Sigorta

Hatalı Otomatik Sigorta Nasıl Çalışır?

Kaza faydayı ne olursa olsun, sigortalı bir kişinin kendi sigorta şirketi tarafından kendi kazaları için kendi kayıpları için ödenmesi gereken sürücüler için herhangi bir sigorta olarak tanımlanmaktadır.

Ayrıca Kanada, Avustralya ve Birleşik Devletler'deki eyalet ve eyalet yasaları, “feragat” kapsamında sigortalı kimsenin haklarını, diğer tarafın mali olarak kurtarılmasını talep etmekle sınırlandırmaktadır.

Hatasız sigortanın ne olduğunu ve nasıl çalıştığını anlamak sizi nasıl etkiler? Birincisi, eyaletinizdeki kusurlu olmayan otomatik sigorta yasalarının anlaşılması, en iyi araba sigortası tekliflerini karşılaştırmanıza ve yalnızca en iyi oranı değil, ihtiyaçlarınızı en iyi karşılayacak kapsamı seçmenize yardımcı olabilir. Arızalı oto sigortasının nasıl çalıştığını öğrenmek ve daha sonra bu yeni bilgileri sizin tasarruf etmenizi sağlamak için iyi bir şekilde kullanmak için okumaya devam edin.

Hata Arızası Sigortası Nedenleri

Kusurlu olmayan sigortaya başlamanın başlıca nedenleri şunlardı:

 1. Kaza kurbanlarına hızlı ödeme kolaylığı sağlayın.
 2. Hangi kişinin kazaya yol açtığının belirlenmesi gereken pahalı hukuk davalarından kaçının.

Her sürücü kendi sigorta şirketleri tarafından kayıpları için ödenir. Sigorta şirketleri hangi sürücünün hatalı olduğunu belirleyecek ve sürücünün daha yüksek bir risk olarak sınıflandırılacağını, bu sürücünün primini artıracağını belirtti.

Sigorta Şirketleri Görüyor

Teorik olarak, sürücünün kusurlu olmayan sigorta şirketi bu durumda dezavantajlı olabilir, çünkü bu şirket geri ödeme için daha yüksek bir primi ödeyemeyeceği geri ödemeleri ödeyecektir. Bununla birlikte, tüm sigorta şirketlerinin fay kadar kusurlu ve kusurlu olmayan sürücülere sahip olması gerekir ve böyle bir dezavantaj, tüm kazalar için tüm ödemelerin maliyetini bile ortadan kaldıracaktır.

ABD'de Hatasız Sigorta

ABD'deki pek çok devlet, hâlâ ihmal edilebilir ihmali vurgulayan “geleneksel haksızlığa” dayanan bir sorumluluk sistemine sahip. Bununla birlikte, en az bir düzine devlet, felaketle uğraşan diğer sürücülerden sadece mağdurun kendi sigortası kapsamına girmeyen miktarlardan bir kazaya mağdur olan tıbbi harcamalar ve ücret kaybını sınırlandıran, kusurlu olmayan otomatik sigorta için yasalar çıkarmıştır. “Acı ve ıstırap” zararı söz konusu olduğunda, bir kaza mağdur sadece yaralanma ciddi kabul edilirse maddi tazminat talep edebilir.

Hatasız Sigorta Sigortası Eşikleri

“Ciddi” bir yaralanma, tıbbi harcamalar için “kantitatif eşik” veya “niteliksel eşik” olarak adlandırılan öznel bir yaralanma değerlendirmesi olarak adlandırılan parasal bir miktar olarak iki şekilde tanımlanabilir. Bu eşik sağlandıktan sonra, yasal bir işlem başlayabilir ekonomik kayıpları telafi etmek.

Eşik Sayı

“Nicel eşik” Kanada eyaleti Saskatchewan'da ve aşağıdaki ABD eyaletlerinde kabul edildi:

 • Hawaii
 • Minnesota
 • Massachusetts
 • Utah
 • Kentucky
 • Kansas
 • Kuzey Dakota

Böyle bir eşiğin, enflasyonla eşleşmesi için zaman içinde artmasına izin verilmeli veya sayı, işe yaramaz hale gelecektir. Olası bir kusur olarak, bu eşik geçerli olduğunda, kaza mağdurları ve doktorları, gerekli olmayan testler ve gerekli olmayan prosedürler ekleyerek söz konusu eşiğe ulaşmak için tıbbi maliyetleri arttırmaya teşvik edilir.

Öznel Eşik

Kanada'nın Ontario eyaletinde ve aşağıdaki ABD eyaletlerinde “niteliksel eşik” çıkarılmıştır:

 • Pensilvanya
 • New Jersey
 • New York
 • Michigan
 • Florida

Bu eşik, hem enflasyonun karşılanması gerekliliğini ve belirli bir miktara ulaşmak için tıbbi maliyetleri çoğaltmaya yönelik özendirmeyi ortadan kaldırır.

Bununla birlikte, bu değerlendirmenin öznel doğası, tanımlanması gereken veya mahkeme tarafından yorumlanmaya bırakılan daha fazla kelimeye yol açıyor gibi görünmektedir. Örneğin, 'ölüm' açık. Ancak, hangi “şekil bozukluğu” miktarı önemli kabul edilir? Birisi yaşlıyla genç biri arasında ya da bir erkekle bir kadın arasında farklı bir ölçü var mı?

Sadece her iki eşiğin de avantajları ve başarısızlıkları olduğunu ve bunu bıraktığımızı söyleyelim.

Hata Yok Durumunun Güncel Durumu

1970 ve 1975 arasında, yirmi dört eyalet ve birkaç Kanada eyaleti, sürücü sigortası için bir çeşit hukuka aykırı kanunu yürürlüğe koydu. Manitoba ve Quebec'in Kanada eyaletlerinde tek “saf” bir hata yasağı yürürlüktedir.

ABD'deki bazı eyaletlerde, tüketiciye, “tam tort”, yani ihmalkarlığı kanıtlayan geleneksel yöntem veya “sınırsız tort” gibi bir sigorta poliçesini satın alırken veya yenilediğinde bir seçenek sunulur. Tüketicinin başka bir yoldan seçim yapmadığı varsayılan, bazı eyaletlerde “tam tortu” ve diğerlerinde “sınırlı tortu” dur.

Çarpışma Sigortası

Hatalı sigortayı tartışırken, sorumluluk sigortası ve çarpışma sigortası arasında bir ayrım yapılmalıdır. Kazada, arabanıza, diğer sürücünün arabasına, diğer sürücüye ve diğer mülke zarar verilebilir.

Çarpışma sigortası, durum ne olursa olsun, daima kendi aracınıza yapılan onarımları öder. Çarpışma sigortanız yoksa ve bir kaza geçirirseniz, o zaman aracınız için tamir veya değiştirme masraflarını kendiniz ödersiniz. Çarpışma sigortası, diğer sürücünün arabasına ya da mülküne yapılan onarımlar için hiçbir zaman ödeme yapmaz - bu sorumluluk sigortası için ne demektir.

Sorumluluk sigortası

Aracınızda ABD veya Kanada'da her zaman sorumluluk sigortanız olması gerekir.

Her iki sürücü için de bir arıza sigortası yürürlükte ise, sorumluluk sigortası sadece mülke ve diğer sürücüye verilen zararı kapsayacaktır, çünkü eğer varsa, her bir sürücünün çarpışma sigortası kendi arabanın hasarını karşılayacaktır.

Arıza sigortasının yürürlükte olmaması durumunda, sürücünün arızalı olması durumunda, sürücünün aracın hasar görmesi arızaya karşı sorumlu olur. Arıza 50/50 olarak tespit edilirse, o zaman araç sigortası için sorumluluk sigortası devreye girmez ve eğer varsa, her sürücünün kendi çarpışma sigortası, bir sürücünün kendi arabanın hasarını ödeyecektir.

Sorumluluk ve Hata Yok

Ancak, diğer sürücü için tıbbi masrafları bile hesaba katmadık - bu alan, sayıların hızla arttığı yerdir. Burada öğrenilecek ders, asgari sorumluluk sigortasının, bir felaket durumunda dahi, olası toplam araç bedeli hasarını ve bir kazadan kaynaklanan tıbbi masrafları karşılamak için yeterli olmamasıdır.

Yazar hakkında: Susan kişisel finans serbest yazar ve para tasarrufu sağlayan guru. Araba sigortası tekliflerini karşılaştırmak için bir web sitesine katkıda bulunur ve yazarken, araştırma yaparken veya çocuklarını bir yerden diğerine ayırırken, genellikle iyi bir kitapla kıvrılmış olarak bulunabilir. Susan, LPL Financial ile desteklenmiyor veya bağlı değil.

fotoğraf kredisi: TheTruthAbout

Videoyu izle: Elektrik Sigortası Nasıl Bağlanır

Popüler Mesajlar

Kategori Sigorta, Sonraki Makale

Hayat Sigortası Dışlamalarının Farkında Olun
Sigorta

Hayat Sigortası Dışlamalarının Farkında Olun

Hiç kimse sigorta poliçesi dokümanlarını okumayı sevmez. Politikalar, uzun, sıkıcı ve ortalama insanı tam olarak neyi imzaladıkları veya kabul ettikleri hakkında kafa karıştıran jargon dolu olabilir. Bu nedenle, tarafsız bir temsilciye sahip olmak çok önemlidir; bir politikayla ilgili her türlü sorunuzu, önyargısız ve adil bir şekilde cevaplayabilirsiniz.
Devamını Oku
Illinois Karşılıklı Hayat Sigortası İncelemesi
Sigorta

Illinois Karşılıklı Hayat Sigortası İncelemesi

Herhangi bir sigorta poliçesi için alışveriş yaptıysanız (ve eminim), orada binlerce seçenek olduğunu biliyorsunuz. Sigorta kapsamı için alışveriş yaparken, ne tür bir plan aradığınızdan bağımsız olarak, saygın bir şirket bulmanız çok önemlidir. Zaman testine katlanacak ve politikalarını derhal ödeyecek bir itibara sahip bir taşıyıcıya ihtiyacınız var.
Devamını Oku
Evde Anne veya Anne Evde kalmak için ne kadar Hayat Sigortası ihtiyacınız var?
Sigorta

Evde Anne veya Anne Evde kalmak için ne kadar Hayat Sigortası ihtiyacınız var?

İkinci çocuğumuzun gelişi ile eşim ve ben ne kadar hayat sigortasına ihtiyacımız olduğunu tekrar gözden geçirdik. Sonra üçüncü oğlumuz vardı ve işini bıraktı, şimdi de bizi rahat ettirmek için ihtiyacımız olan miktarı belirlemeye çalışıyoruz. Ebeveynlerinin bize yakın yaşamaları ve onlara ihtiyacımız olduğunda çocuklarımızı izlemeye hazır olmaları açısından çok şanslıyız.
Devamını Oku
Sağlık Sigortası Planları Nasıl Karşılaştırılır?
Sigorta

Sağlık Sigortası Planları Nasıl Karşılaştırılır?

Serbest meslek sahibi olmanız ve sağlık sigortasına ihtiyacınız var mı, işvereniniz aracılığıyla birkaç sigorta planı seçeneğiniz var mı, yoksa emekliliğe mi giriyorsunuz, ancak en iyi sağlık planını karşılaştırarak ve seçerek, sağlık görevlilerini karşılaştırarak ve seçerken, bir şeylere ihtiyacınız var. Neleri karşılayabileceğinizi ve sağlık bakım ihtiyaçlarınızla en iyi uyuşan şeyi belirleyerek, sizin ve aileniz için en iyi sigorta planını bulabilirsiniz.
Devamını Oku