">
Maliye

Borçlarda 54.000 ABD Dolarını nasıl ödeyecek ve 2.5 yılda 70.000 $ nakit tasarruf edin

Bu borç başarı hikayesi, Allan Liwanag'ın yolculuğuna ve borcunun derinliklerinden borçsuza ve inanılmaz tasarruflara olan inanılmaz yürüyüşünü sunuyor.

Bize biraz kendinden bahset.

Ben güne kadar bir bütçe analisti ve gece kişisel finans blogcuyum. Sevgili eşim Ana Marie’ye, güzel kızım Adriana’ya ve sevgili kocamın babasıyım. Aileye, hayata ve paraya odaklanan Pratik Tasarruf adı verilen kişisel finans bloğum var.

Ne kadar borcunuz var?

40 bin dolarlık bir borçla başladım. Bu Las Vegas'tan Maryland'e transfer yaptığımızda almam gereken araba kredisini içermiyordu. Las Vegas'ta eşim ve toplu taşıma araçlarını kullandık. Maryland'de, özel bir araba kullanmamız gerekiyor çünkü toplu taşıma güvenilir değil. Bu araba bana 14 bin dolar. Toplamda, toplamda 54K $ 'lık paraya borçluyum.

Kafanın üstündeyken fark ettiğinizde dönüm noktası ne zaman oldu?

Borç içinde yaşamanın gerçekten zor olduğunu anladım.

O zamanlar, sadece bir aile kurmaya başlamıştım. Bu borcu biriktirdiğim zaman boyunca eşim Filipinler'deydi. Karımı ve tomurcuklanan ailemi kontrol edilemeyen bir borç durumuna sokmak istemediğimi fark ettim çünkü borcunun bir aileye verebileceği korkunç etkiyi biliyordum. Kötü bir durumda yaşayan bir aileye başlamak istemedim.

Hangi planı erken ödemeyi planladın?

Maaşımı ve yan işlerimden ya da yarı zamanlı işlerden elde ettiğim gelirleri kullanabileceğim kadar para ödemeyi planladım.

Hesaplarıma para biriktirmediğim için borcumu öderken aynı zamanda tasarruf hesabımı oluşturmaya da odaklanmaya karar verdim.

Formülüm sadece birikimden daha fazla para harcamaktı ve borçlarımı hızlıca ödemek için alacaklılarla çalışmaktı. Neyse ki, alacaklılarım, tüm borcumda ödeme düzenlemeleri yapabildiğim için benimle çalıştı.

Allan ve ailesi.

Bu süreçte size yardımcı olmak için hangi kaynakları kullandınız?

MS Excel ile gerçekten iyi olduğum için, bütçeleme için sadakatle kullandım. Kendi e-tablomuzu oluşturdum ve tam olarak gelir ve giderlerin nasıl düzenlendiğini takip ettim. Avalanche metodu olarak bilinen borç çözme yöntemini de kullandım. En düşük faiz oranlı kartlardan asgari tutarların iki katını öderken en yüksek faiz oranlarıyla borçlarımı ödedim.

Aynı zamanda, tasarruf ve borç geri ödeme amaçları için daha fazla gelir elde etmemi sağlayan yan işler üzerinde çalışmayı tercih ettim. Bu ek gelir borcumu ödememe izin verdi ve sadece 2,5 yılda en az 70 bin dolar tasarruf etmemi sağladı.

Borç Kartopunu 18 ayda 52.000 dolar borç ödemek için kullandık!
ŞİMDİ İNDİRİN

Borç Kartopu Formu


Borç Kartopu Formu'nu nereye göndermemi istersiniz?

Başarı! Şimdi aboneliğinizi onaylamak için e-postanızı kontrol edin.

Hepsini ödemek için karşılaştığınız en büyük barikatlar / kesintiler hangileriydi?

Benim için en büyük roadblock / gerileme aracımızın altında yaşıyor ve acil değişiklikleri kabul ediyordu. Maryland'e taşınmadan birkaç ay önce Las Vegas'ta yaşıyorduk. Karım Amerika Birleşik Devletleri'nde yeniydi ve 3 ay sonra Maryland'e taşındık. Temel olarak, her şey bizim için yeniydi. Farklı bir devletdeydik, karım ABD'de yeniydi, yeni bir işim vardı ve hepsi aynı anda gelen pek çok şey vardı. Değişimin yaşamın bir parçası olduğunu biliyorum, ama bu değişimler hep aynı anda geldi. Derin borcum olduğunda geldiler. Bu yıllar boyunca, değişimlerimizi o kadar hızlı bir şekilde adapte edip, bizim aracımızın altında yaşıyorduk. İlk başta zordu ama bunu takdir etmeyi öğrendik.

Hatırlıyorum, sadece dün olduğu gibi, ihtiyaçlarımızı karşıladığımızdan ve hala bizim imkanlarımızın altında yaşadığımızdan emin olmak için yaptığımız şeyler. Yaptığımız şeyler:

Gıda

 1. Biz evde pişmiş ve neredeyse 2,5 yıl boyunca dışarı yemekten uzak kaldı.
 2. Restoran yiyecekleri yemek istediğimizde, malzemeleri marketlerden aldık ve evde her şeyi pişirdik. Ben restoranlarda sunulan bu yemeklerin çoğaltılması online yemek tarifleri buldum.
 3. Sebzelerimizi diktik ve yeniden diktik, böylece onları tekrar tekrar satın almak zorunda kalmadık.
 4. Çılgın gibi kuponlar kullandık, böylece süreçte nasıl en büyük kuponcu olacağımı öğrendim. Evet, ücretsiz olarak birçok bakkal ürünü alabildiğim bir noktaya geldim.
 5. Balık tutmaya gidip arkadaşımın oltalarını kullanarak yengeçlerim ve eve çok fazla gelmemişken aldığım yemeği eve götürürdüm.

Giyim

 1. İhtiyacımız olan kıyafetleri satın almak için tasarruf mağazalarına gittik.
 2. Gönüllü olarak bazı topluluk etkinliklerine katıldım. Takdirin bir göstergesi olarak, kıyafetler verildi, bazıları yeniydi ve bazıları yaşlıydı.
 3. Arkadaşlarımız ve ailemiz, özellikle küçük birimiz için bize, hiç bir şey istemediğimizde bile kıyafetler verdiler.
 4. Eski tişörtleri ve diğer kıyafetleri başka amaçlarla kullandık. Eski kıyafetleri kilim, mutfak havlusu, mendil, diğerleri arasında kullandık.
 5. İş kıyafetlerimi onardık ve yıllarca kullandık. Giysilerimin yeni görünmesini sağlamak için boya ve diğer malzemeleri aldık.

Mobilya ve Fikstür

 1. Ücretsiz mobilya almak için Craigslist ve diğer reklam platformlarına baktık. Onları bir kez daha yepyeni yapmalarını ve bazılarını kar için satmalarını sağladım.
 2. İnsanların dairelerine girip çıkmasına yardımcı olduk. Çalışmam için ödeme olarak ya para ya da mobilya verildi.

Eğlence

 1. Film izlemek ve patlamış mısır ve soda gibi ekstralar için para ödemek yerine Netflix ve Hulu'yu kullanmayı tercih ettik.
 2. Evimizdeki yiyecekleri kilerimizden ve marketlerden aldığımız ürünleri kullanarak hazırladık.
 3. Arkadaşlarımızı ve ailemizi bizi ziyaret etmeye ve onlarla tahta oyunları, trivia oyunları ve diğerleri şeklinde eğlenmeye davet ettik. Bazen onları davet ettik ya da normal sosyal toplantılar için dairemize geldik.
 4. Eyalet parklarına gidip orada tanıştığımız insanlarla eğlendik. Çocuğum oraya gitmeyi severdi çünkü diğer çocuklarla oynamak zorundaydı.

 Diğerleri

 1. Yaşadığım yerde toplu taşıma güvenilir olmadığından, bir araba almak zorunda kaldım. Karımla arabayı paylaştık. Çoğu zaman, aşırı hava şartları dışında işe gitmek için bisikletimi kullanırdım. Bu, diğerlerinin yanı sıra iki araç kredisi, sigorta, onarım ve bakım için para ödememekten dolayı bize çok para kazandırdı.

 

Borcunu öderken bir yaşamda ne yapıyordun?

Günlük işim bütçe analisti. Kinda garip, değil mi? Bütçe analistiydim ama kişisel bütçem ve mali değerlerim çok hoş değildi. İşten sonra ve hafta sonlarında çok fazla yarı zamanlı iş yaptım. Eski mobilya alıp satmayı ve onları yenilenmiş mobilya olarak satmayı hatırlıyorum. Lise çocukları verdim, kiracıların dairelerine girmelerine ya da dışarı çıkmasına yardım ettim, diğerleri arasında diğer insanların vergi iadelerini yaptım. İyi olduğum ve para kazanabileceğim bir şey yaptım.

Bunu ne kadar sürede ödeyeceksin?

Borcumu ödemek 2.5 yılımı aldı. Bu 2.5 yılda en az 70 bin dolar tasarruf edebiliyordum. Numarayı biliyorum çünkü banka hesabımda 0 dolara yakın bir şekilde başladım.

Paranı ödedikten sonra hayatın nasıl değişti?

Eşim ve ben borçtan bağlanmış olan dehşet ve bu borç yüklü aşamadan geçmek için yapmak zorunda kaldığımız fedakarlıklardan sonunda rahatlamış ve özgür hissettik. Borcumuzu ödemekten öğrendiğimiz dersler, mali işlerimizi yönetmede daha iyi olmamıza yardımcı oldu ve sürekli olarak yardımcı oldu. Öğrendiğimiz dersler, ailemiz için daha iyi bir finansal geleceğin temeli olarak hizmet ediyor - özellikle kızımız için.

Borcunu ödemek isteyen insanlar için ne gibi pratik ipuçları var?

Hmmm. Çok şey söyleyebilir miyim? Bu ipuçlarının hayatlarımızdaki zor bir aşamadan geçmemize yardımcı olduğunu söyleyebilirim. Borç ödemekten öğrendiğimiz dersler, süreçte daha iyi insanlar olmamıza yardımcı oldu. Borcunu ödemek isteyenlere önerilerim:

 1. Takım halinde çalışmak. Çoğu zaman, böyle kötü durumlarda, diğer kişiyi suçlamak çok kolaydır. Eşim ve ben birbirimizi suçlamadan meydan okuma ile karşılaşmayı öğrendim. Birlikte çalışmak ve birbirimize karşı çalışmak için en iyi menfaatlerimiz olduğunu öğrendik.
 2. Kredi verenlerle iletişim kurun. Bir çok insan bana kredi kartı şirketlerinin oradaki en gaddar varlıklar olduğunu söyledi. Ben gerçekten demiyorum. Alacaklılarla çalıştığınızda, onlara durumunuzu söyleyin ve isteğinizi gösterin ya da borcunuzu ödemek için tüm sorumluluğu üstlenin. Seninle çalışacaklar. Borç-geri ödeme süreci ile bizimle çalıştıklarını biliyorum. Ayrıca, daha hızlı ödemek için Borcunuzla borcunuzu yeniden finanse etmeyi de düşünebilirsiniz.
 3. Yat kalk haline şükret. Çoğu kez, hatalarımıza ve hatalarımıza, nimetlerimize baktığımızdan daha fazla bakmaya eğilimliyiz. Karım ve ben, mutlu olduğumuzu ve sahip olduğumuz ve sahip olmadığımız için minnettar olmayı öğrendim. İçinde bulunduğumuz durum kötüyse bile olumlu bir bakış açısı tuttuk.
 4. Her seferinde bir gün meseleleri ele alın. İleriye bakmak ve geleceğinizin nasıl görüneceğini sorgulamak kolaydır. Bizim için her seferinde bir gün bir şeyler aldık. Geleceğe geçmek için şimdikiyle yüzleşmemiz gerektiğini anladık. Klişe geldiği gibi, bu doğrudur. Eğer daha iyi bir geleceğe sahip olamayacağınız zaman, eğer belirsizlikler ve umutsuzluklarla dolu olursanız.
 5. Mutlu ol. Hayat sana ne verirse atsın, sadece mutlu ol. Unutmayın ki hepimiz hayatta ve hayatta kalıyoruz. Sonsuza dek tüm downs deneyimleyeceğiniz anlamına gelmez.

Allan'ın yolculuğu hakkında daha fazla şey öğrenmek ve borçlarını boşaltmak ve zenginlik oluşturmak için verdiği ipuçlarını öğrenmek için www.thepracticalsaver.com adresindeki web sitesine gidin.

Not: Bu, önemli miktarda borç ödeyebilen insanlara sahip olan “Borç Başarı Öyküleri” adlı bir dizinin bir parçasıdır. Borç Başarı Hikayeniz varsa bunu duymak isterim. Lütfen detayları bana bildirmek için iletişim sayfasını ziyaret edin.

Videoyu izle: REDBALL 4 AY SAVAŞI! KIRMIZI TOP OYNUYORUZ

Popüler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

Yaşamınızı Kırpmadan Bütçenizi Kesin
Maliye

Yaşamınızı Kırpmadan Bütçenizi Kesin

Eğer benim gibi bir şey varsa, paradan nasıl tasarruf edeceğini söyleyen insanlardan bıkmışsın. Bence hepimiz bu ifadeye alışkın olduğumuz için, “Eğer doğru olmak için iyi geliyorsa, muhtemelen öyle.” Bu yüzden para biriktirmek için çok basit, pratik yollar sunarım; . Genellikle insanların paraya çevirdiği alanlar, kendi takdirine bağlı harcamalarındadır ve hayatta kalmanız için gerekli olmayan öğeleri ifade eder.
Devamını Oku
GFC 089: Freakin'in Para Hakkında Tembel Olmasını Durdurun!
Maliye

GFC 089: Freakin'in Para Hakkında Tembel Olmasını Durdurun!

Http://traffic.libsyn.com/goodfinancialcents/GFC_089_Stop_Being_Lazy_.mp3 Tamam, tabi. Hayatımın zamanlarında kendimi tembel görebiliyordum. Bilirsin. 75 dolarlık park cezası yüzünden neredeyse üniversiteden vazgeçtim. Fakat New York Post'ta bu makaleye rastladığımda, Amerikalıların çok tembel bir paraya sahip olmasının bazı nedenlerini paylaştığımda neredeyse onu kaybettim.
Devamını Oku
10 Basit Adımda Bir Milyoner Olmak Nasıl
Maliye

10 Basit Adımda Bir Milyoner Olmak Nasıl

Bir milyoner olmak, çoğumuzun bir anda hayal ettiğimiz bir şeydir. Büyük miktarda servete sahip olanlara baktık, oraya nasıl gittiklerini ve oraya nasıl gidebileceğimizi merak ediyoruz. Ancak, servet yolu sabır gerektirir, ancak oraya ulaşmak için gereken adımlar nispeten basittir. Milyoner olmanın nasıl bir yol olacağını bilmek istiyorsanız, yolculuğunuza finansal özgürlüğe başlamak için aşağıdaki adımları takip edin.
Devamını Oku
Bugün El Sanatları Satışa Başlamak için 20 Site
Maliye

Bugün El Sanatları Satışa Başlamak için 20 Site

2016'da, tüketiciler sadece Etsy'de el yapımı ürünlere yaklaşık üç milyon dolar harcadılar - bu sadece bir mağazanın satış değeri. Çok para var, bu da her yerde işçilere el koyma fırsatına sahip olma ve el becerilerini online satarak para kazanma fırsatı veriyor. El yapımı eşyaların eline geçme yeteneği ve yeteneği olan insanlara hep hayran kaldım.
Devamını Oku