Maliye

İpoteğimi Ödemeli miyim veya Yatırım Yapmalı mıyım?

Bu eski bir tartışma. Hangisi daha iyidir: İpoteğinizi erken ödemek veya 30 yıl boyunca ödemeleri yapmak ve borsada fazladan para harcamak için mi?

Cevap, dürüst, herkes için farklı olacak. Bir dizi farklı faktöre ve kişisel tercihlerinize de bağlıdır. Bazı kişisel finans profesyonelleri ve hobileri size ipotek ödemenizi söyleyecektir; Diğerleri size açıkça yatırım yapmayı söyleyecektir.

Yani, diğerine karşı bir seçimin artıları ve eksileri nelerdir? Ve bireysel durumunuz için hangi seçeneğin en iyi olduğuna nasıl karar verebilirsiniz?

Bu soruların cevapları “ne ifs” ile işaretlenir, ancak hem sizin hem de maddi durumunuz açısından hangi yolun sizin için en iyi olduğuna karar vermenize yardımcı olabilecek bazı bilgilerimiz vardır.

Aşağıdaki hususları göz önünde bulundurun ve ipotek ödemesi yapıp yapmamanız veya yatırımlarınızı büyütmeniz gerekip gerekmediğine karar vermek için bazı yararlı ipuçlarını bulmalısınız.

İpoteğinizi Erken Ödemenin Yararları

Ekstra paranızı yatırmak için erken ipotek ödeme seçeneğini seçmenin birkaç avantajı vardır. Siz onlara bakarken, kendinizi ipotek edin ve bu resmin hayatınızı daha iyi nasıl etkileyeceğini düşünün.

Binlerce Dolar Kurtaracaksınız

İpoteğinizi erken öderseniz, binlerce dolar tasarruf edersiniz. Aslında onlarca veya yüzbinlerce dolar gibi.

Bazı vaka senaryoları yapalım, böylece ipoteğinizi ön ödemeyle gelen astronomik parasal tasarruf hakkında size bir fikir verebilirim.

Durum Senaryosu # 1

Bu senaryoda, 4.00 faiz oranıyla otuz yıl boyunca 200.000 dolarlık bir ipotek alıyorsunuz. Başka herhangi bir ana ödeme yapmazsanız, 954.83 $ 'lık anapara ve faiz ödemeniz olur ve otuz yıllık süre boyunca $ 200k krediniz için toplam 343.739 $ öder.

Bu, bankaya giden faiz ödemelerinde toplam 143.739 dolar.

Ancak, aynı faiz oranından otuz yıllık bir kredi alır ve her ay 1479,38 dolar öderseniz, ipotek krediniz için toplam 266,287 ABD Doları ödersiniz.

Böylece, faiz oranındaki 143.739 doların karşısındaki bankaya 66.287 dolar ödeyeceksin.

Bu 77.452 dolarlık bir tasarruf. Bir adım daha ileri götürdüyseniz ve başlangıçtan itibaren 15 yıllık bir kredi aldıysanız, faiz oranınızı yüzde yarım veya daha fazla azaltabilirsiniz. Yüzde 3,5 ile, kredinin ömrü boyunca 257.357 dolar ödeyecek ve faiz ödemelerinizi 8930 dolar daha düşürecek.

Ekstra 77 bin dolar - 86 bin dolar hayatınızı nasıl geçirdiğin konusunda bir fark yaratır mı? Bahse girebilirim. 🙂

Şimdi başka bir senaryoya bakalım.

Durum Senaryosu # 2

Bu senaryoda, evinizi satın aldığınızda ipotek bakiyeniz 309.200 $ - bu Motley Fool makalesine göre Ocak 2017'deki ev sahibi kredilerin ortalama ipotek kredisi tutarıdır.

Yani, senaryo iki için ipotek miktarını kullanalım. 309.200 $ 'lık bir kredi bakiyesi ile yüzde dört faiz oranıyla 30 yıllık bir kredi aldıysanız, 1476.17 $' lık bir anapara ve faiz ödemeniz olur.

Kredinin ömrü boyunca, herhangi bir ek ödeme yapmamış olmanız koşuluyla, bu ipoteği elinde bulundurmak için 531 dolar, 420 dolar ödersiniz.

Ancak, ana para ve faiz için ayda 2287,12 $ 'lık otuz yıl vadeli kredi verdiyseniz, toplam on beş yıldan sonra ödenen tutarınız 411.680 $' a düşecektir - 119.740 $ 'lık bir tasarruf.

Başından itibaren 15 yıllık bir kredi aldıysanız ve yüzde 3,5 faiz oranına sahip olsaydınız, toplamda 133.545 $ 'lık bir tasarruf için 13,805 dolarlık bir ek tasarruf sağlayabilirsiniz.

Öyleyse, ipoteğinizi erken ödemenizin size zaman kazandıracağı hiçbir soru yok. Ancak ipoteğinizi erken ödemenin faydaları parasal tasarrufların ötesine geçiyor.

Yaşam Maliyetinizi Düşüreceksiniz

İpoteğinizi erken ödemek için ekstra paranızı kullanmayı seçerseniz, yaşam maliyetiniz önemli ölçüde azaltılabilir.

Evinizde hala vergi ve sigorta ödemek zorunda kalırsınız, ancak ana ve faiz ipotek ödemeniz - ve ödediğiniz özel ipotek sigortanız - ortadan kalkar.

Sadece, bir an için harcayacağınız, biriktirdiğiniz veya yatırım yaptığınız yatırımdan ayda bir $ 2.50000 $ 'a kadar bir fazladan sahipseniz, hayatın nasıl değişeceğini düşünün.

Düzenli olarak bu kadar fazla nakit, sizin için yepyeni bir dünya açabilir. Daha çok sevdiğin daha düşük ücretli bir işe girebilirsin. Seyahat veya diğer hobilere daha fazla para harcayabilirsiniz.

Ya da sizin için önemli olan nedenlere daha fazla para vererek dünyanın iyileştirilmesi üzerinde önemli bir etki yaratabilirsiniz.

Bu büyüklükteki yaşamsal bir artış maliyeti, hayatı daha iyi hale getirecek olan şeyleri kesinlikle ayarlayabilir.

Garantili Geri Dönüş Oranı Kazanacaksınız

İpoteğinizi erken ödemek için ekstra paranızı kullanmanın bir başka güzel yanı, garantili bir getiri oranı kazanmanızdır.

Borsa çöküşleri veya altına giren şirketler için endişe yok. Sabit bir yüzde 3,5 faiz oranına sahip bir ipotek krediniz varsa ve bunu erken ödüyorsanız, “yatırımınız” için yüzde 3,5 garantili bir getiri elde edersiniz.

İpoteğinizde sabit yüzde dört faiz oranınız varsa, bu ipoteği erken ödeyerek yatırımınızdan yüzde dört oranında sabit bir getiri oranı kazanırsınız.

İpoteğinizde değişken bir oranınız varsa, daha yüksek bir faiz oranıyla gelen maliyet artışlarından kaçınmak için çalışırken ipoteğinizi erken ödeyerek daha da “kazanabilirsiniz”.

Yatırım yapmak için düşük risk toleransı olan bir kişiyseniz, ipoteğinizi erken ödeyerek gelen paranızın garantili getirisini yenemezsiniz.

Zihniniz Huzurunda

Ve sonra akıl faktörü barışı var.İpoteklerini ödeyerek borcunu serbest bırakmayı seçtiğim neredeyse hiç kimse, ipotek özgürlüğünün bana inanılmaz bir huzur getirdiğini söyler.

Bana, ayaklarının altındaki çimlerin, bahçelerinde ya da gece ne kadar iyi uyuduklarında yürürken farklı hissettiklerini anlatıyorlar.

Bu duygu senin gözünde ödemek için değer mi? Hayatınızı duygusal bir bakış açısıyla değiştirir misiniz, ağır ipotek ödemeleriyle ya da yerel bankalara yüzbinlerce dolar borçlandırılmayacağınızı biliyor musunuz?

Sadece bu soruya cevap verebilirsiniz. Diğerleri ise bazı insanlar para borçlu olmak için stresli bulmuyor.

Bunlar, mortgage özgürlüğünün yatırıma seçilmesinin yararlarından sadece bazılarıdır ve bazıları için de en az değerli faydalar değildir.

Bazı insanlar, ekstra paralarını borsaya ya da işletme mülkiyeti gibi başka bir yatırım biçimine yatırmanın muazzam faydalarından yararlanmayı tercih ederler.

Borsada Ekstra Para Yatırmanın Yararları

Erken emeklilik ve milyoner statüsünün savunucuları çoğu zaman ekstra paranıza yatırım yapmanın bir yol olduğundan şüpheniz olmasın.

Ve haklı olabilirler. Sonuçta, ipoteğinizi erken ödemek için kullanmak yerine ekstra paranıza yatırım yapmak, kendi cazip yararlarına sahiptir. Şimdi bu faydalardan bahsedelim.

Potansiyel olarak daha yüksek bir getiri oranı kazanabilirsiniz

Borsa iadeleri hiçbir zaman garanti edilemese de, geçmiş, ipotekinizi erken ödemek için kullanmak yerine, paranızı piyasaya yatırmayı tercih ederseniz, uzun vadede daha yüksek getiri oranı elde edeceğinizi gösterir.

Piyasada sürekli iniş ve çıkışlar olsa da, piyasaya uzun vadede ortalama getiri, kime sorduğunuza bağlı olarak yüzde yedi ile yüzde on arasındadır.

Ancak, “kasvetli” yüzde yedi ortalama getiri olsa bile, yatırım getirileriniz, ipoteğinizi erkenden ödeyerek elde edeceğiniz yüzde üç veya yüzde dört getiri ile kıyaslandığında iki katına çıkabilir.

Yüzde on bir dönüşe yaklaşırsanız, ipotekinizi erkenden ödeyerek elde edeceğiniz YG'yi dört katına çıkarabilir veya dört katına çıkarabilirsiniz.

Ve daha yüksek bir getiri sizin için daha fazla servet demektir. Erken emekli olmak için kullanabileceğin servet, dünyayı dolaş ve evet - ipoteğin parasını, bankadaki rezervleri önyükleme ile ödeyin.

Ancak, ipoteğinizi erken ödemek yerine, ekstra para harcamanıza başka faydalar da vardır.

Daha fazla sıvı paranız olacak

Yatırımcıların, bir eve erken ödeme yapmak yerine (daha yüksek getiriyle birlikte) piyasada para kazanma gibi şeylerden biri de yatırım likiditesidir.

Bu şekilde düşünün: Evinizdeki eşitlik gerçekten sıvı değildir. Erişim sağlamak için iki şeyden birini yapmanız gerekir: Evinizi satmanız veya ev kredisi veya kredi almak için başvuru yapmanız gerekir.

Evinizi satmak, günler sürebilir veya satmak için seçtiğiniz zamanda konut piyasasının durumuna bağlı olarak aylar sürebilir.

Ve eğer bir konut değeri düşüşünün ortasında iseniz, konut piyasasında bir gerileme sırasında satıyorsanız, planladığınızdan çok daha azıyla yürüyebilirsiniz.

Konut kredisi veya kredi limiti almak da zaman alır. Başvurmanız, onayı beklemeniz ve belgelerin oluşturulmasını beklemeniz gerekir.

Bu bekleme süreleri bankanıza veya kredi birliğinizin işlem sistemine ve mevcut işlem içi kredi yüküne bağlı olarak değişebilir. Eğer borçları işlemekle meşgullerse, beklemek zorunda kalabilirsiniz.

Ev öz sermayesi kredileriniz veya kredi limitinizdeki belgeleri imzaladıktan sonra, üç günlük hak kazanma süresinin geçmesini beklemek zorundasınız.

Ancak bu adımlar tamamlandıktan sonra ellerinizde paranız olur.

Paranızı erken ipotek ödemek için kullanmak yerine para yatırmayı seçerseniz, paranız çok daha fazladır.

Yatırım komisyoncunuza ya da online transferinize hızlıca bir çağrı yapın ve bir veya iki gün içinde kontrol ya da tasarruf hesabınızda paranız olacaktır.

Böyle bir likidite, işten çıkarılma gibi ani bir paraya ihtiyaç duyarsanız, büyük bir avantaj olabilir.

Ayrıca, işten çıkarılma durumunda, daha düşük (ya da mevcut olmayan) gelir nedeniyle ev kredisi ya da kredi limitini almak için onaylanma riskini de kullanabilirsiniz.

Likidite, yatırım yapma ve ipotek iadesi ile ilgili kararınızı verirken kesinlikle düşünülecek bir şeydir.

Hala Mortgage Faiz Vergisi Kesintisine Sahip Olursunuz

İpoteğinizi erken ödemekten başka bir yatırım yapmanın bir başka avantajı da, bu vergi indirimi için hak kazanmanız ve IRS'nin mevcut kuralları değiştirmemesi koşuluyla, ipoteğinizde ödediğiniz faizleri düşürebileceksiniz.

Bir ipotek ile bir ev sahibi olmak için vergilendirilebilir gelirinizden 10 bin dolar ya da daha fazlasını silebilmek güzel bir şey değil mi?

Eğer vergi indiriminizi ipotek faiz indirimi ve diğer indirimleri kullanarak detaylandırırsanız, bu ipotek indirimi seçeneğini mevcut tutmak isteyebilirsiniz.

Bu nedenle, ipoteğinizi erken ödemek için bazı çok gerçek ve cazip faydalar ve bunun yerine yatırım yapmak için bazı gerçek ve cazip faydalardan bahsettik.

Hangi seçeneğin sizin için en uygun olduğuna nasıl karar veriyorsunuz? Düşünebileceğiniz bazı şeyler.

Hangi seçim sizin için en iyisidir?

Erken bahsettiğim gibi, “İpoteğimi erken ödemem mi yoksa paramı yatırmalı mıyım?” Sorusunun cevabı herkes için farklı olacaktır.

Hayatınızı paylaşan bir eşiniz ve çocuğunuz varsa, sizin ve aileniz için en iyisi olan kararı vermeden önce cevaplanması gereken duygusal ve mantıklı sorular vardır.

Kendiniz için cevaplamak için ne tür sorulara ihtiyacınız var? Peki, bunlarla başlayabilirsin.

Risk Toleransı Nedir?

Risk toleransı hakkında konuştuğumda, riski ele alma konusundaki duygusal yeteneğinizden bahsediyorum. Bu önemli bir soru, arkadaşlarım.

Bazı insanlar (ve onlardan biriyim) büyük miktarlarda riskle başa çıkmak için duygusal güce sahip değildir.

Borsa gerçekten yükseliyor. Aslında, son on yılda pazar% 200'ün üzerinde iyi atladı ve bir çok insan çok para kazandılar.

Bununla birlikte, neyin peşinde koşmak gerekir. Büyük bir borsa kazası, kıyılarımızı yarın ödüllendirebilir. Ya da gelecek hafta. Ya da gelecek ay. Ya da on yıl veya daha fazla bir yıl için değil.

Borsa ile ilgili gerçek şu ki, büyük düzeltmelerden önce işaretler olsa da, yatırım hesabınız büyük bir isabet alacağınız zaman büyük bir doğrulukla tahmin edemeyebilirsiniz.

Eğer bu hakikat, midenizi dalgalara gönderir ve paniğe kapıldığınızı hissettirirse, ekstra paranızı almaktan ve bu ipoteği erken ödemek için kullanmaktan daha iyi olabilirsiniz.

Bununla birlikte, pazarın yukarı ve aşağı olduğu gerçeğinden memnunsanız ve büyük bir piyasa düzeltmesi olsaydı paranızın büyük bir zaman harcayabileceği düşüncesiyle yatırım yapmak isteyebilirsiniz.

Eğer büyük bir pazar düzeltmesi ve “que sera sera” tavrıyla onbinlerce dolarlık bir kayıpla başa çıkabilen kişilerdenseniz, yatırım yapmak sizin için daha iyi bir yol olabilir.

Burada doğru ya da yanlış bir cevap yoktur, ancak risk toleransınızı derinlemesine anlamanız ve bir pazar kazasında zor kazanılan paranızı kaybetme olasılığınız hakkında gerçekten ne hissettiğinizi anlamak son derece önemlidir.

Öyle söyleniyor ki, tarih, aşağı inen şeyin geri geldiğini kanıtladı.

S & P 500 gibi kanıtlanmış uzun vadeli bir rekoru olan bir piyasaya yatırım yapıyorsanız, büyük zararlar bile geri dönme şansına sahip olsa da, bu geri dönüşün birkaç yıl sürebilir.

Risk toleransı ile ilgili en iyi tavsiyem, kendinizle ve eşinizle gerçek bir kalbe sahip olmak ve daha yüksek getiri elde etmek umuduyla ne kadar risk almak istediğinizi belirlemek için çalışmaktır.

İkinizden biri borsaya yatırım yapmakla ilgili risklerden çok rahatsızsanız, ipoteğinizi erken ödemeyi tercih etmeyi tercih etmek isteyebilirsiniz.

Yatırım Hakkında Ne Kadar Biliyorsunuz?

İpoteğinizi ödeyip ödeyeceğinize ya da yatırım yapmanıza gerek olup olmadığına karar vermede çok önemli bir soru da yatırım hakkında ne kadar bilgi sahibi olduğunuzu gösterir.

Kötü bir yatırım seçeneği, sonsuza kadar ve her zaman olduğu gibi, paranızda kalıcı bir kayıp anlamına gelebilir.

Örneğin, Joey Amca'nın yeni tenis ayakkabısı şirketine yatırım yaparsanız ve Joey Amca parasıyla ya da Nike ile rekabet etmeyecek bir tenis ayakkabısı yaratmak için çok da parlak olmayan bir fikre kapılırsa, paranız büyük olasılıkla sonsuza dek ortadan kalkacaktır.

Tersine, uzun vadeli kanıtlanmış, başarılı yatırım danışmanlığı geçmişi olan bilgili bir yatırım profesyoneliyle bir ilişkiniz varsa, zaman içinde ciddi nakit paralar alabilirsiniz.

Burada bir sonraki “büyük şeyin” alt katına girmekten bahsetmiyorum. Halka arzlar ve kuruş stokları büyük getiri sağlayabilse de, bunun gerçekleşmesi çok nadir görülür.

Warren Buffett ve John C. Bogle gibi en başarılı yatırımcılar size yavaş ve istikrarlı bir şekilde yarışı kazanacağını söyleyecektir.

“Mavi çip stok seçeneklerine yatırım yapmak ve uzun vadede orada kalmak” gibi tavsiyeleri paylaşacaklar. Size, denenmiş ve gerçek şirketlerle uğraşmaya ve yeni gelenlere dikkat etmenizi söyleyecekler.

Dolayısıyla, ipoteğinizi ödemek yerine yatırım yapmayı tercih ederseniz size rehberlik edecek profesyonel bir danışmana ihtiyacınız olmasa da, daha önce hiç yapmadıysanız, yatırım yapmak için kendinizi eğitmek için en azından birkaç saat harcamalısınız.

Bunu, yatırımcıların ilgisini çeken popüler yatırım bloglarını ve kitaplarını okuyarak yapabilirsiniz.

John C. Bogle'in Hisse Yatırımına İlişkin Küçük Kitabı ya da Benjamin Graham'ın Akıllı Yatırımcısı gibi kitaplar, yatırımla ilgili kitaplar konusunda en iyi önerilerim arasında yer alacaktır.

Borsaya yatırım yapmadan önce ne yaptığınızı bilin, ya da paranızı teslim etmeden önce kaliteli referanslar almak isteyen ve bunu yapan birisini işe alın.

Finansal Hedefleriniz Nelerdir?

Finansal hedefleriniz, nakdi yatırım yapıp yapmamaya karar vermeden veya ipoteğinizi erken ödemenize karar vermeden önce yapmanız gereken bir diğer husustur.

Parandan gerçekten istediğin şey nedir? Kısa ve uzun vadeli finansal hedefleriniz neler?

  • Emeklilik fonlarında yeterince biriktiriyor musunuz?
  • Tasarruf etmeniz gereken çocuk kolejiniz var mı?
  • Ödenmesi gereken yüksek faizli tüketici borcunuz var mı?
  • Doğru sigortalı mısın?

Bunlar, ekstra aylık nakit akışı ile ne yapacağınıza karar vermenize yardımcı olabilecek kendinize sorabileceğiniz tüm sorulardır.

İlgili Podcast

Bu sorularla ilgili ayrıntılara girelim ve bu finansal hedeflerin - veya başkalarının sahip olabileceğiniz - ipoteğinize fazladan para yatırmadan veya yatırım yapmadan önce ele alınması gerektiğini daha iyi anlayabilirsiniz.

Emeklilik için ne kadar tasarruf ettiniz?

Emeklilik tasarrufu büyüktür. Herhangi bir işveren maçından yararlanmak (yani ücretsiz para) almak ve gelecekte sahip olabileceğiniz masrafları karşılayabilecek bir pelüş emeklilik için tasarruf etmek önemlidir.

Mevcut yaşınıza göre 401k’de ne kadar tasarruf etmeniz gerektiğini öğrenmek için bu makaleye göz atın.

Emekliliğiniz için yeterince tasarruf yapmadıysanız, ipoteğinizi erken ödemeyi veya emekli olmayan hesaplara yatırım yapmayı düşünmeden önce bu mali hedefe ekstra para yatırmak isteyebilirsiniz.

Cari Borç Durumunuz nedir?

Genel borç resminize bakmak da önemlidir. Şu anda kredi kartı bakiyeleri, araç kredileri ve tüketici kredisi bakiyeleri gibi bir çok tüketici borcu mu taşıyorsunuz?

Eğer öyleyse, öncelikle bu borçları ödemeyi düşünebilirsiniz, özellikle de tüketici borcunuza daha yüksek faiz oranları veriyorsanız.

Tüketici borcunu hızlı bir şekilde nasıl ödeyeceğinize dair daha fazla bilgi için, Deacon ve eşinin sadece 18 ay içinde tüketici borcunda 52.000 dolar ödemesine ilişkin bu hikayeye göz atın.

Tüketici borcu, zenginlik oluşturmak ve genel olarak erken ve emekli olmaktan vazgeçmek için ciddi bir engel olabilir ve bunu mümkün olan en kısa sürede ödemenizi sağlamak iyi bir fikir olabilir.

Kolejde Yardım Etmeyi Planladığınız Çocuklarınız Var mı?

Ebeveynlerin çocuklarının okul masrafları için ödeme yapmaları şart değildir. Kolej maliyetlerinin bir kısmını veya tamamını ödeyerek çocuklarınıza yardım etmeyi planlıyorsanız, bu harika.

Ancak, öncelikle kendinizi sağlam bir mali duruma sokmanız önemlidir. Bunu yapmak, herhangi bir tüketici borcunu ödemek ve emekliliğe yeterince katkıda bulunduğunuzdan emin olmayı içerebilir.

Ayrıca, acil yardım fonunuzda en az altı aylık harcamayı ve yüzde 25 veya daha az borç-gelir oranına sahip olduğunuzdan emin olmak anlamına da gelebilir.

Çocuklarınızın kolej eğitimlerine katkıda bulunmaya başlamadan önce kendi finansal durumunuzun sağlam olduğundan emin olmak için çalışarak, önemli borç ve yetersiz tasarruflarla mücadele ederken gelecekte size destek vermeyeceklerinden emin olabilirsiniz.

Kolej masrafları olan çocuklara yardım etmenin sizin için çok önemli olduğuna karar verirseniz, ipotek kazancına veya emekli olmayan yatırım hesaplarına yatırım yapmak için ekstra para koymadan önce bunu yapmak için bir planınız olduğundan emin olun.

Yeterli Sigortanız Var mı?

Sigorta sağlam bir finansal planın önemli bir parçasıdır. İpotek kazanma ya da emeklilik dışı yatırıma doğru fazla para koymadan önce, aile bireyleriniz için uygun şekilde sigortalandığınızdan emin olun.

Bu, yeterli ev sahibi sigortanızın, yeterli araç kapsamının, uygun sağlık sigortası kapsamının ve yeterli hayat sigortası teminatının bulunduğundan emin olmak anlamına gelir.

Hayatta kalan “yeterli iflas” ı planlamak, yeterli sigorta teminatı temin ederek ipoteğinizi erkenden ödemekten daha öncelikli olmalıdır.

Herhangi bir acil durumun üstesinden gelmek ve aileniz için gelecek yıllar için yeterli miktarda para biriktirdiğinizde ve yatırım yaptığınızda, hayat sigortası poliçelerinizi düşürmeyi düşünebilirsiniz.

Diğer Finansal Hedefleriniz Nelerdir?

Diğer finansal hedefler de dikkate alınması önemlidir. Milyonerlik statüsüne ulaşmak sizin hedefiniz mi? Erken emekli olmak mı? Mevcut işinizden çok daha azını ödeyen bir kariyere geçmek için?

Finansal hedeflerinizin büyük resmi, ipoteğinizi ödeyerek veya yatırımlarınızla servetinizi artırarak borcunuzu azaltmak için ciddi çaba sarfetmeden önce düşünülmelidir.

Kısa ve uzun vadeli finansal hedeflerinizin neler olduğuna dair net bir tabloya sahip olarak, paranızı yönetmek için TÜM hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak bir strateji geliştirebilirsiniz.

Ve bu strateji, bu hedeflere sizin ve aileniz için en önemli düzende ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Sonuçta, çok çalışıyorsun. Sizin ve sevdikleriniz için en önemli olan rüyalara ulaşmanıza yardımcı olacak şekilde çalıştığınızdan emin olun.

özet

Her şeyi özetlemek gerekirse, ipoteğinizi ödemeniz veya paranızı yatırmanızın cevabı, kesin bir cevap olmamasıdır. Seçiminiz bir dizi farklı şeye bağlı. Öncelikle mevcut para durumunuza ve mevcut kısa ve uzun vadeli finansal hedeflerinize bağlıdır.

Bu hedeflerin ne olduğunu ve şu anda maddi olarak nerede bulunduğunuzu belirledikten sonra, sağlam mali zemine ulaşmak için ne yapmanız gerektiğini kendinize sorabilirsiniz.

Bu yere ulaştıktan sonra - ya da zaten sağlam bir mali zeminde bulunuyorsanız - doğrudan ipotek ödemeye veya yatırım yapmaya ilişkin cevapları bulmak için çalışmaya başlayabilirsiniz.

Risk toleransınız ve hangi finansal büyüme biçiminin size ve sevdiklerinize en çok faydası olacak gibi sorular?

Örneğin, erken emekli olmakla ilgileniyorsanız, ipoteksiz bir ev sahibi olmanız size iyi hizmet edecektir. Ayrıca yedi rakamlı emeklilik dışı yatırım hesabına sahip olmak için size hizmet edecektir.

Önerilen Okuma: Sen Deacon Hayes tarafından erken emekli olabilir

Sizin için en iyi seçimin hibrit bir plan olduğuna karar verebilirsiniz; Ekstra paranızı, ipoteğinizi erken ve bazı paranızı yatırıma yatırmak için koyduğunuz yer.

Aslında bu bir çok insanın sonuç verdiği şey. Kimse birini seçmeli, diğeri seçmelisin.

Yukarıdaki sorulara verdiğiniz cevaplara dayanarak bir melez plan oluşturma seçeneğiniz vardır. Örneğin, oynamak için ayda 1000 $ 'lık ekstra bir paranız varsa, 500 $' lık ipotek hesabınıza ek anapara ödemelerine ve 500 $ 'lık bir yatırım hesabına koyabilirsiniz.

Ya da ipoteğinize 300 dolar ve yatırımlara 700 dolar koyabilirsiniz. Bunun paranızdaki en önemli şey, hedeflerinize ve mali durumunuza göre en iyi nasıl yönetileceğini seçmenizdir.

Plan A ile başlar ve işe yaramazsa, hedeflerinizi gerçekleştirmenize daha iyi yardımcı olacak bir Plan B'ye geçme seçeneğiniz vardır.

Asıl amaç, bu hedeflere ulaşmak için çalıştığınızdan emin olmaktır. Ekstra paranızı sizin için gerçekten önemli olmayan şeylerden (günlük kahve sürücüsü veya kablo TV aboneliği gibi) harcayarak harcamaktan ve finansal hedeflerinize ulaşmaya başlamaya çalışın.

Kendinizi, sizi bağlayan bir ipotek ödemenizin olmadığı ve yedi haneli bir yatırım hesabına sahip olduğunuz bir finansal duruma girdiğinizde, hayatınızla gerçekten ne yapmak istediğinizi yapma özgürlüğüne sahip olursunuz.

Şimdi sana bir sorum var (aslında bir soruda iki soru var). Eğer ikisi arasında seçim yapmak zorunda kalsaydınız ne yapardınız: Ekstra paranızı ipoteğinizi erken ödemek için yatırın veya servetinizi büyütmek için yatırım yapın ve seçiminiz için nedeniniz nedir?

Videoyu izle: Devlet bankaları elini taşınma koymalı

Popüler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

" width="370" height="280" alt="Kredi Susam İnceleme: İyi, Kötü ve Çirkin"/>
Maliye

Kredi Susam İnceleme: İyi, Kötü ve Çirkin

Her zaman iyi ve özgür finansal araçların peşindeyim. Kredi Susamı ve kredi puanınızı ücretsiz olarak nasıl kontrol edebileceğinizi duydum, ancak bunun yasal olduğundan emin olmak istedim. Kredi Susam 4.5 Özet Kredi Susam, tüketicilere finansal planlamanın her yönüyle - yatırım, borçlanma ve kredi takibi gibi - yardım ederek, her türden çeşitli tüketicilere tam hizmetli bir finansal paket sunabileceğine inanmaktadır. finansal planlama farklı aşamalarında.
Devamını Oku
GF ¢ 046: 7 Kayadan Öğrendiğim Hayat Dersleri
Maliye

GF ¢ 046: 7 Kayadan Öğrendiğim Hayat Dersleri

Http://traffic.libsyn.com/goodfinancialcents/GFC046.mp3 Bana bak. İyi giyimli bir mali danışman görüyor musunuz? Belki Akrep Kralı? Tamam, belki ikisini de görüyorsun. Kabul et, bana baktığın zaman, emeklilik hesaplarını birleştirmek için yardım isteyip istemediğinizi veya imzalı bir film posteri isteyip istemediğini bilmiyorsun.
Devamını Oku
Sağlıklı Paws Pet Sigorta İnceleme
Maliye

Sağlıklı Paws Pet Sigorta İnceleme

Çoğumuz evcil hayvanlarımızı Dünya'nın sonlarına kadar seviyoruz - o kadar ki, uygun tıbbi bakımları olduğundan emin olmak için her şeyi yapıyoruz. Pet sigortası bu konuda yardımcı olabilecek bir üründür - özellikle beklenmedik veteriner faturalarından endişe ediyorsanız. Bir evcil hayvan sigortası poliçesiyle, evcil hayvanınız yaralandığında veya hastalanırsa, önemli prosedürler veya ameliyatlar için ödeme yapma araçlarına sahip olduğunuzu bildiğinizden emin olabilirsiniz.
Devamını Oku
Online bir çek bozabilir miyim? Heck Evet!
Maliye

Online bir çek bozabilir miyim? Heck Evet!

Hiç bir çek aldınız ve kendinize “online çeke para çekebilir miyim?” Diye düşündünüz mü? Çekler geçmişin ödeme şekli haline geliyor ve nedenini görmek kolay. Aslında paranızı almak söz konusu olduğunda son derece sakıncalı. Açık iş saatlerinde (üzgün hafta sonları) bankaya gitmeniz, hatta beklemeniz ve daha sonra para yatırma ya da nakit para çekmeniz gerekiyor. Bugünün dijital dünyasında neyse ki çekleri online olarak kolayca yapabilirsiniz ve çok sayıda harika seçenek mevcut. .
Devamını Oku