Yatırım

Pasif Yatırımcılar Piyasayı Zamanlama Yoluyla Nasıl Kâr Edebilirler?

Bu bir misafir sonrası DoughRoller.net Rob Berger gelen

Mayıs 2007'de kişisel finans blogu olan Dough Roller'i başlattım.

Eğer daha önceki yatırımlarımı okuyorsanız, satın alma ve tutma, düşük maliyetli, Vanguard seven, pasif yatırımcı olduğumu biliyorsunuz.

Bu anlamda Jeff ve ben çok benziyorlar (onun rasgele sayı üreteci üzerine yazdığı makalenin zamanının% 70'ini okuması şarttır).

Ama hepsi yaklaşık üç yıl önce değişmeye başladı. Bu değişimden bu yana, piyasadaki zamanlamaya dayalı olarak yaptığım yatırımlar portföyümün geri kalanını çoktan aştı. Ve düşündüğünüzden çok daha az riskli ve daha ucuzdur.

İşte olan buydu.

Nakit Sorunu

Bloguma başladığımda, blogcuların çoğu gibi, para kazanmıyordum ve çevrimiçi para kazanma konusunda bir fikrim yoktu. Ancak yavaşça blog yazmayı ve blog yazmayı nasıl yapacağımı öğrendim. Bir yıl sonra sitenin bazı gerçek hamur yapmaya başladı. İlk başta, parayı burada bulabileceğiniz gibi yüksek verim tasarruf hesabına sakladım.

Ancak 2010 yılına kadar blog, bir SEP IRA'yı açmam için yeterli para kazanıyordu. Bildiğiniz gibi, bir seferde yatırım yapmak için çok para olan bir SEP IRA'ya yılda yaklaşık 50.000 dolar katkıda bulunabilirsiniz. Parayı bireysel hisse senetlerine ya da sektöre özgü ETF'lere yatırım yapmaya karar verdim.

İlk Hatam

Burada dürüst olmam gerekiyor. Pasif bir yatırımcı olarak bireysel stoklara yatırım yapmaktan korktum. Ama denemek istedim. Planım, değerli olmayan hisse senedi ve ETF'lere yatırım yapmaktı. Ve ilk tercihim Blockbuster'dı.

O zaman Blockbuster mücadele ediyordu. Şirketimiz internet dünyasında yeni bir gelişmeyi tamamen kaçırmıştı ve Netflix bunun sonucu olarak pazar payını aşındırıyordu. Ve eğer bu yeterli değilse, Red Box da yardım etmedi. Ama Blockbuster'ın etrafını çevirebileceği ümidine 4,000 dolar yatırmaya karar verdim. Sonunda, şirket iflas başvurusu yapmadan önce 2,000 dolarlık hisse sattım.

Öğrenilen Ders: Bir dönüşün ümidine yatırım yapmayın. Bazıları bunu yaparken öldürüyor, ama büyük bir zaman ve araştırma yatırımı gerektiriyor.

İkinci “Hata”

Aynı zamanda Blockbuster'a yatırım yaptım, ayrıca Citibank'a yaklaşık 10.000 dolar koydum (ticker: C). Sebeplerim gayet açıktı, finans endüstrisi harabelerdeydi ve yatırımcılar korkudan kaçtıkça banka hisseleri önemli ölçüde dövüldü. O zamandan beri Citibank holdinglerime toplamda 31.305.20 $ 'lık yatırım ekledim. Yatırımın bugünkü piyasa değeri,% 7.5'in biraz altında gerçekleşen toplam kazanç için 33.629.80 $ 'dır.

Peki bu yatırım neden bir hataydı? Gerçekte, bu yatırımın öğrenilen başka bir ders olduğu kadar çok bir hata olduğunu düşünmüyorum. Yakın zamana kadar Citibank'a yaptığım yatırım kayıptı. Neredeyse üç yıl boyunca nihayet kırılmadan önce büyük bankadaki payıma aldım ve ekledim ve sonra küçük bir kazanca dönüştüm. Bankaların yaptıklarından daha hızlı dönmelerini bekledim. Ama yine de, pazarın “zamanlaması” ödendi.

Öğrenilen Ders: Bir stok veya endüstrinin iyileşmesi yıllar alabilir. Bu yatırım için uzun vadeli bir yaklaşımdır.

İlk Büyük Kazanım

Citibank'a yatırım yaptım çünkü bankacılık endüstrisi kraterde. Citibank'ın hayatta kalacağına inanarak, yatırımım için para kazanmadan önce sadece bir zaman meselesi olduğuna karar verdim.

Aynı zamanda, konut sektörü de tuvalette idi. İnşaatçılar para kaybediyordu ve stokları serbest düşüşte. Bankacılık sektörü gibi, konut piyasasının sonunda iyileşeceğini biliyordum. Tabii, ne zaman oldu bilmiyorum ama er ya da geç iyileşirdi.

Tek bir bankada yaptığım yatırımdan farklı olarak, konut piyasasıyla bir ETF'ye yatırım yaptım. IShares DJ ABD Ev İnşaat Endeksi (ticker: ITB) ev sahibi stoklarını elinde tutar. ITB'deki ilk yatırımım 2011'in başlarındaydı ve 2012'de yatırıma ekledim. Toplam yatırım: $ 28,403.93. Bugün ITB'deki payım,% 54'ün biraz altında bir getiri için (temettüleri de içeren) 43.722.65 $ değerinde.

ITB'ye yatırım yapmamın gücünü gösteren yatırımımdı. Ve Warren Buffett en iyi yatırım değerini toplar: “Sadece başkaları açgözlüyken ve diğerlerinin korktuğu zaman açgözlü olmak için korkulu davranmaya çalışırız.” Ve son üç yıldır yatırımlarımda kullandığım piyasa zamanlaması fikri budur. .

ITB hisselerini aldığımda, diğer yatırımcılar korkutucuydu. Ve bu korku onların konut endüstrisinden satmalarına ve dışarı çıkmalarına neden oldu. Yakında konut sektöründe yatırımcılar açgözlü olmaya başlayacak. Korkunç olacağım.

Küçük kazan

Yukarıdakiler, son üç yıldaki yatırım tarzımın bazı örnekleridir. Blockbuster, yaptığım tek bir kayıptı. Satın aldığım her bireysel hisse senedi veya ETF hala sahibiyim ve hepsinin kazancı var.

Diğerleri 2'den daha düşük bir P / E oranıyla satın aldığım Ford (ticker: F) içerir. Birkaç ay içinde% 10 kazanmış oldum. Verizon'u, birçok kişi piyasadan para aldığında zengin temettü verimi aldım ve bir yıl içinde% 30'dan daha fazla netleşti.

Ancak endeks fonları aktif hisse senedi alımını etkilemiyor mu?

Muhtemelen aktif olarak yönetilen yatırım fonlarının genellikle endeks fonlarını düşük performans gösterdiğini gösteren birçok çalışma görüyordunuz. Bence bu sonuçları açıklayan üç neden var:

  1. Boyut: 100.000 $ 'a yatırım yapan piyasayı yenmek bir şey. Yatırım yapmak için piyasayı 10 milyar dolar ile dövmeyi deneyin.
  2. Maliyet: Aktif olarak işlem gören yatırım fonu yönetmek için çok kaynak gerektirir. Bu maliyetleri fonun iadelerinden çıkarın ve piyasayı yenmek son derece zordur. Bir çapa ile yüzmek gibi bir şey.
  3. Sabırsızlık: Birçok yatırımcı sabırsız.Bir fon bekledikleri gibi performans göstermez fondan net çıkışlar hızlanır. Bu, fon yöneticilerinin kısa vadede makul olabilecek, ancak uzun vadede çok büyük olmayan yatırım kararları almasına neden olur.

Bireysel yatırımcılar olarak, bu problemlere sahip değiliz (yatırım yapmak için 10 milyar dolar var) ya da riskin kontrolünü elimizde tutuyoruz (yani sabırsızlık).

Düşündüğünden Daha Kolay

Yatırım yapmaya değer yaklaşımım utanç verici bir şekilde basit. Yatırımcıların çevrimsel kesintiler nedeniyle çalıştıkları sektörleri arıyorum. Konut mükemmel bir örnektir.

Birisinin konutun zor olduğunu bilmek için bir sonraki Warren Buffett olması gerekmiyordu. Aslında konut darlığı, son hafızada yaşadığımız en kötü durumlardan biriydi. Ve bu benim analizimin kapsamıydı. Sonunda konut piyasasının döneceğini bilerek ITB hisselerini satın aldım.

Bu yaklaşımla akılda tutulması gereken birkaç şey var:

  1. Bunun uzun vadeli yatırım olduğunu fark edin. Planım, bu yatırımları asla, en azından öngörülebilir gelecekte satmamaktır. Yani yatırımın nihayet bir kâr göstermesi yıllar sürecekse, iyiyim. Mesele şu ki bu yaklaşım kısa vadeli yatırım için değil.
  2. Hepsi ya da hiç değil. Yatırımlarımın çoğu hala Fidelity ve Vanguard'da endeks fonlarında. Ancak bugün portföyümün büyüyen bir yüzdesi bireysel hisse senetleri ve ETF'lerde.
  3. Sabır kritik. Hem satın alma hem de uzun vadeli yatırımlar açısından sabır gerekir. Bir boğa piyasasında, önemli bir yatırıma değinen herhangi bir sanayi olmayabilir.

Bir Son Değerlendirme

Bireysel stokları satın almanın büyük bir avantajı maliyettir. Temettü ödemeli hisse senetlerine daha fazla yatırım yapmaya başladım. Sonuç olarak, toplam yatırım maliyetim önemli ölçüde azaldı.

Burada, yatırım fonu maliyetinin gider oranından daha fazla olduğunu akılda tutmak önemlidir. Gider oranı önemli olabilecek ticaret maliyetlerini hesaba katmaz. Bireysel hisse senetleri ile tek maliyet, hisseleri satın almak için ön ödemedir.

Daha fazla bireysel hisse satın almanın bir sonucu olarak, portföyümün ağırlıklı ortalama maliyeti 48 baz puandan 30'a düştü. Bu çok fazla görünmeyebilirken, onlarca yıllık yatırım, yüzlerce olmasa bile onlarca farklı olabilir. binlerce dolar.

Rob Berger, günlük olarak bir deneme vekili ve Dough Roller'de gecenin blog yazarıdır. Daha da önemlisi, o Beş Guys Burger ve Patates hayranı bir hayranı!

Videoyu izle: Pasif Gelir Elde Etme İmkanı - Masternodelar İyi Bir Yatırım Mı?

Popüler Mesajlar

Kategori Yatırım, Sonraki Makale

Emeklilik Yaşınızı Belirleme
Yatırım

Emeklilik Yaşınızı Belirleme

Bu, bir yaşam için çalışan herkesin kariyerlerinde bir noktada düşündüğü bir şeydir; ne zaman emekli olacağım? Ancak, birçok kişi bu düşünceyi dikkate alsa da, aslında emeklilikleri için daha az sayıda insan hazırlanmaktadır. Uygun emeklilik planına sahip olmamak, insanları korkunç bir duruma çok çabuk sokabilir ve birçok insanın çok geç olana kadar fark etmediği bir şeydir.
Devamını Oku
Pasif Yatırımcılar Piyasayı Zamanlama Yoluyla Nasıl Kâr Edebilirler?
Yatırım

Pasif Yatırımcılar Piyasayı Zamanlama Yoluyla Nasıl Kâr Edebilirler?

Bu, Robgher'in DoughRoller.net adresinden bir konuk gönderiydi. Mayıs 2007'de kişisel finans blogu olan Dough Roller'i başlattım. Eğer daha önceki yatırımlarımı okuyorsanız, satın alma ve tutma, düşük maliyetli, Vanguard seven, pasif yatırımcı olduğumu biliyorsunuz. Bu anlamda Jeff ve ben çok benziyorlar (onun rasgele sayı üreteci üzerine yazdığı makalenin zamanının% 70'ini okuması şarttır).
Devamını Oku
5.000 $ Nasıl Yatırım Yapılacağı İçin Fikirler
Yatırım

5.000 $ Nasıl Yatırım Yapılacağı İçin Fikirler

İlk yatırım yapmaya başladığımda, ayda sadece 50 dolarlık bir para biriktirebildim. Yine okuldaydım ve Ramen erişteleriyle uğraşıyordum, ancak alışveriş merkezinde yarı zamanlı bir işte ve yerel yatırım firmamıza staj yaparak, nihayet yatırımın önemini anlamaya başladım. Zaman içinde ayda 50 dolar, ayda 100 dolara, ayda 250 dolara dönüştü ve oradan büyümeye devam etti.
Devamını Oku