Kredi

Kredi Kartı Numaralarınız Nasıl Anlaşılır?

Kredi kartınıza baktığınızda, ön taraftaki numaralara dikkat etmelisiniz.

Kartın önündeki numaralar, finansmana eklenmiş bir hesap numarasının ötesinde, ilginç bir bilgi miktarı sağlar.

Kredinizi kullandığınızda, rakamlar bir hikaye anlatır.

Kredi kartınızın önündeki rakamların ne anlama geldiğini anlarsanız bu hikayeyi bilebilirsiniz.

Kartlarla şeffaflık önemlidir ve kredi kartı numaralarınızın ne anlama geldiğini bildiğinizde neler bekleyebileceğiniz konusunda daha iyi bir fikir edinebilirsiniz.

Kart Türü

Kredi kartı numaralarına baktığınızda muhtemelen kartlarınızın bazılarının aynı numarayla başladığını fark edeceksiniz. Bunun nedeni, sahip olduğunuz kredi kartı tipinin ilk sayı ile tanımlanmasıdır; bu, büyük kartlar için her zaman 3, 4, 5 veya 6'dır. Bununla birlikte, başarmaya çalıştığınız şeye bağlı olarak başka türde kartlar da vardır. İşte ilgili kart türleri:

  • 1 veya 2: Havayolu kartları
  • 3: Diner Club veya American Express gibi seyahat / eğlence kartı
  • 4: Vize
  • 5: MasterCard
  • 6: Keşfet
  • 7: Gaz kartları

Bir çevrimiçi formu dolduruyorsanız ve bir Visa kartını kaydırdığınız formu bildirirseniz, ancak numara 6 ile başlarsa, ödeme şekliniz reddedilir, çünkü kart numaranız bir Discover kartı içindir, bir Visa.

Hesap numaranız

İlginç bir şekilde, hesap numaranız kalan tüm rakamlar değil. Kartınızdaki ilk numarayı takip eden banka tanımlayıcı numaraları vardır, bunlar bankayı gösteren numaralar ve sahip olduğunuz kartın türü.

Örneğin, American Express kartları ile 3. ve 4. haneler kartvizitin veya kişisel kartın yanı sıra kartın para birimiyle ilgili olup olmadığınızı gösterir.

Banka tanımlayıcısını geçtikten sonra hesap numarası başlar. Visa, MasterCard ve Discover ile kredi kartı numaraları 16 basamak uzunluğunda ve 15. rakamı olan 7. rakam hesap numarasıdır. Bu, hesap numaranız için dokuz basamak bırakarak milyarlarca olası kombinasyon sağlar. American Express ile hesap numarasına sadece 15 basamak var.

Bu durumda hesap numarası 5. rakam ile başlar ve 11. basamağa geçer. Verilen hesap numarasıyla ilişkili kart numarasını paylaşan 12 - 14 daha fazla rakam var. Dolayısıyla, AmEx hesabınızda birden fazla kredi kartınız varsa, 12., 13. ve 14. rakamlar farklı olur.

Rakamları kontrol etmek

Kredi kartı numaraları ayrıca “çek” rakamı olarak bilinenlere sahiptir. Bu, kart numarasının son rakamıdır. Bu rakam, genel kart numarasının meşru olup olmadığına karar vermek için kullanılır. Kart numarasının gerçek mi yoksa sahte mi olduğunu belirlemek için kullanılan özel bir algoritma vardır ve bu son rakam bu bilgiyi belirlemenin önemli bir parçasıdır.

Bir kredi kartı numarası yanlış girdiğinizde, kullanılan algoritma çok hızlı bir şekilde yanlış bir şey yaptığınızı gösterir ve sizden bilgilerinizi tekrar girmeniz istenir.

Kaynaklar: Nasıl Çalışır, MintLife Blog

Videoyu izle: Keylogger var mı yok mu? (Programsız)

Popüler Mesajlar

Kategori Kredi, Sonraki Makale

Gençlerin Yaptığı 3 Kredi Hataları (ve Bu Hatalardan Nasıl Kaçınılır?)
Kredi

Gençlerin Yaptığı 3 Kredi Hataları (ve Bu Hatalardan Nasıl Kaçınılır?)

İyi bir kredi puanı aralığı ve kredi puanınızı nasıl oluşturacağınız ile ilgili lise sınıfını aldığınızı unutmayın. Yok hayır? Tabi ki hatırlamıyorsun. Böyle bir ders almadın. Ne yazık ki, bu tür bir eğitim normal olarak lisede sunulmamaktadır. Aslında, Credit Karma ve Qualtrics tarafından yayınlanan araştırmaya göre, sadece “dörtte biri (yüzde 28) [genç yetişkinler] kolejden önce herhangi bir kişisel finans eğitimi almıştı.
Devamını Oku
Ön Ödemeli Borç Kartları Genellikle Hesapları Kontrol Etmekten Daha Pahalı
Kredi

Ön Ödemeli Borç Kartları Genellikle Hesapları Kontrol Etmekten Daha Pahalı

Bu Tim Chen'den bir misafir yazısı, NerdWallet'in CEO'sudur. NerdWallet, en iyi kredi kartlarını, en iyi ödülleri ve en düşük APR'leri kullanarak yaklaşık 600 kredi kartını sıralayarak bulmanıza yardımcı olur. Ön ödemeli banka kartları ve çek hesapları hem gizli gizli ücretlere sahiptir. Amacınız seçeneği daha az ücretle seçmekse, genellikle kontrol hesabına gitmekten daha iyidir.
Devamını Oku
Bir Yıllık Genç Bir Kişinin Yapabileceği En Kötü Yatırım mı?
Kredi

Bir Yıllık Genç Bir Kişinin Yapabileceği En Kötü Yatırım mı?

Annemin genç bir yetişkin olarak benim için yaptığı en iyi şeylerden biri benim için bir yatırım stratejisi başlattı. Bana yatırım yapmaya başlamak istiyordu, bu yüzden mali danışmanımla bir yatırım hesabı oluşturdum. O zamanlar ben gençtim, clueless ve tamamen kayıtsız kaldım. Ama kariyerine finansal danışman olarak başladığımda nihayet benim yaptığım yatırımlarla çok ilgilendim.
Devamını Oku
GF ¢ 050: 5 Neden Bir Değişken Parası Vermemelisiniz?
Kredi

GF ¢ 050: 5 Neden Bir Değişken Parası Vermemelisiniz?

Http://traffic.libsyn.com/goodfinancialcents/GFC_050.mp3 Breathe in. Bunu kokla? Değişken rantın kokusu. Eğer ağzına birazcık fırlatırsan, seni suçlamıyorum. Eğer yapmadıysanız, muhtemelen değişken maaşlar hakkında yeterince bilginiz yoktur. Değişken aylık nedir? Bir mal sahibi ile ihraççı arasında yapılan sözleşme, mal sahibinin ihraççı anapara vermeyi kabul ettiği ve karşılığında ihraççının zaman içinde mal sahibi değişken ödemelerini garanti ettiği bir sözleşmedir.
Devamını Oku