Maliye

Sabit Giderler ve Değişken Giderler Arasındaki Fark

Bütçenizin verimliliğini en üst düzeye çıkarmanın bir yolu, “sabit” giderler ve “değişken” giderler arasındaki farkı tanımlamaktır.

İki kategori arasındaki farkı belirlemek gereksiz harcamaları en aza indirmenize ve servet büyümenizi, borç ödemelerinizi veya diğer finansal hedeflerinizi en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olabilir.

Bütçenizin ayrıntılarına ince ayar yapmak için çalışırken, hem sabit hem de değişken harcamalarınız hakkında kapsamlı bir bilgiye sahip olmak, finansal resminizin genel olarak iyileştirilmesine yardımcı olabilecek, bütçenizde nerede değişiklik yapabileceğiniz konusunda daha iyi bir anlayış sağlayacaktır.

Sabit Bir Gider Nedir?

Sabit bir gider, her ay aynı kalır bir masraftır. Sahip olabileceğiniz bazı sabit harcama örnekleri şunları içerebilir:

 • Aylık mortgage veya kira ödemeniz
 • Aracınızın ödemesi, öğrenci kredisi veya diğer taksit ödemeleri
 • Sağlık masrafları veya diğer fayda indirimleri
 • Çocuklarınız veya evcil hayvanlar için günlük bakım masrafları
 • Çocuk desteği veya nafaka ödemeleri
 • Spor salonu veya diğer üyelik masrafları
 • Ev sahipleri derneği ödemeleri
 • Okul harçlığı gibi eğitim maliyetleri
 • Aylık olarak ödenen araba sigortası masrafları

Her ay tamamen aynı olan herhangi bir ödeme, sabit bir ödeme olarak kabul edilebilir. Bu ödemeler genellikle bütçeniz için daha kolaydır. Bunun nedeni, bu ve diğer sabit ödeme kategorilerinde harcadığınız tutarın dalgalanma yapmamasıdır.

Şimdi, değişken harcamalara.

Değişken Gider nedir?

Değişken gider her ay dalgalanan biridir. Sahip olabileceğiniz değişken harcamaların bazı örnekleri şunları içerebilir:

 • Elektrik, gaz ve su gibi elektrik faturaları
 • Gıda giderleri
 • Salon masrafları
 • Kişisel eşyalar ve diş macunu, şampuan vb. Banyo malzemeleri için giderler.
 • Yemek, konserler vb. Gibi eğlence harcamaları
 • Ampuller, temizlik malzemeleri vb. Gibi ev bakım maliyetleri.
 • Çocuklarınız için ders dışı etkinlikler için ödemeler (yıl boyunca gerçekleşmezse)
 • Hediyeler için harcanan para
 • Kredi kartı ödemeleri
 • Aylık sağlık sigortası ödeneğinizin üzerinde olan tıbbi ve dişçilik masrafları
 • Benzin, araç bakım ve onarım maliyetleri gibi nakliye masrafları
 • Ev onarım masrafları
 • Evcil hayvanlarınız için veteriner faturaları

Her ay değişen masraflar veya her ay gerçekleşmeyen masraflar için değişken gider hesaplanabilir.

Değişken harcamalar bütçenize zahmetli olabilir, çünkü belirli bir ayda harcadığınızdan daha fazla harcama yapabilirsiniz, özellikle büyük bir araba veya ev onarımı veya başka bir büyük masraf varsa.

Ancak, paranızı bütçenize daha az stres ve daha fazla huzur katacak şekilde yönetmenize yardımcı olacak adımlar olabilir.

Bütçenize Yardımcı Olmak İçin Hem Sabit hem de Değişken Giderlerin Nasıl Yönetileceği

Hem sabit harcamalar hem de değişken harcamalar, mali planınıza daha fazla huzur getirecek şekilde yönetilebilir.

Sabit masrafları yönetmek genellikle kolay olabilir. Her ay aynılar ve ev ödemeniz, araç ödemeniz vb. İçin ne ödemeniz gerektiğinde ne bekleyeceğinizi biliyorsunuz.

Sabit gider numaralarınızı bütçenize eklediğinizde, genellikle bu rakamlar hakkında çok az korku veya stres vardır, çünkü aylık geliriniz üzerindeki etkisini bilirsiniz.

Ancak, size daha fazla huzur getirecek sabit harcamaları azaltabileceğiniz bazı yollar vardır.

Sabit Giderlerin Azaltılması

Birçok sabit giderler azaltılabilir. Mümkünse nasıl yapılacağına dair bazı ipuçları.

Dükkânları dolaşmak

Günlük bakım maliyetleri, spor salonu üyelikleri, araba sigortası ve diğer sabit maliyetler gibi bazı sabit harcamalar sadece alışveriş yaparak azaltılabilir.

Bakım ve spor salonları gibi daha az masraflar için aynı kalitede hizmet alıp alamayacağınızı görmek için bölgenizdeki farklı seçeneklere göz atın.

Refinans veya Ticari İşlem

Ayrıca araba ödemeleri veya ev ödemeleri gibi diğer sabit harcamaları da azaltabilirsiniz. İşte bu tür sabit giderlerin azaltılması için bazı fikirler.

 • Aracınızı erkenden ödeyin ve yere sürmeyi taahhüt edin
 • Aracınızı daha ucuz bir model için ticaret yapın
 • Daha düşük bir faiz oranı ve dolayısıyla daha düşük ödemeler almak için evinizi yeniden tasarlayın
 • Bulunduğunuz evden daha az pahalı bir şeye küçültün
 • Daha düşük bir faiz oranı ödeyebilmeniz ve daha düşük ödemeleri yapabilmeniz için, yeniden finansman öğrencisi veya diğer taksit türleri

Yapabileceğiniz sabit harcamaların toplamını azaltmak için çalışarak, bu harcamaların her ay eklendiğini bilme huzuru elde edersiniz, ancak aylık gelirinizin bir bölümünü diğer finansal hedeflere doğru artırma konusunda özgürsünüz.

Değişken Giderleri Stabilize Etmek

Bu değişken harcamalar ve istikrarsızlıkları genellikle bütçenize zarar verebilir. Bir ailen varsa, kendinize bir ay için 1000 dolar ve bir sonraki harcamayı 1200 dolar harcayabilirsiniz.

Tuvalet malzemeleri ve kişisel eşyalar, bir ay 300 dolar ve bir sonraki fiyat 150 dolar olabilir. Belirli bir ayda büyük bir veteriner faturası, daha büyük hizmet faturaları (sürekli olarak fırını veya klimayı çalıştırmanız gerektiğinde olduğu gibi) veya daha büyük eğlence harcamalarınız olabilir.

Bütçenizdeki bu tür dalgalanmalar paranızı yönetmeyi ve stres yaratmayı zorlaştırabilir. Değişken masrafları dengelemek ve fatura ödeme zamanına barış getirmek için bazı ipuçları.

Değişken Giderleri Stabilize Edecek Bir Yöneticiye Bütçenizi Yaratın

Her ay her bir değişken harcama kategorisinde belirli bir tutarı harcayacağınızı belirlediğinizde, bütçenize değişken harcamalar sağlamanıza yardımcı olur.

Örneğin, tek bir kişi iseniz veya 300 TL'lik bir aileniz varsa, maksimum 300 ABD doları tutarında bir harcama limiti verebilirsiniz.

Veya her ay eğlence için harcayabileceğiniz maksimum tutarı, örneğin 150 ABD doları.Belirli bir gider kategorisindeki paralar gittiğinde, gitti.

Nakit Zarf Sisteminin kullanılması değişken harcamaların yönetimi için harika olabilir. Her değişken kategorisi için ayrılan harcama tutarını koordine etme zarfına koymanız yeterlidir ve daha sonra harcamalarınızı bütçelenen tutarı aşmayacak şekilde yönetin.

Gıda giderlerini bu şekilde yönetmek için, market harcamalarında yolunuza devam etmenize yardımcı olacak haftalık bir menü oluşturmanız gerekebilir.

Eğlence harcamaları için, “evet” dediğiniz eğlence fırsatları konusunda daha seçici olmanız veya bunun yerine daha az pahalı bir alternatif seçmeniz gerekebilir.

Örnek olarak, yerel sinemada buluşmak yerine arkadaşlarınızla birlikte bir film gecesine ev sahipliği yapmayı teklif edebilirsiniz.

Belirli kategorilerde harcama yapmak için kendinize aylık bir miktar ayırarak, daha iyi bütçelere sahip olabilirsiniz ve dalgalanan harcamaların mali durumunuzu bir gönderip göndermediğinden emin olabilirsiniz.

Dalgalı Harcamalarınızı Sabit Aylık Tutar'a Düşürün

Yıllık veya iki yılda bir ödenen araba sigortası, ev onarımları, araba tamirleri ve tıbbi faturalar gibi bazı değişken harcamalar, önceden planlanmamışsa, gerçekten bir bütçeye girebilir.

Sorun şu ki, su ısıtıcınızın hangi ayda dışarı çıkacağını veya gönderiminizin başarısız olacağını belirten ayrıntılı bir mektup yazmazsınız.

Çözüm? Bu tür değişken harcamalar için doğrudan ayrı bir zarf veya tasarruf hesabına gidecek sabit bir aylık gider tutarınız olsun.

Örneğin, araba sigortanız yılda 600 dolar ve Ocak ayında ödeme yaparsanız, her ay ayrı bir tasarruf hesabına ayda 50 dolar koyabilirsiniz. Bu şekilde para gerektiğinde araç sigortanızı ödemek için var.

Ya da, ayda 100 dolarlık bir araba veya ev onarım fonu koyabilirsiniz. Bu sayede büyük araba tamir veya ev onarım masrafları ortaya çıkıyor, paranızı bir kenara koyun.

Bu aynı zamanda tatil, yedek araç ve diğer büyük harcamalardan tasarruf etmenin harika bir yoludur. Her bir ayrı fona gidecek sabit bir tutarla önceden planlama yaparak, bütçenizi stabilize eder ve finansal hedeflerinize ulaşma yeteneğinizi engelleyebilecek değişken miktarları azaltırsınız.

Ayrıca, nakit paranın onarım ve değiştirme masraflarının karşılanmasına da yardımcı olursunuz, böylece kredi kartı veya taksitli krediye büyük, beklenmedik masraflar koymanıza gerek kalmaz.

Borçlarını Daha Hızlı Öde

Kredi kartı ödemeleri için sabit bir aylık gider yaratma tekniği kullanılabilir. Kredi kartınıza ödeme yaptığınızda, asgari ödeme tutarı genellikle her ay düşmektedir.

Harcamalardaki bu azalma bütçeniz için bir bonus gibi görünebilir, ancak kredi kartınızı tam olarak ödemek için harcayacağı süreyi ve her ay ödediğiniz faiz miktarını da artırır.

Bunun yerine, kredi kartlarınızda her ay sabit bir miktar ödemeyi tercih edin. Gerekli minimum ödemenin düştüğünden bağımsız olarak bunu yapın.

Bu tekniği kullanmak sadece bütçenizi dengelemenize yardımcı olmaz, aynı zamanda daha hızlı borçlanmanıza da yardımcı olur.

özet

Sabit harcamalar ile bütçenizdeki değişken harcamalar arasındaki farkı belirleyerek, stres düzeyinizi azaltan ve finansal istikrarınızı artıran bir bütçe oluşturabilirsiniz.

Ve daha iyi para yönetimi, hepimizin istediği mali güvenliği ve barışı yaratmada uzun bir yol kat ediyor.

Sabit ve değişken harcamalar arasındaki farkı ve bütçenizi nasıl etkilediğini hiç düşündünüz mü? Hiçbir zaman plansız bir harcama yaptınız mı? Aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaş.

Videoyu izle: Sabit, Değişken ve Marjinal Maliyet (Ekonomi ve Finans) (Mikroekonomi)

Popüler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

Numaran kaç?
Maliye

Numaran kaç?

Hey. Bu Jeff Rose, GoodFinancialCents.com. Bugün, “Numaran nedir?” Sorusunu soruyorum. Bu soruyu sormamın sebebi, ilk defa bir müşteriyle buluştuğumda karşılaştığım en yaygın şeylerden biri olması. Tünel vizyonuna kesinlikle takılıyorlar, odaklanabilecekleri tek şey, ne kadar yapacakları.
Devamını Oku
" width="370" height="280" alt="6 Kolay Adımda Nasıl Kontrol Yazılır"/>
Maliye

6 Kolay Adımda Nasıl Kontrol Yazılır

Çek yazmanızın gerekmesinin birkaç nedeni vardır. Örneğin, bazı işletmeler size bir kart swiping yerine bir çek yazmak için indirim verecektir. Bunun nedeni, işlem ücreti ödemek zorunda kalmadan paradan tasarruf etmeleridir. Eğer bir çek doldurursanız, bir zorluğun olmasını istemiyorsanız, bunu doğru şekilde yaptığınızdan emin olun.
Devamını Oku
GFC TV Ep 009: Bu Yatırımcı Yatırım Harcamalarında 5,500 $ Ödüyordu Bilmiyordu
Maliye

GFC TV Ep 009: Bu Yatırımcı Yatırım Harcamalarında 5,500 $ Ödüyordu Bilmiyordu

66 yaşında bir yatırımcı olan Jim ve emekli paramedik bir şey ödüyordu biliyordu, ama ne olduğundan emin değildi. Böylece başka bir finansal danışmana geçmeye ve bazı cevaplar almaya çalıştı. Neden hiç kimsenin ilk etapta hiç kimseye sormadığını; Açıkçası, onun da ötesindeydi. Ama sonunda, soruyu sormak ona geldi: “Yatırım hesaplarıma ne kadar ödeme yapıyorum?
Devamını Oku