Maliye

Kategoriye Göre Önerilen Bütçe Yüzdeleri

Paranızla başarılı olmanın en büyük yollarından biri, her ay paranızın nereye gittiğini bilmek. Birçok insan mali sıkıntıya düşüyor ama neden bu temel finansal yönetim ilkesini kaçırdıklarını anlamıyorlar.

Bütçede bulunmak ve harcamalarınızı takip etmek, sıkı ebeveynlere sahip olmak gibi bir izlenim bırakabilir: Bütçeniz size ne yapmanız gerektiğini söyler ve harcama takip sayfanız, bütçenizi takip etmediğinizde sizi utandırmak veya cezalandırmaktır. Bununla birlikte, bu bütçeleme ve harcama takibi algısı yanlış yönlendirilmiştir.

Bütçe yaratmak aslında size özgürlük verir: Mevcut harcama uygulamalarınızı, hayatınızda finansal hedeflerinize uygun olarak paranızı yönetmenizi sağlamaya yardımcı olacak şekilde uyarlama özgürlüğü.

Kategoriye göre aylık bütçe yüzdeleri

İşte, kendi bütçenizi oluşturmanıza yardımcı olacak bazı kurallar. Yüzdeleriniz, ailenizin büyüklüğüne, yaşadığınız bölgeye (yaşam maliyeti şehirden şehre değişir) ve finansal hedeflerinize bağlı olarak bu önerilerden farklılık gösterebilir. Bütçenizi size ve / veya ailenizin kendi kişisel ihtiyaçlarına ve yaşam tarzına uyacak şekilde uyarlamanın önemli olduğunu unutmayın.

KategoriEv Öde Ücretinin Yüzdesi
verilmesi10 - 15%
Tıbbi5 - 10%
Konut25 - 35%
taşımacılık10 - 15%
Tasarruf10 - 15%
Gıda10 - 15%
Araçlar5 - 10%
Sigorta10 - 20%
Yeniden yaratma5 - 10%
Giyim2 - 5%
Kişisel5 - 10%

Bu yüzdeleri neden takip edebilirsiniz?

Bizim özel durumumuzda, bütçeleme yüzdeleri yaratmanın ve kredi kartı borcunda on binlerce dolara girmemizi sağlayan harcamalarımızı izlemenin basit bir eksikliği vardı. Her ay neden deliğe gittiğimizi anlayamadık ve harcamalarımızı sadece kendimiz hakkında yaptığımız varsayımlara göre izledik. 2012 yılının Aralık ayında geri dönüp yıllık harcamalarımızı toparlamaya karar verdiğimizde, bulduğumuz yere dayandık.

Aylık 600 dolar harcadığımızı varsaydık. Gerçekte ayda 900 dolar harcıyorduk. Dışarıda yemek için ayda 100 dolar harcadığımızı varsaydık. Gerçekte ayda 275 dolar harcıyordu. Bütçelemenin olmaması ve harcamalarımızın izlenmesinin mali durumumuz üzerinde büyük bir etkisi oldu ve bu iyi bir şey değildi. Bütçeleme eksikliğinin ve paramızı takip etmemizin etkisinin gerçekliği bizi çok zorladı ve biz hala bu hatadan biriktirdiğimiz borçları ödemek için çalışıyoruz.

Bütçeleme yapmak ve aylık harcamalarınızı planlarken yalnızca birini veya bir başkasını kullanmak yerine bir ekip olarak izlemeyi harcamak önemlidir. Harcamalarınızı izlemeden bir bütçe oluşturursanız, her bir kategori için ayrıldığınız harcama yönergelerinde kalıyorsanız hiçbir fikriniz olmaz. Bu özellikle bakkal, eğlence ve restoran masrafları gibi harcama alanlarında zor olabilir.

Harcamalarınızı her bir kategori için bir hedef dolar tutarı belirlemeden izlerseniz, bir veya birkaç kategoride kolayca istediğiniz kadar harcama yapabilirsiniz. Önceden belirlenmiş bir bütçeyle, harcamaları kontrol etme çabalarına yardımcı olmayı amaçlayacağınız bir amaç var, bu sayede mali amaçlarınıza yönelik daha fazla paraya sahip olursunuz, bu hedefler bir ev için para biriktiriyor mu, borçlarını ödemek mi istiyorsunuz? ya da finansal özgürlüğe doğru çalışıyor.

Bütçede çalışmak, bir bütçeyle yaşamak ve harcamalarınızı takip etmek ilk bakışta kısıtlayıcı görünebilir olsa da, paranız için bir plan oluşturarak yaşadığınız parasal tasarruf üzerindeki heyecanın bütçe öncesi herhangi bir bütçe anlayışından çok daha ağır basacağına bahse girerim. Bu güçlü finansal araçları kullanmaya başlamadan önce hissedebileceğiniz kısıtlama. Yani, denemeye hazır mısın?

Aylık bütçenizi hazırlarken kullanabileceğiniz bazı yönergeler. Belirli harcama hedeflerinize uyacak şekilde bu yüzdelerini düzeltmek için çekinmeyin. Sadece, yüzdelerinizin her ay% 100'e ulaştığından emin olun. “Sıfır tabanlı” bir bütçe “çağrıldığı gibi, her bir doların“ işi ”olmasını ve hiçbir paranın açıklanmamasını sağlar. Hesaplanmamış paralar genellikle boşa para demektir.

Harcama takibi çok önemlidir, ancak Nakit Kullanımı'nı da düşünün

Bütçelenen yüzdelerinize sadık kalmanıza yardımcı olabilecek başka bir kişisel finans aracı nakit zarf sistemidir. Özellikle günümüzün plastik odaklı, uygulama odaklı sanal bankacılık topluluğunda para harcamak kolaydır. Parayı gerçekten görmediğinizde, satın aldığınız sırada elinizi bırakın, her hafta için çok çalıştığınız parayla aynı şeyi unutmak çok kolay. Bunun yerine, dijital banka ekstrenizdeki bir satır.

Bugünün bankacılık teknolojisinin gerçekliği, her ayın sonunda, maaşınızın bir miktarını toplayan, her gün biraz daha fazla para harcamanın çok daha kolay olduğu anlamına geliyor. Bu gerçek, insanların paralarının her ay nerede kaybolduğunu merak eden ve yanlış bir şekilde “yapmak” için yeterince para kazanmadıklarını farz ederek insanların büyük bir yüzdesini bırakıyor.

Yiyecek, eğlence, yemekler ve diğer esnek harcama kategorileri gibi harcamalar için bir nakit zarf sistemi kullanarak, bütçenizdeki ayrılan tutar üzerinden harcama yapmadığınızdan emin olabilirsiniz, çünkü sadece zarftaki parayı kullanmayı taahhüt ediyorsunuz. bu masraflar için. Para bittiğinde, ay için o kategoride harcama yapmayı bitirdiniz.

Paranın kaybolmasına izin verme

Paranın “yok olmasının” tuzaklarından kurtulmanın bir yolu, her bir harcama için her ay yeni aylık bütçe yüzdeleri belirlemektir. Her harcama kategorisinde ne kadar para harcayacağınızı önceden belirleyerek ve ardından bütçenize sadık kaldığınızdan emin olmak için harcamalarınızı takip ederek, kazançlarınızın her ay gitmesini istediğiniz yere gitmesini sağlamanın daha iyi bir şansı var demektir. .

Ayrıca, harcamaların kara deliğine “kaybolan” para miktarını da ortadan kaldırmaya yardımcı oluyorsunuz.Bütçenizi planlamak için yüzdelerini kullanmaya alıştıkça, belirli parasal gereksinimlerinize ve hedeflerinize uyacak şekilde, yüzdelerinizi kendiniz ayarlıyorsunuz.

Bütçenizi düzenli olarak düzeltin

Bütçenizi her ay sizin için iyi çalışan bir sistem bulana kadar ve / veya aileniz başarılı bir finansal planın hayati bir parçası haline getirene kadar. Hiçbir kişi / aile diğeriyle aynı olmadığı için, bir başkasının bütçeleme planına dayanıyorsa bütçe işe yaramaz. Ayrıca, her bir kategorideki harcamalarınızın faturaların ne zaman gerçekleşeceğine bağlı olarak aydan aya değişmesi olasıdır.

Örneğin, araba sekmeleri yalnızca yıl içinde bir kez olduğundan, otomatik sekme maliyetlerini karşılamak için otomatik bakım konusunda daha fazla harcama yaptığınızda bir ayınız olacaktır. Dave Ramsey, yıllık bakım maliyetlerinizi otomatik bakım gibi kategorilerde hesaplamayı ve bu sayıyı on ikiye bölerek önerir. Daha sonra, her ay gerekli nakit miktarını (bu kategori için nakit zarfınızda ya da ayrı bir tasarruf hesabında) kaydedersiniz. Böylece, daha büyük harcama ayları geldiğinde, parayı bir kenara bırakmış olursunuz.

Hangi yöntemi seçerseniz seçin, bireysel mali durumunuza daha iyi uyum sağlayacak değişikliklerin yapılmasının gerekip gerekmediğini görmek için her ay harcama ve bütçeleme kategorilerinizi analiz etmek için başarıyı bütçelemek hayati önem taşımaktadır. Finansal bütçenizin başarısını en üst düzeye çıkarmak için bütçe yüzdelerini kullanmayı öğrenmek, başarılı para yönetimi ve varlık oluşturma sürecinin önemli bir parçasıdır. Finansal hayallerinize ve hedeflerinize gerçekten ulaştığınızdan emin olmak için bu güçlü aracı kullanın.

Yüzde oranlarını kullanarak bütçenizi kullanıyor musunuz?  Favori bütçeleme ipucunuz nedir?

Videoyu izle: PERFORMANS CANAVARI TELEFONLAR!

Popüler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

Northwestern Mutual Life Sigorta Şirketi İncelemesi
Maliye

Northwestern Mutual Life Sigorta Şirketi İncelemesi

Hayat sigortası kapsamının nihai hedefi, onu satın alan kişiler kadar çeşitli olabilir. Bazıları için, bir politikanın amacı, sevilmeyenlerin düşünülemez olması durumunda günlük yaşam harcamalarına devam edebilmelerini sağlamak olabilir. Başkaları için, bir politikaya sahip olmak, uzun süreli eşlere ve diğer aile üyelerine huzur sağlayarak nihai masrafların ödeneceği anlamına gelebilir.
Devamını Oku
Boşanmış Eşe Sosyal Güvenlik Nasıl Talep Edilir?
Maliye

Boşanmış Eşe Sosyal Güvenlik Nasıl Talep Edilir?

Çok fazla müşteriyle boşanmak zorunda kalmadığım için şanslıydım. Mali planlayıcısı olarak, ortada yakalandığınızda biraz garip olabilir, yapışkan bir durum olabilir. Geçen sene, ilk çiftler boşandıklarını bildiren ilk çiftimi aldım. Yol boyunca bir kaç tane ileri görüşme yaptık ve son zamanlarda eşim bana eski eşi olarak sosyal güvenlik yardımlarını sordu.
Devamını Oku
Yaşam Planınızı Kişiselleştirmenin Önemi
Maliye

Yaşam Planınızı Kişiselleştirmenin Önemi

Farkında olsun ya da olmasın, hepimiz bir yaşam planımız olmalı. Tabii, hayat boyunca dolaşabilir, asla nasıl ve nerede ya da nerede çalışacağınızı planlayamazsınız. Ya da paranı nasıl yöneteceksin? Ama günün sonunda, hayatınızın nasıl görünmesini istediğinize dair bir plan oluşturmak daha mutlu bir yaşama yol açacaktır.
Devamını Oku
Borçlular ve Yatırımcılar için Peerform Yorumları
Maliye

Borçlular ve Yatırımcılar için Peerform Yorumları

Peerform incelemelerine baktığınızda, önce geleneksel krediler ile emsal krediler arasındaki farkı anlamanız gerekir. Geleneksel krediler bir bankadan gelip aylar sürebilirken, P2P kredileri yatırımcıları ve borç alanlarını birbirine bağlayan bir platform üzerinden yapılır. Peer-to-Peer ödünç verme siteleri, hem borç alanlar hem de yatırımcılar için hızla tercih edilen hedefler haline gelmektedir.
Devamını Oku