16 basamak uzunluğunda ve 15. rakamı olan 7. rakam hesap numarasıdır. Bu, hesap numaranız için dokuz basamak bırakarak milyarlarca olası kombinasyon sağlar. American Express ile hesap numarasına sadece 15 basamak var.

Bu durumda hesap numarası 5. rakam ile başlar ve 11. basamağa geçer. Verilen hesap numarasıyla ilişkili kart numarasını paylaşan 12 - 14 daha fazla rakam var. Dolayısıyla, AmEx hesabınızda birden fazla kredi kartınız varsa, 12., 13. ve 14. rakamlar farklı olur.

Rakamları kontrol etmek

Kredi kartı numaraları ayrıca “çek” rakamı olarak bilinenlere sahiptir. Bu, kart numarasının son rakamıdır. Bu rakam, genel kart numarasının meşru olup olmadığına karar vermek için kullanılır. Kart numarasının gerçek mi yoksa sahte mi olduğunu belirlemek için kullanılan özel bir algoritma vardır ve bu son rakam bu bilgiyi belirlemenin önemli bir parçasıdır.

Bir kredi kartı numarası yanlış girdiğinizde, kullanılan algoritma çok hızlı bir şekilde yanlış bir şey yaptığınızı gösterir ve sizden bilgilerinizi tekrar girmeniz istenir.

Kaynaklar: Nasıl Çalışır, MintLife Blog

Videoyu izle: Keylogger var mı yok mu? (Programsız)

Popüler Mesajlar

Kategori Kredi, Sonraki Makale

GF ¢ 027: 5 Sorulacak Sorular * Önce * Bir Yıllık Alınır
Kredi

GF ¢ 027: 5 Sorulacak Sorular * Önce * Bir Yıllık Alınır

Http://traffic.libsyn.com/goodfinancialcents/GFC_27_.mp3 Bir yıllık gelir elde etmek hayatınızın en kötü deneyimi olmamalıdır. Bazı finansal danışmanlar, dilimlenmiş ekmekten beri en büyük şey olduğunu gösteriyor. Diğer danışmanlar yıllık maaşları dört harfli bir kelime ile ilişkilendirir. Ve hayır, bu kelime iyi değil.
Devamını Oku
Kredi Raporunuzu Düzenli Olarak Neden Kontrol Etmelisiniz?
Kredi

Kredi Raporunuzu Düzenli Olarak Neden Kontrol Etmelisiniz?

Ryan’dan Cash Money Life’dan gelen misafir. Veteran, baba, koca, blogcu ve bir all-around şişman adam. Kredi raporunuz, kredi başvurusunda bulunduğunuz veya bir ev ya da daire kiralamaya çalıştığınız zaman sahip olduğunuz en önemli finansal kayıtlardan biridir. Ancak kredi raporunuz, finansal durumunuzu izlemenize veya geliştirmenize yardımcı olacak bir araç olarak da kullanılabilir.
Devamını Oku
Kimlik Hırsızlığı Kredi Puanınızı Nasıl Yok Ediyor?
Kredi

Kimlik Hırsızlığı Kredi Puanınızı Nasıl Yok Ediyor?

Şoke edici bir numara duymak ister misiniz? 2017'de kimlik hırsızlığı nedeniyle 16.7 milyon insan vardı. 17 MİLYON kişiye yakın! Bazı kimlik hırsızlığı vakaları oldukça küçüktür. Belki de kredi kartı ekstrenizde yapmadığınız birkaç işlemi farkettiniz ve bankanıza dolandırıcılıkla ilgili hızlı bir çağrı, sorunu çözer.
Devamını Oku