">
Maliye

Bu Anne, Perakende Satışta Borç 14,500 ABD Dolarını Nasıl Ödeniyor?

14.500 dolar borcunu nasıl aldın?

Borcumu sadece harcamalarım ve mallarım üzerinde kontrole sahip olmadığım için aldım. Çalışmam için harcamayı ödül olarak haklıyorum. Tek çocuğuma (o anda) suçluluktan dolayı harcadım. Neredeyse her gün yemek yerim. Araba aldım çünkü güzel bir araba istedim ve “hak ettim” ama ayda 400 dolar ödemeleriyle geldi.

Borcum 9.800 dolarlık bir araç kredisi ve kredi kartı borcunda 4.700 dolardı. 2010 yılına kadar maaş çekmeye maaş veriyordum ve borcum büyümeye devam ediyordu.

O kadar borcunun olması ne hissetti?

Artık sevmediğim bir işte olduğum strese sahip olmak, ayrıca ikinci çocuğumla hamile kalmak ve yüksek riskli bir hamilelik olması benim için zordu. Tıbbi faturaların gelmeye başlamasının maddi olarak gerçekleşmeyeceğini bilmeme rağmen, beni kendimin kenarına kadar sürdü.

Ben ancak 8 aylık hamileyken, yatak istirahatına yerleştirildim. Şanslıydım çünkü tıbbi iznim için para aldım (12 hafta) ama ne olacağını bilmiyordum ya da sağlığım bozulmaya devam ederse işe geri dönecek olsaydım.

Sadece çalışmıyorum, maaş çekmeye maaş veriyordum ve yaklaşan tıbbi faturaları ödememe yardım etmek için acil yardım fonu yoktu. Takip eden haftalar boyunca yatak istirahati, hastanede ve hastanedeydim. Kişisel olarak benim için stres çok fazlaydı çünkü kontrol altında olmadığımı hissettim.

Ne kadar zamandır onu ödeyeceksin?

Borcumu ödemek için yaklaşık 4 yıl sürdü. Borcumu erteleyebilirdim ama para biriktirmeye ve acil durum fonumuzu büyütmeye karar verdim. Kredi kartı borcumu ödemek yaklaşık 8 ay sürdü. Kredi kartlarını kullanmayı bıraktım ve Borç Kartopu planını takip ettim.

Nişanlım ve ben de borcu öldürürken para biriktirmeye karar verdik, bu strateji yol boyunca bize yardımcı oldu. Kızımın parasını nakit olarak ödedik. Araçlarımızı nakit olarak düzelttik. Acil bir fona sahip olmak yolculuğumuzun geri kalanını borçsuz daha az stresli hale getirdi.

Üçüncü çocuğumuzla hamile kaldığımda, daha fazla hazırlıklıydık ve son hamilelik riskli olduğu için daha fazla para biriktirmeye karar verdim ve işim bitti. Üçüncü hamilelik güzeldi çünkü mali işlerimiz için endişelenmem gerekmiyordu. Tasarruflarımızı büyütme ve borcumuzu öldürme stratejimiz bizim için çalışıyordu.

Bu süreçte size yardımcı olmak için hangi kaynakları kullandınız?

İkinci çocuğumla doğum iznimdeyken, bu şekilde yaşamaya karar verdim. İnternette araştırdım ve Dave Ramsey'in Total Money Make Over kitabını okudum. Onu hayatımda hiç duymadım, ama kitap nişanlım ve I.

Bu kitap yüzünden artık borçsuzuz. Yolculuğumuz sırasında kişisel finans bloglarını okuyorum ve gerçek insanların gerçek mücadeleler hakkında yazdıkları yerlere okumaya devam ediyorum. Bana motivasyon veriyor ve deneyimlerinden çok şey öğreniyorum. Şimdi bildiğim şeylerle bile, beni motive etmek için mali blogları okumaya devam ediyorum.

Yol boyunca herhangi bir zorlukla karşılaştın mı?

Yolumuz boyunca birçok zorlukla karşılaştık. Görüyorsunuz, bize, bu yolculuk borcumuzu öldürmekle değil, yaşadığımız ve parayı gördüğümüz yolu değiştirmeyle ilgili değildi.

Başkalarını kendi mallarıyla gören ve yargılayan ailelerden geliyoruz. Borç sahibi ailelerden geliyoruz, çünkü onların araçlarının üzerinde yaşamak istiyorlar. En büyük eleştirmenlerimiz, sahip olduğumuz büyük yaşam değişikliğini fark ettiklerinde ailelerimizdi. Gitti araçlar, pahalı saç modelleri, çivi ve pedikür vardı. Gitti pahalı kıyafetler ve yemek için dışarı gidiyordu.

Bundan 2 sene sonra, şimdi “havalı insanlar” olarak kabul ediliyor ve daha önce yaşam tarzımızı eleştirenlerden para yardımı talep ediyoruz. Her ne kadar bu yolculuğumuzdaki en büyük zorluk bizdeydi. Evet, biz. Bu finansal karışıklığa kendimiz neden olduk.

Bu yolculuk sırasında, bize çarptı. Biz Aşırı harcama yapmamızın nedeni, hayatımızı başkalarının onayına göre yaşıyorduk. Bu yolculuk, parayı ve hayatı gördüğümüz şekli değiştirdi. İnsan olarak büyümemize yardım etti.

Bu senin evliliğini nasıl etkiledi?

4 hafta içinde evleneceğiz ve bu borç yolculuğu bizi daha da yakınlaştırdı. İkimiz de hayattan ne istediğimizi biliyoruz. Borçsuz olacağımıza inanıyoruz. İkimiz de hedeflerimize, annemde kalmaya ve borçsuz kalmaya inanıyorduk. İnişler ve inişler boyunca, bu yolculuk sırasında birlikte kaldık. İletişim kurmayı öğrendik.

Borcunu öderken bir yaşamda ne yapıyordun?

O sırada ünlü bir perakendeci ve ailemin tek tedarikçisi için perakende müdürüydüm.

Paranı ödedikten sonra nasıl hissettin?

Araba kredisini tam olarak ödediğimde ve 425 $ ödeyemediğimi biliyordum (her ay birkaç dolar ödüyordum) sevinçle ağladım. Bir beşlik yaptık ve bir daha asla araba ödememize asla söz vermeyeceğimize söz verdik. ÖZGÜN düşünün!

Borcunu ödemek isteyen insanlar için ne gibi pratik ipuçları var?

Bunu sorduğum her şey şöyle: Borcunuzu ödemekle ilgili değil, hayatınızı nasıl değiştirdiğinizle ilgili. En önemli olanı kabul etmek ve ona bağlı kalmakla ilgili.

Yol zor ve mücadele ile geliyor, ama eğer ona sadık kalırsanız ödül inanılmaz. Bu yolculuktan geçen ya da bu yolculuğu tamamlayan insanlarla kendinizi kuşatın. Motive ol ve ÇIKMAYIN!

Joyce hakkında daha fazla şey öğrenmek için, borç özgürlüğü rüyasını nasıl başardı ve yıldız tasarruflu kuponlar elde etmek için onu My Stay At Home Adventures'ta bulabilirsiniz.

Not: Bu, önemli miktarda borç ödeyebilen insanlara sahip “Borç Başarı Öyküleri” adlı bir dizinin parçasıdır. Borç Başarı Hikayeniz varsa bunu duymak isterim.Lütfen detayları bana bildirmek için iletişim sayfasını ziyaret edin.

Popüler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

Finansal Planlama Karnavalı
Maliye

Finansal Planlama Karnavalı

Bu haftanın Karnaval Planlamalarına hoş geldiniz. Bu, tüm web üzerinden kişisel finans yazarları tarafından yayınlanan son gönderiler topluluğudur. Keyfini çıkarın! BÜTÇELEME VE EKONOMİ Jules Wilson @ Şişman Guy, Skinny Cüzdan “Para Kodu” nu gözden geçiriyor - Kısa bir süre önce CFA'dan John John Duran'ın “PARA KODU: Tüm Finansal Hayatınızı Şimdi İyileştirin” okuma fırsatını buldum.
Devamını Oku
37 Ücretsiz Ürün Almak için Amazon İnceleme Siteleri
Maliye

37 Ücretsiz Ürün Almak için Amazon İnceleme Siteleri

Çoğunlukla çevrimiçi alışveriş yapıyoruz, çünkü uygun ve para biriktirebiliyoruz. Amazon'un bu kadar popüler olmasının ve internet tarihinin tartışmasız en başarılı e-ticaret sitesi olmasının bir nedeni budur. Şimdi, Amazon inceleme sitelerinde alışveriş yaparken ücretsiz alışveriş yapmak bile mümkün. Ücretsiz ürün beklentisi size cazip geliyorsa, o zaman bugün para tasarrufu yapmaya başlamak için bu sitelere göz atmanız gerekiyor!
Devamını Oku
Şirket iflas ediyor. Emeklilik Hakkında Ne?
Maliye

Şirket iflas ediyor. Emeklilik Hakkında Ne?

Emekli maaşı olan bir şirkette çalışıyorsanız endişelenmeli misiniz? Hangi korumalarınız var? Emekliliğinize ödediğiniz bütün paralar gitmiş mi? Geçtiğimiz günlerde American Airlines, Bölüm 11 iflas başvurusunda bulundu ve “Emeklilik maaşlarına ne oluyor?” Diye merak etti. “. İster kendi emeklileriniz isterse emeklilik maaşı veren başka bir şirket olsun, bilmeniz gerekenler.
Devamını Oku
13 Financial Adviors Gördüğü En Kötü Mali Hataları Paylaştı
Maliye

13 Financial Adviors Gördüğü En Kötü Mali Hataları Paylaştı

“Ne yapmak istiyorsun?” Bir finansal planlamacı olarak, müşterilerin bazı oldukça hatalı hatalar yaptığını görüyorum. Hayatın üzücü bir gerçeği, finansal hataların bir kalp atışı içinde yapılabilmesidir. Bazen, onlar cahil hatalar olabilir. Diğer zamanlarda, potansiyel sonuçların yerçekimini kavramaksızın bilerek yapılırlar.
Devamını Oku