Sigorta

Bir şemsiye sigorta poliçesi nedir?

Geniş kayıp olasılıklarını karşılamak için yeterli sigorta teminatınızın olup olmadığını hiç merak ettiniz mi?

bir şemsiye sigorta poliçesi Mevcut politikalarınızın üzerinde ek bir kapsam sağlamak için hareket eder.

Bir şemsiye sigorta poliçesi, mevcut sigorta poliçeleri tarafından karşılanmayan kayıpları alan bir güvenlik ağı gibi davranır.

Daha önceki zamanlarda, çoğunlukla şemsiye politikalarını benimseyen çok zengindi, bu günlerde pek çok kişi bu tür bir korumaya ihtiyaç duyuyor.

Modern zamanlarda şemsiye kapsamının daha önemli olmasının nedenlerinden biri de toplumumuzun dinî doğasıdır. Daha önceki günlere kıyasla, insanların çok çeşitli nedenlerle ortalama araçlardan birini dava etme olasılığı daha yüksektir.

Örneğin, bir kişi ön kapınıza doğru yürürken bir yaralanmaya maruz kalırsa, bir şekilde ihmalkar olursanız zarardan sorumlu olabilirsiniz.

İnsanlar ev sahibi, araba sahipleri ve tekne sahiplerine dava açma ihtimalleri yüksek olduğundan, şemsiye sigortası artık sadece zenginler için değil.

Şemsiye Kapsamı Nasıl Çalışır?

Şemsiye sigortasına hak kazanmak için, geleneksel sigorta kapsamına sahip olmanız gerekir. Örneğin, bir ev sigortası poliçesi sizi ve arabanızı korurken, normal bir ev sahibi politikası evinizi kapsar.

Yükümlülükle ilgili zararlar için tüm masrafları karşılayacak yeterli koruma sağlamadıkları takdirde, bu kapsamdaki diğer politikaların “üstte” olduğunu göstermektedir. Şemsiye kapsamı, poliçe sahibini doğrudan yükümlülük iddialarından korur. Diğer bir deyişle, sizin tarafınızdan yapılan bazı ihmaller veya yanlışlar nedeniyle, kusurlu olduğunuzda zararları kapsamaktadır.

Şemsiye sigortası, kapsanan kişinin ihmali nedeniyle yaralanan kişinin maruz kaldığı tıbbi faturalar, kayıp ödemeler ve diğer zararlar için ödeme yapar. Ancak, sigorta poliçe sahibinin kişisel harcamaları için ödeme yapmamaktadır. Örneğin, poliçe, bir kaza durumunda ilke sahibinin aracını tamir etmek için ödeme yapmaz veya kaza nedeniyle poliçe sahibinin maruz kaldığı tıbbi faturalar için ödeme yapmaz.

Kapsam, daima poliçe sahibinin ihmali nedeniyle maruz kaldığı “öteki” partiyi öder.

Şemsiye Sigortalarına Gerçekten Gerekir mi?

Geçmişte, ortalama insanın böyle bir kapsama ihtiyacı olmazken, durum şimdi çok farklı. Sadece mütevazı bir geliriniz ve varlığınız olsa bile, birisinin sizi ihmalkar olduğunuz durumlarda yapabileceğiniz her şeyi kurtarmanız için hala bir şansı olabilir.

Bazı uzmanlar, varlıkları 200.000 $ olan herkesin şemsiye sigortasına sahip olmalarını tavsiye ederken, diğerleri varlık seviyesini daha da düşük seviyelere ayarlayacaktır. Bazı şemsiye politikaları yüzbinlerce dolarlık bir kapsama alanı sağlarken, en geleneksel politikalar 5 milyon dolar veya daha fazla zararları karşılayacaktır.

Genel olarak, bir bireyin sahip olduğu daha fazla varlık, şemsiye sorumluluk kapsamına daha fazla ihtiyaç duyar. Ayrıca, davaya karşı daha savunmasız olanlar da bu tür politikaları dikkate almalıdır. Örneğin, eğer evinizi iş için kullanın amaçları ve birçok ziyaretçi var, çok istiyorum ekstra sorumluluk koruması.

Şemsiye kapsamının, geleneksel sigorta poliçelerinizin tüm faydalarını karşıladıktan sonra başladığını unutmayın. Düzenli kapsama limitinize ulaştıktan sonra, şemsiye politikası ek masrafları kendi limitlerine kadar öder.

Şemsiye sigortasına ihtiyacınız olup olmadığına karar verirken dikkate almanız gereken bazı şeyler:

 • Komşulara karşı davaların yaygın olduğu bir mahallede mi yaşıyorsunuz?
 • Yapıyor musun ev işini yürütmek?
 • Evinize veya başka mülklere sık sık misafiriniz var mı?
 • Teknen var mı?
 • Kendine ait, kiralık veya kiralık uçakların var mı?
 • Çalışmak için uzun yolculuklar alıyor musunuz?
 • Evinizi izleyen diğer insanlarla sık sık uzun tatiller mi çekiyorsunuz?
 • Evinizde bir fırtınaya düşebilecek ve komşu mallara zarar verebilecek uzun ağaçlar var mı?
 • Önemli miktarda likit varlığınız var mı?
 • Hanenizde herhangi birinin sürüş kabiliyetlerini bozabilecek şartlar var mı?
 • İşletmeniz veya işiniz için kendi araçlarınızı, ekipmanınızı veya diğer eşyalarınızı kullanıyor musunuz?

Bazı gerçek hayat örnekleri. Bir şemsiye politikasının gerçek hayat durumlarını kullanarak nasıl çalıştığını göstermek daha kolay. CBS MarketWatch'in bir makalesi, çok yaygın olan birkaç örnek veriyor. İşte herhangi birine kolayca olabilecek örneklerden bazıları.

 • Evinize alkolün karıştığı ve küçüklerin bulunduğu bir parti düzenlersiniz. Minörün, bilmeden ve eve götürmeden birkaç içki içip bir enkazın içine girer. Alkolü vermemiş olsanız bile kancada olabilirsiniz.
 • Çocuklardan birinin yaralandığı bir parka giderken küçük çocukların şaperonu gibi davranıyorsun. Çocuğun ebeveyni, çocuğunuzun çocuklarını sevmediğini ve bu yüzden incinmesine izin verdiğini iddia ediyor.
 • İşten eve gidiyorsun ve çok pahalı ekipmanı taşıyan bir şirket kamyonuyla çarpışıyorsun.
 • Çocuğunuz McDonald's'a koşmak için bir şeyler almak için bir arkadaşının arabasını ödünç alıyor. Geri dönmek için acele ederken bir dur işareti çalıştırın ve dört kişilik bir aile ile mini-minibüs çarptı.

Doğru şemsiye politikası sizi yukarıda listelenen olaylardan koruyabilir.

Maliyeti nedir? Kapsam dahilinde 1 milyon dolarlık bir maliyetin maliyeti yılda 150-200 $ (benimki 180 $) olacaktı. Kapsam dahilinde her 1 milyon dolarlık bir ek için 100 ABD doları daha ödemeyi beklemeniz gerekir.

Şemsiye Sigortası Nasıl Bulunur?

Şemsiye politikaları, kapladıkları ve kapsama miktarlarında oldukça farklı olabilir. Alışveriş yapmak ve politikaları karşılaştırmak iyi bir fikirdir ve genellikle önemli anlaşmalara yol açabilir.

İnternet karşılaştırma siteleri, tüketicilerin farklı sağlayıcılar tarafından sunulan politikaları yan yana karşılaştırmasını sağlar.Bu sitelerin çoğu, kullanıcıların belirli ölçütlere göre arama yapmasına olanak tanıyan araçlar sağlar. Politikaları karşılaştırırken kontrol edilecek öğeler arasında teminat tutarları, istisnalar, istisnalar ve nitelikler bulunmaktadır.

Örneğin, bazı politikalar belirli durumlarda kapsama alanı sağlamayabilir; yani, sigortalı bir kaza meydana geldiğinde alkolün etkisi altındaysa. Sorumluluk sigortasının sebeplerinden biri poliçe sahibinin ihmaline karşı korumak olduğundan, bu tür istisnaları kontrol etmek için ödeme yapar. Şemsiye sigorta hem kişisel hem de önemli bir parçasıdır küçük işletme sigorta stratejileri. Düşük maliyet göz önüne alındığında, o olmadan gitmek mantıklı değildir.

Videoyu izle: Şiddetle Mücadeleyi Sigortalıyoruz

Popüler Mesajlar

Kategori Sigorta, Sonraki Makale

Evde Anne veya Anne Evde kalmak için ne kadar Hayat Sigortası ihtiyacınız var?
Sigorta

Evde Anne veya Anne Evde kalmak için ne kadar Hayat Sigortası ihtiyacınız var?

İkinci çocuğumuzun gelişi ile eşim ve ben ne kadar hayat sigortasına ihtiyacımız olduğunu tekrar gözden geçirdik. Sonra üçüncü oğlumuz vardı ve işini bıraktı, şimdi de bizi rahat ettirmek için ihtiyacımız olan miktarı belirlemeye çalışıyoruz. Ebeveynlerinin bize yakın yaşamaları ve onlara ihtiyacımız olduğunda çocuklarımızı izlemeye hazır olmaları açısından çok şanslıyız.
Devamını Oku
Acil Durum Uyarısı: Fırtına İçin Nasıl Hazırlanmalı?
Sigorta

Acil Durum Uyarısı: Fırtına İçin Nasıl Hazırlanmalı?

Updated 03/01/2012: Ben hayatımın çoğunda Southern Illinois yaşadım ve bu tür kısır rüzgar fırtınaları ile vurulduğu bir zaman hatırlayamıyorum. Bu yazıyı ilk yazdığımda, bölgemize “içten kasırga” denen şey vuruldu. Bir kasırga ve / veya kasırgaya gittiğim en yakın şey. Alanımızın tekrar vurulacağını düşünmemiştim.
Devamını Oku
Cobra Sigortası Nedir?
Sigorta

Cobra Sigortası Nedir?

Geçtiğimiz Aralık ayında eski firmamdan istifa ettim ve 1099 Bağımsız Yüklenici alemine girdim, resmi olarak Cobra Sağlık Sigortası'na dahil oldum. Birçok müşterinin iş değişimleri ve işten çıkarmalar arasında geçiş dönemlerini planlamasına yardımcı oldum, ama aslında bu durumda olana kadar ipleri asla öğrenmiyorsunuz.
Devamını Oku