Başarılı Bir Serbest Yazar Olmak Nasıl

Bu ilk yazı yeni yazarımız Miranda Marquit'im. Miranda bir serbest yazar olma konusunda başarılı olduğu için, ne yaptığıyla başarılı olduğunu nasıl paylaştığından daha iyi bir tanıtım yazısı olmadığını düşündüm.

Serbest yazı para kazanmak için harika bir yol olabilir.

Biliyorum.

Kocamın doktorasına devam ederken, beş yıldan fazla bir süredir yazdığım yazıyı aileme destekliyorum. Yazarlar gittiği sürece, makul derecede başarılıyım.

İyi bir para kazanıyorum, haftada 30 saatten fazla nadiren çalışıyorum, kendi programımı ayarlıyorum ve evden çalışıyorum - oğlum için burada olmamı sağlıyorum. Tanıdığım insanlar yaşam tarzımı gördüğünde, birçoğu da başarılı yazarlar olduklarını bilmek isterler.

Başarı, sadece şişirip etrafta dolaşabileceğim bir şey olmasa da, deneyimlerimden toplanan birkaç bakış açısı sunabilirim.

Bildiklerinizi yazın

Aşırı ve klişe gibi geliyor, ama bildiğiniz şeyleri yazdığınızda daha fazla başarı elde ettiğiniz doğrudur. Size bir bilgi tabanı sağlar ve eğer bazı alanlarda tecrübeli iseniz, editörler ve yöneticiler size bir bilgi kaynağı olarak daha fazla güvenmektedir. Özellikle iyi bir şey bilmiyor olsanız bile, bunun hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bir konuyla ilgileniyorsanız ve bunun hakkında yazmak istiyorsanız, araştırmanızı yapın.

İlk freelancing gigim bir fizik web sitesi için muhabir olarak (bu site için hala yazıyorum), çünkü eski bir yaşamda bir fizik majörüydüm. Bilim yazmayı düşündüm ve hatta Discover dergisinin birkaç küçük parçasını bile yaptım.

Ama birisi finans hakkında yazmamı istediğinde (hey, sadece matematik, doğru mu?), Parayla ilgili neler yapabileceğimi öğrenmeye karar verdim. Çalıştım ve neler yapabileceğimi öğrendim. Şimdi yazımın çoğu iş, kişisel finans ve yatırım etrafında dönüyor.

Biraz eğitim al ve pratik yap

Bir serbest yazar olarak yapmak istiyorsanız, bir tür eğitim almanıza yardımcı olur. Gazetecilikte (benim yaptığım gibi) bir M.A.'ya sahip olmak zorunda değilsiniz, fakat yerel kolejde bir yazma kursuna ya da ikisine, cümle yapısının ve dilbilgisinin temellerini öğrenmeye ve becerilerinizi geliştirmeye yardımcı oluyor.

Bir yazışmayı almak için güvendiğiniz birisine yazmanız bile çok yardımcı olabilir. Fakat eğer pratik yapmıyorsanız ve yazınızı geliştirmenin yollarını öğrenmek istemiyorsan, iniş sahneleri zorlaşıyor. Düzenli olarak kaliteli parçalar vermeniz için pratik yapın ve becerilerinizi talep halinde bulacaksınız.

Bulmak, küçük bir ayak işi gerektirir. İster çevrimiçi çalışma tahtalarına bakın, ister aile ve arkadaşlarınızla konuşun, isterse LinkedIn'e üye olun, ağ oluşturma başarının başarısı için çok önemlidir. Hedef müşterilerinizin uğrayabileceği sosyal medya kuruluşlarını dikkatlice düşünün.

Çevrimiçi yazımla, LinkedIn, Twitter, Facebook ve StumbleUpon'da profillerim ile başarı yakaladım (evet, StumbleUpon'dan konser aldım). Çevrimdışı, yerel gazetedeki iki aylık aylık sütunun yanı sıra başkalarıyla etkileşimde bulunma konusundaki istekliliğim, bir dizi fırsat sağladı. Ağ, başkalarına da yardım etmenizi gerektirir. Dön ve dön.

Hangi yardımı sağlayabiliyorsanız, diğerleri lehine dönmeye daha açık olacaktır. Ancak, hatırlayın, bazen, ağ ile yardım etmek, “benimkini çizerseniz, arkayı çizeceğim” şeyden daha çok “ileriye doğru öde” bir şeydir. Ve elbette, profesyonelliklerinizi her zaman koruyacağınızdan emin olun.

Küçük başlamak için istekli olun

Deneyim kazanmak ve portföyümüzü oluşturmak için ilk ya da iki yıldan fazla bir sürü iş yaptım. Hareket etmek istiyorsanız, küçük başlangıçlar yapma ve bu ilk konserlerle iyi bir iş yapma isteğiniz çok önemlidir. Sadece nereye gittiğinize dikkat ettiğinizden emin olun. Daha iyi ücretli işlere yükseltme yapabilmeniz ve nihayetinde kendi oranlarınızı belirleyebilmeniz. Bu nedenle, küçük çalışmaya başlamak için istekli olun, ancak sıkı çalışmanızın daha iyi fırsatlar doğurduğu zaman devam etmeye hazır olun.

Başarı, serbest yazma büyük ölçüde bireyseldir ve sıkı çalışma gerektirir. Ama bu çabayı sarfetmeye istekli olursanız, şansınız size tatmin edici bir kariyer ile ödüllendirileceksiniz.

Videoyu izle: Serbest Planlı Tasarruf Yöntem İle Nasıl Ev Sahibi Olunur?

Popüler Mesajlar

Kategori Iş, Sonraki Makale

Gerçek Zenginlik Oluşturma: Küçük Şirket Sermayesi

Gerçek Zenginlik Oluşturma: Küçük Şirket Sermayesi

Bu, başarılı bir girişimci olarak deneyimlerini paylaşan Omie Ismall tarafından harika bir konuk gönderidir. Kendi start-up şirketinizi sıfırdan oluşturmak mı istiyorsunuz? Eğer öyleyse, bunu okuyun ve not alın. Birkaç yıl önce, gelecek yıl tazminatımı görüşmek üzere Yönetim Kurulu üyelerinden biriyle görüştüm. O gün bana hala yapışan bir şey söyledi, “Biliyorsun, maaşın önemli değil çünkü ondan asla gerçek bir servet inşa etmeyeceksin” diye düşündüm.
Devamını Oku
Bugün Başlamak için 14 En İyi Yeni Küçük İş Fikirleri ve Fırsatlar

Bugün Başlamak için 14 En İyi Yeni Küçük İş Fikirleri ve Fırsatlar

Girişimci hatayı yakaladınız mı ve kendi küçük işinize başlamak mı istiyorsunuz? Kendi başlarına çalışıp kendileri için çalışarak zenginlere çarpmış insanların hikayelerini duydunuz. Kendi işini yürütmenin düşünceleri ve hayalleri sarhoş olabilir. Büyümek, kendi işimi kurmayı hiç düşünmemiştim; bir çocuk olarak değil, lisede değil, kolejde bile, ve açıkçası kariyerime başladıktan sonra bunun hakkında fazla düşünmedim.
Devamını Oku
Çevrimiçi Yazar Olarak Nasıl Bir Yaşam Kazandığım (Ve Nasıl Olabilir)

Çevrimiçi Yazar Olarak Nasıl Bir Yaşam Kazandığım (Ve Nasıl Olabilir)

Yirmili yaşlarımın çoğunda, yerel bir bankada Aile Hizmetleri Müdürü olarak uzun saatler çalıştım. Hayatımı tek kelimeyle anlatmak zorunda olsaydım, kesinlikle “yorucu” ile giderdim. Sadece sabah saat 5'e kadar yorulmadan çalıştım. her gün, ama üç yaşın altında iki çocuğum vardı. Bunların en önemlisi, sık sık gece, hafta sonları ve tatil günleri çalıştım.
Devamını Oku
Çevrimiçi İş Nasıl Başlanır ve Gerçek Para Kazanma

Çevrimiçi İş Nasıl Başlanır ve Gerçek Para Kazanma

Çevrimiçi işletmeler rock. Niye ya? Size nedenini anlatacağım… Çevrimiçi işinizi istediğiniz yerden çalıştırabilirsiniz ve başlangıç ​​için çok fazla paraya ihtiyacınız yoktur. Bu avantajları övecek çok fazla işletme yok! Ama yine de, çevrimiçi işinize başlamak için biraz zamana ve biraz paraya ihtiyacınız olacak.
Devamını Oku